Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Τhe summer of 84 

https://m.imdb.com/title/tt5774450/

Καπου την πηρε το ματι μου στο φεης και ειπα να την δω. Και δεν το μετάνιωσα καθολου! 

Φοβερη 80ς νοσταλγία,  καλοστημένο με σασπενς που σε κραταει, διχως να πολυ αναρωτιέσαι βεβαια. Το μονο που με χαλασε είναι το τέλος, αλλα το 10λεπτο δεν αναιρει την υπολοιπη ευχαριστη μιάμιση ωρα.

6,5/10

Εχει 2 χρονια που την ανεφερα φιλε μου οντως η ταινια ειναι κρυφο διαμαντακι θυμιζει παλιες ταινιες με ατμοσφαιρα σεναριο κτλ ειναι κριμα που δεν την ξερει περισσοτερος κοσμος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Εχει 2 χρονια που την ανεφερα φιλε μου οντως η ταινια ειναι κρυφο διαμαντακι θυμιζει παλιες ταινιες με ατμοσφαιρα σεναριο κτλ ειναι κριμα που δεν την ξερει περισσοτερος κοσμος. 

 

Ωχ ναι! Κοιτα αν το τελος ητα  λιιιιιγο διαφορετικό, χτυπουσε 8ρι άνετα η ταινια απο μενα! Αλλα ναι δεν τηβ ξέρουν πολλοί κατα τα φαινόμενα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stormrain είπε

Ωχ ναι! Κοιτα αν το τελος ητα  λιιιιιγο διαφορετικό, χτυπουσε 8ρι άνετα η ταινια απο μενα! Αλλα ναι δεν τηβ ξέρουν πολλοί κατα τα φαινόμενα  :)

Spoiler

Το τελος δεν ηταν ασχημο θα μπορουσε ομως να γινει επικο. Ο μικρος τα χρειαστηκε παντως σκεψου να ειμασταν στη θεση του θα ζουσαμε ολη μας τη ζωη μεσα στο φοβο. Δεν με χαλασε προσωπικα συμφωνα με την υπολοιπη ταινια ομως θα μπορουσε να ειχε ενα κλικ καλυτερο τελος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Arkin είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το τελος δεν ηταν ασχημο θα μπορουσε ομως να γινει επικο. Ο μικρος τα χρειαστηκε παντως σκεψου να ειμασταν στη θεση του θα ζουσαμε ολη μας τη ζωη μεσα στο φοβο. Δεν με χαλασε προσωπικα συμφωνα με την υπολοιπη ταινια ομως θα μπορουσε να ειχε ενα κλικ καλυτερο τελος. 

 

Spoiler

Βασικα η ένσταση μου ηταν περισσότερο επειδή μου φάνηκε λιγο καπως το οτι εκει που ολοι εψαχναν τον ψυχασθενη και τα παιδια κοιμουνταν, μου φάνηκε λιγο ατοπο να καταφερει ο τυπος να μπει στο σπιτι διχως να τον δει κανείς. Και το οτι κανείς βασικα δεν προσεχε τον τυπακο κυρίως. Αλλα απο την αλλη, it's the 80s :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stormrain είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Βασικα η ένσταση μου ηταν περισσότερο επειδή μου φάνηκε λιγο καπως το οτι εκει που ολοι εψαχναν τον ψυχασθενη και τα παιδια κοιμουνταν, μου φάνηκε λιγο ατοπο να καταφερει ο τυπος να μπει στο σπιτι διχως να τον δει κανείς. Και το οτι κανείς βασικα δεν προσεχε τον τυπακο κυρίως. Αλλα απο την αλλη, it's the 80s :lol:

 

Spoiler

Εδώ μην το γελάς. Βλέπεις ανθρώπους που δεν τους λογαριάζεις και από πίσω μπορεί να κάνουν τρελά πράγματα συνήθως αυτοί έχουν κρυφή ζωή από πίσω. Χωριό που δεν φαίνεται λένε. Εδώ δεν είχα θέμα μιας και όλοι εψαχναν οπότε το σπίτι ήταν τελείως άδειο για να μπει στη σοφίτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως Ψηλά, Έτσι και Χαμηλά στο νετφλιξ. Πολυ καλο θριλερακι, ξεκιναει πολυ απλα και ομορφα και στην πορεια αλλαζει αρκετα εως πολυ.

8,5/10

 

Επεξ/σία από Mesqal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Monster Hunter (2021)

cd24fsfsrjqnmnvzqddk.jpg?ar=16:9&auto=fo

Μιας και βγήκαν υπότιτλοι σήμερα, πήρα πατατακια για να το δω και δεν πήγαν χαμένα. Δεν έχω ιδέα για τα παιχνίδια που είναι βασισμένη η ταινία αλλά ήταν τύπου ποπκορν movie 100%. Κατά τα άλλα δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο, ακόμα και σαν αμυαλη περιπέτεια το προσπαθεί σε αρκετά σημεία αλλά μέχρι εκεί. Φαίνεται αρκετά σαν να κόπηκαν πολλά στο τελικό μονταζ, μαζί και έξτρα backstory αλλά κ main story που μένουν και ανεκμετάλλευτα και ο θεατής χωρίς απαντήσεις λες και είναι επεισόδιο σειράς ή κάτι τέτοιο.

Η Milla Jovovich είναι badass κ το ξέρεις γιατί την έχεις δει σε άλλους δυναμικούς ρόλους και ίσως είναι το μοναδικό selling point της ταινίας. 

Το δυναμικό duo της ιστορίας που χτίζεται μεταξύ Lt. Artemis (Jovovich) & Hunter (Tony Jaa) μένει εντελώς ανεκμετάλλευτο ενώ παράλληλα και η ύπαρξη του Ron Perlman φαίνεται να λειτουργεί ως ένας npc κομπάρσος. Το τέλος προϊδεάζει για μελλοντική συνέχεια πάντως.

Τη περίμενα αρκετά διαφορετική.

Δεν γνωρίζω βεβαίως αν θεωρείτε ΟΚ για τους φίλους των παιχνιδιών, πιθανότατα δε σπάει τη παράδοση των κακών videogame μεταφορών. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιδα χτες στο Star [αμεσως μετα την αποχωρηση και το κλαμα του πρωτου διαγωνιζομενου στο Μαστερ Σεφ] το Loving Pablo (2017) με τον τραγικο ελληνικο τιτλο "Αγαπωντας τον Παμπλο", που ασχολειται με τα εργα του διαβοητου κακοποιου Παμπλο Εσκομπαρ. Βλεπεται αν θες να σκοτωσεις την ωρα σου. Στην Αμερικη πατωσε, πραγμα που μου φαινεται λογικο. Η Πενελοπε Κρουζ υποδυεται το γκομενακι του που τον προδωσε στην αστυνομια οταν αρνηθηκε να της καταβαλει 80χιλ.$ για να διαφυγει στην Ευρωπη. Στα highlight της ταινιας η... κοιλια του Εσκομπαρ που προβαλλεται αρκετα. Ο Χαβιερ Μπαρδεμ εχει κανει γυμνες εμφανισεις οπου ηταν fit, ποιος ξερει πως εγινε ετσι

1.png2.png3.png

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επος το Monster Hunter. not :P

ε μπορω να αποφασισω πιο ειναι μεγαλύτερο σκουπιδι, αυτο ή το Hellboy. δλδ θελει προσπαθεια να κανεις κατι τοσο κακογραμμενο σεναριο υπο του μηδενος και ροη οτιναναι. απλα αλλαζουν σκηνες διχως κανενα χτισιμο ή συνθεση ή νοημα. μονο σκληρα ναρκωτικα εξηγούν το που εχει καταλλήξει ο Paul W. S. Anderson γμτ, ειχε ξεκινησει την καριερα του πολυ ωραια. Mortal Kombat, Event Horizon, Resident Evil 1, μια χαρα ξεκινημα. πως εφτασε πλεον να βγαζει κατι σαν αυτο;

υγ: οχι ειχε σημασια αλλα περα απο 3-4 οπλα και τερατα, καμια επαφη παραπέρα με την σειρα παιχνιδιων. δλδ ειτε εχεις δει τα παιχνιδια, ειτε οχι, δεν εχει καποια σημασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Skywalker333 said:

μονο σκληρα ναρκωτικα εξηγούν το που εχει καταλλήξει ο Paul W. S. Anderson

Προσφέρει θέση εργασίας στη σύζυγό του. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Προσφέρει θέση εργασίας στη σύζυγό του. 😛

ok μπορει η Milla να μην ειναι καποια τρομερη ηθοποιος (παρολο που παραμενει στα ματια μου θεα ομορφιας), αλλα οκ, απειρες ταινίες ειναι με ηθοποιούς εφάμιλου επιπέδου και βγαινουν καλες. Στο Monster Hunter, το τελευταίο πρόβλημα της ταινίας ειναι αυτή, παίζει καλύτερα από οποιονδήποτε αλλο να σκεφτεις, ναι ακομα κ απο τον Ron Perlman (ο οποιος ζητημα να ειναι 5 λεπτα μεσα). Το προβλημα ειναι ο Anderson ο οποίος ταινια με ταινία, η σκηνοθεσία και η γραφή του γίνονται ολοένα και χειροτερα. Εδω, το επίπεδο της ταινίας στα μάτια μου ειναι direct to VHS/DVD, σε επιπεδα Starship Troopers 2/3 :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αntebellum 

https://www.imdb.com/title/tt10065694/

Not great, not terrible. Σαν ιστορια με κρατησε, ειχα ενδιαφερον να μαθω τι γινεται στη συνεχεια, αν και σε καποια σημεια με κουρασε. Απλως δεν βρηκα πολυ εξυπνη την ανατροπη, δεν ηταν καθολου ρεαλιστικη (οσο ρεαλιστικο τελος παντων μπορει να ειναι κατι τετοιο). Καταλαβα τι ηθελε να περασει η ταινια, αλλα νομιζω πως ειχαν μια πολυ καλη ιδεα την οποια αφησαν να τους ξεγλιστρησει απο τα χερια. 

Θα του εβαζα 5.5/10 γιατι παρ'ολο που με κουρασε καπου, δεν ηταν τοσο πολυ ωστε να παρω κινητο στο χερι. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...