Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, poulinos said:

 

Μηπως δεν εισαι απο αθηνα?γιατι η αιμοδοσια θα ειναι στο συνταγμα.

ή μηπως κανα προβλημα με το email ή να πηγε στα spam?εκτος αν στελνουν το email se κυματα και οχι σε ολους μαζι για θεματα spamming + οτι ισως να εστειλαν σε συγκεκριμενες ομαδες αιματος??

Αθήνα είμαι και έχει περάσει το απαιτούμενο διάστημα απο την τελευταία αιμοδοσία. Τσέκαρα και σπαμ και όλα μετά που το ανέφερες αλλά τίποτα. Μάλλον απευθύνονται σε συγκεκριμένες ομάδες αίματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, poulinos είπε

to a+ ομως μπορει να παρει απο το 0+ που ειμαστε αρκετοι.

Μπα, προέχει το τραύμα και οι πολυμεταγγιζόμενοι.

Εμείς ζητάμε πολλές φορές το ελάχιστο που απαιτείται, αυτό που θα πάρουν σίγουρα οι ασθενείς όσο καλά και να πάει η επέμβαση και από εκεί και πέρα, ιν τρανσαμιν γουι τραστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σήμερα έγινα και εγώ εθελοντής. Έδινα σχεδόν κάθε 6 μήνες για κοντινά πρόσωπα και δεν είχα καταφέρει να γίνω εθελοντής έως σήμερα . Ο γιατρός μου είπε πως ως εθελοντής καλό είναι να δίνω ανά 6 μηνο και όχι 3 μηνο πάρα μόνο αν χρειαστεί ανάγκη για πρόσωπο γτ δεν κάνει καλό. Θα ακολουθήσω την συμβουλή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κανόνισα να πάω πάλι στις 29/1. Ελπίζω να μην ξανά αρρωστήσω στο μεταξύ. Μακριά από άρρωστα δίποδα από εδώ και στο εξής 😝

το μόνο που σκεφτομαι είναι ότι επειδή θα πρέπει να δώσω αίμα για κάποιες εξετάσεις μου είπαν από την αιμοδοσία ότι θα περιμένουμε πρώτα κανα τρίωρο να βγουν οι απαντήσεις από τις εξετάσεις και μετά θα δώσω αιμοδοσία (εντύπωση μου κάνει αυτό ομολογώ) οποτε θα πρέπει κάπως να σκοτώσω 3 ώρες. Πόσους καφέδες πια να πιω; Χαλάλι ωστόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2019 στις 10:17 ΠΜ, greekbusters είπε

Από σήμερα έγινα και εγώ εθελοντής. Έδινα σχεδόν κάθε 6 μήνες για κοντινά πρόσωπα και δεν είχα καταφέρει να γίνω εθελοντής έως σήμερα . Ο γιατρός μου είπε πως ως εθελοντής καλό είναι να δίνω ανά 6 μηνο και όχι 3 μηνο πάρα μόνο αν χρειαστεί ανάγκη για πρόσωπο γτ δεν κάνει καλό. Θα ακολουθήσω την συμβουλή του

Δεν νομιζω οτι βασιζεται σε επιστημονικα δεδομενα η αποψη του,ειναι απλα η λογικη του "να ειμαστε σιγουροι"

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα για εξάμηνο μου είπαν. Βέβαια εμένα το στήριξαν στο οτι ειμαι γυναίκα άρα θεωρητικά έχουμε μεγαλύτερη ευπάθεια σε αναιμίες, χαμηλό σίδηρο κλπ 

Βέβαια επειδή όντως έχω χαμηλό σίδηρο πίνω 10 μέρες το μήνα σίδηρο με φυλλικό αλλά και πάλι..

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πρακτικα δεν εχω δωσει ποτε πανω απο 2 φορες ανα ετος

Πρεπει να βρεις χρονο και να πας οταν ειναι ανοιχτο το τμημα αιμοδοσιας,να μην εισαι αρρωστος,να μην εχεις παει ταξιδι-οδοντιατρο,να ειναι ολα σωστα (παλμοι,πιεση),και δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται τελικα.Ισως για καποιον 20αρη που δεν εχει υποχρεωσεις να ειναι πιο απλα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δωσει αιμα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ετσι που το παρουσιαζουνε παιχνιδι η αιμοδοσια.

Μπορει να εχει επιπλοκες...

Αλλα η αναγκη που εχουνε σε αιμα αυτοι που το χρειαζονται ειναι ταξεις μεγεθους μεγαλυτερη απο τις οποιες παρενεργειες της αιμοδοσιας.

Αμα δεν εχεις προβλημα υγειας δεν βλαπτει να δινεις 1-2 φορες max το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρενεργειες δεν νομιζω να υπαρχουν αλλα αν εχεις χαμηλο αιματοκριτη η σιδηρο μπορει να ζαλιστεις και γενικα δεν σε αφηνουν να δωσεις αν εισαι σε πολυ χαμηλα επιπεδα. Να παθεις κατι δεν προκειται αν δωσεις αιμα. Ισα ισα που κανουν και εναν ελεγχο το αιμα καθε φορα που δινεις κυριως για μεταδιδομενα νοσηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι ετσι ο ελεγχος που κανουνε δεν τα πιανει ολα... για την ακριβεια πιανει μερικα..

Στο χαρτι που συμπληρωνεις αμα δεν πεις την αληθεια φεγουνε παρα πολλα αλλα και να την πεις εν αγνοια σου μπορει να ξεφυγουνε.

Μπορεις να παθεις διαφορα(δεν ειναι η ζαλη μονο περναει στρες ο οργανισμος με την αιμοδοσια)...

Αλλα αμα τα ζυγισεις αυτο δεν ειναι τιποτα πρεπει να δινεις αιμα γιατι για αλλους ειναι ζητημα ζωης και οπως ειναι για τους αλλους

μπορει να ειναι και για σενα αυριο μολις σου κατσει η στραβη.. και δε θελει πολυ να σου κατσει..

 

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2019 στις 4:21 ΜΜ, j2k είπε

Δεν ειναι ετσι ο ελεγχος που κανουνε δεν τα πιανει ολα... για την ακριβεια πιανει μερικα..

Στο χαρτι που συμπληρωνεις αμα δεν πεις την αληθεια φεγουνε παρα πολλα αλλα και να την πεις εν αγνοια σου μπορει να ξεφυγουνε.

Μπορεις να παθεις διαφορα(δεν ειναι η ζαλη μονο περναει στρες ο οργανισμος με την αιμοδοσια)...

Αλλα αμα τα ζυγισεις αυτο δεν ειναι τιποτα πρεπει να δινεις αιμα γιατι για αλλους ειναι ζητημα ζωης και οπως ειναι για τους αλλους

μπορει να ειναι και για σενα αυριο μολις σου κατσει η στραβη.. και δε θελει πολυ να σου κατσει..

Ελεγχουν για μεταδιδομενα νοσηματα μονο απο οτι ξερω. Για το στρες πρωτη φορα το ακουω. Μπορει να παω να δωσω και να παω και δουλεια την ιδια μερα χωρις θεμα. Μια φορα επειδη ειχα κοιμηθει αργα λιγο 2-3 δευτερελοπτα ζαλιστηκα αλλα μεχρι εκει. Καλα που ερχεται εδω αιμοδοσια και δινουμε γιατι πρεπει να κανεις 100χλμ για να δωσεις σε καποιο μεγαλο νοσοκομειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/01/2019 at 13:19, Arkin said:

Ετσι ακριβως. Στις αναγκες γινεται χαμος και οχι μονο στο αιμα σε ολα να τρεξουμε να βοηθησουμε κτλ τις αλλες μερες ειμαστε αλλοι ανθρωποι. Θεμα παιδειας λογικα. Ο Ελληνας εχει φιλοτιμο αλλα μονο οταν φτασουμε σε τερμα αναγκη και πεθαινει ο αλλος. Μεταλλιο πως περνεις? 13 φορες εχω δωσει νομιζω.

το φιλοτιμο για καποιο λογο βγαινει σπανια. στις 15 φορες αν θυμαμαι καλα σου δινουν ενα μεταλλιο χαλκινο και ενα χαρτι σαν ευχαριστηριο.δεν σημαινει οτι το κανουν παντου.στο nna το εκαναν.στις 25 φορες αν θυμαμαι σωστα παιρνεις το αργυρο μεταλλιο.δεν υπαρχει χρυσο.

On 21/01/2019 at 13:53, marmagia said:

Αθήνα είμαι και έχει περάσει το απαιτούμενο διάστημα απο την τελευταία αιμοδοσία. Τσέκαρα και σπαμ και όλα μετά που το ανέφερες αλλά τίποτα. Μάλλον απευθύνονται σε συγκεκριμένες ομάδες αίματος

τι να σου πω. δεν ξερω αν τα κριτηρια ειναι η ομαδα αιματος.εχω 0+ οποτε μπορουν να πουν οσοι ελαβαν το email τι ομαδα εχουν.

On 21/01/2019 at 19:07, Πέτρος said:

Μπα, προέχει το τραύμα και οι πολυμεταγγιζόμενοι.

Εμείς ζητάμε πολλές φορές το ελάχιστο που απαιτείται, αυτό που θα πάρουν σίγουρα οι ασθενείς όσο καλά και να πάει η επέμβαση και από εκεί και πέρα, ιν τρανσαμιν γουι τραστ.

εννοειται προεχουν αυτοι αφου ειναι σε αμεσο κινδυνο αλλα γενικα δικαιουσαι μια φιαλη που θεωρητικα παντα εκτος απροοπτου μπορεις να την ζτησεις οταν χρειαστει.

On 23/01/2019 at 10:17, greekbusters said:

Από σήμερα έγινα και εγώ εθελοντής. Έδινα σχεδόν κάθε 6 μήνες για κοντινά πρόσωπα και δεν είχα καταφέρει να γίνω εθελοντής έως σήμερα . Ο γιατρός μου είπε πως ως εθελοντής καλό είναι να δίνω ανά 6 μηνο και όχι 3 μηνο πάρα μόνο αν χρειαστεί ανάγκη για πρόσωπο γτ δεν κάνει καλό. Θα ακολουθήσω την συμβουλή του

καποιοι αλλοι γιατροι σου λενε οτι αμα εχεις μεγαλο αιματοκριτη πρεπει να δινεις πιο συχνα και οτι δεν κανει γενικα να εχεις υψηλο αιματοκριτη.

On 25/01/2019 at 10:22, vagos789 said:

Εγω πρακτικα δεν εχω δωσει ποτε πανω απο 2 φορες ανα ετος

Πρεπει να βρεις χρονο και να πας οταν ειναι ανοιχτο το τμημα αιμοδοσιας,να μην εισαι αρρωστος,να μην εχεις παει ταξιδι-οδοντιατρο,να ειναι ολα σωστα (παλμοι,πιεση),και δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται τελικα.Ισως για καποιον 20αρη που δεν εχει υποχρεωσεις να ειναι πιο απλα τα πραγματα

ολα ειναι σχετικα.παλια που ηταν και σαββατο το Nna ηταν πολυ ευκολο να παω εκει αφου δεν δουλευα.πλεον παω ακριβως πριν παω δουλεια απλα θελει προσοχη για καποιον που μπορει να ζαλιστει.Γενικοτερα δωσω δεν δωσω δεν καταλαβαινω διαφορα :P. βεβαια υπαρχουν και νοσοκομεια που ειναι ανοιχτα και το σαββατο.ειμαι 37:P

τωρα αυτο με τον οδοντιατρο και το ταξιδι ειλικρινα δεν ξερω για ποιο λογο τα λενε?οτι πχ θα παω για καθαρισμο στον οδοντιατρο και θα εχω χασει 5 σταγονες αιμα? ή να μην εχω κολλησει τιποτα απο υλικα που μπορει να μην αποστειρωθηκαν καλα? και επισης για το ταξιδι?εκτος αν εννοουν να μην εχεις ταξιδεψει σε χωρες που παιζουν παραξενες ασθενειες πχ κιτρινος πυρετος,μαλαρια (ελονοσια) κτλ.

3 hours ago, Arkin said:

Ελεγχουν για μεταδιδομενα νοσηματα μονο απο οτι ξερω. Για το στρες πρωτη φορα το ακουω. Μπορει να παω να δωσω και να παω και δουλεια την ιδια μερα χωρις θεμα. Μια φορα επειδη ειχα κοιμηθει αργα λιγο 2-3 δευτερελοπτα ζαλιστηκα αλλα μεχρι εκει. Καλα που ερχεται εδω αιμοδοσια και δινουμε γιατι πρεπει να κανεις 100χλμ για να δωσεις σε καποιο μεγαλο νοσοκομειο. 

η επαρχια ειναι ενα θεμα δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

 

τωρα αυτο με τον οδοντιατρο και το ταξιδι ειλικρινα δεν ξερω για ποιο λογο τα λενε?οτι πχ θα παω για καθαρισμο στον οδοντιατρο και θα εχω χασει 5 σταγονες αιμα? ή να μην εχω κολλησει τιποτα απο υλικα που μπορει να μην αποστειρωθηκαν καλα? και επισης για το ταξιδι?εκτος αν εννοουν να μην εχεις ταξιδεψει σε χωρες που παιζουν παραξενες ασθενειες πχ κιτρινος πυρετος,μαλαρια (ελονοσια) κτλ.

 

Στο λένε επειδή φοβούνται μην έχεις κολλήσει κάτι. Ακόμη και οι μοριακές εξετάσεις που κάνουν έχουν ένα τυφλό διάστημα που το DNA/RNA των ιών δεν μπορεί να ανιχνευθεί, οπότε και θέλουν να είναι σίγουροι. 

Για αυτό το λόγο πρέπει πάντα να λέμε την αλήθεια (πάντα να σκεφτόμαστε ότι το αίμα μπορεί να πάει στο παιδί/πατέρα/μητέρα/αδερφό μας).

Τέλος, ναι, μιλάνε για αυτές τις χώρες που υπάρχουν γενικότερα προβλήματα. Αν γράψεις ότι πήγες Γερμανία, θα το αγνοήσουν και θα δώσεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2019 στις 3:45 ΜΜ, djuan1988 είπε

Στο λένε επειδή φοβούνται μην έχεις κολλήσει κάτι. Ακόμη και οι μοριακές εξετάσεις που κάνουν έχουν ένα τυφλό διάστημα που το DNA/RNA των ιών δεν μπορεί να ανιχνευθεί, οπότε και θέλουν να είναι σίγουροι. 

Για αυτό το λόγο πρέπει πάντα να λέμε την αλήθεια (πάντα να σκεφτόμαστε ότι το αίμα μπορεί να πάει στο παιδί/πατέρα/μητέρα/αδερφό μας).

Τέλος, ναι, μιλάνε για αυτές τις χώρες που υπάρχουν γενικότερα προβλήματα. Αν γράψεις ότι πήγες Γερμανία, θα το αγνοήσουν και θα δώσεις κανονικά.

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο αυτός ο λόγος και εξηγούμαι:Τη τελευταία φορά που έδωσα σε συζήτηση με τη νοσηλεύτρια μου είπε ότι περισσότερο τους νοιάζουν τα πεταμένα υλικά και οι χαμένες εργατοώρες σε λήψη και εξέταση παρά κάτι άλλο.

Έχω δώσει,στα 28 μου,πάνω-κάτω 20 φορές(σε στρατό,αιμοδοσίες,για συγγενείς) και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε κατά τη διάρκεια ούτε μετά.Ξέρω τι πρέπει να κάνω όταν κανονίζω να πάω να δώσω αίμα κ φροντίζω να είμαι όπως πρέπει.Επειδή έχω υψηλό αιματοκρίτη,48-50 συνέχεια, όλοι οι γιατροί μου προτείνουν να δίνω 4 φορές το χρόνο.

Αν κάποιος έχει δηλώσει εθελοντής για μυελό των οστών μπορεί να μου πει αν είναι δυνατόν στην επόμενη αιμοδοσία να δηλώσω και εγώ εθελοντής αλλά να πάρουν δείγμα από το αίμα κ όχι με την μπατονέτα (δεν θα νιώσω καλά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι εθελόντρια και για μυελό και ειλικρινά οι μπαντονετες δεν σε κάνουν να νιώσεις άβολα. Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να δώσεις αίμα και όχι σάλιο; http://www.oramaelpidas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=110&Itemid=519

γινεται και με αίμα, αλλά καλύτερα επικοινώνησε με το κέντρο που σε εξυπηρετεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...