Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Encanto[2021]

encanto-movie-poster-1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt2953050

Το νεο διαμαντι της Disney. Ενα απο τα πιο μαγικα ταξιδια μεσα απο τον κοσμο του Encanto ο οποιος ειναι γεματος με θαυματα. Που κρυβονται ομως τα πραγματικα ξεχωριστα θαυματα? Αυτη την απαντηση θα μας δωσει η ταινια με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Η ενεργεια της ταινιας ειναι απιστευτη πραγματικα δεν εχει σταματημο το animation και οι διαλογοι. Καταιγισμος χρωματων μια οπτικη πανδαισια που μονο η Disney μπορει να μας χαρισει. Τα μικρα παιδια θα την αγαπησουν και θα την ζητανε συνεχεια. Οι μεγαλοι θα ξαναγινουν μικροι. Εχουμε αρκετη μουσικουλα μεσα στην οποια τραγουδανε οι χαρακτηρες λεγοντας πραγματα ομως με νοημα δεν θα ξενισει και η Ισπανικη νοτα ειναι ιδιαιτερη και παρομοια οπως και στο Luca με την Ιταλικη νοτα προσδιδει μια προσωπικοτητα στην ταινια απο μονη της. Μην την χασετε. 8/10

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dont Look Up[2021]

MV5-BYj-Fi-NGY5-OGIt-MTMw-Ni00-Mm-M5-LWE

https://www.imdb.com/title/tt11286314

Πραγματικα νομιζω οτι ειναι η πιο WTF ταινια που εχω δει. Το πρωτο 10λεπτο το οποιο ειναι εξαιρετικο δεν σε προϊδεαζει σε καμια περιπτωση σε καμια ομως το τι θα ακολουθησει. Με μια πρωτη σκεψη ισως ειναι οτι πιο σουρεαλιστικο εχω δει στη ζωη μου με μια δευτερη σκεψη ομως πιστευω οτι σκιαγραφει την πραγματικοτητα του σημερα και σε αντιστοιχη περιπτωση οπως στην ταινια θα συνεβαινε ακριβως αυτο που θα δουμε στο τελευταιο 10λεπτο της το οποιο επισης ειναι αψογο. Το Don't Look Up ναι μου θυμισε την ταινια Idiocracy μονο που ειναι αρκετα πιο θλιβερη σε ενα επιπεδο που καποιοι ισως δεν αντιληφθουνε οχι επειδη ο σουρεαλισμος πιανει ταβανι και ισως καποιοι το θεωρησουν κωμωδια αλλα γιατι ενας συνειδητοποιημενος θεατης καταλαβαινει οτι ειναι κατι που αν συμβει δεν θα απεχει πολυ η καταληξη οπως στην ταινια. Στην ταινια εχουμε μεγαλα ονοματα ο DiCaprio παιζει τον πιο ιδιαιτερο ρολο στην καριερα του την αξιολογη Lawrence και τις μοναδικες Streep και Blanchett. Μετα τους τιτλους τελους εχουμε 2 σκηνες προσοχη και οι 2 θα σας προσφερουν απλοχερα ατελειωτο ξεκαρδιστικο γελιο η δευτερη ειναι στο 2.17 παντα βλεπω μεχρι τελος γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβει καθε ταινια μετα τους τιτλους. Απλα δειτε την. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Resident Evil: Welcome to Raccoon City......4/10 Λίαν Επιεικώς.

Διάλογοι 0

Ηθοποιοί για τους βασικούς Ρόλους σχεδόν μηδέν

Βonus  Leon από τα lidl. 

(Eρ. ) Πόσο κακό μπορεί να είναι ένα Resident βασισμένο πάνω στο παιχνίδι ;

(Απ.) Αρκετά κακό! για αυτούς που έχουν παίξει τα games!

Για τους άλλους απλά βλέπετε. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Arkin said:

Dont Look Up[2021]

MV5-BYj-Fi-NGY5-OGIt-MTMw-Ni00-Mm-M5-LWE

https://www.imdb.com/title/tt11286314

Πραγματικα νομιζω οτι ειναι η πιο WTF ταινια που εχω δει. Το πρωτο 10λεπτο το οποιο ειναι εξαιρετικο δεν σε προϊδεαζει σε καμια περιπτωση σε καμια ομως το τι θα ακολουθησει. Με μια πρωτη σκεψη ισως ειναι οτι πιο σουρεαλιστικο εχω δει στη ζωη μου με μια δευτερη σκεψη ομως πιστευω οτι σκιαγραφει την πραγματικοτητα του σημερα και σε αντιστοιχη περιπτωση οπως στην ταινια θα συνεβαινε ακριβως αυτο που θα δουμε στο τελευταιο 10λεπτο της το οποιο επισης ειναι αψογο. Το Don't Look Up ναι μου θυμισε την ταινια Idiocracy μονο που ειναι αρκετα πιο θλιβερη σε ενα επιπεδο που καποιοι ισως δεν αντιληφθουνε οχι επειδη ο σουρεαλισμος πιανει ταβανι και ισως καποιοι το θεωρησουν κωμωδια αλλα γιατι ενας συνειδητοποιημενος θεατης καταλαβαινει οτι ειναι κατι που αν συμβει δεν θα απεχει πολυ η καταληξη οπως στην ταινια. Στην ταινια εχουμε μεγαλα ονοματα ο DiCaprio παιζει τον πιο ιδιαιτερο ρολο στην καριερα του την αξιολογη Lawrence και τις μοναδικες Streep και Blanchett. Μετα τους τιτλους τελους εχουμε 2 σκηνες προσοχη και οι 2 θα σας προσφερουν απλοχερα ατελειωτο ξεκαρδιστικο γελιο η δευτερη ειναι στο 2.17 παντα βλεπω μεχρι τελος γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβει καθε ταινια μετα τους τιτλους. Απλα δειτε την. 7.5/10

Την ειδα. Απλα επικ!

Τελεια σατιρα του κοσμου του σημερα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the last duel.

Παλι ταινιαρα έφτιαξε ο Ridley Scott!

Είναι μια μεσαιωνικη ιστορία που παρουσιάζει τον βιασμό της γυναίκας ενός έντιμου ιππότη από έναν ευννουμενο ιπποκόμο του βασιλιά και όλες τις επιπτώσεις που ακολουθούν σύμφωνα με το δίκαιο της εποχής.

η ιστορία δίνεται μεσα απο την οπτική γωνία και των τριών πρωταγωνιστων η οποία κατάληγει σε μια επική μονομαχία.

Πολύ καλή ερμηνεία του matt Damon δεν τον περιμενα τόσο καλο. ο Adam driver καλός όπως πάντα και η Jodie comer επίσης με καλή ερμηνεία. 

Αρχικά μου θύμισε λίγο και την επίσης ταινιαρα duellists του scott αλλά μόνο αμυδρά. Έχει σίγουρα επιρροές και απο το rashomon.Επισης υπάρχουν κι επιρροές από το κίνημα metoo αλλά χωρίς τις γνωστές υστεριες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2021 στις 5:56 ΠΜ, Arkin είπε

Dont Look Up[2021]

MV5-BYj-Fi-NGY5-OGIt-MTMw-Ni00-Mm-M5-LWE

https://www.imdb.com/title/tt11286314

Πραγματικα νομιζω οτι ειναι η πιο WTF ταινια που εχω δει. Το πρωτο 10λεπτο το οποιο ειναι εξαιρετικο δεν σε προϊδεαζει σε καμια περιπτωση σε καμια ομως το τι θα ακολουθησει. Με μια πρωτη σκεψη ισως ειναι οτι πιο σουρεαλιστικο εχω δει στη ζωη μου με μια δευτερη σκεψη ομως πιστευω οτι σκιαγραφει την πραγματικοτητα του σημερα και σε αντιστοιχη περιπτωση οπως στην ταινια θα συνεβαινε ακριβως αυτο που θα δουμε στο τελευταιο 10λεπτο της το οποιο επισης ειναι αψογο. Το Don't Look Up ναι μου θυμισε την ταινια Idiocracy μονο που ειναι αρκετα πιο θλιβερη σε ενα επιπεδο που καποιοι ισως δεν αντιληφθουνε οχι επειδη ο σουρεαλισμος πιανει ταβανι και ισως καποιοι το θεωρησουν κωμωδια αλλα γιατι ενας συνειδητοποιημενος θεατης καταλαβαινει οτι ειναι κατι που αν συμβει δεν θα απεχει πολυ η καταληξη οπως στην ταινια. Στην ταινια εχουμε μεγαλα ονοματα ο DiCaprio παιζει τον πιο ιδιαιτερο ρολο στην καριερα του την αξιολογη Lawrence και τις μοναδικες Streep και Blanchett. Μετα τους τιτλους τελους εχουμε 2 σκηνες προσοχη και οι 2 θα σας προσφερουν απλοχερα ατελειωτο ξεκαρδιστικο γελιο η δευτερη ειναι στο 2.17 παντα βλεπω μεχρι τελος γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβει καθε ταινια μετα τους τιτλους. Απλα δειτε την. 7.5/10

Μια χαρα η ταινία αλλα μεχρι εκει. Δεν ειναι ουτε κωμωδία, ουτε apocalyptic-post apocalyptic, περναει τα μηνύματα της αλλα χωρις το φοβερο καστ θα περνούσε απαρατήρητη. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, miucce είπε

Μια χαρα η ταινία αλλα μεχρι εκει. Δεν ειναι ουτε κωμωδία, ουτε apocalyptic-post apocalyptic, περναει τα μηνύματα της αλλα χωρις το φοβερο καστ θα περνούσε απαρατήρητη. 

μέτρια-αδιαφορη όπως και όλες οι ταινίες του mckay.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μολις ειδα το Don't Look Up.

Δεν εχω καταλήξει ακομα αν μου αρεσε λιγο ή καθολου. Για τις ερμηνείες δεν λεω κατι, ηταν τρομερες, ακομα και ο Hill που δεν τον πολυπαω, ηταν τελειος για τον ρολο. Τα μεγαλα ονόματα δεν τα αγγιζω καν.

Αλλα σε σημεια βαρεθηκα, μαλιστα σε περισσότερα σημεια από όσα θα ήθελα/περιμενα.

Με αυτην την λογική της βαζω 5,5/10.

Ειχε καλες στιγμές? Σαφεστατα. Περασα καλα? Οχι και τοσο. Δεν λεω πως θα βαρεθείτε οσοι τη δειτε, αλλα πχ η φαση με την Arianna Grande ηταν αχρείαστη. Και καμποσες αλλες βασικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stormrain είπε

Μολις ειδα το Don't Look Up.

Δεν εχω καταλήξει ακομα αν μου αρεσε λιγο ή καθολου. Για τις ερμηνείες δεν λεω κατι, ηταν τρομερες, ακομα και ο Hill που δεν τον πολυπαω, ηταν τελειος για τον ρολο. Τα μεγαλα ονόματα δεν τα αγγιζω καν.

Αλλα σε σημεια βαρεθηκα, μαλιστα σε περισσότερα σημεια από όσα θα ήθελα/περιμενα.

Με αυτην την λογική της βαζω 5,5/10.

Ειχε καλες στιγμές? Σαφεστατα. Περασα καλα? Οχι και τοσο. Δεν λεω πως θα βαρεθείτε οσοι τη δειτε, αλλα πχ η φαση με την Arianna Grande ηταν αχρείαστη. Και καμποσες αλλες βασικα.

Ειναι καθαρη σκιαγραφηση της καταντιας του σημερινου ανθρωπου. Η Arianna Grande ειναι ο ορισμος της καταντιας και σε μια παρομοια περιπτωση απλα θα εβγαζε τραγουδι να τραγουδησει την καταντια του ανθρωπου. Αλλοι το εριξαν στο θεο να τους σωσει αλλοι χλευασαν το ολο εγχειρημα με πρωτη την προεδρο επειτα εχουμε την καταντια των δημοσιογραφων. Η ταινια αρχικα και εμενα μου φανηκε κακη μετα το πρωτο 10λεπτο οταν το καλοσκεφτηκα ομως ειναι τοσο επικαιρη που ισως ειναι η πιο αληθινη ταινια των τελευταιων χρονων. Παρομοιες σουρεαλιστικες καταστασεις δεν ζουμε και σημερα με οτι συμβαινει? Προφανως ειχε και ενα τονο παραπανο κωμωδιας αλλα αυτο εγινε για να υπερτονισει την καταντια του ανθρωπινου γενους και οτι ισως καποια στιγμη πρεπει να αλλαξουμε τον πυρηνα γιατι η βλακεια πηγαζει απο το κεφαλι. Dont look up που σημαινει μην κοιταμε πανω περα απο την κυριολεκτικη εννοια εχει και την μεταφορικη εννοια η οποια για μενα σημαινει να μην "κοιταμε τα σοβαρα προβληματα της κοινωνιας μας" σαν να θελει να μας πει μεινετε αμοιβαδες μεχρι να ερθει το τελος. My 2 cents πανω στην ταινια που απο προχθες που την ειδα ακομα σκεφτομαι ποσο επικαιρη ειναι. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, firewalker είπε

Riders of Justice. Ένα πολύ καλό Δανέζικο δράμα.

https://www.imdb.com/title/tt11655202/

Δραματική, μαύρη κωμωδία δράσης θα έλεγα

Εξαιρετικό σενάριο και απολαυστικές ερμηνείες

Για μένα άνετα στο top 10 της χρονιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Neo4 είπε

Δραματική, μαύρη κωμωδία δράσης θα έλεγα

Εξαιρετικό σενάριο και απολαυστικές ερμηνείες

Για μένα άνετα στο top 10 της χρονιάς

Η Δανια τα τελευταια χρονια εχει βγαλει εξαιρετικες ταινιες. 

The Hunt

Druk

Riders of Justice

Και εχω στο προγραμμα αρκετα ακομα διαμαντια που θελω να δω. Ευρωπαικος κινηματογραφος στα καλυτερα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η Δανια τα τελευταια χρονια εχει βγαλει εξαιρετικες ταινιες. 

The Hunt

Druk

Riders of Justice

Και εχω στο προγραμμα αρκετα ακομα διαμαντια που θελω να δω. Ευρωπαικος κινηματογραφος στα καλυτερα του. 

 

Βάλε στην λίστα και το Dronningen.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2021 στις 5:56 ΠΜ, Arkin είπε

Dont Look Up[2021]

MV5-BYj-Fi-NGY5-OGIt-MTMw-Ni00-Mm-M5-LWE

https://www.imdb.com/title/tt11286314

Πραγματικα νομιζω οτι ειναι η πιο WTF ταινια που εχω δει. Το πρωτο 10λεπτο το οποιο ειναι εξαιρετικο δεν σε προϊδεαζει σε καμια περιπτωση σε καμια ομως το τι θα ακολουθησει. Με μια πρωτη σκεψη ισως ειναι οτι πιο σουρεαλιστικο εχω δει στη ζωη μου με μια δευτερη σκεψη ομως πιστευω οτι σκιαγραφει την πραγματικοτητα του σημερα και σε αντιστοιχη περιπτωση οπως στην ταινια θα συνεβαινε ακριβως αυτο που θα δουμε στο τελευταιο 10λεπτο της το οποιο επισης ειναι αψογο. Το Don't Look Up ναι μου θυμισε την ταινια Idiocracy μονο που ειναι αρκετα πιο θλιβερη σε ενα επιπεδο που καποιοι ισως δεν αντιληφθουνε οχι επειδη ο σουρεαλισμος πιανει ταβανι και ισως καποιοι το θεωρησουν κωμωδια αλλα γιατι ενας συνειδητοποιημενος θεατης καταλαβαινει οτι ειναι κατι που αν συμβει δεν θα απεχει πολυ η καταληξη οπως στην ταινια. Στην ταινια εχουμε μεγαλα ονοματα ο DiCaprio παιζει τον πιο ιδιαιτερο ρολο στην καριερα του την αξιολογη Lawrence και τις μοναδικες Streep και Blanchett. Μετα τους τιτλους τελους εχουμε 2 σκηνες προσοχη και οι 2 θα σας προσφερουν απλοχερα ατελειωτο ξεκαρδιστικο γελιο η δευτερη ειναι στο 2.17 παντα βλεπω μεχρι τελος γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβει καθε ταινια μετα τους τιτλους. Απλα δειτε την. 7.5/10

Κατά την άποψή μου αξίζει καλύτερο βαθμό. 

Εννοείται ότι δεν υπάρχει κομήτης σε τροχιά προς τήν Γη, παρόλο αυτό όλες η καταστάσεις μοιάζουν πολύ με την σημερινή ζωή, ξεκινώντας από το hashtag #dontlookup.. δυστυχώς παρόμοιο με πολλές θεωρίες πού έχουμε ακούσει σε αυτά τα δύο χρόνια τής πανδημίας 

Don't look up. Μία apocalypse η οποία μιλάει στο τωρινό. 

Η καταπληκτική Meryl Streep παρουσίαση το πώς η κυβέρνηση μετατρέπεται εντελώς σκλάβα τον χορηγών για να έχει στήριξη σε εκλογές. 

Ο Mark Rylance  ( ο χορηγός) είναι κάτι hybrid μεταξύ Mark Zuckerberg, Bill Gates και Steve Jobs. Ικανός να εκμετάλλευση ακόμα και το apocalypse για να κερδίσει χρήματα. 

Η ταινία <<ουρλιάζει >> σε όλους μάς,μία ανθρωπότητα η οποία είναι εξαρτημένη από τής απόψεις τον άλλον, (δεν αφήνει στην άκρη ούτε τα ΜΜΕ) ανίκανοι να επεξεργαστεί τα γεγονότα και στην οποία οι αριθμοί τής οικονομίας έχουν περισσότερο αξία από τήν ίδια τήν αξία της ζωής 

Ένα καλό παράδειγμα δεν είναι και η κλιματική αλλαγή?? 

8,5/10 για μένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...