Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα το Free guy στον κινηματογραφο και πραγματικα μου αρεσε παραπανω αποσο περιμενα. Ο ryan reynolds ειναι στον κλασσικο ρολο τυπου δραση/κωμωδια deadpool. Θα εβαζα ανετα ενα 7.7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, star12 είπε

THE INVASION OF THE BODY SNACHERS 1956 

θα μπορουσε να χαρακτηριστει,ως ο πατερας ολων των ALIEN invasion movies    που χουμε δει so far. 
Ενω μαλιστα βγηκαν και αλλα 3 ριμπουτς,αλλα και αντιγραφες απ αυτο το προτωτυπο κονεσπτ.Μια που ξεχωρησε ηταν το      invaders from mars 
Ωστοσο αν και αυτο με τον σαδερλαντ ειναι σκοτεινο,.............

Το "Ιnvasion of the Body Snatchers" του 1978 δε παιζεται, καταπληκτικη ατμοσφαιρα. Ενω τα δυο τελευταια ειναι για  κλαμματα

Every-Invasion-of-the-Body-Snatchers-Mov

Στις 25/8/2021 στις 3:33 ΠΜ, BlueBlade είπε

.......Χαρακτήρες αδιάφοροι και ένα σενάριο συνωμοσίας τόσο κλισέ που καταντάει γελοίο.

Και πραγματικά, το σκεφτόμουν κατά την διάρκεια της ταινίας και γέλαγα. Πως γίνεται ρε παιδιά, ο άνθρωπος που έπαιξε σε μια τεράστια παραγωγή το Tenet, με budget 200 εκατομμύρια, σεναριογράφο/σκηνοθέτη τον τεράστιο Christopher Nolan των Inception, Interstellar κτλ. Να καταντάει να παίζει σε τέτοια ταινία.

Ποιο ειναι το νοημα της αποριας σου? Ο ηθοποιος κανει τη δουλεια του και πληρωνεται. Να ειναι εκλεκτικος εννοεις, να επιλεγει? με τι κριτηρια? και παλι δε μπορει να ξερει αν η ταινια θα βγει καλη/κακη(συχνα υποκειμενικο) ή εμπορικη επιτυχια/αποτυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Escape Room Tournament Of Champions[2021]

j-GYJy-Pz-Vgr-VV2bg-Cl-I9uv-EZg-VLE.jpg

https://www.imdb.com/title/tt9844522

Η συνεχεια της ταινιας του 2019 η οποια ηταν αξιολογη ξεκιναει με ενα μικρο flashback στην οικογενεια που σχεδιαζει αυτα τα δωματια για τους μεγαλους και επειτα συνεχιζει ακριβως απο το τελος της πρωτης. Στην πρωτη ειχαμε 6 τελειους αγνωστους χαρακτηρες να παλευουν για τη ζωη τους εδω εχουμε τους 6 καλυτερους απο αλλα παιχνιδια που κερδισαν μαζι με τους 2 πρωταγωνιστες της πρωτης να προσπαθουν να επιβιωσουν αρχικα σε ενα τρενο και επειτα σε 3 τεραστια δωματια με εξυπνους γριφους με προσοχη στην λεπτομερεια. Δεν ειναι κακη βλεπετε ευχαριστα βγαζει καποια ενταση και αγωνια αλλα μας τα χαλαει στους κακους χαρακτηρες που απλα δεν νοιαζεσαι αν ζησουν η πεθανουν και απο υποκριτικη δεν τα παμε καλα οπως και οτι αργησε να παρει μπρος. Το twist στο τελος ουτε κρυο ουτε ζεστη. 5.8/10

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Escape Room Tournament Of Champions[2021]

j-GYJy-Pz-Vgr-VV2bg-Cl-I9uv-EZg-VLE.jpg

https://www.imdb.com/title/tt9844522

Η συνεχεια της ταινιας του 2019 η οποια ηταν αξιολογη ξεκιναει με ενα μικρο flashback στην οικογενεια που σχεδιαζει αυτα τα δωματια για τους μεγαλους και επειτα συνεχιζει ακριβως απο το τελος της πρωτης. Στην πρωτη ειχαμε 6 τελειους αγνωστους χαρακτηρες να παλευουν για τη ζωη τους εδω εχουμε τους 6 καλυτερους απο αλλα παιχνιδια που κερδισαν μαζι με τους 2 πρωταγωνιστες της πρωτης να προσπαθουν να επιβιωσουν αρχικα σε ενα τρενο και επειτα σε 3 τεραστια δωματια με εξυπνους γριφους με προσοχη στην λεπτομερεια. Δεν ειναι κακη βλεπετε ευχαριστα βγαζει καποια ενταση και αγωνια αλλα μας τα χαλαει στους κακους χαρακτηρες που απλα δεν νοιαζεσαι αν ζησουν η πεθανουν και απο υποκριτικη δεν τα παμε καλα οπως και οτι αργησε να παρει μπρος. Το twist στο τελος ουτε κρυο ουτε ζεστη. 5.8/10

Ειναι η συνέχεια αυτής ;;  :  https://www.imdb.com/title/tt5886046/?ref_=fn_al_tt_1  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tender Mercies (1983)Tender Mercies

Πολυ ομορφη ταινια. Γλυκια, ζεστη, πικρη σε καποια σημεια, αλλα παντοτε λεπτεπιλεπτη με τα συναισθηματα των ανθρωπων που απεικονιζει. Δεν ξερω αλλα για καποιο λογο αυτη η λεπτοτητα μου θυμισε τις ταινιες του Yazujiro Ozu...ισως στο οτι με εκανε να απορροφηθω πληρως σε αυτους τους μακρινους κοσμους εστω για ενα 90λεπτο. Οι λεπτομερειες ειναι που κανουν τη διαφορα ολη... Χαχα και προφανως οι εξαιρετικες ερμηνειες απο ηθοποιαρες οπως ο Ντυβαλ! 9/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angels with Dirty Faces (1938) - IMDb

Εξαιρετική ταινία, η οποία δείχνει πόσο εύκολα μπορεί να αλλάξει η ζωή κάποιου μέσα σε μια στιγμή. Εξαιρετικός Τζέιμς Κάγκνεϊ στο είδος του ρόλου που έγινε γνωστός. 7+ χαλαρά. Αν και παλιά, βλέπεται άνετα και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beckett

Άθλια ταινία που γυρίστηκε στην Ελλάδα. Προπαγανδιστικό σενάριο που ούτε πιτσιρικάς δεν θα έγραφε, ερασιτέχνες ηθοποιοί, σκηνοθεσία εξωγήινη, σκηνές Τζέιμς Μπόντ από τα Lidl

Κινείται ανάμεσα στον χαρακτηρισμό σκουπίδι και εμετού. Στο τέλος σου μένει η οργή για τον χρόνο που έχασες.

Σώζεται μόνο από τα ωραία πλάνα στα ελληνικά τοπία και εμένα που έμειναν οι σκηνές στην Αθήνα γιατι τόσα χρόνια δεν έχω πάει ποτέ να περπατήσω αυτές τις περιοχές. Νομίζεις ότι είναι άλλη πόλη.

2/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Fan είπε

Beckett

Άθλια ταινία που γυρίστηκε στην Ελλάδα. Προπαγανδιστικό σενάριο που ούτε πιτσιρικάς δεν θα έγραφε, ερασιτέχνες ηθοποιοί, σκηνοθεσία εξωγήινη, σκηνές Τζέιμς Μπόντ από τα Lidl

Κινείται ανάμεσα στον χαρακτηρισμό σκουπίδι και εμετού. Στο τέλος σου μένει η οργή για τον χρόνο που έχασες.

Σώζεται μόνο από τα ωραία πλάνα στα ελληνικά τοπία και εμένα που έμειναν οι σκηνές στην Αθήνα γιατι τόσα χρόνια δεν έχω πάει ποτέ να περπατήσω αυτές τις περιοχές. Νομίζεις ότι είναι άλλη πόλη.

2/10

Μολις την ειδα κι εγώ. Μαπα. Η ηθοποιία ήταν τραγική, οριακά cringe σε σημεία και η σκηνοθεσία θυμίζει κάτι παλιακο αλλα οχι με την καλη εννοια. 

Το μόνο που αξιζε ηταν οντως τα πλανα και οι σκηνες στην Αθήνα επειδη ολα αυτα τα σημεία τα περπατω καθημερινα. Αλλα χασιμο χρονου κατατα. Επίσης η φαση τοθ Beckett καθολου μα καθολου ρεαλιστική.  

2/10 κι απο μενα, καιρό είχα να δω τοσο κακη ταινια

 

 

Επισης είδα το νεο Escape Room. Ενταξει συμπαθητικό ήταν, οχι κάτι το ιδιαίτερο ομως. Το πρωτο ήταν αρκετά καλύτερο, εδω φανηκε να πετανε twist απλα για να το πεταξουν, συν ότι δεν μου φανηκε καν ρεαλιστική η προσέγγιση του twist.

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kate

https://www.imdb.com/title/tt7737528/

KATE_20191111_08777_RC.0.jpg

 

Ωραία γουστόζικη ταινία με έντονες σκηνές δράσης...ίσως λίγο too much σε μερικές φάσεις αλλά παντρεύει πολλά στοιχεία απο άλλες ταινίες μάλλον ευχάριστα...και στο κάτω κάτω της γραφής κλωτσοπατινάδα βλέπουμε δεν πάμε για Oscar.

Σημαντικό σημείο προσωπικά : Η πρωταγωνίστρια μου άρεσε, είχε δυνατό στυλάκι και επιπλέον μπορώ να πω ότι μοιάζει φοβερά για κλωνος της Sigourney Weaver...μα φτυστή...οπότε με βάση την παρουσίαση της στο Kate την περιμένω και σε άλλες κλωτσοπατινάδες......αντε και κανένα Alien Reboot....με το radar...να κάνει εκείνο το φανταστικό ήχο όταν πλησίαζαν τα Aliens....

7/10

Στις 19/7/2021 στις 11:33 ΜΜ, stormrain είπε

The Forever Purge

Απολαυστικη ταινία,  ισως λίγο να ξεφεύγει θεματικά απο τις υπόλοιπες της σειρας, αλλα λιγο μονο. Κατα τ'αλλα εχει τρομερο σασπενς, αν ήμουν τυπος που τρωει τα νυχια του τωρα δεν ειχα καθολου!  Η ηθοποιός εν τω μεταξύ που κανει την Adela ειναι κουκλα!

Γενικά δειτε την ειναι καλη στο είδος της. 

 

7/10

Ερώτηση γιατί πήγα να την δω...αλλά πολύ ψεύτικη - πλαστική εικόνα (αν και FullHD)....έτσι είναι ή κάνω λάθος...κάποιος που να την είδε...

Μοιάζει σαν να την γύρισαν με βιντεοκάμερα τσέπης...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, masteripper είπε

Kate

https://www.imdb.com/title/tt7737528/

KATE_20191111_08777_RC.0.jpg

 

Ωραία γουστόζικη ταινία με έντονες σκηνές δράσης...ίσως λίγο too much σε μερικές φάσεις αλλά παντρεύει πολλά στοιχεία απο άλλες ταινίες μάλλον ευχάριστα...και στο κάτω κάτω της γραφής κλωτσοπατινάδα βλέπουμε δεν πάμε για Oscar.

Σημαντικό σημείο προσωπικά : Η πρωταγωνίστρια μου άρεσε, είχε δυνατό στυλάκι και επιπλέον μπορώ να πω ότι μοιάζει φοβερά για κλωνος της Sigourney Weaver...μα φτυστή...οπότε με βάση την παρουσίαση της στο Kate την περιμένω και σε άλλες κλωτσοπατινάδες......αντε και κανένα Alien Reboot....με το radar...να κάνει εκείνο το φανταστικό ήχο όταν πλησίαζαν τα Aliens....

7/10

Ερώτηση γιατί πήγα να την δω...αλλά πολύ ψεύτικη - πλαστική εικόνα (αν και FullHD)....έτσι είναι ή κάνω λάθος...κάποιος που να την είδε...

Μοιάζει σαν να την γύρισαν με βιντεοκάμερα τσέπης...

Ετσι ειναι δυστυχώς. Υποθέτω εχει γινει επί τουτω ετσι, αλλα δεν λειτουργει. Καλα μεταξύ μας, αν αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα θα παλευόταν η κατάσταση, αλλα δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Prey

https://www.imdb.com/title/tt15198608/fullcredits?ref_=tt_ov_st_sm

Πολύ απλά μην την δείτε...χαμένος χρόνος 0/10

Υ.Γ. Δεν ξέρω πόσο μπαγλαμάδες είναι όλοι αυτοί που συμμετείχαν σε αυτήν την ταινία..αλλά το τερμάτισαν.... δηλαδή:

Ατάλαντος Σκηνοθέτης - Σεναριογράφος

Ατάλαντοι Ηθοποιοί

Ατάλαντος Φωτογράφος

Ατάλαντος Cameraman

 

κτλ...άντε στην Μουσική κάτι έγινε.

Πιθανότερο σενάριο της υλοποίησης

"Μπαμπά μιας και έχουμε λεφτά να κάνουμε κάτι μπας και γίνω φίρμα στο θέαμα μπας και πάρω αυτόγραφο απο την Megan Fox ?"

- "Μα παιδί μου δεν ξέρεις που σου παν τα 4... τοστ να σε βάλω να κάνεις θα βάλεις φωτιά στην κουζίνα"

" Μπαμπά θυμάσαι που στο Δημοτικό έγραφα ωραίες εκθέσεις και η Δασκάλα σου έλεγε τι καλό και έξυπνο παιδί ήμουν..."

-"Ναι...ναι ....τι "καλή" κυρία η Δασκάλα σου....που το έχω το τηλέφωνο της...καλά περάσαμε εκείνο το ΣΚ"

-"Τεσπα θα πάρω σε εκείνο το μούτρο που νταλαβερίζεται με το Netflix...μου χρωστάει λεφτά απο την προηγούμενη που παίξαμε χαρτιά...θα τα πληρώσω όλα εγώ για να μη μου την σπας...και δεν έχει....μην διανοηθείς τρελό budget....άντε να σου δώσω το τζιπάκι και το εξοχικό για τα γυρίσματα"

"Μπαμπά να φέρω τους φίλους μου να πρωταγωνιστήσουν....και να φέρω και εκείνη την "ψόφια" μπας και....?"

-" Αν είναι τζάμπα δεν με ενδιαφέρει καθόλου...κάνε ότι νομίζεις"

"Ευχαριστώ μπαμπά....έχω κάτι στο μυαλό μου για σενάριο...εξοπλισμό θα δανειστούμε απο τον κο Σ. που κάνει βιντεοσκοπήσεις....να πάρω και το καινούργιο Drone?"

-"Οπως σου είπα κάνε ότι νομίζεις αλλά ειδικά το Drone αν το σπάσεις θα στο κρατήσω απο το χαρτζηλίκι σου.....δεν πιστεύω να θες να γιορτάσεις τα 45 γενέθλια με delivery....απο το σουβλατζιδικο"

"καλά μπαμπά"

Και κάπως έτσι πρέπει να γυρίστηκε η ταινία Prey.

Δλδ με τόσες ταινίες με παρόμοιο θέμα να μην μπορεί να κάνει μια λήψη της προκοπής τι να πω...να δώσει λίγο νεύρο στην ταινία...και να είναι όλοι τόσο μα τόσο ανεγκεφαλοι"

Υ.Γ2... επειδή το ξέχασα ....είναι σαν σποιλερ.αλλά δεν...έχει μια σκηνή που ουσιαστικά δίνει την απάντηση πως έγινε η δολοφονία του Κενεντυ...αυτό με την σφαίρα που κόβει βόλτες μέσα στο κορμί του.....αν το δείτε θα καταλάβετε πως μια σφαίρα μπορεί βρε παιδάκι μου να κάνει απίθανες "κάθετης κίνησης...." τροχιές...epic fail...και και άλλα πολλά μαργαριτάρια....ίσως πρέπει να γυρίσω μια ταινία σχετικά.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, γιατί δεν είχα πατήσει το λινκ να δω στο περίπου τι παίζει με τη ταινία στο imdb, νομίζοντας από το εξώφυλλο ότι θα είναι φάση κάτι σαν το "The Ritual" και θα έκαιγα το βράδυ μου ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά απορω . Όταν βλέπετε βαθμολογία 4,5 στο IMDb τι περιμένετε να δείτε ; Κ μη μου πείτε το κλασικό ότι υπάρχουν κ καλές ταινίες με χαμηλή βαθμολογία γιατί πραγματικά με κάτω από 5-6 δεν υπάρχουν . Ειδικά  Νετφλιξοταινιες 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, totalius είπε

Ρε παιδιά απορω . Όταν βλέπετε βαθμολογία 4,5 στο IMDb τι περιμένετε να δείτε ; Κ μη μου πείτε το κλασικό ότι υπάρχουν κ καλές ταινίες με χαμηλή βαθμολογία γιατί πραγματικά με κάτω από 5-6 δεν υπάρχουν . Ειδικά  Νετφλιξοταινιες 

Kοιτα, προσωπικα το παω διαισθητικα. Μου κανει κλικ το σεναριο? Θα το δω. Ενταξει τωρα αμα δω κανενα 3ρι κλπ θα το σκεφτω δυο φορες προφανως. Λουσου τα πες μου. Ε ναι :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...