Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Escape Room Tournament of Champions 2021

Η συνέχεια της πρώτης ταινίας. Λίγο πολύ μια από τα ίδια, τίποτα το ιδιαίτερο. Αν είσαι και λάτρης των Escape Rooms όπως και εγώ, είναι καλή ταινία για να περάσεις ένα ευχάριστο βράδυ. 5/10

Don't Breathe 2 2021

Το πρώτο μου άρεσε αρκετά και το δεύτερο αν και χάθηκα λίγο στο θέμα της ιστορίας από που το πιάνει δηλαδή, στο τέλος με κράτησε ευχαριστημένο αν και πάλι δεν θα έλεγα ότι ήταν στο ίδιο επίπεδο με το πρώτο. 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Don't Breathe 2 2021

Το πρώτο μου άρεσε αρκετά και το δεύτερο αν και χάθηκα λίγο στο θέμα της ιστορίας από που το πιάνει δηλαδή, στο τέλος με κράτησε ευχαριστημένο αν και πάλι δεν θα έλεγα ότι ήταν στο ίδιο επίπεδο με το πρώτο. 7/10

Εγώ που δεν θυμόμουν καθόλου το πρώτο, μπορώ να πω ότι βρήκα ενδιαφέρον το σενάριο με την μητέρα. Αν και έμπαζε από παντού, δεν βαρέθηκα.

(Αν και την είδα λόγω του νήματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malignant[2021]

MV5-BYTc0-NWIw-OTYt-Nz-Ew-Yi00-Ym-Uy-LTl

https://www.imdb.com/title/tt3811906/?ref_=fn_al_tt_1

Εμπιστευομαι James Wan απο οταν εβγαλε το Saw το Dead Silence και επειτα Insidious/Conjuring ολα ενα και ενα. Στο Malignant μπορει να μην εχουμε κατι τρομερο οπως αυτα που ανεφερα ειδικα στο πρωτο μισο το παει αρκετα αργα και χτιζει οσα θα ακολουθησουν σαν horror ομως στεκεται παρα πολυ καλα. Την Wallis την πανε τετοιες ταινιες εχει κατι το psycho στο βλεμμα της. Πολυ ποιοτικη splateria γουσταρα καποιες σεκανς και πολυ δεμενο soundtrack. Στο τελευταιο μισαωρο ξεδιαλυνουν τα παντα γιατι μεχρι εκεινη τη στιγμη η ταινια δεν σου δινει τα παντα στο πιατο αν και υποψιες υπαρχουν. Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο? Αναμφιβολα. Ειναι ομως ενα αξιολογο horror των τελευταιων χρονων? Επισης θετικη απαντηση οποτε αξιζει να της ριξετε μια θεαση εμενα μου αρεσε αρκετα. 7/10 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Triple Frontier - 2019

Γούσταρα χθες το βράδυ να δω κάτι σε δράση, πιστολίδι κτλ. Αν και διάβασα πολύ χλιαρά πράγματα για την συγκεκριμένη, προσωπικά πέρασα πολύ ωραία τις 2 ώρες που διαρκεί η ταινία.

Ωραίες σκηνές δράσης και αρκετά ρεαλιστικές αν και ελάχιστες, όπως και πολύ ωραία η σκηνοθεσία. Μόνο πρόβλημα ότι από την μέση και μετά, η ταινία κάνει κοιλιά. Κρίμα γιατί θα μπορούσε να είναι μια πολύ αξιόλογη ταινία δράσης αν την είχαν χειριστεί καλύτερα.

Νομίζω το 6/10 που δίνει και το imdb της αξίζει απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2021 στις 2:19 ΜΜ, Arkin είπε

Malignant[2021]

MV5-BYTc0-NWIw-OTYt-Nz-Ew-Yi00-Ym-Uy-LTl

https://www.imdb.com/title/tt3811906/?ref_=fn_al_tt_1

Εμπιστευομαι James Wan απο οταν εβγαλε το Saw το Dead Silence και επειτα Insidious/Conjuring ολα ενα και ενα. Στο Malignant μπορει να μην εχουμε κατι τρομερο οπως αυτα που ανεφερα ειδικα στο πρωτο μισο το παει αρκετα αργα και χτιζει οσα θα ακολουθησουν σαν horror ομως στεκεται παρα πολυ καλα. Την Wallis την πανε τετοιες ταινιες εχει κατι το psycho στο βλεμμα της. Πολυ ποιοτικη splateria γουσταρα καποιες σεκανς και πολυ δεμενο soundtrack. Στο τελευταιο μισαωρο ξεδιαλυνουν τα παντα γιατι μεχρι εκεινη τη στιγμη η ταινια δεν σου δινει τα παντα στο πιατο αν και υποψιες υπαρχουν. Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο? Αναμφιβολα. Ειναι ομως ενα αξιολογο horror των τελευταιων χρονων? Επισης θετικη απαντηση οποτε αξιζει να της ριξετε μια θεαση εμενα μου αρεσε αρκετα. 7/10 

Σε εμένα δεν λειτούργησε. Σκευτόμουν τον όρο "τριμουβιά", ούτε καν "μπιμουβιά"... 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Σε εμένα δεν λειτούργησε. Σκευτόμουν τον όρο "τριμουβιά", ούτε καν "μπιμουβιά"... 🙂

Spoiler

Η αληθεια ειναι οτι ειχε ενα underground στυλ αν και ειχε 40 εκατομμυρια budget αλλα καπως ετσι δεν ηταν και το saw και insidious? Γενικα τα horror πρεπει να εχουν αυτο το στυλ χωρις φανφαρες αυτο προσδιδει μια ατμοσφαιρα καπως καταθλιπτικη ωστε να σε απορροφησει στον κοσμο της. Στο τελευταιο μισαωρο ειδαμε πολυ ποιοτικο splatter και γενικα η αναποδη κινηση της Wallis μου αρεσε πολυ. Και η αλλαγη του σκηνικου καθε φορα που εβλεπε να σκοτωνει ηταν αξιολογη πιστευω. Βεβαια γουστα ειναι αυτα δεν γινεται σε ολους μας να αρεσουν οι ιδιες ταινιες καπου θα υπαρχει και διαφωνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Action in the North Atlantic (1943) - IMDb

https://dyn1.heritagestatic.com/lf?set=path%5B2%2F0%2F4%2F0%2F4%2F20404461%5D%2Csizedata%5B850x600%5D&call=url%5Bfile%3Aproduct.chain%5D

 

Δεν είναι Greyhound προφανώς, αλλά ούτε και άσχημο. Είναι αρκετά μεγάλο, έχει κομμάτια στην στεριά που είναι αργά, αλλά βλέπεται σχετικά άνετα. Έχει και το ενδιαφέρον του επειδή γυρίστηκε την εποχή του πολέμου, οπότε απεικονίζεται η εποχή και οι άνθρωποι πιο ρεαλιστικά (αν εξαιρέσουμε την αναγκαία ωραιοποίηση κάποιων καταστάσεων στα πλαίσια μιας φυσιολογικής προπαγάνδας).

6.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The stronghold

Γαλλική ταινία με αστυνομικούς που παλεύουν στα χειρότερα γκέτο της Μασσαλίας.

Δείτε τη. Δυνατή, παρά την κοιλιά που κάνει κάποιες φορές.

Οι σκηνές στα γκέτο είναι αρκετά αληθοφανείς και σε πιάνει κάτι μέσα σου. Νιώθεις ανυπεράσπιστος βλέποντας ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Το τέλος δεν το περιμένεις, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα καλό.

(απορώ πώς ανέβηκε στο Netflix τέτοια ταινία)

8/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xtremo στο netflix

Δεν ειναι john wick αλλα βλέπεται .Η βαθμολογια στο imdb πιστευω την αδικει.

Προσωπικα μου άρεσε και πέρασε ή ώρα μια χαρά.

Δεν ειμαι και πολυ της κριτικης αλλα ένα 7-8 το βάζω.

Αν ειστε φαν τετοιου είδους ταινίες μην την χάσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Assimilate

 2 νεαροι που επιστρεφουν στη πολη τους,κανουν μια σειρα απο web series,  για να τα βαλουν στο  yt φυσικα,οταν ανακαλυπτουν πως εξωγοιηνοι οργανισμοι σκοτωνουν ανθρωπους και δημιουυργουνε κλωνους .
η ταινια που βγηκε το 2019 πριν το κονβιντ, ειναι οχι ενα ριμπουτ αλλα απλα ενα πιστο αντιγραφο η καλυτερα η νεανικη βερζιον του....Body snachers
Αν και η βαθμολογια στο IMDB ειναι μικρη,και πραματι προχωροντας στη ταινια,ειναι να βλεπεις ο ηλιθιος και ο πανηλιθιος να τα βαζουνε με τους BS ,,  ,ωστοσο προς τα μισα και μετα σε κρατα και δεν ειναι τοσο αισχρο οσο μερικα ριβιους λενε
το προβλημα ειναι οτι σαν ιδεα ειναι καλη, και διαφερει λιγο απ το αλλο  οσο αφορα την ελευση των αλιενς.Aλλα η εκτελεση εχει θεμά. και ισως με ενα αλλο καστ να χε λιγο καλυτερο αποτελεσμα.Επισης οκ να αντιγραψεις μια ταινια,αλλα οταν τα παντα ειναι αντιγραφη ακομα και το scream   των body snachers .ε ειναι λιγο αστειο τοτέ
ισως αν το ονομαζαν ενα  ριμπουτ θα ταιριαζε περισσοτερο.
Σαν συνολικο χορορ ομως εχει καπια μικρα καλα στοιχεια και μια ανατροπη στο φιναλε που λες τι λες τωρα η σε αρεσε η δε σε αρεσε το εργο

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Se7en

Ταινία σταθμός που ακόμα και σήμερα σε συνεπαίρνει με την πλοκή, την ατμόσφαιρα και τις ερμηνείες. Η καταθλιπτική εικόνα της πόλης που διαδραματίζεται η ιστορία με τη συνεχή βροχή, τα σκοτεινά πλάνα γυρισμένα με τη δεξιοτεχνία του Φίντσερ , δένουν απόλυτα με τον κεντρικό κακό. Την έχω δει πολλές φορές , το μόνο που με ξενίζει είναι το τέλος  αν μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος 

(Serious spoiler below)

Spoiler

Υποτίθεται ο Doe τιμωρεί τα θύματα για τα θανάσιμα αμαρτήματα που διέπραξαν. Στο τέλος ο ίδιος λέει ότι υπέπεσε στο αμάρτημα του φθόνου και προκαλεί τον Mills να τον σκοτώσει , όπως και γίνεται ώστε ο Mills να διαπράξει το αμάρτημα της οργής. Όμως κανείς δεν τιμωρεί τον Mills για αυτό που έκανε , υπάρχει ένα κενό για μένα.

 

MV5BOTUwODM5MTctZjczMi00OTk4LTg3NWUtNmVhMTAzNTNjYjcyXkEyXkFqcGdeQXVyNjU0OTQ0OTY@._V1_.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Weiss είπε

Se7en

Την έχω δει πολλές φορές , το μόνο που με ξενίζει είναι το τέλος  αν μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος 

(Serious spoiler below)

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υποτίθεται ο Doe τιμωρεί τα θύματα για τα θανάσιμα αμαρτήματα που διέπραξαν. Στο τέλος ο ίδιος λέει ότι υπέπεσε στο αμάρτημα του φθόνου και προκαλεί τον Mills να τον σκοτώσει , όπως και γίνεται ώστε ο Mills να διαπράξει το αμάρτημα της οργής. Όμως κανείς δεν τιμωρεί τον Mills για αυτό που έκανε , υπάρχει ένα κενό για μένα.

Spoiler

Το κεφάλι της γυναίκας του στο κουτί δεν είναι αρκετή τιμωρία?

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

 

Spoiler

Οκ καταλαβαίνω τι λες, απλά τα προηγούμενα θύματα τιμωρήθηκαν σωματικά για αυτά που έκαναν ενώ εδώ έχουμε κάτι άλλο. Επίσης είτε σκότωνε τον Doe είτε όχι η γυναίκα του ήταν ήδη νεκρή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...