Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/6/2018 στις 10:29 ΜΜ, nipoa είπε

ειδα το Escape Plan 2 και ειναι ΦΟΒΕΡΗ ΑΡΠΑΧΤΗ, η βαθμολογια του στο imdb θα επρεπε να ειναι μικροτερη

ισχυει...εντελως διαφορετικο concept και γενικα μεγαλα απατη.

Το πρωτο ηταν αρκετα καλο για δεδομενα Σταλονε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πρωτο το ειδα ανετα και μια και δυο φορες, ωραια ταινια δρασης.. γιαυτο ειπα να το συνεχισω με το 2 και μου εσπασαν τα $@$ με την μ@%#$%α  αυτη

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες ειδα στο star, The Rite(2011). Εχει θεμα τον εξορκισμο, αρα φανταζομαι θα αρεσει στο ελληνικο κοινο. Μαλιστα λεει η ταινια στηριζεται σε αληθινα γεγονοτα...

2uqenh5.jpg

Βtw να ρωτησω κατι για το imdb oποιος ξερει,

στη στηλη "Box Office", τo "cumulative worldwide gross" συμπεριλαμβανει το "gross usa"?

24esup1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το worldwide συμπεριλαμβανει και ΗΠΑ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Captain Falafel είπε

Ναι το worldwide συμπεριλαμβανει και ΗΠΑ.

Aρα οπου υπαρχει worldwide μικροτερο από gross usa, ειναι τυπογραφικο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο συγκεκριμενο που εβαλες, που μαλλον ειναι το avatar, φαινεται ξεκαθαρα. Τα στοιχεια τα παιρνουν απο το mojo που ασχολειται μονο με box office.

1.JPG.7d89eb8ce83d4bd75bb2a978ba6632f5.JPG

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 hours ago, rus said:

Aρα οπου υπαρχει worldwide μικροτερο από gross usa, ειναι τυπογραφικο λαθος?

Δεν το εχω δει καμια φορα αλλα λογικα καποιο λαθος εχει γινει. Το avatar στο worldwide ειναι πρωτο μπροστα απο titanic. Αλλα στο adjusted for inflation δεν ειναι ουτε δεκαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Captain Falafel είπε

Δεν το εχω δει καμια φορα αλλα λογικα καποιο λαθος εχει γινει. Το avatar στο worldwide ειναι πρωτο μπροστα απο titanic. Αλλα στο adjusted for inflation δεν ειναι ουτε δεκαδα.

Είναι στο Νο2, πισω από το "Οσα παιρνει  ο ανεμος".

Αν πας στο imdb, στη σελιδα του "Rambo First Blood 2" θα δεις ότι λεει gross usa 150 million και worldwide 149 million. Και το εχω δει και σε άλλες περιπτωσεις. Οποτε αν δεν ειναι τυπογραφικο λαθος σημαινει οτι αυτά τα δυο νουμερα πανε αθροιστικα. 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, rus said:

Αν πας στο imdb, στη σελιδα του "Rambo First Blood 2" θα δεις ότι λεει gross usa 150 million και worldwide 149 million. Και το εχω δει και σε άλλες περιπτωσεις. Οποτε αν δεν ειναι τυπογραφικο λαθος σημαινει οτι αυτά τα δυο νουμερα πανε αθροιστικα. 

Λαθος ειναι , το σωστο

1.JPG.2dc969bd1a8073680aeaede1ad737db6.JPG

Και η all time λιστα που περιλαμβανει τον πληθωρισμο

2.JPG.53136d188f4f3861d9ad11ddd8fac3a1.JPG

Ειναι η λιστα της αμερικης μονο , για ευνοητους λογους.....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα καταληγουμε οτι το gross usa και το worldwide πανε αθροιστικα.

 

Τωρα, η τοπ τεν λιστα συμφωνα με τη wiki είναι 

 

 

Highest-grossing films adjusted for inflation as of 2016[update][33]
Rank Title Worldwide gross
(2016 $)[Inf]
Year
1 Gone with the Wind $3,640,000,000 -1939
2 Avatar $3,196,000,000 -2009
3 Titanic $3,026,000,000 -1997
4 Star Wars $2,989,000,000 -1977
5 The Sound of Music $2,503,000,000 -1965
6 E.T. the Extra-Terrestrial $2,444,000,000 -1982
7 The Ten Commandments $2,314,000,000 -1956
8 Doctor Zhivago $2,193,000,000 -1965
9 Jaws $2,145,000,000 -1975
10 Star Wars: The Force Awakens TFA$2,103,000,000 -2015

Μηπως η δικη σου λιστα αφορα μόνο Αμερική?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πλ καιρό να γράψω εδώ, αλλά βρίσκω την αφορμή γιατί -περιέργως κατεμέ- δεν βρήκα θρεντ για την ταινία που μόλις είδα, το

Annihilation

Συνηθίζω να βάζω τις ταινίες χωρίς να ξέρω σχεδόν τίποτα για το τι γίνεται και πολλές φορές αυτό λειτουργεί θετικά.

Στην αρχή μπορώ να πω πως μου φαινότανε χλιαρή αλλά όσο έμπαινε σιγά σιγά στο ψητό τα πράγματα άλλαξαν. Είχε κάποιες φορές κάτι σημεία που ξενίζουν και τα λες και λίγο αμερικανιές, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν ελάχιστα. Το θέμα είναι ότι η ταινία συνολικά ήταν καθηλωτική, οπτικά ένα διαμάντι, και σαν εμπειρία συνολικά, ένα βίωμα τόσο έντονο που είχα πολύ καιρό να νιώσω...

Ειδικά αυτή η μετάβαση από το απλό δράμα σε αίσθημα αγνού τρόμου και αγωνίας χαλαρού ρυθμού και πάντα ονειρικού ήταν ένα σκηνοθετικό σοκ που θύμισε κάτι από eraserhead, fountain, και γω δεν ξέρω τι άλλο. Σκηνοθεσία δηλαδή τοπ για αυτό που ήθελε να κάνει, και φωτογραφία που ενέπνεε δέος αλα Alien.

Σεναριακά δεν ξέρω αν θέλω να το σχολιάσω, δεν έχει ωριμάσει ακόμα μέσα μου για να βρω νοήματα και τέτοια, και δεν ξέρω αν έχει και τόσο νόημα. Το θέμα είναι όμως ότι πέρασε η ώρα μου έχοντας γραπώσει την καρέκλα και έχοντας ξεχάσει όλα τα άλλα.

Βλέπω γενικά όμως πολύ ακραίες απόψεις, οι μισοί την βρήκαν από καλή ως τέλεια και οι άλλοι μισή χάλια, οπότε υποθέτω πρέπει να σου κάνει κλικ για να σου αρέσει.

Για την εμπειρία όμως που βίωσα, αυτή την στιγμή ένα 8,4 το βάζω. Και υπόψην ότι πάνω από 8 δεν βάζω πολύ συχνά σε ταινία

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎9‎/‎6‎/‎2018 στις 12:21 ΠΜ, Cro-Magnon είπε
Βλέποντας ξανά την Αποκάλυψη, νοιώθω την ίδια απογοήτευση που παίρνεις όταν βλέπεις μια παλιά πρώην και λες, αν είναι δυνατον να έκοβα φλέβες γι αυτο το …κομοδίνο!

Oντως η συγκεκριμενη ταινια ειναι κομοδινο, αρα πως γινεται να βαζεις 7/10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7/10 σημαίνει ότι πρέπει να τη δεις για πολλούς λόγους, θετικούς ή αρνητικούς, γιατί θα αποκομίσεις κάτι από την όλη προσπαθεια.

Πχ το πως η Τεχνη στρατευεται από το Χολυγουντ για να υπηρετήσει το φασισμό/ναζισμό (το παραλλήρημα του Κουρτς για τους αδίστακτους, ηθικούς σφαγεις που θα του έδιναν την τελική νίκη), τον ιμπεριαλισμό (η επιθεση της υπερδυναμης με τα ελικοπτερα και τη μουσική του Βάγκνερ στα χωριά του Βιετνάμ), την αποικιοκρατία (η απολογητική του Γαλλου γαιοκτημονα στην Ινδοκίνα κι οι "βαρβαροι" ιθαγενείς) κτλ κτλ μέσα από τη δουλεια ενος σκηνοθετη που ειχε προβληθει ως παιδι -θαυμα εκεινη την περιοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

7/10 σημαίνει ότι πρέπει να τη δεις για πολλούς λόγους, θετικούς ή αρνητικούς, γιατί θα αποκομίσεις κάτι από την όλη προσπαθεια.

Πχ το πως η Τεχνη στρατευεται από το Χολυγουντ για να υπηρετήσει το φασισμό/ναζισμό (το παραλλήρημα του Κουρτς για τους αδίστακτους, ηθικούς σφαγεις που θα του έδιναν την τελική νίκη), τον ιμπεριαλισμό (η επιθεση της υπερδυναμης με τα ελικοπτερα και τη μουσική του Βάγκνερ στα χωριά του Βιετνάμ), την αποικιοκρατία (η απολογητική του Γαλλου γαιοκτημονα στην Ινδοκίνα κι οι "βαρβαροι" ιθαγενείς) κτλ κτλ μέσα από τη δουλεια ενος σκηνοθετη που ειχε προβληθει ως παιδι -θαυμα εκεινη την περιοδο.

Πως γινεται να πρεπει να δει κανεις ένα "κομοδινο"? Εάν νομιζεις οτι πρεπει να τη δουν σημαινει οτι τελικα δεν είναι κομοδινο.

Τωρα αυτές τις σκεψεις που εγραψες(είναι δικες σου ή τις μετεφερες από καπου?) μου θυμιζουν τους πίνακες αφηρημενης τεχνης των μεγαλων ζωγραφων. Απεικονιζεται μια ακαταλαβιστικη αρλουμπα αλλα οι κριτικοι τεχνης περιγραφουν τα βαθεια νοηματα:)

Ο Κοπολα εκεινο το καιρο ηταν 5 χρονια μετα το "Νονο" χωρις καποια άλλη ταινια ενδιαμεσα. Ασφαλως αν δεν ηταν δικη του δημιουργια δεν θα ασχολούνταν κανεις.

Το πιο αστειο που θυμαμαι απο αυτή τη ταινια είναι ο παλαβος αντ/ρχης Ρ.Ντυβαλ που την ωρα της μαχης τον απασχολουσε περισσοτερο το σερφινγκ στη θαλασσα και λατρευε τη μυρωδια της ναπαλμ που εκαιγε τα χωρια το πρωϊ...

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...