Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xavier είπε

συνηθως συμφωνουμε, παντως με αυτη τη ταινια δεν ξετρελαθηκα...Να σου πω την αληθεια αυτο μαλλον γιατι περιμενα αλλο πραγμα απο αυτο που ειδα. Νομιζα οτι θα ηταν μια επικη ταινια τυπου kingdom of heaven,  αλλα αυτο κατεληξε σε μια metoo ταινια γυρισμενη στο μεσαιωνα. Την comer την αγαπαω με ολες τις γκριματσες της(μακαρι να της δωσουν κανα βραβειο)  και γενικα ολο το καστ μεχρι και ο αφλεκ ηταν μια χαρα.

και για να μην παρεξηγηθω η περσινη αγαπημενη μου ταινια ηταν το promising young woman, δεν εχω κανενα θεμα με τη θεματολογια του last duel, απλα ολο το σεναριο δεν το βρηκα πειστικο.

Ήταν όσο metoo έπρεπε δεδομένου ότι είχε γίνει προσπάθεια να γυριστεί προ Γουενσταιν γεγονότων. Αλλά ναι συμφωνώ πως προσπαθεί να κερδίσει από το συγκεκριμένο κίνημα (θυμίζω ότι το the truth στην ιστορία της Μάργκαρετ έμεινε στην οθόνη όταν τα υπόλοιπα έσβησαν) Ήταν καθηλωτικη η απεικόνιση των τριών "αληθειων", με τις μικρές μικρές διαφορές τους και συγκλονιστικό το duel. Το "confessssss" μου ξύπνησε μνήμες "freedommmmm" από Braveheart. 

 

Ίσως να είμαι θετικά διακείμενος κιόλας για την ενήλικη απεικόνιση και setting. Εχω κουραστεί απο τα teen drama, τα teen θρίλερ, τα teen superheroes, ΓΑΜΩ ΤΑ ΤΕΕΝΣ ΓΑΜΩ 🤘😋😁. Όταν είδα να χύνεται ΑΙΜΑ, κόκκινο!!! Να αναβλύζει, να φεύγουν κομμάτια ήμουν σίγουρος ότι θα μου άρεσε. 

Είναι από τις ελάχιστες ταινίες που πρότεινα από σήμερα κιόλας σε φίλους να δούνε. Και μια ταινία που μας πρόσφερε συζήτηση με τη γυναίκα μου. Συνήθως την επόμενη ημέρα μου έλεγε "τι μαλακία μου έβαλες να δω χτες βράδυ", με αυτήν όμως ξετρελάθηκε.

 

Λυπάμαι μόνο που πήγε άπατη εισπρακτικά και σημαίνει πως ότι είδαμε είδαμε, θα πηξουμε στην teenoμπουρδα πάλι την επόμενη 5ετια 🤬

 

Επεξ/σία από chill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

7 Prisoners

https://m.imdb.com/title/tt14168118/

Πολυ καλη ταινια, βαρια λογω θεματολογίας (εμποριο λευκης σαρκας παντοιοτροπως, στην Βραζιλία) και σε βαζει να σκεφτεις τελικα μεχρι που θα εφτανες αν πρακτικά δεν ειχες κατι να χάσεις και κατα ποσο θα χαλαρωνες την ηθική σου. Το τέλος θα μπορουσε να ήταν λιγο καλύτερο, αλλα σιγουρα ηταν ρεαλιστικο.

7/10

Τhe Laws of the Borders στο imdb, Οutlaws ο τιτλος στο Netflix 

https://m.imdb.com/title/tt11892272/

Tο θεμα πανω κατω το έχουμε ξαναδει, bullied σπασικλακι ενσωματωνεται σε παρεα με κακα παιδια. Εχει αρκετή νοσταλγία ρου παρελθόντος γιατι ειναι υποτιθεται το 1978, αλλα νομιζω αυτο που ξεχωριζει ειναι οι ερμηνειες των ηθοποιων και το γυρισμα που κανει στο δευτερο μισο η τανια. 

8,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petasis είπε

Το the last duel πλατειάζει αφάνταστα. Τα 2 πρώτα μέρη, τι προσφέρουν; Για να δούμε 3  φορές την ίδια ιστορία;

Προσφέρει στο να δεις πώς βλέπει ο κάθε ένας από τους τρεις ήρωες τον εαυτό του και πώς τους άλλους δύο. Το πραγματικά ενδιαφέρον είναι ότι ο καθένας δεν έχει απολύτως διαφορετική άποψη για τον άλλον. Πχ. ο Ντε γκρι αναγνωρίζει ότι ο Ντε Καρούζ είναι γενναίος και ικανός πολεμιστής, αυτό που προσθέτει όμως είναι ότι δεν είναι αρκετά καλός διοικητής. Το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις, υπάρχουν αποχρώσεις στο πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας από τους ήρωες τον εαυτό του και πώς τον βλέπει ο καθένας από τους άλλους δύο. Για αυτό θα την ξαναδώ την ταινία, για να πιάσω τις λεπτομέρειες που έχασα.

Εγώ σε όσους με ρωτάνε για το αν είναι καλή η ταινία, αυτό είναι το πρώτο πράγμα που τους λέω, ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται τρεις φορές. Αν μπορούν να το αντέξουν αυτό, να την δουν, αν όχι, καλύτερα να την αφήσουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Προσφέρει στο να δεις πώς βλέπει ο κάθε ένας από τους τρεις ήρωες τον εαυτό του και πώς τους άλλους δύο. Το πραγματικά ενδιαφέρον είναι ότι ο καθένας δεν έχει απολύτως διαφορετική άποψη για τον άλλον. Πχ. ο Ντε γκρι αναγνωρίζει ότι ο Ντε Καρούζ είναι γενναίος και ικανός πολεμιστής, αυτό που προσθέτει όμως είναι ότι δεν είναι αρκετά καλός διοικητής. Το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις, υπάρχουν αποχρώσεις στο πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας από τους ήρωες τον εαυτό του και πώς τον βλέπει ο καθένας από τους άλλους δύο. Για αυτό θα την ξαναδώ την ταινία, για να πιάσω τις λεπτομέρειες που έχασα.

Εγώ σε όσους με ρωτάνε για το αν είναι καλή η ταινία, αυτό είναι το πρώτο πράγμα που τους λέω, ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται τρεις φορές. Αν μπορούν να το αντέξουν αυτό, να την δουν, αν όχι, καλύτερα να την αφήσουν.

Θεωρείς ότι η ταινία εμβαθύνει στους χαρακτήρες; Εγώ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, petasis είπε

Θεωρείς ότι η ταινία εμβαθύνει στους χαρακτήρες; Εγώ όχι.

Βασικά το τερματίζει στην ανάπτυξη χαρακτήρα. Σου δίνει μια σφαιρική άποψη του καθενός. Πως βλέπει καθείς  τον εαυτό του, πως τον βλέπει ο (ex) best combatant του, πως τον βλέπει ο κόμης της περιοχής του, πως τον βλέπει το αντικείμενο (κυριολεκτικά!!!) του πόθου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, petasis είπε

Θεωρείς ότι η ταινία εμβαθύνει στους χαρακτήρες; Εγώ όχι.

Ουσιαστικά η εμβάθυνση έρχεται από τη παρατήρηση της διαφορετικής οπτικής γωνίας των πρωταγωνιστών των ίδιων γεγονότων. Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, ενώ η επιφανειακή άποψη του καθενός δεν είναι ιδιαίτερα διαφορετική, οι λεπτομέρειες κάνουν πραγματικά τη διαφορά όμως. Πχ,

Spoiler

όταν ο Ντε Γκρι κυνηγούσε τη Μαργκεριτ κι εκείνη έτρεχε στις σκάλες για να ανέβει, από την οπτική του Ντε Γκρι έβγαλε σιγια σιγα τα παπούτσια της σαν να ήθελε να πάιξει ένα παιχνίδι πρόκλησης, απο τη δική της οπτική απλά τα πέταξε βιαστικά για να τρέξει πιο γρήγορα να ξεφύγει.

Τέτοιες λεπτομέρειες υπήρχαν πολλές κι εκεί νομίζω ότι είναι η ουσία της ταινίας. Η τελικη μάχη επίσης αρκετά δυνατή και brutal, συμφωνώ ότι δε βλέπουμε συχνά πλέον τέτοια απεικόνιση.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeadOrganPlayer είπε

Ουσιαστικά η εμβάθυνση έρχεται από τη παρατήρηση της διαφορετικής οπτικής γωνίας των πρωταγωνιστών των ίδιων γεγονότων. Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, ενώ η επιφανειακή άποψη του καθενός δεν είναι ιδιαίτερα διαφορετική, οι λεπτομέρειες κάνουν πραγματικά τη διαφορά όμως. Πχ,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

όταν ο Ντε Γκρι κυνηγούσε τη Μαργκεριτ κι εκείνη έτρεχε στις σκάλες για να ανέβει, από την οπτική του Ντε Γκρι έβγαλε σιγια σιγα τα παπούτσια της σαν να ήθελε να πάιξει ένα παιχνίδι πρόκλησης, απο τη δική της οπτική απλά τα πέταξε βιαστικά για να τρέξει πιο γρήγορα να ξεφύγει.

Τέτοιες λεπτομέρειες υπήρχαν πολλές κι εκεί νομίζω ότι είναι η ουσία της ταινίας. Η τελικη μάχη επίσης αρκετά δυνατή και brutal, συμφωνώ ότι δε βλέπουμε συχνά πλέον τέτοια απεικόνιση.

Ο λόγος που έγινε το σκηνικό, είναι... Ας συμπληρώσουμε ελεύθερα, η ταινία δεν λέει.

Ο λόγος που ο χαρακτήρας του Ντάμον επέλεξε την μονομαχία είναι ο... Επίσης δεν λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 hours ago, chill said:

Το "confessssss" μου ξύπνησε μνήμες "freedommmmm" από Braveheart. 

Πιο πολύ από Oberyn VS Mountain θα έλεγα. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, petasis είπε

Ο λόγος που έγινε το σκηνικό, είναι... Ας συμπληρώσουμε ελεύθερα, η ταινία δεν λέει.

Ο λόγος που ο χαρακτήρας του Ντάμον επέλεξε την μονομαχία είναι ο... Επίσης δεν λέει.

Λέει αλλά όχι ευθέως. Οι προσωπικότητες των δύο πρωταγωνιστών όπως αυτές σκιαγραφούνται μέσα από διάφορες περιστάσεις στη ταινία "φωνάζουν" γιατί επέλεξαν να δράσουν έτσι.
 

Spoiler

 

Ο ένας, ματαιόδοξος, φιλήδονος, συνηθισμένος να παίρνει ευκολα αυτό που θέλει έχοντας πάντα τον ισχυρό στο πλευρό του, θέλησε να πάρει επίσης ένα τρόπαιο. Δε τον ένοιαζε ο τρόπος καθώς πάντα έχει συνηθίσει να έχει την υποστήριξη της εξουσίας γεγονός που του δίνει το ελεύθερο να δρα χωρίς ιδιαιτερο φόβο επιπτώσεων. Στο μυαλό του επίσης δημιουργει την ιστορία ότι και η γυναίκα το θέλει αυτό προσπερνώντας έτσι και οποιοδήποτε ηθικό εμπόδια ίσως υπήρχε.

Ο άλλος, με πολυ δυνατό "εγώ" επίσης αλλά πάντα τοποθετώντας τον εαυτό του στο ρόλο του θύματος και του αδικημένου στις περιστάσεις, σχεδόν σε όλη τη ταινία είναι ο ριγμενος της υπόθεσης που λέμε, το θύμα του ισχυρού που δε σκύβει το κεφάλι το σκυλί που γαβγίζει αλλά δε δαγκώνει. Όταν όμως του δίνεται η ευκαιρία να κάνει κάτι παραπάνω πραγματικά, θα κυνηγησει την εξιλέωση μέσω της μονομαχίας. Σε καμμία περίπτωση αυτή η κίνηση δεν είχε στο μυαλό του την εξιλέωση της γυναίκας του, παρα μόνο την δική του εγωική επικράτηση.

 

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt9098872/

Ντοκιμαντερ για την διασωση των παγιδευμενων παιδων στη σπηλια Tham Luang στην Ταιλανδη το 2018. Παρολο που ηξερα την ιστορια (μεσα απο τις ειδησεις και wikipedia) ομολογω οτι σοκαριστηκα και βρηκα πολυ ενδιαφερον το ντοκιμαντερ. Το συστηνω ανεπιφυλακτα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeadOrganPlayer είπε

Λέει αλλά όχι ευθέως. Οι προσωπικότητες των δύο πρωταγωνιστών όπως αυτές σκιαγραφούνται μέσα από διάφορες περιστάσεις στη ταινία "φωνάζουν" γιατί επέλεξαν να δράσουν έτσι.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ο ένας, ματαιόδοξος, φιλήδονος, συνηθισμένος να παίρνει ευκολα αυτό που θέλει έχοντας πάντα τον ισχυρό στο πλευρό του, θέλησε να πάρει επίσης ένα τρόπαιο. Δε τον ένοιαζε ο τρόπος καθώς πάντα έχει συνηθίσει να έχει την υποστήριξη της εξουσίας γεγονός που του δίνει το ελεύθερο να δρα χωρίς ιδιαιτερο φόβο επιπτώσεων. Στο μυαλό του επίσης δημιουργει την ιστορία ότι και η γυναίκα το θέλει αυτό προσπερνώντας έτσι και οποιοδήποτε ηθικό εμπόδια ίσως υπήρχε.

Ο άλλος, με πολυ δυνατό "εγώ" επίσης αλλά πάντα τοποθετώντας τον εαυτό του στο ρόλο του θύματος και του αδικημένου στις περιστάσεις, σχεδόν σε όλη τη ταινία είναι ο ριγμενος της υπόθεσης που λέμε, το θύμα του ισχυρού που δε σκύβει το κεφάλι το σκυλί που γαβγίζει αλλά δε δαγκώνει. Όταν όμως του δίνεται η ευκαιρία να κάνει κάτι παραπάνω πραγματικά, θα κυνηγησει την εξιλέωση μέσω της μονομαχίας. Σε καμμία περίπτωση αυτή η κίνηση δεν είχε στο μυαλό του την εξιλέωση της γυναίκας του, παρα μόνο την δική του εγωική επικράτηση.

 

 

Spoiler

Δεν φωνάζει τίποτα. Ο φιλόδοξος ταυτόχρονα πολύ προσεκτικός και έξυπνος, ελίσσεται για να αποκτήσει εξουσία. Σιγά να μην πετάξει τους κόπους μια μια ακόμα ενώ είχε δεκάδες πρόθυμες.

Ο άλλος, ξεκίνησε ένα θέμα για κάτι που γίνεται συνέχεια, και το λέει η μάνα του. Εκείνος σαν στρατιώτης, πόσες θα είχε βιάσει;

Επίσης δεν μάθαμε πότε πότε ήταν "φίλοι" και πότε έληξε η "φιλία".

Εντάξει, δεν πρόλαβε ο σκηνοθέτης. Μόνο 2,5 ώρες είναι η ταινία. 😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, petasis είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν φωνάζει τίποτα. Ο φιλόδοξος ταυτόχρονα πολύ προσεκτικός και έξυπνος, ελίσσεται για να αποκτήσει εξουσία. Σιγά να μην πετάξει τους κόπους μια μια ακόμα ενώ είχε δεκάδες πρόθυμες.

Ο άλλος, ξεκίνησε ένα θέμα για κάτι που γίνεται συνέχεια, και το λέει η μάνα του. Εκείνος σαν στρατιώτης, πόσες θα είχε βιάσει;

Επίσης δεν μάθαμε πότε πότε ήταν "φίλοι" και πότε έληξε η "φιλία".

Εντάξει, δεν πρόλαβε ο σκηνοθέτης. Μόνο 2,5 ώρες είναι η ταινία. 😋

 

Προφανως και υπήρχε ένας ανταγωνισμός πίσω από τη "φιλία" αυτή που υπήρξε και το υπόβαθρο στο να εκτυλιχθούν όλα τα παραπάνω που ανέφερα. Τι να σου πω, εμένα μου φάνηκε ότι ήταν εμφανές. Όλα θέμα οπτικής είναι βέβαια, δεν υπάρχει απόλυτα σωστό και λάθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...