Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2021 στις 12:35 ΠΜ, CrashBandicoot_123 είπε

 

The Young Offenders

https://m.imdb.com/title/tt4714568/

 

Μιλάμε για απίστευτο Ιρλανδικό διαμάντι που βρήκα τυχαία στο Netflix. Είχα πολύ καιρό να γελάσω έτσι, από τις καλύτερες κωμωδίες των τελευταίων ετών. Δύο αλητάμπουρες και χαζουληδες κολλητοί ξεκινάνε ταξίδι για να βρουν "θησαυρό"... Εξαιρετικοί στις ερμηνείες τους οι ηθοποιοί και πολύ καλογυρισμενη ταινία, δεν το περίμενα. Όποιος την δει θα με θυμηθεί.. 

8/10

Να σαι καλά ρε φίλε. Τι psychoPunk rollercoaster ήταν αυτό ; Μιλάμε ξεκινάει στα κόκκινα και δεν κόβει μέχρι το τέλος της. Μου είχε λείψει μια κωμωδία με αλητεία και "βρετανικές καρικατούρες" 🤣.... btw βλέπεις και την άγρια ομορφιά της Ιρλανδιας μέσα από το road trip. 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Brazil[1985][Criterion][Director's Cut]

knc-SHt6-Pxm1wj-WODxnozz5-Nj8-Bb-Dqi-lar

https://www.imdb.com/title/tt0088846/


Το Brazil ειναι ισως η κλασικοτερη sci-fi ταινια της δεκαετιας του 80. O Terry Gilliam σκηνοθετης των ταινιων Monty Python αλλα και του 12 Monkeys φτιαχνει ενα μοναδικο δυστοπικο μελλον οπου ολοι οι ανθρωποι ειναι στρατιωτακια η γραφειοκρατία ειναι στο ζενιθ της τα παντα ειναι τυποποιημενα και ελεγχομενα απο την κυβερνηση. Εδω ερχεται ο εξαιρετος Jonathan Pryce στο ρολο της ζωης του ενας ανθρωπος που δεν αποβλεπει να κανει πολλα πραγματα στη ζωη του στο ονειρο του ομως θα δει την γυναικα των ονειρων του την οποια θα προσπαθησει να βρει και στην πραγματικη ζωη. Δυστυχως για αυτον ομως θα πεσει σε μια απιστευτη πλεκτανη. Robert De Niro σε εναν πολυ ιδιαιτερο ρολο πιο cool πεθαινεις. Το υπολοιπο cast ολοκληρωνεται απο τους Bob Hoskins/Ian Holm/Peter Vaughan/Kim Greist/Katherine Helmond ολοι τους αξιολογοι στο ρολο που εχουν. Την ταινια πρεπει να τη δει καποιος χωρις να περιμενει να δει κατι mainstream. Μοναδικη φαντασια και αισθητικη σουρεαλιστικες καταστασεις δημιουργουν εναν κοσμο που οι σινεφιλ θα αγαπησουν αλλα το πιο mainstream κοινο ισως να μην μπορεσει να καταλαβει ποσο μεγαλειωδες ειναι αυτο που βλεπει. Η ταινια εχει 3 εκδοσεις. Την theatrical στα 132 λεπτα την πολυ κομμενη στα 94 λεπτα και την DC των 142 λεπτων. Ειδα προφανως την DC την criterion εκδοση εξαιρετικης εικονας. Δεν εχω δει τις αλλες 2 ωστε να κανω συγκριση μεταξυ των 3. Δειτε την οι σινεφιλ θα την εκτιμηστε πολυ. 9/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Η ταινια εχει 3 εκδοσεις. Την theatrical στα 132 λεπτα την πολυ κομμενη στα 94 λεπτα και την DC των 142 λεπτων. Ειδα προφανως την DC την criterion εκδοση εξαιρετικης εικονας. Δεν εχω δει τις αλλες 2 ωστε να κανω συγκριση μεταξυ των 3.

Θα ελεγα οτι ειναι απαραιτητο να δει κανεις  την DC εκδοση. Δεν υπαρχει περιθωριο να αφησεις σκηνες απο αυτη τη ταινια.

H πλακα ειναι οτι αυτο το masterpiece για καποιο λογο ειχε πατωσει εισπρακτικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RUN HIDE FIGHT (2020) 

🎞️1h 49m, Action, Thriller

Run_Hide_Fight_poster.png

Μετά από πρόταση του @Fan, είπα να τη δω χθες βράδυ κι εγώ.

Τρέιλερ δεν κοίταξα απλά έριξα μια ματιά στις αρκετά θετικές κριτικές χρηστών ( metacritic ήταν το άλλο άκρο, από τους κριτικούς, μάλλον επειδή έχει θέμα school shooting? ) 

 

Υπόθεση: Η Ζώη είναι μια 17χρονη μαθήτρια που αγωνίζεται να αντιμετωπίσει το θάνατο της μητέρας της με αποτέλεσμα η σχέση με τον πρώην στρατιωτικό πατέρα της, Τοντ, αλλά και η ζωή της να είναι άνω κάτω. Όταν μια συμμορία από συμμαθητές της αποφασίζουν να κάνουν ένοπλη επίθεση και ομηρία εκείνη θα χρειαστεί να βρει τη δύναμη και τη τόλμη ώστε να τους αντιμετωπίσει παλεύοντας παράλληλα και τους δικούς της προσωπικούς δαίμονες.

 

🎥Σχετικά: Για το budget της ή για το ότι παίζουν άγνωστοι νέοι ηθοποιοί τη βρήκα αρκετά τίμια. Απροσδόκητα καλή και δε το περίμενα! Κλασσική συνταγή με προβλέψιμα στοιχεία μαζί με μια δόση έτσι λίγο "Die Hard" να συμπληρώνουν το σενάριο. Ήξερα στο περίπου τι πρόκειται να δω, υπήρχαν βέβαια αρκετά plot holes, οπότε δεν ενοχλήθηκα ιδιαίτερα. Κρατά σε ένα σεβαστό βαθμό το επίπεδο αγωνίας και δράσης για το μέγεθος της σχεδόν "ερασιτεχνικής" παραγωγής της.

Υ.Γ. Επίσης η ταινία αν και "μικρή" καταφέρνει να κτίσει έναν αρκετά δυναμικό χαρακτήρα για τη πρωταγωνίστρια χωρίς όμως να καταφεύγει σε γνωστές εύκολες -woke μπούρδες- θεατρικές λύσεις.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Prisoners[2013]

prisoners-ver9-xlg.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1392214/

Πολυ αξιολογη ταινια μυστηριου σκηνοθετημενη απο τον μετρ Denis Villeneuve με βασικους πρωταγωνιστες τους Hugh Jackman και Jake Gyllenhaal ο μεν στο ρολο ενος θεοσεβουμενου πατερα που του απηγαγαν την κορη και ο δε στο ρολο του ντετεκτιβ που κανει τα παντα για να λυσει την υποθεση. Παρολο τις δυομισι ωρες που κραταει δεν κανει πουθενα κοιλια εχει τρομερο pace. Το τελος με ξινισε λιγο αλλα λογικα τελειωσε ετσι ωστε ο καθε θεατης να φτιαξει το δικο του. Δυνατες σκηνες ο Jackman νομιζω δινει μια απο τις πιο δυνατες ερμηνειες του του παει και αρκετα ο ρολος. Στο συνολο μπορει να καταπιανεται με ενα θεμα που εχουμε ξαναδει αλλα οι ερμηνειες τα twist το μυστηριο και η ατμοσφαιρα φτιαχνουν κατι τρομερο. 8.3/10

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Kid Detective

https://www.imdb.com/title/tt8980602/

Το αδικεί κάπως ο τίτλος της ταινίας. Πολύ καλή ταινία. Αξίζει να τη δείτε!

Έχει πολύ καλή ανατροπή (με παρόμοιες πολύ καλές ανατροπές) στο τέλος και η ταινία γενικά είναι αρκετά καλή!

Επεξ/σία από ex3Lmei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Young Offenders - 6.0

Το είδα μετα απο τα σχόλια εδώ.
Προσωπικά δε μου άρεσε τοσο πολύ, περασε ευχαριστα η ωρα, μ'αρεσαν οι σκηνες και το τοπιο
αλλα, ,νομιζω δεν γέλασα σε καμια σκηνη 
Το είδα σαν μια περιπέτεια περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Curious Case of Benjamin Button[2008]

91-Kxc-LPgw5-S-SL1500.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0421715/

Πολυ ομορφη ταινια που μας δειχνει τι πραγματικα αξιζει στη ζωη και πως μπορουν να αλλαξουν τα παντα μεσα απο τα μικρα πραγματα που δεν δινουμε σημασια στην καθημερινοτητα μας. Ολα αυτα θα τα δουμε μεσα απο την οπτικη ενος ανθρωπου που γεννηθηκε γερος και πεθανε μωρο. Ο Brad Pitt στον ρολο του Benjamin Button κανει εξαιρετικη δουλεια και η χημεια του με την πανεμορφη Cate Blanchett ειναι μοναδικη. Δικαιως κερδισε 3 Οσκαρ για Art Direction/Makeup/Visual Effects μιας και οι ηθοποιοι γερνανε/μικραινουν στην περιπτωση του Benjamin με αρκετα ομαλο τροπο. Τα σκηνικα ειδικα στην θαλασσα με το πλοιο ειναι για να τα κανεις wallpaper. Η ταινια προσφερει συγκινησεις καθε λογης σε καθε στιγμη της μεχρι το τελευταιο λεπτο της. Πολλα νοηματα για το πως πρεπει να ζουμε και να περναει η ζωη καθε ανθρωπου. Ο Fincher εχει βγαλει αρκετα αριστουργηματα η συγκεκριμενη ειναι σιγουρα στα καλυτερα 3 του. 9/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2021 στις 7:37 ΜΜ, Arkin είπε

 

Prisoners[2013]

prisoners-ver9-xlg.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1392214/

Πολυ αξιολογη ταινια μυστηριου σκηνοθετημενη απο τον μετρ Denis Villeneuve με βασικους πρωταγωνιστες τους Hugh Jackman και Jake Gyllenhaal ο μεν στο ρολο ενος θεοσεβουμενου πατερα που του απηγαγαν την κορη και ο δε στο ρολο του ντετεκτιβ που κανει τα παντα για να λυσει την υποθεση. Παρολο τις δυομισι ωρες που κραταει δεν κανει πουθενα κοιλια εχει τρομερο pace. Το τελος με ξινισε λιγο αλλα λογικα τελειωσε ετσι ωστε ο καθε θεατης να φτιαξει το δικο του. Δυνατες σκηνες ο Jackman νομιζω δινει μια απο τις πιο δυνατες ερμηνειες του του παει και αρκετα ο ρολος. Στο συνολο μπορει να καταπιανεται με ενα θεμα που εχουμε ξαναδει αλλα οι ερμηνειες τα twist το μυστηριο και η ατμοσφαιρα φτιαχνουν κατι τρομερο. 8.3/10

την ειχα δει πριν 2-3 χρονια και πραγματικά ο Jackman ειναι εκπληκτικός. Σε κρατάει μεχρι το τέλος και ο ρυθμός της είναι απίστευτος...  δείτε την αξίζει !! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin χιλια ευχαριστω που δεν εθαψες το Μπεντζαμιν Μπατον. Ειναι πολυ της μοδως τελευταια να κραζεις τη συγκεκριμενη ταινια πραγμα πολυ αδικο καθως και εγω τη βαζω στο τοπ 3 του σκηνοθετη, το στυλ του οποιου συνηθως εναι τοσο τεχνικο και κρυο ενω η συγκεκριμενη ταινια απαιτει μια λαμπρη εξαιρεση στο κανονα.

Drugstore Cowboy (1989)Drugstore Cowboy

Ο Van Sant ειναι απο τους αγαπημενους μου δημιουργους και η ταινια αυτη ισως η αγαπημενη μου. Η κεντρικη ερμηνεια του Ντιλλον ειναι οσκαρικη. Ολη η ταινια φαινεται τοσο καλα στημενη και συγκεντρωμενη αν και ειμαι σιγουρος οτι οπως και οι πιο πολλες ταινιες του Σαντ γυριστηκε στο ποδι με υψηλη δοση αυτοσχεδιασμου. 9.5/10

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 9:09 ΜΜ, Arkin είπε

Brazil[1985][Criterion][Director's Cut]

knc-SHt6-Pxm1wj-WODxnozz5-Nj8-Bb-Dqi-lar

https://www.imdb.com/title/tt0088846/


Το Brazil ειναι ισως η κλασικοτερη sci-fi ταινια της δεκαετιας του 80. O Terry Gilliam σκηνοθετης των ταινιων Monty Python αλλα και του 12 Monkeys φτιαχνει ενα μοναδικο δυστοπικο μελλον οπου ολοι οι ανθρωποι ειναι στρατιωτακια η γραφειοκρατία ειναι στο ζενιθ της τα παντα ειναι τυποποιημενα και ελεγχομενα απο την κυβερνηση. Εδω ερχεται ο εξαιρετος Jonathan Pryce στο ρολο της ζωης του ενας ανθρωπος που δεν αποβλεπει να κανει πολλα πραγματα στη ζωη του στο ονειρο του ομως θα δει την γυναικα των ονειρων του την οποια θα προσπαθησει να βρει και στην πραγματικη ζωη. Δυστυχως για αυτον ομως θα πεσει σε μια απιστευτη πλεκτανη. Robert De Niro σε εναν πολυ ιδιαιτερο ρολο πιο cool πεθαινεις. Το υπολοιπο cast ολοκληρωνεται απο τους Bob Hoskins/Ian Holm/Peter Vaughan/Kim Greist/Katherine Helmond ολοι τους αξιολογοι στο ρολο που εχουν. Την ταινια πρεπει να τη δει καποιος χωρις να περιμενει να δει κατι mainstream. Μοναδικη φαντασια και αισθητικη σουρεαλιστικες καταστασεις δημιουργουν εναν κοσμο που οι σινεφιλ θα αγαπησουν αλλα το πιο mainstream κοινο ισως να μην μπορεσει να καταλαβει ποσο μεγαλειωδες ειναι αυτο που βλεπει. Η ταινια εχει 3 εκδοσεις. Την theatrical στα 132 λεπτα την πολυ κομμενη στα 94 λεπτα και την DC των 142 λεπτων. Ειδα προφανως την DC την criterion εκδοση εξαιρετικης εικονας. Δεν εχω δει τις αλλες 2 ωστε να κανω συγκριση μεταξυ των 3. Δειτε την οι σινεφιλ θα την εκτιμηστε πολυ. 9/10

Ένα από τα αγαπημένα είδη είναι οι ταινίες με δυστοπικό μέλλον. Ομολογώ ότι δεν την ήξερα, αλλά βλέποντας την υψηλή βαθμολογία που βάζεις με έψησε. Επίσης, βγήκε το 1985, δηλαδή σίγουρα επηρεασμένο από το 1984 του Οργουελ, που λόγω του έτους ήταν πολύ της μόδας εκείνη την περίοδο.

Είδα όμως το trailer και μου φάνηκε καραγκιοζιλίκι, οπότε δεν ξέρω εάν έχει νόημα να κάψω τόσες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, armin είπε

@Arkin χιλια ευχαριστω που δεν εθαψες το Μπεντζαμιν Μπατον. Ειναι πολυ της μοδως τελευταια να κραζεις τη συγκεκριμενη ταινια πραγμα πολυ αδικο καθως και εγω τη βαζω στο τοπ 3 του σκηνοθετη, το στυλ του οποιου συνηθως εναι τοσο τεχνικο και κρυο ενω η συγκεκριμενη ταινια απαιτει μια λαμπρη εξαιρεση στο κανονα.

Drugstore Cowboy (1989)Drugstore Cowboy

Ο Van Sant ειναι απο τους αγαπημενους μου δημιουργους και η ταινια αυτη ισως η αγαπημενη μου. Η κεντρικη ερμηνεια του Ντιλλον ειναι οσκαρικη. Ολη η ταινια φαινεται τοσο καλα στημενη και συγκεντρωμενη αν και ειμαι σιγουρος οτι οπως και οι πιο πολλες ταινιες του Σαντ γυριστηκε στο ποδι με υψηλη δοση αυτοσχεδιασμου. 9.5/10

Δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να προσαψει καποιος σε ενα τετοιο διαμαντι. Ο Fincher οντως εχει το δικο του ιδιαιτερο στυλ που μπορει καποιους να ξενιζει εδω ομως εχουμε μια αρτια ταινια με αρχη μεση τελος που αυτο που θελει να πει το λεει με τον καλυτερο τροπο. Ποτε δεν θα κατσω να δω trailer η μεγαλα reviews πριν δω καποια ταινια γιατι θελω να ειμαι αντικειμενικος με αυτο που θα γραψω. Αυτοι που την κραζουν μαλλον εχουν τα θεματα τους δεν εξηγειται αλλιως. 

36 λεπτά πριν, Fan είπε

Ένα από τα αγαπημένα είδη είναι οι ταινίες με δυστοπικό μέλλον. Ομολογώ ότι δεν την ήξερα, αλλά βλέποντας την υψηλή βαθμολογία που βάζεις με έψησε. Επίσης, βγήκε το 1985, δηλαδή σίγουρα επηρεασμένο από το 1984 του Οργουελ, που λόγω του έτους ήταν πολύ της μόδας εκείνη την περίοδο.

Είδα όμως το trailer και μου φάνηκε καραγκιοζιλίκι, οπότε δεν ξέρω εάν έχει νόημα να κάψω τόσες ώρες.

Για μενα να την δεις αλλα δεν ξερω ποσο σινεφιλ εισαι. Ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο οτι εχουμε στο mainstream ηταν και ο λογος που δεν πηγε καλα εισπρακτικα οταν βγηκε. Θελει το χρονο της αλλα σε παρασερνει στον αλλοκοτο κοσμο της με τον δικο της τροπο. Δεν εχω δει το 1984 για να συγκρινω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Young Offenders την ειδα μετα τις συστασεις με την συζυγο με την προτροπη για ένα διαμαντι ...κωμωδια και πολυ γέλιο.Πρωτα δεν θα την περιεγραφα σαν κωμωδια.Η κωμωδια θεωρω ειναι δυσκολο κινηματογραφικο ειδος, η συγκεκριμενη μονο γελιο δεν εβγαζε.Περιπετεια χαμηλου κοστους παραγωγης με φτωχο σεναριο και μονο συμπαθεις ερμηνειες απο τους πρωταγωνιστες.Ανυπομονουσα να τελειωσει και φυσικα τα ομορφα ιρλανδικα τοπια δεν φθανουν να καλυψουν την γυμνια της  πλοκης και της συνολικής αισθησης που σ' αφηνει.Η βαθμολογια μου 4/10 για τον ρεαλισμο που εκφραζουν οι συντελεστες.Η συσταση μου μην την δειτε εκτος αν ειστε εφηβοι,γιατι ηταινια απευθυνεται σε μικροτερες ηλικιες.Για μενα  κατω του μετρίου και χασιμο χρονου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...