Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Hacking [PS4]


modguru
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DimosMcLaren είπε

1.Για τη μέγιστη χωρητικότητα που αναγνωρίζει δεν ξέρω. 

2. Υπάρχει και η λύση με με το app2usb payload όπου μπορείς να φορτώσεις τα παιχνίδια σε εξωτερικό δίσκο με διαμόρφωση exfat. (Εγώ αυτή τη λειτουργία έχω απλά ο εξωτερικός Δίσκος(2TB) έχει φουλάρει πλέον.) 

3. Η δεύτερη επιλογή είναι να τον φορμάρεις μέσω του Ps4 απλά δεν θα έχεις τη δυνατότητα να τον διαβάζεις από άλλη συσκευή (pc). 

Ναι γνωρίζω για το app2usb, δεν με πειράζει να μην το διαβάζει το pc, ούτως ή άλλως τον δίσκο τον θέλω μόνο για τα ps4 games. Σκέφτομαι για έναν 8tb να τα εγκαταστήσω όλα εκεί και να τα τρέχω. Και άλλον εναν 8tb που θα έχει τα fakepkg σε περίπτωση που χτυπήσει ο δίσκος εγκατάστασης. 

Φιλοδοξω σχέδιο αλλά σκέφτομαι να συνδέσω τον έναν 8tb με τα fakepkg, να φορμάρω τον άλλο που θα είναι ο extended του ps4 και από το package install να του πω να τα κάνει εγκατάσταση όλα. 

Να το κάνω μια φορά να το δώσω στα ανήψια και να μην ξανασχαληθω με εγκατάσταση, βέβαια έτσι ίσως καεί κάνας δίσκος...φαντάζομαι ότι θα πάρει πολλές ώρες, μέρες εγκατάσταση. 

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

 

Στο παρακάτω video έχει 4tb εσωτερικό με πολύ κακη επέμβαση στο ps4 για να χωρέσει ο δίσκος και έναν 8tb που έχει τα fakepkg.

https://youtu.be/VWt5gt3PFPw

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά σε όλους!!

Έχουμε κάποιον οδηγό να παίξουμε τα 7.02 σε 5.0.5; 

Εχω phwoer v1.4 και παίζει κανονικά τα 6.72. Τωρα έβαλα το νέο auto backport 1.8 που λέει για 7xx σε 5.05. Μου γράφει ότι έγινε κανονικά downgrade αλλά δε τρέχει το παιχνίδι. Προσπαθώ το modern warfare 2 και με πετάει σε xmb όταν το επιλέξω.

@vamvakoulas

Επεξ/σία από takisdemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε ολους παιδιά!

Παιδιά backport από 7.02 σε 5.0.5 με το Autobackport 1.08 που δοκίμασα δε τρέχει το παιχνίδι με 7.02.Είμαι με το phwoar v1.4 με 5.05

Κάποια βοήθεια κάποιος;

Επεξ/σία από takisdemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους, για ποιο παιχνιδι μιλας φιλε μου? Εγω το δοκιμασα σε καποια και δουλευει, και μαλιστα ευτυχως που υπαρχει γιατι δεν μου δουλευαν τα ετοιμα πατσακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vamvakoulas είπε

Καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους, για ποιο παιχνιδι μιλας φιλε μου? Εγω το δοκιμασα σε καποια και δουλευει, και μαλιστα ευτυχως που υπαρχει γιατι δεν μου δουλευαν τα ετοιμα πατσακια

Το νέο cod modern 2 & το two point hospital δοκίμασα. Αν σου είναι εύκολο, έτοιμα πατσάκια από που βρίσκεις; Αν δε θέλεις να παραθέσεις εδω, στείλε μου σε pm. 

Εγώ βαζω το pkg που μετατρέπει το Autobackport 1.8 από 7.02 σε.5.0.5 αλλά μόλις πατήσω για να τρέξει το παιχνίδι μου βγάζει error CE- 34878-0

 

Επεξ/σία από takisdemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το νεο cod δεν ξερω, δεν το εχω, υπαρχει και περιπτωση να μην ειναι συμβατο, θα πρεπει να το ψαξεις λιγο. Υπαρχει παντα και η πιθανοτητα να εχεις κακο dump του παιχνιδιου (ή και του update) και να μη σου παιζει, το ειχα παθει και παλιοτερα, αλλα και τωρα με το RE3 και εφταιγε το αρχικο pkg, να προτιμας duplex γενικα. 

Κρατωντας την 5.05 για τους λογους που εχω παραθέσει παραπάνω, υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα ακομα και με patch καποια νεα games να μην παιζουν, βεβαια ειναι πολυ λιγα εως ελαχιστα. Επειδη εχω μεγαλο αρχειο backup κι εχω δοκιμασει παρα πολλα, το μονο που ειχε προβλημα σε 5.05 απο 6.72 ηταν το erica και αλλο ενα που μου μου διαφευγει αυτη τη στιγμη (οχι καποιο σπουδαιο παντως).

 

@takisdemi σου στελνω pm για τα πατς

Επεξ/σία από vamvakoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Panko71 είπε

Γενικα επειδη ειμαι αρχαριος στο θεμα, καλο ειναι να μην κανω ενημερωσεις?

 

Να παραμεινω στην 8.03?

να το κρατήσεις για να παίζεις τα online με psn και τα νεότερα games. μετά βλέπεις και τις αγγελίες για κανα ετοιμο με jailbreak. δηλαδη να εχεις 2 κονσόλες. μια για online, μια με jailbreak, ειναι μακράν ο καλυτερος τροπος για να έχεις τα πάντα ολα. πχ last of us part 2, ghost of tsushima δεν μπορεις να τα πάιξεις σε jailbreak κονσόλα.

για την 8.03 μπορει να μην βγει και ποτέ μπορεί να βγει και αύριο (πολυ χλωμό να βγει στα κοντα παντως..)

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερώτηση μήπως το έχει κάνει καποιος (αν και απίθανο) και γνωρίζει.

1) περιμένω ενα 8TB δίσκο για αποκλειστική χρήση με το PS4, και σκεφτόμουν να εχω στον μισό δισκο τα fakepkg και στο αλλο μισό τα εγκατεστημένα παιχνίδια (μέ η χωρις δευτερο partition δεν με πειράζει). λογικά δεν θα γίνεται γιατι αν γινει ο δίσκος φορματ απο το ps4, δεν θα τον αναγνωρίζει το pc για να του περάσουμε τα fakepkg.

2) μια άλλη λύση που σκέφτηκα ειναι να εγκαταστήσω ολα τα fakepkg και να κλονωποιήσω τον δίσκο με ενα docking station. θα λειτουργεί αυτο ή δεν θα τα διαβάζει;

3) θα μπορεί να διαβάσει τον 8ΤΒ δισκο με τα εγκατεστημένα παιχνιδια και κάποιο αλλο ps4 με jailbreak;

ή μηπως, με κάποιο τρόπο, δένεται ο δίσκος με μονο ενα ps4?

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, η λύση σου βρίσκεται στο payload app2usb. 8tb είναι πολύ μεγάλος για να τον "καψεις" κάνοντας τον επέκταση του ps4. Επισης καλο θα είναι να έχεις άλλο ενα backup των fpkg σου αφού σε μια στραβή μπορείς να τα επαναφέρεις. Αν γίνει η στραβή (όπως έχει τυχει κ σε μένα αλλά και σε άλλους- το ps4 δεν άνοιγε και ζηταγε format) σε μερικές ωρες το είχα σεταρει πάλι διότι είχα δευτερο backup. Είναι πολλές οι ώρες και το ψάξιμο που θα χρειαστεί για να ξαναβρώ -και αν ξαναβρω- αυτά που ειχα (βέβαια την ίδια λογική έχω για όλα τα αρχεία μου κ όχι μόνο για το ps4).

Με app2usb λοιπόν έχεις τα fpkg σου στον 8tb αλλά μπορείς ταυτόχρονα να τον χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές αφού διαβάζεται κανονικά από όλες τις συσκευές. Θα χρειαστεί μόνο να ασχοληθείς λίγο και να σεταρεις σωστά το config του στο .ini του, δεν είναι κάτι δύσκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vamvakoulas είπε

Φίλε μου, η λύση σου βρίσκεται στο payload app2usb. 8tb είναι πολύ μεγάλος για να τον "καψεις" κάνοντας τον επέκταση του ps4. Επισης καλο θα είναι να έχεις άλλο ενα backup των fpkg σου αφού σε μια στραβή μπορείς να τα επαναφέρεις. Αν γίνει η στραβή (όπως έχει τυχει κ σε μένα αλλά και σε άλλους- το ps4 δεν άνοιγε και ζηταγε format) σε μερικές ωρες το είχα σεταρει πάλι διότι είχα δευτερο backup. Είναι πολλές οι ώρες και το ψάξιμο που θα χρειαστεί για να ξαναβρώ -και αν ξαναβρω- αυτά που ειχα (βέβαια την ίδια λογική έχω για όλα τα αρχεία μου κ όχι μόνο για το ps4).

Με app2usb λοιπόν έχεις τα fpkg σου στον 8tb αλλά μπορείς ταυτόχρονα να τον χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές αφού διαβάζεται κανονικά από όλες τις συσκευές. Θα χρειαστεί μόνο να ασχοληθείς λίγο και να σεταρεις σωστά το config του στο .ini του, δεν είναι κάτι δύσκολο.

 

με app2usb θα τα εκανα ουτως ή αλλως απλα δεν εχω ασχοληθεί και δεν ξέρω πως δουλεύει.

1) τα fpkg τα εχω σε nas και θέλω να τα πάρω απο εκει οπωσδήποτε γιατι μου κρατάνε τσαμπα χώρο και να τα αποθηκεύσω στον 8TB, παράλληλα και αν γίνεται, θελω στον ίδιο 8ΤΒ να τα εγκαταστήσω και να παίζω απο εκει. γίνεται αυτο;  δηλ να εχει και τα fpkg και τα εγκατεστημένα για το jailbreak ps4?

2) τον ιδιο δίσκο θα τον διαβάζει και σε άλλο jailbreak ps4 ή θα πρεπει να γίνει απο την αρχή εγκατάσταση του κάθε παιχνιδιου; 

3) αν ισχυει το 2, λεω αντι για να κρατήσω τα fpkg να εχω κλώνους 2 δίσκους με εγκατεστημένα τα παιχνίδια; χάλασε ο ενας, βάζω τον άλλο και συνεχίζω, χωρις εγκαταστάσεις χωρις τίποτα..

4) οσο αφορά το μέγεθος 8ΤΒ, πόσα περιπου εγκατεστημένα παιχνίδια μπορεί να πάρει; τα εγκατεστημένα παιχνίδια καταλαμβάνουν πολύ περισσότερο χώρο απο οτι τα ίδια τα fpkg?

 

αν γίνεται το 3 νομίζω ειναι η καλύτερη λύση γιατι θα εγκαταστήσω ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορα τα games με τα σωστα updates (που παίρνει άπειρο χρόνο) και θα κλονοποιήσω τον δίσκο. ποια η γνωμη σας;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...