Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Fan είπε

Everest

Ταινία βασισμένη σε πραγματική ιστορία μίας ομάδας ορειβατών να κατακτήσουν την κορυφή του Έβερεστ για πρώτη φορά.

Σαν σενάριο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, η ροή όμως σε κρατάει καθ' όλη τη διάρκεια. Τα πλάνα είναι κορυφαία και πραγματικά νιώθεις ότι παγώνεις στο δεύτερο μισό της ταινίας.

Σε όποιον αρέσουν οι ταινίες man vs nature να τη δει υποχρεωτικά.

7.5/10

Εκπληκτική ταινία, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα.

Οσοι μπορείτε βρείτε και δείτε και το αντίστοιχο ντοκυμαντέρ που εχει γυριστεί για την συγκεκριμένη υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

The Purge: Anarchy

Παρα πολυ καλη ταινια για το ειδος της, λιιιιγο καλύτερη απο την προηγούμενη, πολλη δράση, αρκετο σασπενς και likeable ήρωες!

7/10

 

Τh Purge: Election Day

Η συνέχεια της τριλογίας. Κι αυτη έχει σασπένς και δραση, κινείται σε λιγακι διαφορετικο πλαισιο απο τις αλλες γιατί βαζει και λιγο την πολιτικη μεσα (τοσο οσο). Γενικώς είναι τοσο καλη οσο και οι αλλες.

6,5/10

 

Τhe First Purge 

Prequel της τριλογιας, μου αρεσε γιατι σου δείχνει πως ξεκίνησε ολο αυτο και γιατι, εχει αρκετα να προσφερει στο franchise. Η δραση εννοείται πως δεν λείπει,  εχει αυτα που περιμενει να δει ο θεατης απο μια ταινια της σειρας αυτης, απλως νομιζω πως εβαλαν περισσότερα πιστολίδια απλα for the sake of it. Ενα κλικ πιο κατω απο τις αλλες.

6/10

Kαι τωρα ξεκιναω και τη σειρά Purge :lol:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Only the brave

Δυνατή ταινία που δείχνει πως ένα μικρό πυροσβεστικό τμήμα σε μία αγροτική περιοχή των ΗΠΑ συμμετέχει στις κατασβέσεις πυρκαγιών με τα πενιχρά μέσα που διαθέτει.

Αναφέρεται σε πραγματικό γεγονός και αυτό την κάνει συγκλονιστική.

Αναπτύσσει αρκετά καλά τους χαρακτήρες στην αρχή μέχρι να φτάσει στην τελική κορύφωση. Θα μπορούσε να δώσει έμφαση λίγο παραπάνω και σε κάποιους δευτερεύοντες ρόλους.

Αξίζει πραγματικά

8/10

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mortal Kombat 2021

Μετριούρα. Το μόνο καλό που έχω να πω είναι ο sub-zero για όλη την διάρκεια της ταινίας και ο Kano για το πρώτο μισό. Κατά τα άλλα αδιάφορη. Η προσθήκη του Cole εντελώς αχρείαστη ενώ η παρουσία των υπόλοιπων χαρακτήρων εκεί στο backround. H δράση είναι νωχελική και δεν έχει βάρος (με εξαίρεση του sub-zero που είναι όλη η ταινία μόνος του), η ιστορία είναι δύο ταχυτήτων, νεκρά και όπισθεν. Από εφέ κάποια σκηνικά δείχνουν ωραία και κάποια δείχνουν το ίδιο άσχημα από ταινία b-movie πριν 20 χρόνια. 

Από εμένα 5/10 και αυτό γιατί είμαι φίλος της σειράς και ότι είδα sub-zero όπως έπρεπε. Για όλους τους άλλους απλά μην ασχοληθείτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

The Beast of War (1988)

The_Beast_(1988_film).jpg

Υπόθεση: Η ταινία επικεντρώνεται γύρω από ένα πενταμελές πλήρωμα ενός σοβιετικού τανκ που αποσπάστηκε από λάθος σε μια κοιλάδα στο Αφγανιστάν μετά από την συμμετοχή του σε μια αιματηρή επιδρομή σε ένα μικρό χωριό ανταρτών. Οι επιζώντες του χωριού ορκίζονται να κυνηγήσουν το τανκ που κατέστρεψε το χωριό τους ως την άκρη της γης για να επιτύχουν το "badal" - την εκδίκηση τους. 

Γενικά: Πολεμική ταινία μιας άλλης εποχής μεν, αλλά - ούτε μ#λακίες ψεύτικα CGI παντού, ούτε επιφανειακά σενάρια. Δύο ώρες με χορταστικό κινηματογραφικό αποτέλεσμα. Κινηματογραφία άριστη για το είδος, εκπληκτικές ερμηνείες από το cast ειδικά των George Dzundza, Jason Patric & Steven Bauer. Απλά είχε την ατυχία να βγει ίδια στιγμή με το Rambo 3 οπότε εισπρακτικά πάτωσε. 

Ένα κρυφό διαμαντάκι κατηγορίας must-watch που δεν ήξερες ότι υπάρχει εκεί έξω! 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

The Beast of War (1988)

The_Beast_(1988_film).jpg

Υπόθεση: Η ταινία επικεντρώνεται γύρω από ένα πενταμελές πλήρωμα ενός σοβιετικού τανκ που αποσπάστηκε από λάθος σε μια κοιλάδα στο Αφγανιστάν μετά από την συμμετοχή του σε μια αιματηρή επιδρομή σε ένα μικρό χωριό ανταρτών. Οι επιζώντες του χωριού ορκίζονται να κυνηγήσουν το τανκ που κατέστρεψε το χωριό τους ως την άκρη της γης για να επιτύχουν το "badal" - την εκδίκηση τους. 

Γενικά: Πολεμική ταινία μιας άλλης εποχής μεν, αλλά - ούτε μ#λακίες ψεύτικα CGI παντού, ούτε επιφανειακά σενάρια. Δύο ώρες με χορταστικό κινηματογραφικό αποτέλεσμα. Κινηματογραφία άριστη για το είδος, εκπληκτικές ερμηνείες από το cast ειδικά των George Dzundza, Jason Patric & Steven Bauer. Απλά είχε την ατυχία να βγει ίδια στιγμή με το Rambo 3 οπότε εισπρακτικά πάτωσε. 

Ένα κρυφό διαμαντάκι κατηγορίας must-watch που δεν ήξερες ότι υπάρχει εκεί έξω! 

 

 

Ισχύει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nobody - https://www.imdb.com/title/tt7888964/?ref_=nv_sr_srsg_0

Και γαμώ τις action ταινίες. Το σενάριο είναι τυπικό όμως η εκτέλεση...πραγματικά τρομερή. Σκηνοθετικά είναι απλά άψογη, η κάθε σκηνή είναι απλά απολαυστική και ο κάθε χαρακτήρας έχει τον ρόλο του. Από ηθοποιία κανένα παράπονο, όλοι οι χαρακτήρες είναι ελαφρώς υπερβολικοί στην συμπεριφορά τους με την καλή έννοια και φυσικά δεν μπορεί να λείψει το εξαιρετικό soundtrack. 

9/10 από εμένα, απλά τρομερή. Μπορείτε να την δείτε με παρέα και μόνοι σας αλλά να ξέρετε ότι έχει μπόλικο αίμα. Η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς για εμένα. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 9:30 ΠΜ, 7nisiotis είπε

 

The Beast of War (1988)

The_Beast_(1988_film).jpg

Υπόθεση: Η ταινία επικεντρώνεται γύρω από ένα πενταμελές πλήρωμα ενός σοβιετικού τανκ που αποσπάστηκε από λάθος σε μια κοιλάδα στο Αφγανιστάν μετά από την συμμετοχή του σε μια αιματηρή επιδρομή σε ένα μικρό χωριό ανταρτών. Οι επιζώντες του χωριού ορκίζονται να κυνηγήσουν το τανκ που κατέστρεψε το χωριό τους ως την άκρη της γης για να επιτύχουν το "badal" - την εκδίκηση τους. 

Γενικά: Πολεμική ταινία μιας άλλης εποχής μεν, αλλά - ούτε μ#λακίες ψεύτικα CGI παντού, ούτε επιφανειακά σενάρια. Δύο ώρες με χορταστικό κινηματογραφικό αποτέλεσμα. Κινηματογραφία άριστη για το είδος, εκπληκτικές ερμηνείες από το cast ειδικά των George Dzundza, Jason Patric & Steven Bauer. Απλά είχε την ατυχία να βγει ίδια στιγμή με το Rambo 3 οπότε εισπρακτικά πάτωσε. 

Ένα κρυφό διαμαντάκι κατηγορίας must-watch που δεν ήξερες ότι υπάρχει εκεί έξω! 

 

 

την εχω δει, εξαιρετικη.

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Nobody - https://www.imdb.com/title/tt7888964/?ref_=nv_sr_srsg_0

Και γαμώ τις action ταινίες. Το σενάριο είναι τυπικό όμως η εκτέλεση...πραγματικά τρομερή. Σκηνοθετικά είναι απλά άψογη, η κάθε σκηνή είναι απλά απολαυστική και ο κάθε χαρακτήρας έχει τον ρόλο του. Από ηθοποιία κανένα παράπονο, όλοι οι χαρακτήρες είναι ελαφρώς υπερβολικοί στην συμπεριφορά τους με την καλή έννοια και φυσικά δεν μπορεί να λείψει το εξαιρετικό soundtrack. 

9/10 από εμένα, απλά τρομερή. Μπορείτε να την δείτε με παρέα και μόνοι σας αλλά να ξέρετε ότι έχει μπόλικο αίμα. Η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς για εμένα. 

ποιος να το φανταζοταν ο  γνωστος κωμικος θα γινοταν ..John Wick.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Nobody - https://www.imdb.com/title/tt7888964/?ref_=nv_sr_srsg_0

Και γαμώ τις action ταινίες. Το σενάριο είναι τυπικό όμως η εκτέλεση...πραγματικά τρομερή. Σκηνοθετικά είναι απλά άψογη, η κάθε σκηνή είναι απλά απολαυστική και ο κάθε χαρακτήρας έχει τον ρόλο του. Από ηθοποιία κανένα παράπονο, όλοι οι χαρακτήρες είναι ελαφρώς υπερβολικοί στην συμπεριφορά τους με την καλή έννοια και φυσικά δεν μπορεί να λείψει το εξαιρετικό soundtrack. 

9/10 από εμένα, απλά τρομερή. Μπορείτε να την δείτε με παρέα και μόνοι σας αλλά να ξέρετε ότι έχει μπόλικο αίμα. Η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς για εμένα. 

Πολύ καλή, μαρεσε αλλά στα τελευταία 15λ σαν να το έτρεξαν κάπως απότομα μου έδωσε την αίσθηση. Ίσως ετοιμάζουν sequels...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mortal Kombat[2021]

mortal-kombat-reboot-poster-kabal-cinera

https://www.imdb.com/title/tt0293429

5 μερες παλευω να την τελειωσω τελικα τα καταφερα. Πολυ κακη ταινια χωρις δομη με ασυνδετες σκηνες χωρις νοημα ημιτελης μαχες κακες χορογραφιες χωρις συναισθημα με αδιαφορους ηθοποιους. Κλασεις ανωτερη το πρωτο MK του 1995. Καλουτσικα fatalities εχει το αιματακι της και gore. Δειχνει B-movie παρολα τα 55 εκατομμυρια budget που εχει. Κριμα και ελπιζω να μην βγαλουν και συνεχειες εκτος αν αλλαξουν τελειως τον κακο χαρακτηρα αυτης. Απορω και με τη μεγαλη βαθμολογια στο imdb. Μεινετε μακρια. 4/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aladdin (2019)

Δεν θα πω ψέματα. Την έχω δει πάνω απο 20 φορές. Όχι επειδή μου αρέσει τόσο. Όποιος έχει πιτσιρίκια θα καταλάβει. 

O Will Smith είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς και έχει καταφέρει να ειναι τοπ από την αρχή της καριέρας του, μέχρι και σήμερα, παρόλες τις κακές επιλογές του. Θεωρούσα την ταινία Aladdin μια από αυτές και δεν ήθελα να τη δω για να μην ξενερώσω. Μέχρι που την είδα. 

Η ιστορία πασίγνωστη, οπότε δεν είχα περιέργεια για το σενάριο και την πλοκή. Κάτι ο Smith, κάτι ο Guy Ritchie κάτι ο κολοσσός Disney από πίσω, θρονιάστηκα και είπα για να δούμε. Η ταινία για αυτό που είναι, είναι εκπληκτική. Δείχνει τί μπορεί να γίνει με "απεριόριστο" budget. Τα κουστούμια άψογα, το cgi επίσης. Πολύ καλή μουσική και σκηνοθεσία επιπέδου. Δεν βρήκα ηθοποιό, ακόμα και κομπάρσο, που να μην είχε επιλεγεί η κατάλληλη λήψη για τη σκηνή. Όλα πολύ προσεκτικά φτιαγμένα. Ολόκληρο το cast δίνει καλές ερμηνείες με αποκορύφωμα τον Marwan Kenzari ο οποίος ενσαρκώνει άψογα τον κακό βεζύρη Jafar. Μια διασκεδαστική ταινία που βλέπεται άνετα πολλές φορές. 

 

7.8/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Takers

Ταινία του 2010 στο κλασικό μοτίβο ομάδας ληστών που πάνε για μία χοντρή δουλειά.

Κλάιν κυρίως λόγο σεναρίου. Καλό το κάστ, μέτριο το πρώτο μέρος, βουλιάζει κατακόρυφα όταν αρχίζει η δράση στο δεύτερο μέρος. Μεγάλο αρνητικό ότι δεν υπάρχει κάποιο plot twist και είναι απολύτως προβλέψιμη.

4.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...