Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιταξε μπορω να αναφερω και διαφορα αλλα, που (μου) ειχαν κανει 'εντυπωση'..! Το παραδειγμα, που
δεν θα ξεχασω ποτε: ηταν η (κωμικοτραγικη, δηλαδη για ταινια του Γουντι Αλλεν!), αιμοδοσια μας στο
ΚΕΝ, με παλαβα στραβα που αν τα γραψω, καποιος τριτος θα πει οτι δεν γινονται αυτα -ειδικα αν δεν
δεν εχει βρεθει νεοσυλλεκτος σε ΠΖ... Αρκετα τα χαλια λοιπον, σε εκεινη τη αιμοδοσια /προσπαθεια
για ληψη της πολυποθητης αδειας! -που δεν πηρε κανεις βασικα μετα, εκτος κι ηταν η εβαλε βυσμα...)
😝
Εκει λοιπον ημουν 99.99% σιγουρος οτι οι ασκοι τους, ηταν μεγαλυτερης δυνατης περιεκτικοτητας (ω, ναι!)
απο τους "συνηθισμενους", για τους συνηθισμενους, σε αιμοδοσιες! Μαλιστα αμεσα ρωτησα, μολις ξαπλωσα
εκει γι΄αυτο το πραγμα -ευγενικα αλλα με βεβαιοτητα- με τη νοσηλευτρια, κι ακομη θυμαμαι την αυθορμητη
απαντηση της -προφανως γιατι τν ξαφνιασα /δεν το περιμενε!- επι λεξη ηταν: "και πως το ξερεις εσυ αυτο?"!
👿

Ναι παίρνουν το ρίσκο να τους πάθει κανείς κάτι στο στρατό, έχεις δίκιο. Μετά δε θα είναι μπλέξιμο για αυτούς να πάθει κάποιος κάτι.

Εμάς πάντως και στο στρατόπεδο στην αιμοδοσία όλα τυπικότατα είχαν γίνει. Με αυτά τα πράγματα δε νομίζω πως παίζει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις, καλυτερα απο εμενα, το τι εχω ζησει? Δυστυχως υπηρξαν (πολυ) χειροτερα & επικινδυνοτερα αυτου.
🤬
Φαντασου, εχω...πηδηξει απο το πρωτο οροφο: για να ξεφυγω/εξαφανιστω απο αιντε-αιντε κουβαλημα καρα
επικινδυνο! Οσο για τη γ@μ@τοπικη ΕΣ διαπλοκη, και τον ελεω θεου Διοικητη που ειδα @ Καλαματα -διολου
τυχαιο το "που" γινονταν ετουτα- θα εκανε, ακομη και τον διαβοητο...Αραβαντινο (!), να φαινεται σαν Αγιος! 🛐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ξερεις, καλυτερα απο εμενα, το τι εχω ζησει? Δυστυχως υπηρξαν (πολυ) χειροτερα & επικινδυνοτερα αυτου.
🤬
Φαντασου, εχω...πηδηξει απο το πρωτο οροφο: για να ξεφυγω/εξαφανιστω απο αιντε-αιντε κουβαλημα καρα
επικινδυνο! Οσο για τη γ@μ@τοπικη ΕΣ διαπλοκη, και τον ελεω θεου Διοικητη που ειδα @ Καλαματα -διολου
τυχαιο το "που" γινονταν ετουτα- θα εκανε, ακομη και τον διαβοητο...Αραβαντινο (!), να φαινεται σαν Αγιος! 🛐

Υπαρχουν διαφορα είδη ασκών, για διαφορετική χρήση. 

Αιμα δε παίρνουν μεχρι να φουλαρει ο ασκός, αλλα μεχρι να φτασει σε συγκεκριμένο όγκο (~450ml), γιαυτο υπάρχει η ζυγαριά/αναδευτήρας απο κατω.

Μην αγχώνεσαι, δεν ήθελε κανείς να κλέψει το πολύτιμο υπερανθρωπο αίμα σου. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον η αιμοδοσια γινεται με ραντεβου (οχι αυθημερον) στον πενταψηφιο αριθμο 14970

Δεν εχω καταλαβει αν ειναι πανελλαδικος ο αριθμος 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 7:28 ΜΜ, Arkin είπε

Το προηγουμενο Σαββατο ηρθαν απο το Αχεπα πηγα εδωσα και δεν φορουσε κανεις μασκα ουτε καν οι γιατροι. Καθολου αποστασεις μεταξυ μας γενικα οπως καθε φορα. Τι συμβαινει δεν μπορω να καταλαβω. Οι γιατροι σαν να μην συμβαινει τιποτα χωρις μασκες απο πανω μας να βαλουμε τη βελονα κτλ. Η καποιος μας κοροιδευει με το ολο θεμα του ιου η δεν ξερω τι αλλο μπορει να συμβαινει.

ναι και εγώ τα ίδια είχα δει στο ΑΧΕΠΑ όταν έδωσα αίμα λίγο μετά τη λήξη του lockdown. Μόνο μια υπάλληλος φορούσε μάσκα και κανένας αιμοδότης. Τα κρεβάτια αιμοδοσίας δεν είχαν καμία αποστείρωση.

Γι' αυτό ακριβώς και βλέπουμε αυτά που βλέπουμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι η ποσότητα αίματος έχει σχέση και με το βάρος σώματος.

Δεν θα πάρουν το ίδιο από μια κοπελίτσα 45 κιλών, με έναν άντρα 90.

Αρκετές φορές βέβαια, επειδή αρκετοί άντρες δεν αντέχουν στη θέα του αίματος, λιποθυμούν και τελικά η ποσότητα είναι μικρή!

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Kαι η ποσότητα αίματος έχει σχέση και με το βάρος σώματος.

Δεν θα πάρουν το ίδιο από μια κοπελίτσα 45 κιλών, με έναν άντρα 90.

Αρκετές φορές βέβαια, επειδή αρκετοί άντρες δεν αντέχουν στη θέα του αίματος, λιποθυμούν και τελικά η ποσότητα είναι μικρή!

Περίπου. Υπάρχουν καποια κριτήρια - στόχοι που εχουν θεσπιστει. Καποια απο αυτα είναι:

 

- Στοχεύουν στα 450ml (+- 50ml) ανα ασκό. Περισσότερο αίμα πχ απο πιο εύσωμα ατομα δε χρειάζεται να παρουν. 

- Η αιμοδότη δε μπορει να ξεπερνα ενα Χ ποσοστό του σωματικού βάρους(αν θυμάμαι καλα είναι γυρω στο 10%). Γιαυτό μια κοπελίτσα των 45 κιλων αποκλείεται από αιμοδοσία. Το κατωτερο οριο είναι 50 κιλά για γυναίκες. 

Fun fact: Σε καποιες χωρες της Ασια λόγω του ότι η σωματική διάπλαση είναι μικρότερη των Ευρωπαίων, χρησιμοποιούν μικροτερους ασκούς και παίρνουν μικρότερες ποσότητες αίματος. 

- Η αιμοδότηση δε μπορεί να ξεπερνά ενα χρονικο όριο (επισης αν θυμάμαι καλα τα 10 λεπτά). Οποτε αν η ροη αιματος είναι αργή, η αιμοδότηση μπορεί να σταματήσει προτου φτάσει ο ασκος στον προβλεπόμενο όγκο. Εννοείται οτι το ίδιο συμβαίνει και στις περιπτώσεις που αναφέρεις (λιποθυμίες, ενοχλήσεις κτλ), οπου η αιμοδότηση σταματάει αμέσως. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από fmarulezkd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/8/2020 στις 1:01 ΜΜ, vagos789 είπε

Πλεον η αιμοδοσια γινεται με ραντεβου (οχι αυθημερον) στον πενταψηφιο αριθμο 14970

Δεν εχω καταλαβει αν ειναι πανελλαδικος ο αριθμος 

Για όλα τα νοσοκομεία? Θέλω να παω για αιμοδοσία Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης απο βδομάδα, πρεπει ραντεβού δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 8:40 ΠΜ, Greg9 είπε

Για όλα τα νοσοκομεία? Θέλω να παω για αιμοδοσία Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης απο βδομάδα, πρεπει ραντεβού δηλαδή?

Τελικά πήρα τηλέφωνο σήμερα και τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας, δεν χρειάζεται ραντεβού για αιμοδοσία. Ό,τι αλλαγή γίνει , θα την ανακοινώνουν και στο site τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 28/07/2020 at 05:02, TheDevilMayCare said:

Ετσι, εεετσι!! 💉

Σαντουιτσακι δεν μου εχουν δωσει ποτε? WTF μηπως καποιος τα καβατζωνει?
(οπως τα προγευματα στο στρατο που σε καποιες μοναδες δεν εβλεπαν ποτε..)

δεν νομιζω οτι τα καβατζωνουν.λογικα δεν φερνουν καν.το ννα εχει λιγο δικο του καθεστος απο οτι καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μόλις γύρισα από Ευαγγελισμό. Είμαι χρόνια εθελοντής αιμοδότης και δίνω συχνά.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν η μάσκα είναι υποχρεωτική από όλο το προσωπικό του νοσοκομείου ή όχι ; Μπορώ να κάνω κάπου καταγγελία;

Η κυρία της γραμματείας δεν στην αιμοδοσία δεν τη φορούσε. Μπήκαν και άτομα μέσα με τη μύτη εκτός μάσκας και δεν τους έλεγε κανείς τίποτα.

Λυπάμαι πραγματικά....

Θα το σκεφτώ πολύ πότε θα ξαναπάω 🤥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικό κράτος...

η φόρμα στο site της εθνικής αρχής διαφάνειας δεν λειτουργεί. https://aead.gr/ τους έστειλα mail με επώνυμη καταγγελία και περιμένω...

ενημέρωσα τηλεφωνικά και το εθνικό μητρώο αιμοδοτών https://blooddonorregistry.gr/

και το εθνικό κέντρο αιμοδοσίας https://ekea.gr/ αλλά δεν φάνηκε να συγκινείτε κανείς.

εγώ έχασα 1 ώρα για να βγάλω άκρη. Αν ακόμα και οι λίγοι που δίνουν αίμα σταματήσουμε αυτοί δεν θα έχουν καμία ευθύνη.

Κρίμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...