Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια πήραν κανέναν σας τηλέφωνο απο νοσοκομείο για να δώσει αίμα;

Με πηραν το πρωι απο τον Ερυθρο Σταυρο, να παω να δώσω γιατι οπως είπε είναι σε τραγική κατάσταση τα νοσοκομεία (με τρεμάμενη φωνή μου μίλαγε).

Απλα μου φένεται λίγο περίεργο, που με βρήκαν και με πήραν , ενω δεν είμαι εθελοντής; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Ρε παιδια πήραν κανέναν σας τηλέφωνο απο νοσοκομείο για να δώσει αίμα;

Με πηραν το πρωι απο τον Ερυθρο Σταυρο, να παω να δώσω γιατι οπως είπε είναι σε τραγική κατάσταση τα νοσοκομεία (με τρεμάμενη φωνή μου μίλαγε).

Απλα μου φένεται λίγο περίεργο, που με βρήκαν και με πήραν , ενω δεν είμαι εθελοντής; 

Δεν είναι περίεργο το να παίρνουν τηλέφωνο όταν έχουν μεγάλες ανάγκες. 

Το που σε βρήκαν είναι καλό ερώτημα. Εθελοντής δεν είσαι, αλλά έχεις δώσει ποτέ για συγγενή κτλ; Ή έκανες ποτέ χειρουργείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δώσει το καλοκαίρι για τον αδερφό μου που νοσηλεύοταν εκεί, μάλλον απο εκει με βρήκαν. Οκ then αν και φοβάμαι με τον covid, θα παω να δώσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος χρειαζεται ραντεβου.

Δες αν κάποιο νοσοκομείο ή ο ΕΚΕΑ διοργανώνει κάποια αιμοδοσία σε χώρο εκτός νοσοκομείου.

Η κατάσταση είναι τραγική εδώ και μήνες και σε παγκόσμιο επίπεδο (= ελάχιστες εισαγωγές αίματος).

Ειδικά όσοι είστε νέοι και δεν έχετε επαφές με ευπαθή άτομα δώστε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε αιμοπετάλια αυτήν τη περίοδο στα νοσοκομεία. Όποιος έχει λίγη παραπάνω ώρα να ξοδέψει, αξίζει να πάτε.

Πηγαίνω τακτικά στο ΑΧΕΠΑ (ανά 20 μέρες) και από αυτά που ακούω τα πράγματα είναι δύσκολα. Ήταν από ανέκαθεν, τώρα με το lockdown είναι χειρότερα. 

Πρέπει να κλείσει ραντεβου για να πάει κάποιος, για να σου πουν σε θέλουμε τότε, καθώς πρέπει να τα δώσουν άμεσα επειδή έχουν μικρή διάρκεια ζωής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια αιμοληψία είναι και μετά σε καλούν. από κει και πέρα όμως δεν υπάρχει διπλός έλεγχος. Εμένα μια φορά μου πήραν αίμα στην αρχή και πλέον απλά πηγαίνω για να δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και η αλήθεια είναι ότι όλη αυτή η χρονιά πέρασε στο τρέξιμο για όλους και ακόμα πιο πολύ για όσους εργάζονται σε νοσοκομεία. Θα έλεγα ότι τώρα είναι η ώρα να δώσουμε αίμα όσοι μπορούμε, γιατί με μεγάλο μέρος της χώρας μας σε lockdown οι ελλείψεις είναι μεγαλύτερες από κάθε άλλη φορά. Εγώ η ίδια κατάφερα και έδωσα αίμα πριν λίγες μέρες, και εργάζομαι η ίδια στον χώρο. Οι αιμοδοσίες γίνονται και σε σημεία εκτός νοσοκομείων και στα μεγάλα αστικά κέντρα και στις μικρότερες πόλεις προσπαθούμε να έχουμε έστω μια φορά την εβδομάδα κινητά συνεργεία. Το θέμα με τα ραντεβού δεν το γνωρίζω καθώς σε εμάς στην περιφέρεια δεν έχει προχωρήσει ακόμα, αλλά είμαι σίγουρη ότι ένα τηλεφώνημα στο νοσοκομείο που έχετε πιο κοντά θα σας πουν ό,τι χρειάζεται. Είναι σε κάτι στιγμές σαν αυτή που ζούμε που αξίζει να κάνουμε μια κίνηση σαν αυτήν και να μην αφήσουμε να καθυστερήσουν χειρουργεία που μπορούν να γίνουν άμεσα. Αν κάπου μπορώ να βοηθήσω και να απαντήσω σε απορίες θα προσπαθήσω να μπαίνω κάθε μέρα και να το κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αιμοδοσία (εθελοντική όχι για εξετάσεις) γνωρίζει κάποιος αν πιάνει το μήνυμα με κωδικό 1 ή πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο?

Δεν είμαι κοντά σε κέντρο αιμοδοσίας και ο δήμος δεν έχει κάτι, οπότε το σκέφτομαι μην πάω για καλό και φάω και πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνεις μήνυμα με κωδικό 1 και φεύγοντας από την ΝΥΑ (Νοσοκομειακή Υπηρεσία Αιμοδοσίας) ζητάς μια βεβαίωση που να λέει ότι έδωσες αίμα (ή ότι πήγες αλλά για κάποιον λόγο δεν μπόρεσες να δώσεις). Είσαι καλυμμένος. Μάσκα, ελαφρύ γεύμα πριν, έναν καλό ύπνο το προηγούμενο βράδυ και ταυτότητα/ ΑΜΚΑ. Όσοι μπορείτε πάτε, είναι κάτι που μπορεί πραγματικά να σώσει ζωές.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...