Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, petasis είπε

Όχι, την ταινία του 1980, του King, που σκηνοθέτησε ο Κιούμπρικ.

Βέβαια, δεν έχετε άδικο που τις μπερδεύετε, οι ερμηνείες είναι ανάλογες. Αλλά αυτό του Φώσκολου είναι σειρά, πλατειάζει το σενάριο.

Έτσι. Το βιβλίο τη σώζει την ταινία. Αν ήταν το σενάριο λιγότερο δεμένο η ταινία του Κιούμπρικ θα ήταν λίγο πιο κάτω από βιντεοταινία με τον Ταμπτάκο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Όχι, την ταινία του 1980, του King, που σκηνοθέτησε ο Κιούμπρικ.

Βέβαια, δεν έχετε άδικο που τις μπερδεύετε, οι ερμηνείες είναι ανάλογες. Αλλά αυτό του Φώσκολου είναι σειρά, πλατειάζει το σενάριο.

Για την Λαμψη του Κιουμπρικ εγραψες οτι ειναι κακη ταινια και δεν εχει αντεξει στον χρονο???

και η ερμηνεια του Τζακ Νικολσον οτι ηταν κακη???

λοιπον εχουμε και λεμε

1. Ιεροσυλια αυτα που εγραψες το λιγοτερο

2. εισαι μυρωδιας απο κινηματογραφο

3. μην ξαναγραψεις κριτικη για ταινιες

4.ασχολησου με το ψαρεμα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ανθρωπος εγινε psycho για τον ρολο, κοντευει να σφαξει ολο το crew της ταινιας με το τσεκουρι

τσπ, του φιλου δεν του αρεσε οκ, παμε παρακατω

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, roginsky12 είπε

Για την Λαμψη του Κιουμπρικ εγραψες οτι ειναι κακη ταινια και δεν εχει αντεξει στον χρονο???

και η ερμηνεια του Τζακ Νικολσον οτι ηταν κακη???

λοιπον εχουμε και λεμε

1. Ιεροσυλια αυτα που εγραψες το λιγοτερο

2. εισαι μυρωδιας απο κινηματογραφο

3. μην ξαναγραψεις κριτικη για ταινιες

4.ασχολησου με το ψαρεμα...

Άποψη σου, αλλά εγώ θα πω ότι ναι, ο Νίκολσον ήταν κακός στην ταινία. Ήταν υπερβολικό το παίξιμό του σε όλη την ταινία, από την αρχή μέχρι το τέλος. Σε καμία στιγμή δεν πείθει για κανέναν από τους ρόλους του (ούτε σαν πατέρας, ούτε σαν ψυχοπαθής). Φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνω πώς το να πάρεις το τσεκούρι και να σπας μια πόρτα κάνοντας ψεύτικες γκριμάτσες σε κάνει καλό ηθοποιό... Βασικά και οι 3 πρωταγωνιστές έτσι ήταν.

Τέλος πάντων, πολύ αξία δίνω σε μια ταινία του (υπερτιμημένου) Κιούμπρικ. Την έβαλα να την δω επειδή την είχε η νόβα, την βρήκα κακή (εκτός από τα σκηνικά), και πάω παραπέρα. Άλλωστε Κιούμπρικ ήταν, δεν είχα αξιώσεις. Ο Νίκολσον έπαιξε, πάλι δεν είχα αξιώσεις.

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petasis είπε

 Άλλωστε Κιούμπρικ ήταν, δεν είχα αξιώσεις. Ο Νίκολσον έπαιξε, πάλι δεν είχα αξιώσεις.

Για τον Κιουμπρικ θα μπορουσα να συμφωνησω, για τον Νικολσον οχι,  ειναι top ηθοποιος και συνηθως κανει τη διαφορα στις ταινιες που παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι λετε? Αγαπαω shining αγαπαω Κιουμπρικ. Κουρδιστο πορτοκαλι Paths of Glory The Killing 2001 ολα η κυριολεξια της εβδομης τεχνης. Και Nicholson ειναι απο τους καλυτερους ηθοποιους της τελευταιες 50ετιας τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rus είπε

Αν σου αρεσε το Κουρδιστο Πορτοκαλι τοτε να υποθεσω οτι σου αρεσε και το Παλπ Φιξιον?

Eδω η κριτικη μου για το Pulp Fiction το ειχα δει πριν χρονια. Για το κουρδιστο πορτοκαλι δεν πρεπει να εχω κανει κριτικη αλλα θα το ξανα δω σιγουρα για να κανω σιγουρα θα το εκτιμησω ακομα καλυτερα απο τοτε. 

Pulp-Fiction-1994.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, firepc είπε

η καλυτερη ταινια που εχω δει με αυτο το θεμα ειναι το 28 Days Later (2002)

Μηπως ηταν αυτο?

28 Days Later turns 15: How it reshaped the zombie genre | The Young Folks

ταινιαρα Ντανυ Μποιλ...σιγα μη βαλει το νετφλιξ τετοιες ταινιεσ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, armin είπε

@petasis Μου έχεις κινήσει φουλ το ενδιαφέρον....για πες τρεις, τεσσερις ταινιες που λατρεύεις επειδή θέλω να κατανοήσω τη περίπτωσή σου.

Δύσκολο, δεν νομίζω ότι έχω ταινίες που λατρεύω. Δεν έχω και καλή μνήμη, οπότε δεν τις θυμάμαι κιόλας. Αλλά σίγουρα υπάρχουν ταινίες που λειτουργούν, και άλλες όχι.

Δεν θα υποχρεωθώ να υποκριθώ ότι μια ταινία είναι καλή επειδή την σκηνοθέτησε ο κιούμπρικ, ο Χίτσοκ, ο Ταραντίνο, ο άλλεν, ο Σκορτέζε, ο Κάμερον, ο Σπίλμπεργκ.

Τώρα, έχει καλλιεργηθεί ένας "μύθος" γύρω από κάποιους σκηνοθέτες, κυρίως για δουλειές την δεκαετία του 70. Μπορεί στην εποχή των τυφλών να επέπλεε ο μονόφθαλμος, αλλά 40 χρόνια μετά τα πράγματα έχουν γίνει περισσότερο επαγγελματικά, έχουμε περισσότερες απαιτήσεις, και οι ταινίες των "μύθων" δεν έχουν αντέξει στον χρόνο.

Μιας και είμαστε στην λάμψη, σπάνια ταινία σε σενάριο του Κίνγκ βγαίνει καλή, με μοναδική εξαίρεση το πράσινο μίλι (που θεωρώ πολύ καλή ταινία). Δεν θεωρώ τον Νίκολσον καλό ηθοποιό (δεν θυμάμαι κανένα έργο που έπαιξε, πέρα από το πολύ κακό με τις μάγισσες, κάπως υποφερτός στο ζήτημα τιμής), αλλά για την λάμψη δεν φταίει αυτός, είναι σκηνοθετικό το πρόβλημα. Αν θεωρηθεί η λάμψη ταινία "τρόμου", πώς μπορεί να συγκριθεί με ταινίες που παραδίδουν πραγματικό τρόμο όπως ο εξορκιστής ή το άλιεν;

Και ας μην θυμηθούμε ότι η λάμψη ούτε εισιτήρια έκοψε, ούτε καλές κριτικές είχε. Πότε έγινε καλή ταινία;

Επίσης σιχαίνομαι το δήθεν. Ούτε η κάμερα στο χέρι, ούτε σκηνικά με κιμωλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Δύσκολο, δεν νομίζω ότι έχω ταινίες που λατρεύω. Δεν έχω και καλή μνήμη, οπότε δεν τις θυμάμαι κιόλας. Αλλά σίγουρα υπάρχουν ταινίες που λειτουργούν, και άλλες όχι.

Δεν θα υποχρεωθώ να υποκριθώ ότι μια ταινία είναι καλή επειδή την σκηνοθέτησε ο κιούμπρικ, ο Χίτσοκ, ο Ταραντίνο, ο άλλεν, ο Σκορτέζε, ο Κάμερον, ο Σπίλμπεργκ.

Τώρα, έχει καλλιεργηθεί ένας "μύθος" γύρω από κάποιους σκηνοθέτες, κυρίως για δουλειές την δεκαετία του 70. Μπορεί στην εποχή των τυφλών να επέπλεε ο μονόφθαλμος, αλλά 40 χρόνια μετά τα πράγματα έχουν γίνει περισσότερο επαγγελματικά, έχουμε περισσότερες απαιτήσεις, και οι ταινίες των "μύθων" δεν έχουν αντέξει στον χρόνο.

Μιας και είμαστε στην λάμψη, σπάνια ταινία σε σενάριο του Κίνγκ βγαίνει καλή, με μοναδική εξαίρεση το πράσινο μίλι (που θεωρώ πολύ καλή ταινία). Δεν θεωρώ τον Νίκολσον καλό ηθοποιό (δεν θυμάμαι κανένα έργο που έπαιξε, πέρα από το πολύ κακό με τις μάγισσες, κάπως υποφερτός στο ζήτημα τιμής), αλλά για την λάμψη δεν φταίει αυτός, είναι σκηνοθετικό το πρόβλημα. Αν θεωρηθεί η λάμψη ταινία "τρόμου", πώς μπορεί να συγκριθεί με ταινίες που παραδίδουν πραγματικό τρόμο όπως ο εξορκιστής ή το άλιεν;

Και ας μην θυμηθούμε ότι η λάμψη ούτε εισιτήρια έκοψε, ούτε καλές κριτικές είχε. Πότε έγινε καλή ταινία;

Επίσης σιχαίνομαι το δήθεν. Ούτε η κάμερα στο χέρι, ούτε σκηνικά με κιμωλίες.

μαλλον θα εισαι απ τα τυπακια που ψοφανε για super hero movies και full CGI

(ετσι σε κωβο, μπορει να κανω και λαθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, firepc είπε

μαλλον θα εισαι απ τα τυπακια που ψοφανε για super hero movies και full CGI

(ετσι σε κωβο, μπορει να κανω και λαθος)

Τα βαριέμαι αφάνταστα. 🙂 Βασικά, θέλω καλό σενάριο. Αυτά με πιστολίδια, κυνηγητά και τα σχετικά, μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, petasis είπε

Τώρα, έχει καλλιεργηθεί ένας "μύθος" γύρω από κάποιους σκηνοθέτες, κυρίως για δουλειές την δεκαετία του 70. Μπορεί στην εποχή των τυφλών να επέπλεε ο μονόφθαλμος, αλλά 40 χρόνια μετά τα πράγματα έχουν γίνει περισσότερο επαγγελματικά, έχουμε περισσότερες απαιτήσεις, και οι ταινίες των "μύθων" δεν έχουν αντέξει στον χρόνο.

image.jpeg.b930cf14fe2ff2568d29880604067b56.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...