Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Sadness[Ku bei][2021]

46-BJq8-WM3n-N4xvp-AOk-Sbmo-ODCsy.jpg

https://www.imdb.com/title/tt13872248

Οτι πιο αρρωστημενο εχω δει τα τελευταια χρονια. Ενα παρα πολυ δυνατο horror απο Ταϊβαν με ατελειωτο gore splatter και αλλες σαδομαζοχιστικες σκηνες που μονο τα πολυ γερα στομαχια θα αντεξουν. Το σεναριο εχει να κανει με ενα ξεσπασμα ιου στο Ταϊπει στην Ταϊβαν που κανει τους ανθρωπους τα πιο σαδομαχιστικα τερατα που θα εκαναν οτιδηποτε για να ικανοποιησουν τις αρρωστημενες τους αναγκες για αιμα πονο και σεξ. Δεν εχει να κανει με zombie μιας και ο καθε ανθρωπος ειναι ζωντανος κανονικα μιλαει και ξερει τι κανει. Το τελος ειναι λιγο σαν cliffhanger και ισως παει για δευτερη ταινια ηθελα κατι παραπανω εδω. Οσοι αρεσκεστε σε τοσο βιαια horror θα σας συναρπασει. Εγω οκ μετα απο απειρες ταινιες δεν μου εκανε κατι θελει προσοχη ομως οσοι ειστε νεοι στο genre η δεν σηκωνετε τοσο gore και απιστευτα βιαιες σκηνες. 6.8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arkin είπε

The Sadness[Ku bei][2021]

 

https://www.imdb.com/title/tt13872248

Οτι πιο αρρωστημενο εχω δει τα τελευταια χρονια. Ενα παρα πολυ δυνατο horror απο Ταϊβαν με ατελειωτο gore splatter και αλλες σαδομαζοχιστικες σκηνες που μονο τα πολυ γερα στομαχια θα αντεξουν..............................................για να ικανοποιησουν τις αρρωστημενες τους αναγκες για αιμα πονο και σεξ. Δεν εχει να κανει με zombie μιας και ο καθε ανθρωπος ειναι ζωντανος κανονικα μιλαει και ξερει τι κανει.

Mου θυμισες αυτο 🙂

MV5-BNjkw-ZTll-Zj-At-Yj-M0-NC00-Nz-Q4-LW

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Mου θυμισες αυτο 🙂

MV5-BNjkw-ZTll-Zj-At-Yj-M0-NC00-Nz-Q4-LW

Τι μου θυμισες. Hellraiser ειχα πετυχει στην τηλεοραση παιδακι ημουν δεν θυμαμαι ηλικια μια σκηνη σε μια καρεκλα και ενας ηταν γεματος καρφια. Αλλαγη καναλιου και δεν εχω δει κανενα απο τοτε μεχρι σημερα. Ευκαιρια ομως. Το Sadness ειναι τερμα σαδομαζοχιστικο αν το δεις κανε μια συγκριση με Hellraiser αν και τουλαχιστον σε θεμα εφε μιας και οι ταινιες Hellraiser ειναι καποιας ηλικιας πιστευω το Sadness θα υπερισχυει τουλαχιστον σε αυτο τον τομεα. 

 

Operation Mincemeat[2021]

MV5-BOGZl-Nj-Zh-Njgt-Mj-Qz-ZC00-MDI0-LWF

https://www.imdb.com/title/tt1879016

Η Επιχειρηση Κιμας οπως ειναι ο ελληνικος τιτλος της ταινιας μιλαει για τη μεγαλυτερη εξαπατηση εχθρου που εγινε τον Ιουλιο του 1943 εναντια στον Χιτλερ και βοηθησε να σωθουν χιλιαδες ζωες. Σε ενα πολεμο μπορει η πραγματικοι ηρωες να ειναι αυτοι που πολεμανε στο πεδιο μαχης και δινουν τη ζωη τους αλλα κατω απο αυτο στις σκιες υποβοσκει ενα τεραστιο δικτυο κατασκοπιας στο οποιο δινετε μια διαφορετικη μαχη αυτη της εξαπατησης της πολιτικης με τρελα σχεδια απο μεγαλα μυαλα. Δεν θελω να αναφερω πως εξελιχθηκε η επιχειρηση ωστε να μην το χαλασω σε οσους την δειτε αλλα αν και υποτονικη ειναι αρκετα αληθοφανης και χωρις υπεκφυγες με οτι συνεβη. Colin Firth Matthew/Macfadyen υποδυονται τα 2 μυαλα που σκεφτηκαν την επιχειρηση κιμας και παιζουν το παιχνιδι τους πολυ ομορφα. Καποια μικρα fillers εδω και εκει υπαρχουν με τις σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων που πηραν μερος στην επιχειρηση αλλα να σκεφτουμε οτι δεν βλεπουμε ντοκιμαντερ αλλα ταινια προσωπικα δεν με ενοχλησε καθολου. Αξιζει να την δειτε ειναι απο τις σοβαρες κατασκοπικες ταινιες που δειχνουν την αληθεια και ενα διαφορετικο προσωπο του πολεμου. 7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι μου θυμισες. Hellraiser ειχα πετυχει στην τηλεοραση παιδακι ημουν δεν θυμαμαι ηλικια μια σκηνη σε μια καρεκλα και ενας ηταν γεματος καρφια. Αλλαγη καναλιου και δεν εχω δει κανενα απο τοτε μεχρι σημερα. Ευκαιρια ομως. Το Sadness ειναι τερμα σαδομαζοχιστικο αν το δεις κανε μια συγκριση με Hellraiser αν και τουλαχιστον σε θεμα εφε μιας και οι ταινιες Hellraiser ειναι καποιας ηλικιας πιστευω το Sadness θα υπερισχυει τουλαχιστον σε αυτο τον τομεα. 

Δε νομιζω οτι μπορει να υπαρξει συγκριση. Το Ηellraiser 2 θα σου ανατιναξει τον εγκεφαλο. Απο τις σπανιες περιπτωσεις που το σικουελ ειναι καλυτερο απο το αρχικο. Δες παντως ολη τη σειρα.

Μιας και ειπες περι πόνο και σεχ, απο το πρωτο μερος μιλαει για ηδονη του πονου, τωρα πως γινεται να υπαρξει ηδονη οταν αλυσιδες με αγκίστρια σε γδερνουν και σε τεμαχιζουν, ειναι ενα ερωτημα 😄

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt11847410/

The Fallout:

Η ταινία έχει ως θέμα την συναισθηματική επίδραση μιας δολοφονικής επίθεσης ενός μαθητή εκτελεστή σε ένα αμερικάνικο γυμνάσιο.

Παρόλο που η ταινία έχει αυτό το θέμα, στην πράξη αναλώνεται κατά 90% στην λεσβιακή εφηβική λεσβιακή σχέση των 2 πρωταγωνιστριών!

Εχει ένα ενδιαφέρον πρωταγωνιστή ο οποίος είναι επίσης γκει και είναι ο μοναδικός που δίνει αγώνα για να σταματήσουν αυτού του είδους οι δολοφονίες... αλλά τον έχει στο παρασκήνιο και έχει διαλόγους 2-3 λεπτά συνολικά.

Οι διάλογοι είναι πολύ παιδιάστικοι. Κατανοητό ότι προσπαθούν να πιάσουν τον ρυθμό της νεολαίας αλλά δίνει υπερβολική έμφαση η ταινία σε ανταλλαγές sms μεταξύ των παιδιών και την αντίστοιχη αργκώ και στα αντίστοιχα στερεότυπα. Αλλά ακόμη και οι διάλογοι των γονιών δεν είναι ιδιαίτερα πιο σοβαρή.

Προσπαθεί επίσης να έχει εφηβικό χιούμορ αλλά αποτυγχάνει και σε αυτό.

Δείχνει τις κρίσεις πανικού που έχουν ορισμένα τα παιδιά μετά από την εμπειρία αλλά μέσα στον παραπάνω αχταρμά χάνεται κάθε ουσία.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπησα και εγω με τη βαθμολογια και τις κριτικες για το everything και πραγματικα πεταξα σχεδον 2.20 ωρες απο τη ζωη μου. Με μεγαλη δυσκολια το ειδα και ειναι και εκπληκτικη μουφα σε ολα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt5108870/     (Morbius)  -  Κάκιστη ταινία, σε όλα.

https://www.imdb.com/title/tt9907782/      (Eight For Silver / The Cursed)  -  Δυνατή ταινία horror / gore, με ωραία εφέ. 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Lost City[2022]

MV5-BMm-Iw-Yz-Fh-ODAt-Y2-I1-YS00-ZDdm-LT

https://www.imdb.com/title/tt13320622

Μια συγγραφεας ερωτικων μυθιστορηματων[Sandra Bullock] που τα βιβλια της εχουν κανει παταγο εξαιτιας του αρσενικου μοντελου που τα προωθει[Channing Tatum] μιας και ειναι ο βασικος πρωταγωνιστης των βιβλιων απαγαγετε απο εναν δισεκατομυριουχο[Daniel Radcliffe] για να βρει ενα θυσαυρο σε ενα νησι. Καπως ετσι ξεκιναει η περιπετεια τους και θα ζησουν το δικο τους πραγματικο μυθιστορημα. Σαχλαμαριτσα που βλεπετε ευχαριστα χωρις πολλα πολλα μιας και εχει δραση ωραια εικονα και καποιες αρκετα αστειες στιγμες. Μου αρεσε ο ρολος του Brad Pitt και καπως η χημεια μεταξυ Bullock/Tatum. Το εχω ξανα πει ομως την Bullock την θεωρω οτι πιο αταλαντο υπαρχει και μια απο τα ιδια ειναι και ο Tatum. Για ταινιες τετοιου επιπεδου ειναι μια χαρα και οι 2. Εχει καποιους τερμα χαζους διαλογους καποιες επιτηδευμενα αφελεις σκηνες μπας και βγαλουν γελιο και λιγο συναισθημα εδω και εκει. Μεσες ακρες 68 εκατομμυρια για να βγει μια τερμα μετρια ταινια απο αυτες που σε λιγες ωρες εχουμε ξεχασει. 5.5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angel Heart (Δαιμονισμένος ΄Αγγελος) (1987) σε σκηνοθεσία του Alan Parker και σε σενάριο του ίδιου, εμπνευσμένο από το βιβλίο του William Hjortsberg, " Falling Angel". 

Το 1955 στην Νέα Υόρκη, ο "ξεπεσμένος" ιδιωτικός ντετέκτιβ, Harry Angel προσλαμβάνεται από μια δικηγορική εταιρεία που εκπροσωπεί τον Louis Cypre προκειμένου ν΄ανακαλύψει τον John Liebling, πρώην είδωλο του τραγουδιού με το καλλιτεχνικό όνομα Johnny Favorite , ο οποίος υπέστη σοβαρό νευρικό κλονισμό κατά τον Β΄Παγκόσμιο Πόλεμο. 

Ο Louis Cypre είχε κάνει μια μυστηριώδη συμφωνία με τον Johnny Favorite που ο τελευταίος δεν τήρησε. Υποδεικνύει στον Harry Angel να ξεκινήσει την αναζήτησή του από ένα ιδιωτικό νοσοκομείο όπου νοσηλευόταν ο Johnny Favorite και ο εφιάλτης ξεκινά.

Πρώτα στο Harlem, μετά στην Νέα Ορλεάνη.

Μάγισσες, ιέρειες βουντού, δαίμονες, τελετουργικοί φόνοι, εφιάλτες, πουλημένες ψυχές, παράνοια, Κόλαση...

Ο Alan Parker (γνωστός για την τελειομανία του) στα καλύτερά του, κλιμακώνει την ένταση και μας καθηλώνει αναγκάζοντάς μας ν΄ακολουθούμε τα συναισθήματα του πρωταγωνιστή.

Εξαιρετική φωτογραφία του Michael Seresin που υποστηρίζει απόλυτα την ατμόσφαιρα του σεναρίου και ανεβάζει κατά πολύ την αξία της ταινίας.

Η επιλογή του καστ καταλληλότατη και ήταν ευτυχής συγκυρία που όλοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, Mickey Rourke ως Harry Angel,  Robert De Niro ως Louis Cyphre,  Lisa Bonet ως Epiphany Proudfoot, Charlotte Rampling ως Margaret Krusemark,  Michael Higgins ως Dr. Albert Fowler... (τα ονόματα που δόθηκαν στους βασικούς χαρακτήρες δεν είναι τυχαία)

Καταπληκτική μουσική από τον  Trevor Jones.

Louis Cypre: They say there΄s enough religion in the world to make men hate each other but not enough to make them love. 

Μια "μεγάλη", διαχρονική ταινία (ο δικός μου ορισμός του thriller) που σου κατατρώει την ψυχή και δεν ξεχνιέται. 

΄Οσοι δεν την έχετε δει, δείτε την!

΄Οχι όμως σε θερινό (κατά την γνώμη μου θα "χάσει" πολύ), έχει σημασία να μην φύγετε χωρίς να δείτε τους τίτλους του τέλους και όταν βγείτε πάρτε μια βαθιά ανάσα και κάντε μια βόλτα πριν γυρίσετε σπίτι σας για να ξεφύγετε κάπως από την επήρειά της.

Angel Heart Original Soundtrack: Track #1. Harry Angel

 

 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Εκτός από τον,  Αταίριαστο , του Κόπολα , ο τελευταίος σπουδαίος ρόλος του Μίκι Ρουρκ. Μετά άρχισε η κατηφόρα. 

Στο the Wrestler ήταν καλός. Βέβαια διάλυμα από την κατηφόρα ήταν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Εκτός από τον,  Αταίριαστο , του Κόπολα , ο τελευταίος σπουδαίος ρόλος του Μίκι Ρουρκ. Μετά άρχισε η κατηφόρα. 

Και στα ''Sin City''  πολύ καλός.

Επίσης στο 'The Thin Red Line'' (1998) είχε έναν μικρό ρόλο αλλά την έκοψε ο σκηνοθέτης στο μοντάζ, στο theatrical cut της ταινίας. Μπορείς να την βρεις στο Youtube. Μια σκηνή νομίζω έχει μόνο αλλά είναι τόσο πειστικός που νιώθεις τον πόνο του χαρακτήρα που παίζει.

Και στο 'The Wrestler' (2008), ίσως η τελευταία και καλύτερη ερμηνεία του όπου προτάθηκε και για όσκαρ.

Δυστυχώς το Hollywood κλείνει την πόρτα ακόμα και σε τόσο ταλαντούχους ηθοποιούς. Ενώ βλέπεις κάτι σούργελα με ανύπαρκτο ταλέντο και κάνουν ακόμα καριέρα. 

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...