Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 26/05/2019 at 15:12, The_Judas said:

Ερχονται και σε εσάς ειδοποιήσεις sms για την επόμενη αιμοδοσία στις 12 το βράδυ ή μόνο σε εμένα; 

δεν τις εχω ενεργοποιησει για να το δω.

On 24/05/2019 at 17:11, Arkin said:

Καπως ετσι αλλα επρεπε να ειναι απογευμα τουλαχιστον. Εχετε πολλες επιλογες κατι που ειναι πολυ καλο οποτε μικρο το κακο. Αθηνα Θεσσαλονικη κυριως που δεχονται ολα τα νοσοκομεια αιμα.

εφοσον υπαρχουν και αλλα νοσοκομεια κατα καποιο τροπο σου λενε οτι αμα θες απογευμα πηγαινε αλλου.εχουμε Indeed αρκετα νοσοκομεια και σε σχετικα κοντινες αποστασεις για να δωσει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά χρόνια αιμοδότης. Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί απ όταν έκανα θυρεοειδοεκτομή (είχε δείξει κακοήθεια η βιοψία - πριν 11 χρόνια)και μου ρυθμίζει την δόση του Τ4 δεν ήταν πολύ θετική στο να δίνω αίμα. Μου είπε καλύτερα λόγω του ιστορικού μου να μην δίνω συχνά ή και καθόλου. Μου έκανε εντύπωση αυτό. Έχετε ακούσει για ανάλογες περιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

§      Θυρεοειδής

Μόνιμος αποκλεισμός σε κακοήθεια.

Παροδικός αποκλεισμός για 6 μήνες σε θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο.

Παροδικός αποκλεισμός για 24 μήνες μετά το τέλος της θεραπείας με αντιθυρεοειδικά φάρμακα.

Η Αιμοδοσία επιτρέπεται αν πρόκειται για ρυθμισμένη θεραπεία με θυροξίνη (Τ4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την περίπτωση μιας και δεν αποκλείονται όλοι. Για παράδειγμα σε κάποιες περιπτώσεις καρκίνου του δέρματος μπορούν μετά από ένα διάστημα να δώσουν ενώ ενήλικες με κακοήθειες του αίματος αποκλείονται δια βίου . Γενικά κάποιοι βασικοί λογικοί:

1) Ασφάλεια του αιμοδότη (πολλές φορές πρόκειται για άτομα και με άλλα προβλήματα/ γενικότερη σωματική αδυναμία)

2) Φάρμακα που λαμβάνει

3) Υπάρχει το θεωρητικό, σχεδόν απίθανο σενάριο καρκινικά κύτταρα του αιμοδότη να μην αντιμετωπιστούν από το ανοσοποιητικό ενός εξασθενημένου δέκτη με αποτέλεσμα την "μετάδοση καρκίνου". Κάποτε είχα διαβάσει για μια σχετική μελέτη που έγινε και δεν επιβεβαίωσε αυτό το σενάριο. Προφανώς για να αποκλειστεί έστω και αυτή η ελάχιστη πιθανότητα υπάρχει αυτός ο περιορισμός.

Πάντως όπως έλεγα τις προάλλες και σε ένα φίλο που δεν μπορεί να δώσει, ο καθένας μπορεί να βοηθήσει ξεκινώντας από παρότρυνση του περίγυρού του σχετικά με την εθελοντική τακτική αιμοδοσία ως την ένταξη σε κάποια ομάδα που διοργανώνει- προωθεί τις αιμοδοσίες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/06/2019 at 18:23, sakura22 said:

 

Πάντως όπως έλεγα τις προάλλες και σε ένα φίλο που δεν μπορεί να δώσει, ο καθένας μπορεί να βοηθήσει ξεκινώντας από παρότρυνση του περίγυρού του σχετικά με την εθελοντική τακτική αιμοδοσία ως την ένταξη σε κάποια ομάδα που διοργανώνει- προωθεί τις αιμοδοσίες κλπ.

εχω πριξει πολλα ατομα που μπορουν να δωσουν και με εχουν συνδεσει με τα κεντρικα.ο ενας απλα παει αν υπαρξει αναγκη ο αλλος φοβαμαι τις βελονες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι που έχω την περιέργεια γιατί κάποια στιγμή είχα ζητήσει αίμα για έναν συγγενή.

Εάν πάρουμε κάποια ποσότητα αίματος, ας πούμε 7 μονάδες και χρησιμοποιήσουμε τις 5, μπορούμε να στείλουμε πίσω τις 2 που έμειναν στα άτομα που μας τις έδωσαν;

Θα μπορούσα να το ρωτήσω σε κάποιο νοσοκομείο, αλλά μιας και βρληκα το θέμα εδώ, σκέφτηκα να κάνω την ερώτησή μου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, -^fallen said:

Να ρωτήσω κάτι που έχω την περιέργεια γιατί κάποια στιγμή είχα ζητήσει αίμα για έναν συγγενή.

Εάν πάρουμε κάποια ποσότητα αίματος, ας πούμε 7 μονάδες και χρησιμοποιήσουμε τις 5, μπορούμε να στείλουμε πίσω τις 2 που έμειναν στα άτομα που μας τις έδωσαν;

Θα μπορούσα να το ρωτήσω σε κάποιο νοσοκομείο, αλλά μιας και βρληκα το θέμα εδώ, σκέφτηκα να κάνω την ερώτησή μου.

δυστυχως οχι οσο ξερω. ακομα και μια να χρησιμοποιηθει οι υπολοιπες ας το πουμε "χανονται".μπορεις να ρωτησεις και στο νοσοκομειο ή μπορω και εγω οταν ξαναπαω αλλα οσο ξερω οχι δεν επιστρέφεται τιποτα εφοσον δοθηκε.

Και συνηθως δεν θα χρησιμοποιηθουν ολες αλλα ναι πρεπει να ειναι καλυμμενοι και σε περιπτωση χειροτερου σεναριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, poulinos είπε

δυστυχως οχι οσο ξερω. ακομα και μια να χρησιμοποιηθει οι υπολοιπες ας το πουμε "χανονται".μπορεις να ρωτησεις και στο νοσοκομειο ή μπορω και εγω οταν ξαναπαω αλλα οσο ξερω οχι δεν επιστρέφεται τιποτα εφοσον δοθηκε.

Και συνηθως δεν θα χρησιμοποιηθουν ολες αλλα ναι πρεπει να ειναι καλυμμενοι και σε περιπτωση χειροτερου σεναριου.

Το "χάνονται" να υποθέσω από το άτομο που τις ζητάει. Το νοσοκομείο που τις παρέλαβε τις κάνει δικές του.

Θα ψάξω πως έχει το όλο θέμα έτσι από περιέργεια.

Έχω την εντύπωση οτι είναι κάπως έτσι.

Ο Α είναι αιμοδότης και έχει στο λογαριασμό του 10 μονάδες. 

"Στέλνει" 3 μονάδες στον Β. Στέλνει δεν εννοούμε οτι οι 3 μονάδες συσκευάζονται και μεταφέρονται. Αφαιρούνται 3 μονάδες από τον Α και το νοσοκομείο που βρίσκεται ο Β δίνει 3 μονάδες που έχει εκείνο.

Αυτήν την εντύπωση έχω οτι γίνεται. 

Υπάρχουν και περιπτώσεις που γίνεται φυσική αποστολή μονάδων, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις έχω την εντύπωση πως γίνεται όπως περιέγραψα.

Δε το γνωρίζω. Είναι καθαρά πως φαντάζομαι εγώ την όλη διαδιαασία

Οπότε το να προστεθούν οι μονάδες ξανά σε αυτόν που τιςπροσέφερε θα ήταν μια διαδικασία όπως αυτή της αποστολής.

Εάν δεν κάνει κόπο, ναι, ρωτήστε.

Θα ήθελα να μάθω.

Ευχαριστώ

Edit: Άσχετο ... γίνεται να μπει ορθογραφικός έλεγχος όταν γράφουμε; :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakura22 είπε

Ναι σχεδόν όπως το περιέγραψες γίνεται, σαν να στέλνεις χρήματα μέσω τραπέζης.

Ναι, απλά το βασικό ερωτημά μου είναι τι γίνεται στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσαμε όλες τις μονάδες που λάβαμε.

Το "ηθικό" (αν και δεν είναι η λέξη που θέλω) είναι να δίνονται πίσω στο άτομο που μας τις πρόσφερε.

Το ^δίκαιο^ θα μπορούσα να πω, αλλά και πάλι σχετικό είναι αυτό.

Λογικά θα υπάρχουν και κάποιοι όροι στους αιμοδότες για την όλη διαδικασία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις αφήνεις δωρεά στο νοσοκομείο και εύχεσαι να μην σου χρειαστούν ξανά. 

Δεν θα τις πετάξουν στα σκουπίδια, αν είναι δυνατόν, θα τις χρησιμοποιήσει κάποιος/οι που τις έχεις ανάγκη.. 

Δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω τον λόγο της απορίας σου και βασικά σοκαρομαι γιατι αυτό που ρωτάς μου βγάζει έντονα το δικαίωμα της ιδιοκτησίας σε φιάλες αίματος!!!!! που πρέπει (ηθικό και δίκαιο) να επιστραφούν από το νοσοκομείο στον ιδιοκτήτη τους 

Δηλαδή άμα στις γυρίσουν πίσω και τις επιστρέψεις σε αυτούς που στις έδωσαν, θα ξαναβάλουν το αίμα πίσω στο σώμα τους ή θα τις κρατήσουν κάβα στο ψυγείο σε περίπτωση ανάγκης; 

 

Εμετουλης 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...