Προς το περιεχόμενο

MacBook 2009 5.2


Drivapo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νέος στο φόρουμ !!! 

Εχω ένα μακμπουκ 2009 5,2 και τρέχει El Capitan το οποίο μου έδωσε ένας φίλος μου δωρεάν επειδή θα το πέταγε 

τις πρώτες μερες όλα λειτουργούσαν φυσιολογικά δεν έχει κάποια αναβάθμιση όποτε έχει της μάνα του την ραμ κλπ 

χτες λοιπόν όπως χάζευα στο γιουτιουμπ ξαφνικά η οθόνη άλλαξε χρώματα και εμφανηστηκαν παντού κάθετες χρωματιστές γραμμές 

υστερα από επανακεινηση όλα μια χαρά ! 

Την επόμενη πάλι τα ίδια μόνο που αυτή τη φορά στην επανακεινηση έκανε έναν ήχο αλάρμ μπιπ 

ήταν ένα μπιπ κάθε 3 Δευτέρα 

μετα άνοιξε κανονικά 

προσπαθησα να τρέξω διαγνωστικά κλπ αλλά δεν γίνεται 

Επίσης δεν έχω τίποτα κατεβασμένο από προγράμματα καθώς έχει μόλις 2gb ram και δεν ήθελα να το επιβαρύνω 

σκεφτηκα μήπως είναι η κάρτα γραφικών αλλά η οθόνη λειτουργεί κανονικά σε όλη την άλλη διάρκεια της ημέρας μόνο όταν κολλάει αλλάζει χρώματα 

μετα διαβασα ότι το ένα μπιπ βάσει της απλ σημαίνει δεν αναγνωρίζει την ραμ 

τι πιστεύετε εσείς ;;; 

Ευχαριστω Εκ των προταιρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον υπάρχει θέμα με την GPU ή την logic board.

Απευθύνσου καλύτερα σε κάποιο μη εξουσιοδοτημένο service. Αν δεν είναι μεγάλη η ζημιά και σε παίρνει οικονομικά, πρόσθεσέ του και λίγη Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μάλλον έχει θεμα με την κάρτα γραφικών (9400 φοράει) αλλα σε πρωτη φάση και εφόσον πιάνουν τα χέρια σου ανοιξε το κάτω καπάκι και αφου αφαιρέσεις την μπαταρία βγάλε της μνήμες εξω, έπειτα δοκιμασε ενα άλλο σέτ ιδίων ή και μεγαλύτερο. 

Καλη επιτυχία !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάρτα γραφικών είναι, κλασική περίπτωση βλάβης αυτής της σειράς. Οικονομικά δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθείς, καθότι θα στο ξανακάνει εν καιρώ. Καλύτερα τα χρήματα αυτά να τα έδινες για κάτι "νέο".

Επεξ/σία από jumaru99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...