Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Hacking [PS4]


modguru
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, prefuse είπε

Για τα backports είναι χάσιμο χρόνου γιατί πλέον το 7.55 jailbreak με χρήση sleep mode δουλεύει εξαιρετικά. Κάνεις μια φορά jailbreak και το κρατάς σε sleep mode για εβδομάδες. 

 

 

Δεν τίθεται θέμα για χασιμο χρόνου, εκτός αν θεωρούμε χάσιμο χρόνου να κατεβάσεις ένα απλό αρχείο ή να το φτιάξεις εσύ σε 2 ή 10 λεπτά.

Αντιθέτως, το να είμαι σε μη stable έκδοση ή να φοβάμαι να κλείσω το μηχάνημα γιατί δε ξέρω πότε θα ξαναενεργοποιηθει το jb είναι απλά τραγικό και δεν το προτείνω όπως είπα εκτός αν βρίσκεται κάποιος ήδη σε μεγάλη έκδοση ofw οπότε και αποτελεί μονόδρομο.

6.72 έχω φτιάξει κάποια μηχανήματα και δεν είχαν θέμα αλλά πάντα προτιμότερη είναι η 5.05. Για να μην βάλουμε και στην εξίσωση και την μικρή πιθανότητα για cfw στο μέλλον, όπου σε κάθε περίπτωση, σε ΟΣΟ χαμηλότερη εκδοση firmware είναι κάποιος τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να το εκμεταλλευτει.

Από κει και πέρα, δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση για το τι προκαλεί το hard shutdown στα ps4 αλλά και σε οποιαδήποτε τέτοιου τυπου συσκευή. Αργά ή γρήγορα αν συμβαίνει συχνά, θα γίνει ζημιά.

Όπως είπα και πριν, περί ορέξεως. Αν μετά από όλα αυτά τα επιχειρήματα κάποιος βρίσκεται σε 5.05 ή 6.72 και θέλει να αναβαθμίσει, με γεια του με χαρά του. Αλλά μετά να μην αρχίζει τις απορίες εδώ γιατί εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να τον βοηθήσω, όπως κάνω καιρό τώρα κάνοντας τον θεατή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ζημια μπορει να κανει στην κονσολα το hard shutdown? Σημερα ανοιξα μετα απο πολυ καιρο το πσ4 μου και εχει κατω απο 7,55 και εχω μπει σε πειρασμο να περασω jb.Τους λογαριασμους που εχω περασμενους, καλο ειναι να τους σβησω απο την κονσολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hard shutdown = διακοπή ρεύματος. Διακοπή ρεύματος σε υπολογιστή,  σε σκληρό δίσκο κλπ φαντάζομαι ξέρεις τι σημαίνει. 

Σε ποια εκδοση firmware είσαι? Αν είσαι 6.72 μένεις εκεί αν είσαι παραπάνω πας σε 7.55. Και όχι δεν χρειάζεται να σβήσεις κάποιον λογαριασμό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Τι ζημια μπορει να κανει στην κονσολα το hard shutdown? Σημερα ανοιξα μετα απο πολυ καιρο το πσ4 μου και εχει κατω απο 7,55 και εχω μπει σε πειρασμο να περασω jb.Τους λογαριασμους που εχω περασμενους, καλο ειναι να τους σβησω απο την κονσολα?

Από το hare shutdown(δλδ το kp)πολύ πιθανό είναι να χτυπήσει ο σκληρός κάτι άλλο δεν έχει ανάγκη να χαλάσει. Για τα accounts καλύτερα Ναι σβήστα, αν και δεν συνδέεται με το jb στο psn, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

@vamvakoulas άρε το timing 😂

Επεξ/σία από THE GG GAMER
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vamvakoulas είπε

 

Δεν τίθεται θέμα για χασιμο χρόνου, εκτός αν θεωρούμε χάσιμο χρόνου να κατεβάσεις ένα απλό αρχείο ή να το φτιάξεις εσύ σε 2 ή 10 λεπτά.

Αντιθέτως, το να είμαι σε μη stable έκδοση ή να φοβάμαι να κλείσω το μηχάνημα γιατί δε ξέρω πότε θα ξαναενεργοποιηθει το jb είναι απλά τραγικό και δεν το προτείνω όπως είπα εκτός αν βρίσκεται κάποιος ήδη σε μεγάλη έκδοση ofw οπότε και αποτελεί μονόδρομο.

6.72 έχω φτιάξει κάποια μηχανήματα και δεν είχαν θέμα αλλά πάντα προτιμότερη είναι η 5.05. Για να μην βάλουμε και στην εξίσωση και την μικρή πιθανότητα για cfw στο μέλλον, όπου σε κάθε περίπτωση, σε ΟΣΟ χαμηλότερη εκδοση firmware είναι κάποιος τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να το εκμεταλλευτει.

Από κει και πέρα, δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση για το τι προκαλεί το hard shutdown στα ps4 αλλά και σε οποιαδήποτε τέτοιου τυπου συσκευή. Αργά ή γρήγορα αν συμβαίνει συχνά, θα γίνει ζημιά.

Όπως είπα και πριν, περί ορέξεως. Αν μετά από όλα αυτά τα επιχειρήματα κάποιος βρίσκεται σε 5.05 ή 6.72 και θέλει να αναβαθμίσει, με γεια του με χαρά του. Αλλά μετά να μην αρχίζει τις απορίες εδώ γιατί εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να τον βοηθήσω, όπως κάνω καιρό τώρα κάνοντας τον θεατή.

 

Η διαδικασία backport για τα περισσότερα games ειναι απλή συμφωνα με τον 2ο οδηγό, αλλα σκέψου να έχεις να το κάνεις για πολλά παιχνίδια..εσυ εχεις 200+ δηλαδή μέρες ολοκληρες χαμένες, καλύτερα να τα κάνει ένας και να τα αντιγράφουμε ή να τα ανταλλάσουμε μεταξύ μας. Πραγματικά χαμένος χρόνος αν το κάνει ο καθένας μας. 

Ναι εγω αναφέρομαι στο χάσιμο χρόνου και για τον χρόνο που παίρνει να κατέβει το game. πχ ενω ημουν έτοιμος για mafia πρεπει να περιμένω 6+ ώρες για game + update backport (μαζί με τα wait times απο τις υπηρεσίες τύπου 1fichier) 

μετα ειναι και τα ΕΑ games που ειναι πολύπλοκο το backport

Αλλα το μεγαλύτερο θέμα ειναι τα DLC που νομίζω οτι ακόμα δεν εχει βρεθεί τρόπος να γινουν backport, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Τα Kernel Panic ειναι σαν να πέφτει το ρεύμα και συνήθως, το μόνο που μπορει να χαλάσει ειναι ο σκληρός δίσκος (πραγματικά ελάχιστες πιθανότητες να χαλάσει το ps4 οπως και κάθε είδους τέτοια ηλεκτρονική συσκευή) και αυτό εχει μικρή πιθανοτητα γιατι οταν κάνουμε Jailbreak δεν νομίζω οτι ο δίσκος διαβάζει ή γράφει μεγάλο ογκο δεδομένων, οπου τοτε υπαρχει και η μεγαλύτερη πιθανότητα να χτυπήσει ο δίσκος. Αλλα και να χτυπήσει ο δίσκος με 20-25€ βρίσκεις 1ΤΒ στα μεταχειρισμένα και με 60€ παιρνουμε 2ΤΒ καινούργιο. 

Ολα αυτά τα αναφέρω οχι σαν επιχειρήματα για να αναβαθμίσει κάποιος την 5.05 κονσόλα του σε μεγαλύτερο firmware, αλλα οτι δεν έγινε τιποτα τραγικό αν έχουμε κονσόλα με 6.72, 7.02 και 7.55 και ούτε θα μας συμβούν τραγικά πράγματα αν τυχον αναβαθμίσουσε σε 7.55.

Για το custom firmware, δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις αν θα βγεί και όποτε βγεί, (μακάρι να βγει πάντως) αλλα νομίζω πιο πολύ θα παιζει ρόλο το revision της μητρικής παρά το system firmware, οπως έγινε και με τα ps3. 

https://www.psdevwiki.com/ps3/SKU_Models

Τελος έγω προσωπικά εχω πει ευχαριστώ για την βοήθεια σου σε παλιότερο ποστ και όχι μια φορά, αλλα οι πληροφορίες αυτές δίνονται απλόχερα σε πολλά φορουμ και απο πολλούς χρήστες και αυτο ειναι το καλό. Δεν υπάρχουν μονο εδώ ουτε ειναι κανένας ειδικός/guru να τα γνωρίζει όλα. Ακόμα και οι devs που φτιάχνουν τα εργαλεία.

Το ωραίο στους modded warfare και mrmario2011 ειναι οτι πέρα απο οτι ειναι φιλικοί, ευγενικοί και τρομερά επεξηγηματικοί, ειναι και μετριόφρων. 

Θα χαρώ ιδιαίτερα να συμμετάσχεις στην συζητήση και να μην είσαι απλά θεατής ακόμα και αν δεν συμφωνείς σε κάποια σημεία. εξάλλου αυτος ειναι και ο λόγος των συζητήσεων;

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Τι ζημια μπορει να κανει στην κονσολα το hard shutdown? Σημερα ανοιξα μετα απο πολυ καιρο το πσ4 μου και εχει κατω απο 7,55 και εχω μπει σε πειρασμο να περασω jb.Τους λογαριασμους που εχω περασμενους, καλο ειναι να τους σβησω απο την κονσολα?

Προχωρά κανονικά, αν εισαι εξαιρετικά άτυχος το πολύ πολύ να χτυπήσει ο σκληρός δίσκος όπως μπορεί να συμβει και στα καλά καθούμενα. Βρισκεις όμως εύκολα οικονομικούς δίσκους 2,5" στα μεταχειρισμένα αλλά και καινούργιους.

Επεξ/σία από prefuse
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στην έκδοση 8.03, με αρκετή βιβλιοθήκη ακόμα σε δισκάκια. Πιστεύετε αξίζει να περιμένω για jb και να μην κάνω την αναβάθμιση που θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Η διαδικασία backport για τα περισσότερα games ειναι απλή συμφωνα με τον 2ο οδηγό, αλλα σκέψου να έχεις να το κάνεις για πολλά παιχνίδια..εσυ εχεις 200+ δηλαδή μέρες ολοκληρες χαμένες, καλύτερα να τα κάνει ένας και να τα αντιγράφουμε ή να τα ανταλλάσουμε μεταξύ μας. Πραγματικά χαμένος χρόνος αν το κάνει ο καθένας μας. 

Ναι εγω αναφέρομαι στο χάσιμο χρόνου και για τον χρόνο που παίρνει να κατέβει το game. πχ ενω ημουν έτοιμος για mafia πρεπει να περιμένω 6+ ώρες για game + update backport (μαζί με τα wait times απο τις υπηρεσίες τύπου 1fichier) 

 

Δεν ειχα σκοπο να συνεχισω τη συζητηση, ομως δεν μπορω να ακουω ανακριβιες. Για ποιον χαμενο χρονο μιλαμε τοσην ωρα????

Τον χρονο που χρειαζεται να κατεβει το game???? Οχι. Τον χρονο που χρειαζεται για να φτιαχτει ή να κατεβει το backport patch???? Μα αν χρειαστει να "κατεβασουμε" το bp patch, θα το κατεβασουμε εναντι του original patch! Δλδ ο χρονος ειναι ο ΙΔΙΟΣ που θα χρειαζόταν να κατεβει το απλο patch!

Τωρα αν το φτιαξουμε μονο μας (που δεν χρειάζετε γιατι υπαρχουν ολα ετοιμα αλλα anyway) αυτο γινετε με 2-3 click με τα καταλληλα εργαλεια.

Και σε ΚΑΘΕ περιπτωση,  για ΠΟΙΟΝ χαμενο χρονο μιλαμε???? Υπαρχει ανθρωπος που καθετε πανω απο τον υπολογιστη του οταν το εχει σε φαση download?? Να κανει τι ακριβως, να βλεπει με τι ταχυτητες κατεβαζει? Και μιας και λεω για ταχυτητες, με μια απλη 50αρα, σε 2-3 ωρες εχεις ετοιμο κομπλε ενα fpkg μεσου μεγεθους. Και επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ειναι αναγκη να καθομαστε πανω απο τον υπολογιστη και να κοιταμε την download bar!

Αυτο το επιχειρημα λοιπον, δεν αποτελει επιχειρημα, αλλα δικαιολογία. Προτιμοτερο θα ηταν για καποιον να ειναι ειλικρινης και να πει, δεν μπορω-δεν καταλαβαινω-δεν το εχω-βαριεμαι κλπ κλπ παρα να μιλαμε για "χασιμο" χρονου. Δεν μπορει να θελουμε και τη πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

Υπαρχει η λυση η σωστη/νοικοκυρεμενη (χαμηλο fw + bp patch) που απαιτει ομως κονσολα με παλιο "καλο" firmware + καποια -ελαχιστη θα ελεγα- ενασχοληση για το πως ακριβως δουλευει το ολο συστημα, με τα αναλογα payloads οπως app2usb κλπ, και η λύση αρπακολλα, δλδ παω στο τελευταιο "σπασμενο" firmware και ο θεος βοηθος. Και σε περιπτωση που βρισκεται καποιος σε υψηλο (μετα το 7.02) τοτε ΟΚ, θα το κανει αναγκαστικά και τον καταλαβαινω, αλλα αν το κανει απο 5.05 ή 6.72 επειδή απλα βαριεται-δεν θελει-δεν μπορει να ασχοληθει λιγο παραπανω τοτε ας προσεχε.

Επισης αν ειχες καταλαβει πως δουλευουν τα patch, τοτε θα ηξερες οτι τα DLC δεν εχουν καμια σχεση με backporting το οποιο γινεται ουσιαστικα μεσω του update file, επισης τα DLC ειναι σχετικα σπανια και δεν υπαρχουν σε πολλα games dumpαρισμενα εκτος βασικων τιτλων οπως fighting-sport games και καποια games τυπου life is strange με μορφη episodes κλπ.

 

Tα ιδια ισχυουν και με το app2usb, το οποιο ειναι απο τα καλυτερα payloads που υπαρχουν γενικως, διοτι δεν χρειάζεται να "ακυρωσεις" ενα σκληρο ως επεκταση του ps4, αλλα μπορεις να το setαρεις με τετοιο τροπο ωστε να τον χρησιμοποιεις για οτι θελεις, να τον εχεις ταυτοχρονα σαν fpkg backup και ταυτοχρονα να παιζεις απο εκει τα παιχνιδια σου. Αλλα για να γινουν ολα αυτα πρεπει να ασχοληθεις λιγο να καταλαβεις πως δουλευει, να φτιαξεις τα σωστα ini με τα σωστα structure στο σκληρο κλπ, πραγματα τα οποια ειναι σχετικα απλα. Αλλα και εκει παλι τα ιδια, οποιος δεν μπορει-δεν θελει-βαριεται κλπ, τα ισοπεδωνει ολα και αρχιζει το θαψιμο. Ειδικα για το συγκεκριμενο εχω πολλους και σε ξενα forum και λενε το μακρυ τους και το κοντο τους, αλλα αναθεμα και αν ξερουν τι κανει, ή τι μπορει να κανει καποιος με αυτο.

 

Δεν εχω να πω τιποτα παραπανω για το συγκεκριμενο, νομιζω καλυψα πολλες αποριες, παμε παρακατω

 

Αναφορά σε κείμενο

Τα Kernel Panic ειναι σαν να πέφτει το ρεύμα και συνήθως, το μόνο που μπορει να χαλάσει ειναι ο σκληρός δίσκος (πραγματικά ελάχιστες πιθανότητες να χαλάσει το ps4 οπως και κάθε είδους τέτοια ηλεκτρονική συσκευή) και αυτό εχει μικρή πιθανοτητα γιατι οταν κάνουμε Jailbreak δεν νομίζω οτι ο δίσκος διαβάζει ή γράφει μεγάλο ογκο δεδομένων, οπου τοτε υπαρχει και η μεγαλύτερη πιθανότητα να χτυπήσει ο δίσκος. Αλλα και να χτυπήσει ο δίσκος με 20-25€ βρίσκεις 1ΤΒ στα μεταχειρισμένα και με 60€ παιρνουμε 2ΤΒ καινούργιο. 

 

και εδω διαφωνω κάθετα, η διακοπη ρευματος σε τετοιου τυπου συσκευες, μπορουν ΕΥΚΟΛΑ να προκαλεσουν ζημια ευκολα σε επιπεδο software  (οπως ενα corruption, κατα το οποιο θα χρειαστει initialize ολο το συστημα με fw install απο recovery κλπ) και λιγο πιο δυσκολα σε επιπεδο hardware. Που σημαινει οτι χανουμε τα παντα και το ξαναστηνουμε απο την αρχη.Προφανως ΔΕΝ θα γινει την πρωτη φορα ουτε την πεμπτη, αλλα οταν μπορει καποιος να ΜΕΙΩΣΕΙ τις πιθανοτητες αυτες, τοτε γιατι ΝΑ ΜΗΝ το κανει? Αν ειναι να μην χαλανε οι συσκευες απο τις διακοπες ρευματος τοτε να τα πεταξουμε τα ups μας. Δεν χρειαζονται. Επισης το οτι με 20-25 ευρω βαζεις ενα μεταχειρισμενο δισκο μπορω να το λαβω σαν αστειο, αλλα οχι σαν σοβαρο επιχειρημα. Και με αλλα 20-25 λοιπον παιρνεις ενα τροφοδοτικο αν σου καει. Κι ενα 40ρι μια μητρικη και ουτω καθεξης. Οκ λοιπον, το λυσαμε το προβλημα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Για το custom firmware, δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις αν θα βγεί και όποτε βγεί, (μακάρι να βγει πάντως) αλλα νομίζω πιο πολύ θα παιζει ρόλο το revision της μητρικής παρά το system firmware, οπως έγινε και με τα ps3. 

https://www.psdevwiki.com/ps3/SKU_Models

 

τα motherboard revisions των ps3 ειχαν να κανουν με το εαν μπορουσε να περαστει η 3.55 με E3 flasher (downgrade). Οποτε θεωρητικα μιλωντας παντα, κι επειδη μιλαμε για ps4 και οχι για ps3, παραμενωντας στη χαμηλότερη δυνατη εκδοση ofw ειναι οτι περισσοτερο μπορει καποιος να κανει για να εκμεταλλευτει ενδεχομενο cfw στο μελλον. το revision της μητρικης θα προυπεθετε οτι μπορει να γινει firmware downgrade κατι το οποιο ακομα και υπαρξει cfw, μπορει να μην γινει ποτε, ή να χρειαζεται (μια απλη μεν) hardware επεμβαση οπως και στο ps3. Ενας λοιπον παραπανω λογος για να μεινουμε σε χαμηλο ofw.

 

 

Νομιζω οτι καλυψα πολλες αποριες, ειδικα για οσους μπορουν να καταλαβουν, απο κει και περα δεν εχω κατι να προσθεσω στο συγκεκριμενο ζητημα, και με χαρα μου να βοηθησω σε οτι αλλο μπορω εκτος απο ερωτησεις οπως " αν αξιζει να αναβαθμισω, γιατι κρασαρει η 7.55 και η 7.02 δεν μου φορτωνει αλλα το εβαλα σε sleep και επρεπε να το βγαλω απο την πριζα κλπ " - σε αυτα οχι δεν μπορω να βοηθησω αλλα ουτε να προσθεσω κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vamvakoulas είπε

 

Δεν ειχα σκοπο να συνεχισω τη συζητηση, ομως δεν μπορω να ακουω ανακριβιες. Για ποιον χαμενο χρονο μιλαμε τοσην ωρα????

Τον χρονο που χρειαζεται να κατεβει το game???? Οχι. Τον χρονο που χρειαζεται για να φτιαχτει ή να κατεβει το backport patch???? Μα αν χρειαστει να "κατεβασουμε" το bp patch, θα το κατεβασουμε εναντι του original patch! Δλδ ο χρονος ειναι ο ΙΔΙΟΣ που θα χρειαζόταν να κατεβει το απλο patch!

Τωρα αν το φτιαξουμε μονο μας (που δεν χρειάζετε γιατι υπαρχουν ολα ετοιμα αλλα anyway) αυτο γινετε με 2-3 click με τα καταλληλα εργαλεια.

Και σε ΚΑΘΕ περιπτωση,  για ΠΟΙΟΝ χαμενο χρονο μιλαμε???? Υπαρχει ανθρωπος που καθετε πανω απο τον υπολογιστη του οταν το εχει σε φαση download?? Να κανει τι ακριβως, να βλεπει με τι ταχυτητες κατεβαζει? Και μιας και λεω για ταχυτητες, με μια απλη 50αρα, σε 2-3 ωρες εχεις ετοιμο κομπλε ενα fpkg μεσου μεγεθους. Και επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ειναι αναγκη να καθομαστε πανω απο τον υπολογιστη και να κοιταμε την download bar!

Αυτο το επιχειρημα λοιπον, δεν αποτελει επιχειρημα, αλλα δικαιολογία. Προτιμοτερο θα ηταν για καποιον να ειναι ειλικρινης και να πει, δεν μπορω-δεν καταλαβαινω-δεν το εχω-βαριεμαι κλπ κλπ παρα να μιλαμε για "χασιμο" χρονου. Δεν μπορει να θελουμε και τη πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

Υπαρχει η λυση η σωστη/νοικοκυρεμενη (χαμηλο fw + bp patch) που απαιτει ομως κονσολα με παλιο "καλο" firmware + καποια -ελαχιστη θα ελεγα- ενασχοληση για το πως ακριβως δουλευει το ολο συστημα, με τα αναλογα payloads οπως app2usb κλπ, και η λύση αρπακολλα, δλδ παω στο τελευταιο "σπασμενο" firmware και ο θεος βοηθος. Και σε περιπτωση που βρισκεται καποιος σε υψηλο (μετα το 7.02) τοτε ΟΚ, θα το κανει αναγκαστικά και τον καταλαβαινω, αλλα αν το κανει απο 5.05 ή 6.72 επειδή απλα βαριεται-δεν θελει-δεν μπορει να ασχοληθει λιγο παραπανω τοτε ας προσεχε.

Επισης αν ειχες καταλαβει πως δουλευουν τα patch, τοτε θα ηξερες οτι τα DLC δεν εχουν καμια σχεση με backporting το οποιο γινεται ουσιαστικα μεσω του update file, επισης τα DLC ειναι σχετικα σπανια και δεν υπαρχουν σε πολλα games dumpαρισμενα εκτος βασικων τιτλων οπως fighting-sport games και καποια games τυπου life is strange με μορφη episodes κλπ.

 

Tα ιδια ισχυουν και με το app2usb, το οποιο ειναι απο τα καλυτερα payloads που υπαρχουν γενικως, διοτι δεν χρειάζεται να "ακυρωσεις" ενα σκληρο ως επεκταση του ps4, αλλα μπορεις να το setαρεις με τετοιο τροπο ωστε να τον χρησιμοποιεις για οτι θελεις, να τον εχεις ταυτοχρονα σαν fpkg backup και ταυτοχρονα να παιζεις απο εκει τα παιχνιδια σου. Αλλα για να γινουν ολα αυτα πρεπει να ασχοληθεις λιγο να καταλαβεις πως δουλευει, να φτιαξεις τα σωστα ini με τα σωστα structure στο σκληρο κλπ, πραγματα τα οποια ειναι σχετικα απλα. Αλλα και εκει παλι τα ιδια, οποιος δεν μπορει-δεν θελει-βαριεται κλπ, τα ισοπεδωνει ολα και αρχιζει το θαψιμο. Ειδικα για το συγκεκριμενο εχω πολλους και σε ξενα forum και λενε το μακρυ τους και το κοντο τους, αλλα αναθεμα και αν ξερουν τι κανει, ή τι μπορει να κανει καποιος με αυτο.

 

Δεν εχω να πω τιποτα παραπανω για το συγκεκριμενο, νομιζω καλυψα πολλες αποριες, παμε παρακατω

 

 

και εδω διαφωνω κάθετα, η διακοπη ρευματος σε τετοιου τυπου συσκευες, μπορουν ΕΥΚΟΛΑ να προκαλεσουν ζημια ευκολα σε επιπεδο software  (οπως ενα corruption, κατα το οποιο θα χρειαστει initialize ολο το συστημα με fw install απο recovery κλπ) και λιγο πιο δυσκολα σε επιπεδο hardware. Που σημαινει οτι χανουμε τα παντα και το ξαναστηνουμε απο την αρχη.Προφανως ΔΕΝ θα γινει την πρωτη φορα ουτε την πεμπτη, αλλα οταν μπορει καποιος να ΜΕΙΩΣΕΙ τις πιθανοτητες αυτες, τοτε γιατι ΝΑ ΜΗΝ το κανει? Αν ειναι να μην χαλανε οι συσκευες απο τις διακοπες ρευματος τοτε να τα πεταξουμε τα ups μας. Δεν χρειαζονται. Επισης το οτι με 20-25 ευρω βαζεις ενα μεταχειρισμενο δισκο μπορω να το λαβω σαν αστειο, αλλα οχι σαν σοβαρο επιχειρημα. Και με αλλα 20-25 λοιπον παιρνεις ενα τροφοδοτικο αν σου καει. Κι ενα 40ρι μια μητρικη και ουτω καθεξης. Οκ λοιπον, το λυσαμε το προβλημα.

 

 

τα motherboard revisions των ps3 ειχαν να κανουν με το εαν μπορουσε να περαστει η 3.55 με E3 flasher (downgrade). Οποτε θεωρητικα μιλωντας παντα, κι επειδη μιλαμε για ps4 και οχι για ps3, παραμενωντας στη χαμηλότερη δυνατη εκδοση ofw ειναι οτι περισσοτερο μπορει καποιος να κανει για να εκμεταλλευτει ενδεχομενο cfw στο μελλον. το revision της μητρικης θα προυπεθετε οτι μπορει να γινει firmware downgrade κατι το οποιο ακομα και υπαρξει cfw, μπορει να μην γινει ποτε, ή να χρειαζεται (μια απλη μεν) hardware επεμβαση οπως και στο ps3. Ενας λοιπον παραπανω λογος για να μεινουμε σε χαμηλο ofw.

 

 

Νομιζω οτι καλυψα πολλες αποριες, ειδικα για οσους μπορουν να καταλαβουν, απο κει και περα δεν εχω κατι να προσθεσω στο συγκεκριμενο ζητημα, και με χαρα μου να βοηθησω σε οτι αλλο μπορω εκτος απο ερωτησεις οπως " αν αξιζει να αναβαθμισω, γιατι κρασαρει η 7.55 και η 7.02 δεν μου φορτωνει αλλα το εβαλα σε sleep και επρεπε να το βγαλω απο την πριζα κλπ " - σε αυτα οχι δεν μπορω να βοηθησω αλλα ουτε να προσθεσω κατι!

Για αρχή δεν νομίζω ότι χρειάζεται αυτός ο τόνος ούτε βοηθάει σε κάτι, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα οπότε ας μείνουμε σε χαμηλούς τόνους.

Δεν βλέπεις την μπάρα download αλλά απασχολεί την γραμμή και αν πχ υπάρχουν και άλλοι στο σπίτι δημιουργείται πρόβλημα αν κατεβάζεις συνέχεια και κάποιος άλλος παρακολουθεί πχ νετφλιξ. Ναι αν έχεις μια κονσόλα κατεβάζεις μόνο το backport patch αντί του update αλλά δεν έχουν για όλα, κάποια άλλα στα δίνουν υπηρεσίες που πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολλά part με το jdownload manager και παίρνει μέχρι και 2-+μέρες για να κατεβάζεις 30-40gb παράδειγμα το pro evolution soccer από το γνωστό site που άλλαξε όνομα σχετικά πρόσφατα.

DLC τουλάχιστον αυτά που βλέπω εγώ, είναι αρκετά και όχι αμελητέα. Εκτός και αν δεν μας ενδιαφέρουν.

Για το σκληρό δίσκο το είπαμε και αν χτυπήσει πρέπει να εγκαταστήσουμε ξανά τα παιχνίδια αλλά οι περισσότεροι έχουν 500gb ή 1tb που ούτε ακριβοί είναι, ούτε πολλά παιχνίδια παίρνουν για την περίπτωση που θα ξαναχρειαστει να τα εγκαταστήσουμε.

Οι περισσότερες συσκευές χαλάνε λόγω αυξομειωσεις της τάσεις όπου είναι επικίνδυνες γι'αυτό ένα καλό ups θα πρέπει να έχει auto voltage regulator. Διαφορετικά ένα ups χωρίς avr, κάνει πάνω κάτω ότι κάνει και ένα καλό πολυπριζο ασφάλειας, δεν αναφέρομαι στα απλά. τα ups κυρίως τα παίρνουμε για να μην χάσουμε την δουλειά μας όταν πέσει το ρεύμα και δουλεύουμε στον υπολογιστη και φυσικά μας παρέχουν και προστασία.

Ο καθένας θεωρεί και διαχειρίζεται διαφορετικά τον χρόνο του. Κάποιος μπορεί να θεωρεί χάσιμο χρόνου και το ότι ;σχολουμαστε με jailbreak όταν με 10€ αγοράζεις μεταχειρισμένο το παιχνίδι και θέλεις να παίζεις λίγα παιχνίδια το χρόνο συν το ότι το ανταλλάσσεις κιόλας και παίρνεις και άλλο. Όλα είναι σχετικά και διαφορετικές οι ανάγκες. 

Έκανα backport το mafia update που ήταν 7gb περίπου και έκανε κάνα 15λεπτο να γίνει. Μετά ξανά μάνα να το μεταφέρω σε εξωτερικό σκληρό δίσκο γιατί δεν χρησιμοποιω το remote package και  διαπιστώσα ότι τελικά δεν παίζει. Πάνω στον χαμό, μάλλον έκανα λάθος έκδοση backport γιατί είχα 2 update. Και γιατί το main μηχάνημα μου είναι mac που τρέχει και windows μέσω bootcamp και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να μπω από το ένα στο άλλο, το parallel δεν με βόλεψε. Όλα αυτά κάποιοι το θεωρούν χάσιμο χρόνου, κάποιοι άλλοι όχι. 

Μη ξεχνάς ότι εγώ έχω 2 κονσόλες με διαφορετικά firmware οπότε η κάθε μία θέλει αλλά update/backport που αυξάνει την πολυπλοκότητα. Μερικά έχουν διαφορετικά backport για 7.55 διαφορετικά για 5 05, 6.72.

Όπως κάποιοι, θεωρούν τελείως χάμενο, ανεκμετάλλευτο χρόνο, το να παίζει κάποιος games, τι να κάνουμε; ο καθένας έχει διαφορετική αντιλήψη και προτεραιότητες.

Δεν είναι θέμα βαρεμάρας αλλά τι έχει κάποιος να κερδίσει από αυτό και πως επιθυμεί να αξιοποιεί το χρόνο του. Προσωπικά θεώρησα χάσιμο χρόνου το να δω ένα tutorial 20 λεπτών και καμία ώρα για να το εφαρμόσω, απλά για να μεταφέρω ένα save από μια κονσόλα σε άλλη και προτίμησα να δώσω όλη την κονσόλα μέχρι να το τερματίσει γιατί το ξεκίνησε στην δική μου.

Στην νοικοκυρεμενη λογική που λες δεν διαφωνώ, αν μπορείς να έχεις ένα stable jailbreak 5.05 και να παίζεις με backport τα παιχνίδια σου γιατί να μην το κάνεις.

Αλλά ξαναγράφω ότι και στην 6.72 και 7.55 δεν είναι τραγικά τα πράγματα και μια χαρά παίζουμε τα παιχνίδια μας χωρίς να χαλάμε τις κονσόλες μας και στην 7.55 χωρίς τον μικρό μπελά του backport. Τέλος αντί για το χρόνο για να κάνουμε backport, να μάθουμε όλα αυτά για να κάνουμε jailbreak, να βρούμε και να δούμε τα σωστα tutorial (γνωρίζεις ότι στο YouTube υπάρχουν χιλιάδες fake jailbreak) να βρούμε την σωστή έκδοση game πχ με ελληνικούς υπότιτλους με update κτλ θα μπορούσαμε να δουλέψουμε και να βγάλουμε λεφτά για ένα νέο ps4 με μεταχειρισμένα games και ps συνδρομή. Οπότε όλα είναι σχετικά.

Είναι όμως και χόμπι και νομίζω όπως και εγώ, έτσι και εσύ δεν μας πειράζει να ασχολούμαστε και λίγο παραπάνω. Απλα έχουμε διαφορετική αντίληψη στο που σταματάει ο καθένας και με τι θέλει να ασχοληθεί, άλλος θέλει να κάνει backport, άλλος να τα βρίσκει έτοιμα, άλλος να στήσει linux, retroarch και να χρησιμοποιεί το ps4 με όποιους τρόπους αγαπά.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vamvakoulas είπε

 

Δεν τίθεται θέμα για χασιμο χρόνου, εκτός αν θεωρούμε χάσιμο χρόνου να κατεβάσεις ένα απλό αρχείο ή να το φτιάξεις εσύ σε 2 ή 10 λεπτά.

Αντιθέτως, το να είμαι σε μη stable έκδοση ή να φοβάμαι να κλείσω το μηχάνημα γιατί δε ξέρω πότε θα ξαναενεργοποιηθει το jb είναι απλά τραγικό και δεν το προτείνω όπως είπα εκτός αν βρίσκεται κάποιος ήδη σε μεγάλη έκδοση ofw οπότε και αποτελεί μονόδρομο.

6.72 έχω φτιάξει κάποια μηχανήματα και δεν είχαν θέμα αλλά πάντα προτιμότερη είναι η 5.05. Για να μην βάλουμε και στην εξίσωση και την μικρή πιθανότητα για cfw στο μέλλον, όπου σε κάθε περίπτωση, σε ΟΣΟ χαμηλότερη εκδοση firmware είναι κάποιος τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να το εκμεταλλευτει.

Από κει και πέρα, δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση για το τι προκαλεί το hard shutdown στα ps4 αλλά και σε οποιαδήποτε τέτοιου τυπου συσκευή. Αργά ή γρήγορα αν συμβαίνει συχνά, θα γίνει ζημιά.

Όπως είπα και πριν, περί ορέξεως. Αν μετά από όλα αυτά τα επιχειρήματα κάποιος βρίσκεται σε 5.05 ή 6.72 και θέλει να αναβαθμίσει, με γεια του με χαρά του. Αλλά μετά να μην αρχίζει τις απορίες εδώ γιατί εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να τον βοηθήσω, όπως κάνω καιρό τώρα κάνοντας τον θεατή.

 

Φιλε καλησπερα. Συμφωνω σε ολα οσα λες με μια μικρη ενσταση. Οσοι εχουν PS4 Pro αν θελουν να εκμεταλευτουν πληρως τα γραφικα σε 4Κ αναλυση επειτα απο τις βελτιωσεις που εχουν γινει με τα 7.x.x firmwares τοτε θα πρεπει να αναβα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για το System Level HDR το γνωρίζω, και αν κι έχω το pro με 4Κ tv δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα, τα περισσότερα παιχνίδια έχουν δικές τους ρυθμίσεις για το HDR εξάλλου, και γενικά τα αφήνω στο auto δεν πολυασχολουμαι με αυτό.

Αυτό που με απασχολεί πρωτίστως είναι το stable jailbreak και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vamvakoulas Φιλε συμφωνω απολυτα σε οσα λες. Οσοι εχουν PS4 καλο ειναι να μεινουν στο 6.72 το οποιο και σταθερο ειναι αλλα και εχει αρκετα fixes σε γραφικα στα 1080P. Η μονη εξαιρεση που καποιος εχει λογο να αναβαθμισει σε 7.55 βαζοντας την ασταθεια του JB σε 2η μοιρα ειναι οποιος εχει PS4 Pro και παιζει σε 4Κ αναλυση διοτι στα πιο καινουρια firmwares ασχετα με το jailbreak η Sony εχει ενσωματωσει αρκετα improvements και stabilities στα γραφικα για 4Κ. Παντως και με το τελευταιο JB υπαρχει υποφερτος μπουσουλας παντως. Το κανεις μια φορα JB με 2-3 kernel panics και μετα το αφηνεις σε rest mode και καθαρισες. Η λειτουργεια του safe mode με το goldhen 1.1b3 δουλευει τελεια. 

Και κατι ακομα. Ο host που σε εμενα δουλευει καλυτερα για το 7.55 ειναι ο:

https://night-king-host.github.io/75X/New/index.html

Ο συγκεκριμενος host εχει ενσωματωμενο και το GoldHen 1.1b3 (το γραφει σας "GoldHen 7.55B").

Edit: Μιλαω και για το 4Κ resolution στα παιχνιδια.

 

Επεξ/σία από jimaek22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες για τα improvements που λες για το 4κ που ακριβώς το είδες?  Αν μιλάς για το boost mode αυτό υπάρχει από την 4.50 fw version. Τώρα αν υπάρχουν κάποια επιπλεον fixes δεν το γνωρίζω, δεν με απασχολεί κ ιδιαίτερα (είμαι σίγουρος ότι οι 95 στους 100 δεν θα καταλάβαιναν διαφορά) μάλιστα από τη στιγμή που σχεδόν όλα τα καινουρια εχουν ingame ρυθμίσεις για modes όπως 30 4κ vs 60 1080 κλπ, επίσης έχω συνδέσει ταυτόχρονα απλο ps4 με 1080 και το δικό μου το pro με 4κ στην ίδια 55 4κ tv και δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές γενικά. Υπάρχουν μεν αλλά είναι μικρές. Ούτως ή άλλως το pro δεν το ειχα πάρει για το 4Κ, δεν είναι πραγματικό 4Κ και δεν θέλω να κοροϊδεύω τον εαυτό μου :))

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές στο hdr είναι ανάλογα την φωτεινότητα που παρέχει η τηλεόραση μας, οι oled μπορεί να έχουν σαφώς ανωτερη εικόνα σχεδόν σε όλους τους τομείς από  qled, αλλά οι qled λόγο υψηλής φωτεινότητας έχουν πιο wow effect στο hdr.

Άλλο τα 500-600nits μιας oled και άλλο τα 1000+ των qled. Και πάλι όμως η εικόνα μιας oled θα δώσει πιο φυσική και ανώτερη ποιότητα εικόνα, εκτός και αν παίζει σε ηλιόλουστο χώρο που προτιμότερη είναι η επιλογή μιας qled.

Τώρα σε led που δεν φτάνουν ούτε τα 500nits το hdr δεν έχει ιδιαίτερο νόημα και δεν θα παρατηρήσουμε ιδιαίτερες διάφορες μεταξύ SDR και HDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νεος κατοχος και εγω PS4 pro με 5.05 firmware και με 2ΤΒ εσωτερικο SSD..

Ολα βαινουν καλως μεχρις στιγμης θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας για την οργανωση των παιχνιδιων με το app2USB. εχω διαβασει τους οδηγους και θα συνοψισω λιγο τα βηματα και αν καπου ειμαι λαθος παρακαλω να με διορθωσετε:

1) Καταρχην πρεπει να κανεις εγκατασταση κανονικα το παιχνιδι με τα Updates/DLC στον κυριως δισκο

2) Κανεις folder PS4 στον εξωτερικο δισκο σε exFAT format και βαζεις το app2Usb.ini

3) Kανεις νεο folder με το ονομα του game /PS4/CSUxxxxx

3) στο Root του εξωτερικου δισκου βαζεις το game , εγω τα εχω μετονομασει ολα σε αυτο το φορματ πχ:  [CUSA00028] [Game] [v01.00] Call of Duty® Ghosts, για να γλυτωσεις την αντιγραφη απο τον κυριο δισκο του PS4

4) τρεχεις το App2USB και μονο του βρισκει τα games και τα περναει στον εξωτερικο HDD..

Μερικες ερωτησεις:

1) το ονομα του game στο root ειναι σωστο οπως το εχω μετονομασει?

2) τι ειδος εξωτερικου σκληρου προτεινετε? εννοω 2.5"HDD, 3.5"ΗDD? Καποιο λενε οτι καλυτερα οι 3.5" γιατι κλεινει το ρευμα....Εχω ενα εξωτερικο WD Mypassport 4TB 7200rpm USB3.0  για PS4... οταν σβησει το PS4 ακομα δινει ρευμα στα USB?

3) Τα saves/trophies μπορεις να τα κανεις backup?και με ποιο app? επισης αφου το πηρα μεταχειρισμενο, πως μπορω να σβησω ολα τα saves/trophies? 

4) Σε περιπτωση που κρασαρει ο εσωτερικος δισκος, πρεπει να κανεις την ολη διαδικασια για να περαστουν τα παιχνιδια απο την αρχη? η υπαρχει αλλη μεθοδος? Μπορεις να κοπιαρεις τον εσωτερικο δισκο του PS4 ως backup ή ειναι κρυπτογραφημενος?

5) Ποια παιχνιδια προτεινετε να ΜΗΝ μπουν σε εξωτερικο δισκο (αν υπαρχει τετοια λιστα)...προφανως παιχνιδια που φορτωνουν συνεχως απο τον δισκο ειναι προτιμοτερο να ειναι στον εσωτερικο.

6) Σε τι θερμοκρασιες σας δουλευει το PS4 Pro? Εγω μετα απο σοβαρο παιχνιδι βλεπω γυρω στους 75-76 βαθμους (απο το PS4 Explorer)...ειναι φυσιολογικες ή μηπως θελει καθαρισμα ο ανεμιστηρας?

Επεξ/σία από _emperor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Εντοπισα ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο στο youtube στο οποιο o youtuber ισχυριζεται οτι το JB 7.55 δουλευει 100% χωρις kernel panics. Eπειδη στην διαδικασια προυποθεση ειναι να φορτωσεις το "Fan Threshold" payload, οταν φορτωσει το τελευταιο επειδη ρυθμιζει τα fans στο 60% σταθερα και το PS4 θα βγαλει εντονο θορυβο για να το ρυθμισουμε να δουλεψει αθορηβα, προχωραμε τον οδηγο και μολις φορτωσει το GoldHen 1.1 και ολοκληρωθει το JB κατεβαζουμε το "PSA  Tempurature App 1.04" απο εδω:

https://mega.nz/file/KYdkyTxa#6oXlgIeiROPx3znInTGaA1QGxmJfSDy4XrFFteqY-kg

Ξεζιπαρουμε το αρχειο (για να ξεζιπαριστει, επειδη ειναι .rar θα πρεπει να εχουμε ενα προγραμμα οπως το winrar εγκατεστημενο στο pc το οποιο αναγνωριζει το .rar format) και αντιγραφουμε το .pkg αρχειο σε ενα στικακι/δισκο φορμαρισμενο σε fat32 ή exfat. Επειτα συνδεουμε το στικακι/δισκο στην κονσολα και κανουμε εγκατασταση το app απο τα debug settings -> game  -> Package installer.

Μολις εγκατασταθει το app το ανοιγουμε απο το dashboard , ρυθμιζουμε την θερμοκρασια εκει που μας ικανοποιει ο θορυβος και μετα το κλεινουμε. 

Θα το δοκιμασω το απογευμα μολις επιστρεψω σπιτι. Το παραθετω και σε σας αν καποιος θελει να το δοκιμασει.

https://www.youtube.com/watch?v=W8JQRHwHs8g

Επεξ/σία από jimaek22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...