Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Fight Club (1999)

MV5BMmEzNTkxYjQtZTc0MC00YTVjLTg5ZTEtZWMwOWVlYzY0NWIwXkEyXkFqcGdeQXVyNzkwMjQ5NzM@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω γιατί αυτή η ταινία θεωρείτε απ' τις καλύτερες που έχουν βγει. Καλή σκηνοθεσία εξαιρετική ερμηνεία των ηθοποιών αλλά το σενάριο είναι για χασμουρητά ! Έχει κάποιες ανατροπές αλλά πραγματικά δεν βγάζει νόημα το σενάριο και είναι αδιάφορες και αυτές.
Το ανατρεπτικό τέλος του συντάραξε ; Μα φαινότανε από τις πρώτες κιόλας σκηνές.
Αν θα πρότεινα σε κάποιον να την δει, είναι για να έχει εκείνος την δική του άποψη. Βέβαια2 ώρες και 30 λεπτά που φεύγουν δεν ξαναγυρίζουν

977414967_.png.f4f63e22ec694789077ba034d65e2d25.png

Την ιδια απορια εχω κι εγω με το αηδιαστικο Παλπ Φιξιον 😄

https://www.youtube.com/watch?v=U9WtCv2uwLA

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, manolis940 είπε

Fight Club (1999)

MV5BMmEzNTkxYjQtZTc0MC00YTVjLTg5ZTEtZWMwOWVlYzY0NWIwXkEyXkFqcGdeQXVyNzkwMjQ5NzM@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω γιατί αυτή η ταινία θεωρείτε απ' τις καλύτερες που έχουν βγει. Καλή σκηνοθεσία εξαιρετική ερμηνεία των ηθοποιών αλλά το σενάριο είναι για χασμουρητά ! Έχει κάποιες ανατροπές αλλά πραγματικά δεν βγάζει νόημα το σενάριο και είναι αδιάφορες και αυτές.
Το ανατρεπτικό τέλος του συντάραξε ; Μα φαινότανε από τις πρώτες κιόλας σκηνές.
Αν θα πρότεινα σε κάποιον να την δει, είναι για να έχει εκείνος την δική του άποψη. Βέβαια2 ώρες και 30 λεπτά που φεύγουν δεν ξαναγυρίζουν

977414967_.png.f4f63e22ec694789077ba034d65e2d25.png

Μερικούς σας έχει επηρεάσει το εμβόλιο ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manolis940 είπε

Fight Club (1999)

MV5BMmEzNTkxYjQtZTc0MC00YTVjLTg5ZTEtZWMwOWVlYzY0NWIwXkEyXkFqcGdeQXVyNzkwMjQ5NzM@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω γιατί αυτή η ταινία θεωρείτε απ' τις καλύτερες που έχουν βγει. Καλή σκηνοθεσία εξαιρετική ερμηνεία των ηθοποιών αλλά το σενάριο είναι για χασμουρητά ! Έχει κάποιες ανατροπές αλλά πραγματικά δεν βγάζει νόημα το σενάριο και είναι αδιάφορες και αυτές.
Το ανατρεπτικό τέλος του συντάραξε ; Μα φαινότανε από τις πρώτες κιόλας σκηνές.
Αν θα πρότεινα σε κάποιον να την δει, είναι για να έχει εκείνος την δική του άποψη. Βέβαια2 ώρες και 30 λεπτά που φεύγουν δεν ξαναγυρίζουν

977414967_.png.f4f63e22ec694789077ba034d65e2d25.png

Αν δε σου λέει κάτι αυτή η σκηνή (για παράδειγμα) τότε δε θα σου πει ούτε ολόκληρη η ταινία.

 

 

 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, rus είπε

Την ιδια απορια εχω κι εγω με το αηδιαστικο Παλπ Φιξιον 😄

https://www.youtube.com/watch?v=U9WtCv2uwLA

Δεν έχω καλύτερη άποψη και γι αυτό. Κουραστικοί συνεχόμενοι διαλόγοι τύπου θα σου κάνω , θα σου δείξω στα πρώτα 20 Λεπτά. Δεν ξέρω την συνέχεια αλλά θύμιζε Φώσκολο, με την μόνη διαφορά της ερμηνείας του Samuel Jackson

770271655_.png.f4fbf8437589fded2ba84b46d956b4fa.png

 

7 ώρες πριν, num8 είπε

Μερικούς σας έχει επηρεάσει το εμβόλιο ....

Την είδα πριν κάνω καν την πρώτη δόση ;). Δεν μου άρεσε ούτε και τότε. Ακριβώς το αντίθετο όταν έκανα την 2η δόση, ήμουν στο κρεβάτι με πυρετό  και την είχα εύκαιρη στην αρχειοθήκη μου είπα να την βάλω και να την δω ξανά.

Ευτυχώς συνήλθα και έβαλα στο Netflix Army of the Dead 😂

 

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση έχει ξεφύγει σε επίπεδο τρολαρισματος . Το 1/10 κ 2/10 σε αυτές τις ταινίες δε μπορεί να τα πάρει κανεις στα σοβαρά κ αυτογελιοποιείται οποιος  τα βάζει 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Iceman[2012]

MV5-BNDQy-Mj-M5-MTc2-OF5-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt1491044

Ανεκαθεν ο Michael Shannon μου φαινοταν καπως απαθης και κρυος ως ηθοποιος και η συγκεκριμενη ταινια η οποια παταει πανω σε αληθινα γεγονοτα πραγματικα ειναι οτι πρεπει για αυτον. Παιζει τοσο καλα τη σκιαγραφηση ενος απο τους μεγαλυτερους δολοφονους παγκοσμιως. Αγνωριστος ο Chris Evans αξιαγαπητη η Winona Ryder και κλασικος παλιος Ray Liotta. Ενα καστ μουρλια σε μια μετρημενη ταινια χωρις τρελες φανφαρες και ευτραπελα. Αξιζει να την δειτε. 7.5/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

The Iceman[2012]

MV5-BNDQy-Mj-M5-MTc2-OF5-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt1491044

Ανεκαθεν ο Michael Shannon μου φαινοταν καπως απαθης και κρυος ως ηθοποιος και η συγκεκριμενη ταινια η οποια παταει πανω σε αληθινα γεγονοτα πραγματικα ειναι οτι πρεπει για αυτον. Παιζει τοσο καλα τη σκιαγραφηση ενος απο τους μεγαλυτερους δολοφονους παγκοσμιως. Αγνωριστος ο Chris Evans αξιαγαπητη η Winona Ryder και κλασικος παλιος Ray Liotta. Ενα καστ μουρλια σε μια μετρημενη ταινια χωρις τρελες φανφαρες και ευτραπελα. Αξιζει να την δειτε. 7.5/10

Υπάρχει στο netflix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The last duel

Η συνετή σύζυγος ενός συνολικά ψιλομέτριου ιππότη κατηγορεί τον φανταχτερό πρώην φίλο του για βιασμό και οι δυο τους λύνουν την διαφορά με μονομαχία μέχρι θανάτου.

Το θέμα είναι πολύ hot τα τελευταία χρόνια και ο Scott αποφασίζει να πει την γνώμη του πάνω σε αυτό μέσα από μια παλιά ιστορία. Αυτή η επιλογή κάνει τα μηνύματα ακόμη πιο ξεκάθαρα, μια και τα πράγματα ήταν πιο απλά τότε. Εγώ εδώ βρίσκω την μία αδυναμία της ταινίας, θα μου άρεζε πολύ περισσότερο αν η ταινία είχε γυριστεί κάποια χρόνια πριν, όταν το θέμα δεν ήταν τόσο της μόδας.

Διηγείται την ιστορία από την σκοπιά των τριών πρωταγωνιστών και έτσι βλέπουμε εύκολα τις διαφορές στο πώς αντιλαμβανόταν ο καθένας την υπόθεση, αλλά και πώς έβλεπε ο ένας τον άλλον.  Κάποιοι θα πουν ότι, έτσι όπως ξετυλίγεται η πλοκή, είναι σαν να βλέπουν ένα επεισόδιο από τις "Οικογενειακές ιστορίες".  Κάποιοι άλλοι ίσως βρουν κουραστική την επανάληψη μερικών σκηνών, αλλά αυτό ακριβώς είναι που, για εμένα, κάνει ακόμη πιο χρήσιμη την θέαση της ταινίας και μια δεύτερη φορά.  Η  ένταση συσσωρεύεται σε όλη την ταινία συνεχώς και φτάνει στο αποκορύφωμά της την στιγμή της μονομαχίας.

Οι ηθοποιοί δίνουν πραγματικά καλές ερμηνείες. Παραδόξως, την προσοχή μου δεν κέρδισε ο hot (και αγαπημένος) Driver, αλλά ο Damon, αποδίδει πολύ καλά τον άξεστο, όχι και τόσο χαρισματικό ιππότη, που η μόνη του πραγματική ικανότητα είναι η μάχη ένας προς έναν. Και ο Affleck ξεχωρίζει με τον σχετικά μικρό, γουστόζικο ρόλο του.

Κατά τα άλλα, ο Scott αποτυπώνει όπως πάντα άψογα την εποχή στην οποία είναι πραγματικά καλός, τον βρώμικο, σκοτεινό Μεσαίωνα. Και η σκηνή της μονομαχίας κόβει την ανάσα.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετως εγω βρηκα το driver εξαιρετικο οπως παντα, ενω το mat λες και τον βαλανε να κανει λιγο αγγαρεια. Κατι αλλο που δε μου αρεσε ηταν οτι η ιστορια ηταν επαναλαμβανομενη 3 φορες κατι που κουραζει λιγο να βλεπεις τα ιδια και τα ιδια. Εκει επρεπε να υπηρχε σκηνοθετικη μαγκια που δεν υπηρξε ποτε.

 

Γενικως η ταινια ειναι καλη και ανω του 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2021 στις 8:19 ΜΜ, Arkin είπε

The Iceman[2012]

MV5-BNDQy-Mj-M5-MTc2-OF5-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt1491044

Ανεκαθεν ο Michael Shannon μου φαινοταν καπως απαθης και κρυος ως ηθοποιος και η συγκεκριμενη ταινια η οποια παταει πανω σε αληθινα γεγονοτα πραγματικα ειναι οτι πρεπει για αυτον. Παιζει τοσο καλα τη σκιαγραφηση ενος απο τους μεγαλυτερους δολοφονους παγκοσμιως. Αγνωριστος ο Chris Evans αξιαγαπητη η Winona Ryder και κλασικος παλιος Ray Liotta. Ενα καστ μουρλια σε μια μετρημενη ταινια χωρις τρελες φανφαρες και ευτραπελα. Αξιζει να την δειτε. 7.5/10

Προσυπογράφω. Την είδα και εγώ αυτή την εβδομάδα στο cote plus και ήταν εξαιρετική!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The last duel

 

Τι έπος ήταν αυτό; Εξαιρετική, συγκλονιστική, μοναδική, απίστευτη, ενήλικη!!! Είναι αδιαπραγματευτο για μένα ότι πρόκειται για την καλύτερη ταινία της χρονιάς και αν δεν διαπράττω ύβρη θα τολμήσω να πω πως είναι και η καλύτερη σκηνοθετική δουλειά του Scott. 

Τρομερή φωτογραφία, κορυφαίο cast φτιαγμένο για τον ρόλο που ανέλαβε, φανταστική medieval απεικόνιση, ανατριχιαστικοι διάλογοι ("η αλήθεια δεν έχει καμία σημασία") και μια σκηνοθεσία πραγματικά απίστευτη. 

Επιτέλους ταινία με mature rating γιατι υπάρχουμε και εμείς οι... ενήλικοι που ξέρουμε ότι στα κορμιά μας ρέει αίμα!!! 

Μετανιώνω που ο κορονοϊος μου στέρησε την ευκαιρία να την δω στο σινεμά. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, chill είπε

The last duel

 

Τι έπος ήταν αυτό; Εξαιρετική, συγκλονιστική, μοναδική, απίστευτη, ενήλικη!!! Είναι αδιαπραγματευτο για μένα ότι πρόκειται για την καλύτερη ταινία της χρονιάς και αν δεν διαπράττω ύβρη θα τολμήσω να πω πως είναι και η καλύτερη σκηνοθετική δουλειά του Scott. 

Τρομερή φωτογραφία, κορυφαίο cast φτιαγμένο για τον ρόλο που ανέλαβε, φανταστική medieval απεικόνιση, ανατριχιαστικοι διάλογοι ("η αλήθεια δεν έχει καμία σημασία") και μια σκηνοθεσία πραγματικά απίστευτη. 

Επιτέλους ταινία με mature rating γιατι υπάρχουμε και εμείς οι... ενήλικοι που ξέρουμε ότι στα κορμιά μας ρέει αίμα!!! 

Μετανιώνω που ο κορονοϊος μου στέρησε την ευκαιρία να την δω στο σινεμά. 

 

συνηθως συμφωνουμε, παντως με αυτη τη ταινια δεν ξετρελαθηκα...Να σου πω την αληθεια αυτο μαλλον γιατι περιμενα αλλο πραγμα απο αυτο που ειδα. Νομιζα οτι θα ηταν μια επικη ταινια τυπου kingdom of heaven,  αλλα αυτο κατεληξε σε μια metoo ταινια γυρισμενη στο μεσαιωνα. Την comer την αγαπαω με ολες τις γκριματσες της(μακαρι να της δωσουν κανα βραβειο)  και γενικα ολο το καστ μεχρι και ο αφλεκ ηταν μια χαρα.

και για να μην παρεξηγηθω η περσινη αγαπημενη μου ταινια ηταν το promising young woman, δεν εχω κανενα θεμα με τη θεματολογια του last duel, απλα ολο το σεναριο δεν το βρηκα πειστικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Image result for venom 2 poster

Venom II. Ακόμα και ο Woody Harrelson με την τρέλα του δεν έσωσε την ταινία από την μετριότητα. Προσανατολισμένο προς νεότερο ηλικιακά κοινό, νοιώθω ότι απλά διέσυρε το ορίτζιναλ κομικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...