Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

Cowboy Bebop (TV Series 2021– ) - IMDb
έχει γελιο με αρκετά στερεότυπα αλλα καλογυρισμενη και τα 70s κουμπιά διακόπτες πολύ καλο addon εχει firefly vibes αλλά το χιούμορ δεν είναι τόσο καλό, βλέπεις οι ηθοποιοί ...

Εχει νοημα να τη δω αν λατρεψα το παλιο ανιμε?

21 Grams (2003)1332311484_MV5BMjA4MjI2OTM5N15BMl5BanBnXkFtZTcwNDA1NjUzMw@@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.4b6b06f154086c83f08eec95b35c97cb.jpg

Καλή ταινία, όχι από τις καλύτερες του Ινιαριτου ομως. Μεχρι και το τελος με αφησε με την απορία του ποιος ήταν ο συνδετικός κρίκος που ένωνε τους χαρακτήρες μας, για ποιο λόγο δημιουργήθηκε αυτή η ταινία, όταν ο σκηνοθέτης έκανε κάτι πολύ παρόμοιο στο παρελθόν με το ανώτερο Amores Perros. Ο τρόπος που λεει τις ιστορίες του κομματιασμένες μου αρέσει, εδώ κάποιες φορές με ενοχλούσε, καθώς χαλούσε τη δραματική κλιμάκωση κάποιων σκηνών. Παρολαυτα οι ερμηνείες ήταν εξαίσιες ειδικά του Μπενισιο ντελ Τορο.

7,5/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, armin είπε

Εχει νοημα να τη δω αν λατρεψα το παλιο ανιμε?

θα πω ναι αλλά παρτην σαν αλλη οπτική γιατι όπως το The Boys είναι κορυφαίο σαν σειρά τα comic ειναι κατά πολυ ανώτερα αρα αποφεύγεις την σύγκριση και τα δέχεσαι και τα δυο, 
ξερω αντιφατικο αλλά ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clifford The Big Red Dog[2021]

unnamed.jpg

https://www.imdb.com/title/tt2397461

Αξιαγαπητη οικογενειακη ταινια με τα μικρα Darby Camp και Izaac Wang να δινουν ρεσιταλ μαζι με το μεγαλο σκυλακι εννοειται. Την Darby Camp την εχουμε δει και στα 2 The Christmas Chronicles με Kurt Russell και ηταν και εκει εξαιρετικη θα εχει μελλον σε παρομοιες ταινιες. Guest star ο πασιγνωστος John Cleese σε ενα ιδιαιτερο ρολο. Ακομα και οι μεγαλοι της ταινιας που οκ ειναι λιγο περιεργο να παιζουν ετσι βγαζουν γελιο σε αρκετα σημεια. Ο μεγαλος κοκκινος Κλιφορντ εχει ψυχη ειναι παιχνιδιαρης και γεματος ζωντανια. Ελιωσα στα γελια σε πολλες στιγμες. Μικρα παιδια θα την αγαπησουν μεγαλοι θα νιωσουν παιδια. Δειτε την. 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 3:07 ΜΜ, Sephir είπε

Συμφωνώ, μια χαρά ήταν το Red Notice γι' αυτό που ήθελε να κάνει. Μια ποπ-κορν ταινία για να περνάει η ώρα, με δράση/χιουμοράκι/plot twists κλπ. Δεν πέρασα καθόλου άσχημα, έχουμε δει πολύ πολύ χειρότερα...

 

μια χαρα χαλια. Δε βλεπεται λεμε. Οχι με ποπ κορν....ουτε με ενεσεις δε βλεπεται !!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 7:28 ΜΜ, stormrain είπε

Εγω το βρηκα απολαυστικό για καποιον λογο παντως. Ενταξει δεν ήταν για οσκαρ, αλλα περασε ομορφα η ωρα, ειχε και λιγο σασπένς, μια χαρα. Θα του εβαζα 6,5/10

Απο την αλλη, εχω δει τόσα σκουπιδια τελευταία, που ισως χαμηλωσαν τα standards μου :lol:

 

Στις 22/11/2021 στις 3:07 ΜΜ, Sephir είπε

Συμφωνώ, μια χαρά ήταν το Red Notice γι' αυτό που ήθελε να κάνει. Μια ποπ-κορν ταινία για να περνάει η ώρα, με δράση/χιουμοράκι/plot twists κλπ. Δεν πέρασα καθόλου άσχημα, έχουμε δει πολύ πολύ χειρότερα...

 

 

Στις 23/11/2021 στις 4:25 ΜΜ, roginsky12 είπε

μια χαρα χαλια. Δε βλεπεται λεμε. Οχι με ποπ κορν....ουτε με ενεσεις δε βλεπεται !!!

Είδα και εγώ το Red Notice

Αν ήταν να το συγκρίνω με το Dune, θα το χαρακτήριζα σαν όαση υποκριτικού ταλέντου, σαν υπερπαραγωγή της δεκαετίας… μπλα μπλα μπλα…!!!!!!

Οπότε καταλάβατε πόσο χάλια ήταν το Dune………. στο οποίο βάζω επιεικώς 2

Στο Red Notice συγκριτικά με το Dune, βάζω 9,8!

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dhamaka[2021]

dhamaka-poster.jpg

https://www.imdb.com/title/tt13510660

Ξεκινησα να βλεπω την ταινια μη ξεροντας τιποτα για την πλοκη. Στο 5λεπτο καταλαβα οτι προκειται για remake της σχετικα αγνωστης εξαιρετικης Κορεατικης ταινιας The Terror Live του 2013 την οποια ειχα προτεινει εδω και ειναι απο τις λιγες ταινιες που εχω βαλει 10/10 μεχρι σημερα. Χαιρομαι πραγματικα που το remake εγινε απο Ινδια και οχι απο Αμερικη. Υπαρχουν διαφοροποιησεις απο την ταινια του 2013 αλλα οχι κατι αξιοσημειωτο ισως μονο το τονισμα στην διαφθορα περι ειδησεων προς το τελος κατι που δεν θυμαμαι να υπηρχε στην αυθεντικη. Η ταινια εχει απιστευτη ενταση υπεροχο δραματικο στοιχειο βασισμενο σε γεγονοτα τα οποια ελαχιστα απεχουν απο την πραγματικοτητα η οποια ειναι ακομα πιο σκληρη πολλες φορες. Εξαιρετος ηθοποιος ο Kartik Aaryan βγαζει την ενταση προς τον θεατη οσο καλυτερα γινεται μαζι με το soundtrack που ειναι παντα εκει να συντροφευσει οτι βλεπουμε. Προτεινω να δειτε πρωτα την αυθεντικη που εγραψα και επειτα αυτη. Και οι 2 ταινιες ειναι για 10/10 καλα ομως τα remake μην ξεχναμε ομως και απο που προηλθαν. Μπραβο στην Ινδια ακομα μια φορα ξερει πως να κραταει τον θεατη στη θεση του και να του δινει την αγωνια και την ενταση που δεν καταφερνουν ταινιες 20πλασιου budget. Καλη θεαση. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mετα τις διαφωνιες που γραφτηκαν εδω τις προαλλες, ειδα κι εγω το Finch. Καποια διαστηματα ηταν ενδιαφεροντα, καποια αλλα βαρετα. Συνολικα ενα απογοητευτικο αποτελεσμα. Ανουσιο και αφελες σεναριο και πλοκη. Ο ερημιτης ηρωας βρισκεται σε ενα καταφυγιο στην ερειπωμενη και κατεστραμμενη γη, λιμοκτονει αλλα εχει ιντερνετ και ειναι σε θεση να φτιαχνει νοημονα ρομποτς, οπως ο ομιλων  Τζεφ που κατασκευασε για να φυλαει το σκυλακι του, αλλα τελικα υπηρετησε και βοηθησε τον ιδιο.

abin-abraham-15.jpg

 

Στις 8/11/2021 στις 12:57 ΠΜ, star12 είπε

ειμουν ετοιμοσ να τη δω χτεσ αλλα μολισ ειδα ριβιουσ πριν στο imbd,,,στυλ  πολυ βαρετη, και 2 και κατι ωρεσ.τη προσπερασα

2 και κατι ωρες με τα διαλειμματα? 105' ειναι η διαρκεια χωρις τους τιτλους.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rus είπε

Mετα τις διαφωνιες που γραφτηκαν εδω τις προαλλες, ειδα κι εγω το Finch. Καποια διαστηματα ηταν ενδιαφεροντα, καποια αλλα βαρετα. Συνολικα ενα απογοητευτικο αποτελεσμα. Ανουσιο και αφελες σεναριο και πλοκη. Ο ερημιτης ηρωας βρισκεται σε ενα καταφυγιο στην ερειπωμενη και κατεστραμμενη γη, λιμοκτονει αλλα εχει ιντερνετ και ειναι σε θεση να φτιαχνει νοημονα ρομποτς, οπως ο ομιλων  Τζεφ που κατασκευασε για να φυλαει το σκυλακι του, αλλα τελικα υπηρετησε και βοηθησε τον ιδιο.

abin-abraham-15.jpg

 

2 και κατι ωρες με τα διαλειμματα? 105' ειναι η διαρκεια χωρις τους τιτλους.

 

καλα ετσι το παν στο imbd μαλλον τοσο του φανηκε αυτου που το πε..ενταξ για ενα σαββατο πρωι τρωγεται.διαφορετικα ειπαρχει και ενα παρομιο και σκοτεινο i am legend με τον γουιλ σμιθ.οταν το δα σινεμα τοτε με αρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, rus είπε

Mετα τις διαφωνιες που γραφτηκαν εδω τις προαλλες, ειδα κι εγω το Finch. Καποια διαστηματα ηταν ενδιαφεροντα, καποια αλλα βαρετα. Συνολικα ενα απογοητευτικο αποτελεσμα. Ανουσιο και αφελες σεναριο και πλοκη. Ο ερημιτης ηρωας βρισκεται σε ενα καταφυγιο στην ερειπωμενη και κατεστραμμενη γη, λιμοκτονει αλλα εχει ιντερνετ και ειναι σε θεση να φτιαχνει νοημονα ρομποτς, οπως ο ομιλων  Τζεφ που κατασκευασε για να φυλαει το σκυλακι του, αλλα τελικα υπηρετησε και βοηθησε τον ιδιο.

abin-abraham-15.jpg

 

2 και κατι ωρες με τα διαλειμματα? 105' ειναι η διαρκεια χωρις τους τιτλους.

 

Την ειδα σε εναν φιλο για 40 λεπτα περιπου (δεν αντεξα παραπανω)

Απλα μου επιβεβαιωσε οτι καλα κανω και βλεπω ακομα τον ναυαγο, τον φυγα, την λαμψη κλπ.

Πως εχουν γινει ετσι οι ταινιες ρε παιδια...

Επεξ/σία από firepc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, firepc είπε

Την ειδα σε εναν φιλο για 40 λεπτα περιπου (δεν αντεξα παραπανω)

Απλα μου επιβεβαιωσε οτι καλα κανω και βλεπω ακομα τον ναυαγο, τον φυγα, την λαμψη κλπ.

Πως εχουν γινει ετσι οι ταινιες ρε παιδια...

Ε, εντάξει, ναυαγός είναι, μόνο που η μπάλα μιλάει. 😋

Σχετικά με την λάμψη, έχω προσπαθήσει πολλές φορές να την δω. Δεν έχω καταλάβει τον λόγο που έχει αυτή την αναγνώριση. Είναι μια κακή ταινία. Δεν έχει αντέξει στο χρόνο (αν είχε κάποια αξία όταν γυρίστηκε). Το μόνο που προκαλεί κάποια θετική εντύπωση, είναι οι τεράστιοι χώροι του ξενοδοχείου. Οι ερμηνείες δε, απερίγραπτες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Ε, εντάξει, ναυαγός είναι, μόνο που η μπάλα μιλάει. 😋

Σχετικά με την λάμψη, έχω προσπαθήσει πολλές φορές να την δω. Δεν έχω καταλάβει τον λόγο που έχει αυτή την αναγνώριση. Είναι μια κακή ταινία. Δεν έχει αντέξει στο χρόνο (αν είχε κάποια αξία όταν γυρίστηκε). Το μόνο που προκαλεί κάποια θετική εντύπωση, είναι οι τεράστιοι χώροι του ξενοδοχείου. Οι ερμηνείες δε, απερίγραπτες.

για την λαμψη του Φωσκολου μιλας?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, roginsky12 είπε

για την λαμψη του Φωσκολου μιλας?

αυτο ηθελα να του απαντησω και εγω 😅

Επεξ/σία από firepc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, roginsky12 είπε

για την λαμψη του Φωσκολου μιλας?

Όχι, την ταινία του 1980, του King, που σκηνοθέτησε ο Κιούμπρικ.

Βέβαια, δεν έχετε άδικο που τις μπερδεύετε, οι ερμηνείες είναι ανάλογες. Αλλά αυτό του Φώσκολου είναι σειρά, πλατειάζει το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα μια ταινία που μου πέταξε στα προτεινόμενα το Netflix και έδειχνε πως ξέσπασε μια πανδημία και μου θύμισε πολύ τη  κατάσταση που ζούμε. Λες και γράφτηκε εχθές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Qwerty_ είπε

Εγώ είδα μια ταινία που μου πέταξε στα προτεινόμενα το Netflix και έδειχνε πως ξέσπασε μια πανδημία και μου θύμισε πολύ τη  κατάσταση που ζούμε. Λες και γράφτηκε εχθές 

η καλυτερη ταινια που εχω δει με αυτο το θεμα ειναι το 28 Days Later (2002)

Μηπως ηταν αυτο?

28 Days Later turns 15: How it reshaped the zombie genre | The Young Folks

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...