Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 2η γενιά επεξεργαστών Ryzen Threadripper με 32 πυρήνες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, drakoulis είπε

Συνεχίζω αφού και μόνο που θέλει usb 2 ενώ usb 3 έχουμε εδώ και 6 χρόνια κάτι δεν πάει καλά αλλά και μόνο τού προφανώς για να μην κάνει conflict, πάντως όλα αυτά είναι υπερβολές και σε τι intel σύστημα το έχεις σεταρει ? Τώρα δεν τρολαρω ούτε κοροϊδεύω απλά περιέργεια και φυσικά δεν θέλω να τσακώνομαι για μια cpu.

μονο σε usb 2 γιατι έχουν αναφερθεί σε παλιότερα σκανερ να καίγεται η πλακέτα. Στο d900 που έχω η εταιρία λέει Usb 2 οπόε ακολουθούμε. Το σκάνερ μου, μου κόστισε 45000 + ΦΠΑ ( το πρόγραμμα 7000 ) οπότε δεν κάνεις του κεφαλιού σου.

Αν στη motherboard έχεις συνδέσει και κάτι άλλο, ακόμα και ένα ποντίκι, σου βγάζει μύνημα περί shared bandwith και μειωμένη απόδοση στο σκάνερ. Οπότε ακολουθείς. Βάζεις σε pci express μια usb καρτα και ησυχάζεις.

Τωρα είμαι σε φάση αναβάθμισης και έχω αγοράσει 8700κ και 32 gb ram.

Πήρα 8700κ καθαρα λόγω ipc. Το πρόγραμμα αυτό ουσιαστικά πρέπει να το σκέφτεσαι σαν pc game. Λόγια από την εταιρεία όλα αυτά. Δε με νοιάζει γρήγορη ραμ. πήρα 3200 mhz ram αλλά θα την τρέξω στα 2666. Τον 8700k θα ανεβάσω το core 3 όσο πάει και τα υπόλοιπα στοκ. Οταν σχεδιάζω το core 3 δουλεέυι φουλ και τα άλλα πιο χαλαρά. Οταν κάνω αυτόματο redesign ολόκληρες δουλειές ( δουλειες που θέλω να ξαναδώ ) τότε γονατίζουν όλοι οι πυρήνες. Αυτή τη στιγμή είμαι με 4770 και δεν τραβάει.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

Οι πυρήνες θα παράγονται σαν την ram.Σε κάθε έκδοση και θα διπλασιάζονται.Δεν βλέπεις πως ενώ μιλούσαμε για 6 και 8 πυρήνες 2-3 χρόνια πριν, τώρα κάθε τρεις και λίγο αρχίζουν να λανσάρουν επεξεργαστές με διψήφιο αριθμό πυρήνων; Πριν απο 3 χρόνια οι 10πύρηνοι ήταν άπιαστο όνειρο ακόμη και για έναν επαγγελματία και σήμερα με 1500 ευρώ χτυπας 32 πυρηνάκια

Αυτό συνέβη γιατί η Intel που κινούσε τα νήματα κρατούσε όλο τον κόσμο πίσω σε single thread απόδοση και λίγους πυρήνες για να μεγιστοποιεί τα κέρδη της και να πετάξει εκτός αγοράς την AMD που είχε επενδύσει στους πυρήνες.

Αυτά, μέχρι τους Ryzen, οι οποίοι και καλή απόδοση έχουν σε single thread και ιδιαίτερα ευέλικτοι είναι σε πολυπύρηνες υλοποιήσεις (εφαρμόζοντας τη μέθοδο "κόλλας" που είχε πρωτο-εφαρμόσει η Intel με τον πρώτο της τετραπύρηνο, αν θυμάμαι καλά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, efo355 είπε

μονο σε usb 2 γιατι έχουν αναφερθεί σε παλιότερα σκανερ να καίγεται η πλακέτα. Στο d900 που έχω η εταιρία λέει Usb 2 οπόε ακολουθούμε. Το σκάνερ μου, μου κόστισε 45000 + ΦΠΑ ( το πρόγραμμα 7000 ) οπότε δεν κάνεις του κεφαλιού σου.

Αν στη motherboard έχεις συνδέσει και κάτι άλλο, ακόμα και ένα ποντίκι, σου βγάζει μύνημα περί shared bandwith και μειωμένη απόδοση στο σκάνερ. Οπότε ακολουθείς. Βάζεις σε pci express μια usb καρτα και ησυχάζεις.

Τωρα είμαι σε φάση αναβάθμισης και έχω αγοράσει 8700κ και 32 gb ram.

Πήρα 8700κ καθαρα λόγω ipc. Το πρόγραμμα αυτό ουσιαστικά πρέπει να το σκέφτεσαι σαν pc game. Λόγια από την εταιρεία όλα αυτά. Δε με νοιάζει γρήγορη ραμ. πήρα 3200 mhz ram αλλά θα την τρέξω στα 2666. Τον 8700k θα ανεβάσω το core 3 όσο πάει και τα υπόλοιπα στοκ. Οταν σχεδιάζω το core 3 δουλεέυι φουλ και τα άλλα πιο χαλαρά. Οταν κάνω αυτόματο redesign ολόκληρες δουλειές ( δουλειες που θέλω να ξαναδώ ) τότε γονατίζουν όλοι οι πυρήνες. Αυτή τη στιγμή είμαι με 4770 και δεν τραβάει.

Ευχαριστώ πολύ, είναι πραγματικά ενδιαφέροντα έχεις δίκιο καλά έκανες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IOSIF SALEM πραγματικα η λογικη σου ξεπερναει καθε οριο λογικης.
Με το σκεπτικο σου, ΔΕΝ θα υπηρχε εξελιξη σε τπτ και θα μεναμε στασιμοι στη τεχνολογια. 
Δε θα εβγαιναν αισθητηρες με καλυτερη ανοχη στα high ISO γιατι σε σενα σου αρκουν τα ISO 100.
Δε θα εβγαιναν παραπανω απο 3 μεγαπιξελ γιατι σου αρκουν εσενα. (Αληθεια γιατι 3 και οχι 1; )
Δε θα εβγαιναν 2 πυρηνες η 23 γιατι εσενα σου αρκει ο 1ενας.


Εχεις καταλαβει οτι υπαρχουν χρηστες που αναζητουν την περισσοτερη δυναμη; Για καποιον λογο βρε αδερφε. Ειτε γιατι θελουν να την καμαρωνουν την "ιπποδυναμη" και ας μη δουλευει ποτε(ναι αστειο αλλα σεβαστο), ειτε γιατι οντως υπαρχουν χρηστες που κανουν βαρια χρηση προγραμματων και πραγματικα η δυναμη ποτε δεν ειναι αρκετη.
Το ειδος της δουλειας μου ειναι τετοια που και 200 πυρηνες να του βαλεις θα τους εκμεταλλευτουν τα προγραμματα..( Αν εχεις την απορια, 3D artist ειμαι και δουλευω προγραματα της Autodesk και πολλα αλλα που χρειαζονται πυρηνες οπως και καρτες γραφικων)

Οσον αφορα τα μεγαπιξελ, καλα τα λες για το ζουμαρισμα του σουτιεν, αλλα ισως δεν εχεις καταλαβει οτι το πλεονεκτημα να ζουμαρεις και να δεις τι σουτιεν φοραει, θα σε βοηθησει να ρετουσαρεις ΠΟΛΥ πιο ανετα ενα μοντελο, θα σε βοηθησει να μπορεις να κροπαρεις ενα τοπιο ΠΟΛΥ πιο ευκολα και επισης σε high iso images, στο resizing ο θορυβος φαινεται λιγοτερο.
Ναι δυστηχως, με τα παραπανω μεγαπιξελ τα raw files εχουν φτασει 30-70ΜΒ η καθε φωτο...Εκει ποναει.

Απο οτι καταλαβαινω εισαι λιγο μπερδεμενος με ολα αυτα (δε το λεω υποτιμητικα, ουτε το κατακρινω) θα σου πω, πως σε συζητησεις που γινονται σε τραπεζια με ατομα που δε γνωριζουν, ειμαι αυτος που λεει οτι δε χρειαζονται σε εναν ερασιτεχνη τα παραπανω μεγαπιξελ ουτε θα τον κανουν καλυτερο φωτογραφο.
Οπως επισης δεν προτεινω στον κοσμο παρτε πισι με περισσοτερους πυρηνες η κινητο με 280 πυρηνες γιατι θα ειναι καλυτερα και συμφερει.
Συμφερει ΜΟΝΟ οταν ξερεις γιατι το παιρνεις και το εχεις αναγκη.

Οσο για την επιλογη στην αγορα, εισαι λαθος.
Στο κινητο μου εχω ριξει τα μεγαπιξελ γιατι δεν εχω απαιτησεις και μου πιανει τσαμπα χωρο στη καρτα μνημης.
Μπορεις να το κανεις και εσυ αυτο και ας μη βγαινει μηχανη αποκλειστικα με 3μεγαπιξελ. 
Την δυνατοτητα στην εχουν αφησει οι κατασκευαστες.
Οπως και να δουλεψεις εναν 16πυρηνο με 2 πυρηνες..(λογικα και αυτο γινεται)



 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GoMaR είπε

@IOSIF SALEM πραγματικα η λογικη σου ξεπερναει καθε οριο λογικης.
Με το σκεπτικο σου, ΔΕΝ θα υπηρχε εξελιξη σε τπτ και θα μεναμε στασιμοι στη τεχνολογια. 
Δε θα εβγαιναν αισθητηρες με καλυτερη ανοχη στα high ISO γιατι σε σενα σου αρκουν τα ISO 100.
Δε θα εβγαιναν παραπανω απο 3 μεγαπιξελ γιατι σου αρκουν εσενα. (Αληθεια γιατι 3 και οχι 1; )
Δε θα εβγαιναν 2 πυρηνες η 23 γιατι εσενα σου αρκει ο 1ενας.


Εχεις καταλαβει οτι υπαρχουν χρηστες που αναζητουν την περισσοτερη δυναμη; Για καποιον λογο βρε αδερφε. Ειτε γιατι θελουν να την καμαρωνουν την "ιπποδυναμη" και ας μη δουλευει ποτε(ναι αστειο αλλα σεβαστο), ειτε γιατι οντως υπαρχουν χρηστες που κανουν βαρια χρηση προγραμματων και πραγματικα η δυναμη ποτε δεν ειναι αρκετη.
Το ειδος της δουλειας μου ειναι τετοια που και 200 πυρηνες να του βαλεις θα τους εκμεταλλευτουν τα προγραμματα..( Αν εχεις την απορια, 3D artist ειμαι και δουλευω προγραματα της Autodesk και πολλα αλλα που χρειαζονται πυρηνες οπως και καρτες γραφικων)

Οσον αφορα τα μεγαπιξελ, καλα τα λες για το ζουμαρισμα του σουτιεν, αλλα ισως δεν εχεις καταλαβει οτι το πλεονεκτημα να ζουμαρεις και να δεις τι σουτιεν φοραει, θα σε βοηθησει να ρετουσαρεις ΠΟΛΥ πιο ανετα ενα μοντελο, θα σε βοηθησει να μπορεις να κροπαρεις ενα τοπιο ΠΟΛΥ πιο ευκολα και επισης σε high iso images, στο resizing ο θορυβος φαινεται λιγοτερο.
Ναι δυστηχως, με τα παραπανω μεγαπιξελ τα raw files εχουν φτασει 30-70ΜΒ η καθε φωτο...Εκει ποναει.

Απο οτι καταλαβαινω εισαι λιγο μπερδεμενος με ολα αυτα (δε το λεω υποτιμητικα, ουτε το κατακρινω) θα σου πω, πως σε συζητησεις που γινονται σε τραπεζια με ατομα που δε γνωριζουν, ειμαι αυτος που λεει οτι δε χρειαζονται σε εναν ερασιτεχνη τα παραπανω μεγαπιξελ ουτε θα τον κανουν καλυτερο φωτογραφο.
Οπως επισης δεν προτεινω στον κοσμο παρτε πισι με περισσοτερους πυρηνες η κινητο με 280 πυρηνες γιατι θα ειναι καλυτερα και συμφερει.
Συμφερει ΜΟΝΟ οταν ξερεις γιατι το παιρνεις και το εχεις αναγκη.

Οσο για την επιλογη στην αγορα, εισαι λαθος.
Στο κινητο μου εχω ριξει τα μεγαπιξελ γιατι δεν εχω απαιτησεις και μου πιανει τσαμπα χωρο στη καρτα μνημης.
Μπορεις να το κανεις και εσυ αυτο και ας μη βγαινει μηχανη αποκλειστικα με 3μεγαπιξελ. 
Την δυνατοτητα στην εχουν αφησει οι κατασκευαστες.
Οπως και να δουλεψεις εναν 16πυρηνο με 2 πυρηνες..(λογικα και αυτο γινεται)



 

δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎6‎/‎6‎/‎2018 στις 10:53 ΠΜ, Hermeticus είπε

Δεν νομιζω οι τιμές των threadripper να επηρεάζουν τις τιμες των απλών Ryzen (που μαλλον σε αυτους αναφέρεσαι).

P.S. Go red team go!

red team ηταν η ati η αμδ αν θυμαμαι καλα παντα πρασινο ειχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που ειρωνεύεστε τους HEDT Threadripper 2 δεν έχετε καταλάβει γρι από το μεγαλεπήβολο σχέδιο της AMD να αλλάξει τα πάντα. Σιγά σιγά θα μας δώσει 256cores/512threads και στο desktop και θα τρέχουν τα games φωτορεαλιστικά απευθείας μέσω 3DMaya. Τέρμα οι unreal engine, cryengine κτλ.

Πάει σταδιακά να καταργήσει τις gpu. Δεν είναι τυχαίο ότι καθυστερεί τόσο πολύ τις νέες γενιές καρτών γραφικών όπου συναγωνίζεται η μία την άλλη σε μετριότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν βάζει πια ενσωματωμένες gpu. Σε λίγα χρόνια δεν θα ξεχωρίζεις τη CPU από τη GPU.

 

15 ώρες πριν, efo355 είπε

μονο σε usb 2 γιατι έχουν αναφερθεί σε παλιότερα σκανερ να καίγεται η πλακέτα. Στο d900 που έχω η εταιρία λέει Usb 2 οπόε ακολουθούμε. Το σκάνερ μου, μου κόστισε 45000 + ΦΠΑ ( το πρόγραμμα 7000 ) οπότε δεν κάνεις του κεφαλιού σου.

Αν στη motherboard έχεις συνδέσει και κάτι άλλο, ακόμα και ένα ποντίκι, σου βγάζει μύνημα περί shared bandwith και μειωμένη απόδοση στο σκάνερ. Οπότε ακολουθείς. Βάζεις σε pci express μια usb καρτα και ησυχάζεις.

Τωρα είμαι σε φάση αναβάθμισης και έχω αγοράσει 8700κ και 32 gb ram.

Πήρα 8700κ καθαρα λόγω ipc. Το πρόγραμμα αυτό ουσιαστικά πρέπει να το σκέφτεσαι σαν pc game. Λόγια από την εταιρεία όλα αυτά. Δε με νοιάζει γρήγορη ραμ. πήρα 3200 mhz ram αλλά θα την τρέξω στα 2666. Τον 8700k θα ανεβάσω το core 3 όσο πάει και τα υπόλοιπα στοκ. Οταν σχεδιάζω το core 3 δουλεέυι φουλ και τα άλλα πιο χαλαρά. Οταν κάνω αυτόματο redesign ολόκληρες δουλειές ( δουλειες που θέλω να ξαναδώ ) τότε γονατίζουν όλοι οι πυρήνες. Αυτή τη στιγμή είμαι με 4770 και δεν τραβάει.

 

Βρέθηκε ένας άνθρωπος να πει κάτι απόλυτα λογικό. Το productivity χωρίζεται σε φάσεις όπου είτε το pc δουλεύει μόνο του, είτε παίρνει input από τον χρήστη. Και στο δεύτερο που είναι το πιο ψυχοφθόρο και ανελαστικό κομμάτι της δουλειάς το single core μετράει πολύ.

Πέρα από το γεγονός ότι τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα γίνονταν για δεκαετίες optimized πάνω σε intel. Εκατομμύρια γραμμές κώδικα που δεν αλλάζουν έτσι απλά.

Καθόλου περίεργο λοιπόν που η AMD λανσάρει τους threadripper με χεβυμεταλάδικες γραμματοσειρές. Αυτά δεν έχουν νόημα για την pro αγορά, παρά μόνο για  τον εντυπωσιασμό των οπαδών που τρέχουν τακτικά cinebench. Εδώ που τα λέμε όμως ποιός είπε ότι το HEDT δεν αφορά και κάγκουρες(σε μεγάλο βαθμό μάλιστα);

15 ώρες πριν, VChris είπε

Αυτό συνέβη γιατί η Intel που κινούσε τα νήματα κρατούσε όλο τον κόσμο πίσω σε single thread απόδοση και λίγους πυρήνες για να μεγιστοποιεί τα κέρδη της και να πετάξει εκτός αγοράς την AMD που είχε επενδύσει στους πυρήνες.

Ο λόγος που η ίντελ πάλευε να εξαντλήσει το single thread performance ήταν για να έχει την εύνοια των devs. Είναι ευκολότερο για τον οποιοδήποτε άνθρωπο προγραμματίζει για ένα θρεντ.

Η AMD δεν είχε τους πόρους για κάτι τέτοιο και ένας λόγος ήταν ότι ήθελε να φτιάξει αρχιτεκτονική που θα ήταν καλή τόσο για το desktop όσο και για τη server αγορά. Γι'αυτό ακολούθησε την εύκολη λύση του να τεμαχίζει dies σε πολλά cores. Για να πετύχεις υψηλό STP θες τεχνολογία και τεχνογνωσία σε πολλούς τομείς, hw και sw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Όλοι εσείς που ειρωνεύεστε τους HEDT Threadripper 2 δεν έχετε καταλάβει γρι από το μεγαλεπήβολο σχέδιο της AMD να αλλάξει τα πάντα. Σιγά σιγά θα μας δώσει 256cores/512threads και στο desktop και θα τρέχουν τα games φωτορεαλιστικά απευθείας μέσω 3DMaya. Τέρμα οι unreal engine, cryengine κτλ.

Πάει σταδιακά να καταργήσει τις gpu. Δεν είναι τυχαίο ότι καθυστερεί τόσο πολύ τις νέες γενιές καρτών γραφικών όπου συναγωνίζεται η μία την άλλη σε μετριότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν βάζει πια ενσωματωμένες gpu. Σε λίγα χρόνια δεν θα ξεχωρίζεις τη CPU από τη GPU.

 

Βρέθηκε ένας άνθρωπος να πει κάτι απόλυτα λογικό. Το productivity χωρίζεται σε φάσεις όπου είτε το pc δουλεύει μόνο του, είτε παίρνει input από τον χρήστη. Και στο δεύτερο που είναι το πιο ψυχοφθόρο και ανελαστικό κομμάτι της δουλειάς το single core μετράει πολύ.

Πέρα από το γεγονός ότι τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα γίνονταν για δεκαετίες optimized πάνω σε intel. Εκατομμύρια γραμμές κώδικα που δεν αλλάζουν έτσι απλά.

Καθόλου περίεργο λοιπόν που η AMD λανσάρει τους threadripper με χεβυμεταλάδικες γραμματοσειρές. Αυτά δεν έχουν νόημα για την pro αγορά, παρά μόνο για  τον εντυπωσιασμό των οπαδών που τρέχουν τακτικά cinebench. Εδώ που τα λέμε όμως ποιός είπε ότι το HEDT δεν αφορά και κάγκουρες(σε μεγάλο βαθμό μάλιστα);

Ο λόγος που η ίντελ πάλευε να εξαντλήσει το single thread performance ήταν για να έχει την εύνοια των devs. Είναι ευκολότερο για τον οποιοδήποτε άνθρωπο προγραμματίζει για ένα θρεντ.

Η AMD δεν είχε τους πόρους για κάτι τέτοιο και ένας λόγος ήταν ότι ήθελε να φτιάξει αρχιτεκτονική που θα ήταν καλή τόσο για το desktop όσο και για τη server αγορά. Γι'αυτό ακολούθησε την εύκολη λύση του να τεμαχίζει dies σε πολλά cores. Για να πετύχεις υψηλό STP θες τεχνολογία και τεχνογνωσία σε πολλούς τομείς, hw και sw.

Φίλε ξέρεις.......δεν έχεις χιούμορ κρίνοντας από την πρώτη παράγραφο.....Συμφωνώ με το μεσαίο κομμάτι σου....αλλά και πάλι μετά μου τα χαλάς όταν πιστεύεις πως η intel τόσα χρόνια το έκανε αυτό για να έχει την εύνοια των devs. Δεν υπήρχε ανταγωνισμός και απλά έκανε ότι ήθελε, και πόνταρε κάπου που ήξερε πως η AMD υστερούσε με την αρχιτεκτονική της. 

Πως δικαιολογείς που στα smartphone/tablets που υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ Huawei, Qualcomm, Apple, Texas Instruments, Samsung στους πυρήνες και στα frequencies.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, pirmen56 said:

Όλοι εσείς που ειρωνεύεστε τους HEDT Threadripper 2 δεν έχετε καταλάβει γρι από το μεγαλεπήβολο σχέδιο της AMD να αλλάξει τα πάντα. Σιγά σιγά θα μας δώσει 256cores/512threads και στο desktop και θα τρέχουν τα games φωτορεαλιστικά απευθείας μέσω 3DMaya. Τέρμα οι unreal engine, cryengine κτλ.

Πάει σταδιακά να καταργήσει τις gpu. Δεν είναι τυχαίο ότι καθυστερεί τόσο πολύ τις νέες γενιές καρτών γραφικών όπου συναγωνίζεται η μία την άλλη σε μετριότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν βάζει πια ενσωματωμένες gpu. Σε λίγα χρόνια δεν θα ξεχωρίζεις τη CPU από τη GPU.

Οπως παντα, ισοπεδωτικος χωρις λογο και αιτια. Οι καρτες της συναγωνιζονται την μετριοτατη 1080? Και η 1080 μετρια ειναι?

Οσο για το STP, δεν ειναι τοσο πισω οσο το κανεις να φαινεται. Με τους Ryzen 2 εχει περισσοτερο STP απο ολους τους κλειδωμενους Intel. Πριν αυξησει τα πυρηνια με τους coffeelake σκαμπιλοσφαλιαρες ετρωγαν απο τα Ryzen 1 τα kabylake. Αλλα νταξει μωρε, εσυ περα βρεχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2018 στις 1:20 ΜΜ, efo355 είπε

Αμάθεια; Στα δικά μου μάτια εσύ είσαι ο αμαθής, γιατί αν είχες ιδέα του πως δουλέυει μια επιχείρηση δε θα τα έλεγες αυτά. Εγώ δουλεύω καθημερινά με πρόγραμμα αξίας 7000 ευρώ. Η εταιρεία λέει Intel. Εσύ τι λες να κάνω να βάλω amd ?

Έχω κάνει εγώ δοκιμές σε εταιρία 

Χωρίς να ειμαι του τμήματος ΙΤ

Όμως η πρόταση ήταν να δοκιμάσουν και τα 2 setup 

 

Και η διαφορά ήταν τεράστια νικητής AMD με Linux  Gentoo ένα από τα ποιο δύσκολα Linux παγκόσμιος 

FreeBSD είχαμε μερικά θέματα όμως πάλι νίκη AMD

 

 

Θα όμως την αλήθεια παιδιά είτε ο ένας είτε ο άλλος δουλειά κάνουν 

Όμως λόγο οικονομικής απόψεως AMD δαγκωτο

Και Intel δουλειά θα κάνει οι διαφορές είναι ελάχιστες

 

Ότι σας αρέσει να πάρετε παιιδες 

Μην ανοίγετε κόντρα ποιος είναι ποιος γρήγορο και οι δύο είναι γρήγορα στο ένα πληρώνεις πολλά στον άλλο κάνεις δουλειά με πολύ λίγα 

Δεν κάθομαι εγώ να κοιτάω προγράμματα α κοιτά δες εδώ στο πρόγραμμα σου δείχνει ότι η ιντελ είναι ποιο γρήγορα 

Έχω ένα AMD FX με μια 1050 και μου παίζει τα πάντα στο σημερινά παιχνίδια 2018 χωρίς κανένα προβλήμα 

Έχω και i7 me 1070 

Και AMD THREADRIPPER με 1080 

Έχω κάτσει να βάλω κάρτα εδώ κάρτα εκεί αλλαγή εδώ αλλαγή εκεί 

Ίδια FPS είχα 

Τώρα μια μικρή διαφορά στο unzip ο ένας έκανε 12 λεπτά ο άλλος 9 

Σιγά τα λάχανα 

Στις 6/6/2018 στις 1:20 ΜΜ, efo355 είπε

Αμάθεια; Στα δικά μου μάτια εσύ είσαι ο αμαθής, γιατί αν είχες ιδέα του πως δουλέυει μια επιχείρηση δε θα τα έλεγες αυτά. Εγώ δουλεύω καθημερινά με πρόγραμμα αξίας 7000 ευρώ. Η εταιρεία λέει Intel. Εσύ τι λες να κάνω να βάλω amd ?

Έχω κάνει εγώ δοκιμές σε εταιρία 

Χωρίς να ειμαι του τμήματος ΙΤ

Όμως η πρόταση ήταν να δοκιμάσουν και τα 2 setup 

 

Και η διαφορά ήταν τεράστια νικητής AMD με Linux  Gentoo ένα από τα ποιο δύσκολα Linux παγκόσμιος 

FreeBSD είχαμε μερικά θέματα όμως πάλι νίκη AMD

 

 

Θα όμως την αλήθεια παιδιά είτε ο ένας είτε ο άλλος δουλειά κάνουν 

Όμως λόγο οικονομικής απόψεως AMD δαγκωτο

Και Intel δουλειά θα κάνει οι διαφορές είναι ελάχιστες

 

Ότι σας αρέσει να πάρετε παιιδες 

Μην ανοίγετε κόντρα ποιος είναι ποιος γρήγορο και οι δύο είναι γρήγορα στο ένα πληρώνεις πολλά στον άλλο κάνεις δουλειά με πολύ λίγα 

Δεν κάθομαι εγώ να κοιτάω προγράμματα α κοιτά δες εδώ στο πρόγραμμα σου δείχνει ότι η ιντελ είναι ποιο γρήγορα 

Έχω ένα AMD FX με μια 1050 και μου παίζει τα πάντα στο σημερινά παιχνίδια 2018 χωρίς κανένα προβλήμα 

Έχω και i7 me 1070 

Και AMD THREADRIPPER με 1080 

Έχω κάτσει να βάλω κάρτα εδώ κάρτα εκεί αλλαγή εδώ αλλαγή εκεί 

Ίδια FPS είχα 

Τώρα μια μικρή διαφορά στο unzip ο ένας έκανε 12 λεπτά ο άλλος 9 

Σιγά τα λάχανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Xzidique είπε

Φίλε ξέρεις.......δεν έχεις χιούμορ κρίνοντας από την πρώτη παράγραφο.....Συμφωνώ με το μεσαίο κομμάτι σου....αλλά και πάλι μετά μου τα χαλάς όταν πιστεύεις πως η intel τόσα χρόνια το έκανε αυτό για να έχει την εύνοια των devs. Δεν υπήρχε ανταγωνισμός και απλά έκανε ότι ήθελε, και πόνταρε κάπου που ήξερε πως η AMD υστερούσε με την αρχιτεκτονική της. 

Ίσως να μην το γνωρίζεις, αλλά με την κυκλοφορία των πρώτων i7(920) η ίντελ δημιούργησε ένα game demo όπου έτρεχε όλα τα physics μέσω cpu. Γέμιζε σχεδόν πλήρως τον i7 920. Το έκανε για να δείξει στους devs τις δυνατότητες που διανοίγονταν με τα πολυνηματικά CPU. Για να τους παρακινήσει να βρουν και άλλους τρόπους εκμετάλλευσης των παραπάνω thread.

Τότε μάλιστα υπήρχε μια κόντρα intel-nvidia και ο Χουάνγκ της nvidia χαρακτήριζε "πεταμένα λεφτά" τους i7 για gaming. Και βγήκε σωστός για πολλά χρόνια.

Από τότε μόνο ένα game παγκοσμίως τρέχει βαριά CPU physics. To AMD sponsored Crysis 3. Πρώτον, γιατί τα physics είναι προτιμότερο να ανατίθενται στις gpu μέσω κατάλληλων APIs. Δεύτερον, γιατί τα physics που έχουν επίδραση στο game(π.χ. καταστροφή αντικειμένων), σε σημαντικό βαθμό είναι μονονηματικά. Αφού και στη φύση σε μια αλυσίδα γεγονότων ακολουθείται μια σειρά. Τα παραλληλίσιμα physics είναι συνήθως διακοσμητικού χαρακτήρα(π.χ. προσομοίωση ρευστών, καπνού κλπ.) σαν αυτά του PhysX.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο Witcher 3 και το GTAV για να δούμε να γεμίζουν τα 4 threads ενός i5, τρέχοντας AI για πλήθος NPC. Πρόσφατα βγήκε open world rpg, το Vampyr, που με το ζόρι γεμίζει 3-4 cores και ζητάει για ξεκάρφωμα 6-core στα recommended settings.

Ανάλογα ισχύουν και για τα προγράμματα. Παρά την ύπαρξη επαγγελματικών intel cpu, κάτω από τα 1.000€, με 6+ cores εδώ και πολλά χρόνια, τα δημοφιλέστερα προγράμματα της αγοράς(π.χ. Photoshop, Inventor κ.α.) πασχίζουν να αξιοποιήσουν με κάποιο τρόπο τα cores. Εκτός από rendering και encoding που είναι εκ φύσεως πολυνηματικές εργασίες.

Άρα δεν φταίει η ίντελ για την απροθυμία(λόγω υψηλού κόστους μετάβασης κυρίως) των devs.

Αναφορά σε κείμενο

Πως δικαιολογείς που στα smartphone/tablets που υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ Huawei, Qualcomm, Apple, Texas Instruments, Samsung στους πυρήνες και στα frequencies.

Στα κινητά πέφτει πολύ μάρκετινγκ σανό. Εδώ ανταγωνίζονται για το ποιός θα έχει τα περισσότερα megapixels σε κάτι λιλιπούτειες οθόνες.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...