Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, tounion είπε

Τις αφήνεις δωρεά στο νοσοκομείο και εύχεσαι να μην σου χρειαστούν ξανά. 

Δεν θα τις πετάξουν στα σκουπίδια, αν είναι δυνατόν, θα τις χρησιμοποιήσει κάποιος/οι που τις έχεις ανάγκη.. 

Δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω τον λόγο της απορίας σου και βασικά σοκαρομαι γιατι αυτό που ρωτάς μου βγάζει έντονα το δικαίωμα της ιδιοκτησίας σε φιάλες αίματος!!!!! που πρέπει (ηθικό και δίκαιο) να επιστραφούν από το νοσοκομείο στον ιδιοκτήτη τους 

Δηλαδή άμα στις γυρίσουν πίσω και τις επιστρέψεις σε αυτούς που στις έδωσαν, θα ξαναβάλουν το αίμα πίσω στο σώμα τους ή θα τις κρατήσουν κάβα στο ψυγείο σε περίπτωση ανάγκης; 

Εμετουλης 

Είναι οι δικές σας φιάλες αίμα.

έχετε 5, δώσατε δύο σε έναν και τρείς σε έναν άλλον.

Χρησιμοποιήθηκαν 1 φιάλη από τον πρώτο και 2 από τον δεύτερο.

Γιατί να μης σας δωθούν πίσω οι 2 και αύριο μεθαύριο που θα χρειαστείτε εσείς αίμα ή κάποιος άλλος να μην έχετε για εσάς ή/και να στείλτε εκ νέου σε κάποιον άλλον;

Εντάξει, τις αφήνουμε δωρεά και θα τις πάρει κάποιος άλλος, αλλά γιατί έχω την εντύπωση οτι το νοσοκομείο δε θα τις προσφέρει έτσι απλόχερα.

Δε ξέρω .... :(

Edit: Ένα σενάριο έφτιαξα. Νομίζω οτι είναι εύστοχος ο συλλογισμός μου

Edit 2: Για να προλάβω τυχών σχόλια και να αποφύγουμε πιθανές διενέξεις. Δεν κάνουμε αναφορά στο να τις ζητάει πίσω ο αποστολέας, το οποίο ίσως κάποιος θα μπορούσε να το κατακρίνει. Απλά είμαι της άποψης οτι το νοσοκομείο θα έπρεπε να τις επιστρέφει στον αιμοδότη ώστε αυτός να έχει τη δυνατότητα να βοηθήσει ξανά κάποιον που έχει ανάγκη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι δεν θα σκέφτηκες ποτέ ότι το νοσοκομείο κρατάει πάντα αίμα σε αρκετές ποσότητες ώστε να μπορεί να καλύψει κάποιες ανάγκες... 

Φαντάζομαι ότι έαν εσύ μπεις ξημερώματα μισοπεθαμενος μετά από τροχαίο και χρειάζεσαι επειγόντως 5 φυάλες αίμα για να μην πεθάνεις... Δεν θα σε πειράξει να περιμένουν τους συγγενείς και τους φίλους σου να έρθουν να δώσουν το δικό τους αίμα για να ζήσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, tounion είπε

Φανταζομαι δεν θα σκέφτηκες ποτέ ότι το νοσοκομείο κρατάει πάντα αίμα σε αρκετές ποσότητες ώστε να μπορεί να καλύψει κάποιες ανάγκες... 

Φαντάζομαι ότι έαν εσύ μπεις ξημερώματα μισοπεθαμενος μετά από τροχαίο και χρειάζεσαι επειγόντως 5 φυάλες αίμα για να μην πεθάνεις... Δεν θα σε πειράξει να περιμένουν τους συγγενείς και τους φίλους σου να έρθουν να δώσουν το δικό τους αίμα για να ζήσεις...

Μάλλον δε καταλάβατε το ερώτημά μου.

Αναφέρομαι σε κάτι τελείως διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα λέτε, μπορεί να δούμε και ιδιωτική επιχειρηματικότητα στο αίμα σύντομα και να κρατάμε φυαλες στο ψυγείο μας και να τις δίνουμε με τους κανόνες της αγοράς. Μέχρι τότε, το αίμα το διαχειρίζονται αποκλειστικά τα νοσοκομεία που σε αυτά θα πάτε τελικά αν το χρειαστείτε ποτέ, αυτό σας εξηγώ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tounion είπε

Ετσι οπως τα λέτε, μπορεί να δούμε και ιδιωτική επιχειρηματικότητα στο αίμα σύντομα και να κρατάμε φυαλες στο ψυγείο μας και να τις δίνουμε με τους κανόνες της αγοράς. Μέχρι τότε, το αίμα το διαχειρίζονται αποκλειστικά τα νοσοκομεία που σε αυτά θα πάτε τελικά αν το χρειαστείτε ποτέ, αυτό σας εξηγώ .

Και πάλι λέτε κάτι τελείως διαφορετικό. Έχει νόημα αυτό που λέτε αλλά δεν έχει κανένα νόημα και καμία σχέση, σε σχέση με το ερώτημα που θέτω εγώ.

Να ξαναπώ λοιπόν ένα σενάριο.

Εγώ έρχομαι στη κοινότητα του insomnia και ζητάω αίμα. Το έχω κάνει, όχι στο insomnia.

Εσείς είστε εθελοντής αιμοδοτής και είστε πρόθυμος να μου προσφέρετε αίμα.

Εγώ σας δίνω τα στοιχεία του ασθενούς και εσείς στέλνετε παράδειγμα 5 φιάλες.

Εσείς το κάνετε με τη καλή σας τη καρδιά γιατί αυτό αισθάνεστε, αυτό θεωρείτε σωστό, το κάνετε γιατί έτσι, για όποιον δικό σας λόγο και είστε ικανοποιημένος με την ενέργειά σας. Και μπράβο σας.

Θεωρητικά, συνεπώς και πρακτικά (μιας και η θεωρία έχει πράξη (π.χ πυθαγώρειο θεώρημα)) η όλη συζήτηση θα μπορούσε να τελειώσει εδώ και να μη πούμε τίποτα άλλο.

Εγώ, απλά ρωτάω μια συγκεκριμμένη ερώτηση, λόγω μιας απορίας.

Η απορία μου λοιπόν είναι εάν κάποιος γνωρίζει το αν οι φιάλες που δεν χρησιμοποιήθηκαν αποστέλονται πίσω στον εθελοντή αιμοδότη. 

Συμφωνώ στο ότι ένας αιμοδότης δίνει τις φιάλες που δίνει από επιλογή του, συνεπώς αφού τις δίνει οικειοθελώς παύουν να είναι δικές του.

Έτσι λοιπόν, εγώ που χρησιμοποίησα τις τρεις από τις πέντε φιάλες που μου δώσατε, αναρωτιέμαι αν μπορώ να στείλω πίσω τις δύο σε περίπτωση που εσείς τις χρειαστείτε για εσάς ή/και κάποιον άλλον. Άσχετα εάν εσείς δεν τις περιμένετε πίσω, άσχετα αν δε σας απασχολεί. Είναι πως το σκέφτομαι εγώ και λέω "Ο άνθρωπος μου έστειλε 5 φιάλες, να του δώσω πίσω τις 2, να τις δώσει άλλού. μπορεί να τις χρειαστέι... μπορεί... μπορεί μπορεί." Εσάς μπορεί να μη σας νοιάζει. εγώ δε το ξέρω. Απλά κάνω ένα ερώτημα

 

Αυτό που λέτε εσείς έχει νόημα αλλά για μια τελείως διαφορετική συζήτηση.

θα το ρωτήσω σε κάποιο νοσοκομείο η μπορεί και να περιμένω να μου απαντήσει ο συντονιστής poulinos

Edit: Ο ανώτερος συντονιστής poulinos (είναι super moderator) :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Από όσο γνωρίζω δεν επιστρέφονται γιατί καθημερινά υπάρχει ανάγκη για αίμα σε ασθενείς στους οποίους είτε δεν το ζητάνε είτε πολλοί δεν έχουν τη δυνατότητα να βρουν άτομα.

 

Επεξ/σία από nogoso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2019 στις 8:41 ΜΜ, tounion είπε

Φανταζομαι δεν θα σκέφτηκες ποτέ ότι το νοσοκομείο κρατάει πάντα αίμα σε αρκετές ποσότητες ώστε να μπορεί να καλύψει κάποιες ανάγκες... 

Φαντάζομαι ότι έαν εσύ μπεις ξημερώματα μισοπεθαμενος μετά από τροχαίο και χρειάζεσαι επειγόντως 5 φυάλες αίμα για να μην πεθάνεις... Δεν θα σε πειράξει να περιμένουν τους συγγενείς και τους φίλους σου να έρθουν να δώσουν το δικό τους αίμα για να ζήσεις...

 

12 ώρες πριν, nogoso είπε

Καλημέρα,

Από όσο γνωρίζω δεν επιστρέφονται γιατί καθημερινά υπάρχει ανάγκη για αίμα σε ασθενείς στους οποίους είτε δεν το ζητάνε είτε πολλοί δεν έχουν τη δυνατότητα να βρουν άτομα.

@-^fallenΤώρα το κατάλαβες ??

Υ.Γ. Γίνε αιμοδότης και θα δικαιούσαι πάντα αίμα για σένα και για συγγενείς α' βαθμού 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 ώρες πριν, tounion είπε

@-^fallenΤώρα το κατάλαβες ??

Υ.Γ. Γίνε αιμοδότης και θα δικαιούσαι πάντα αίμα για σένα και για συγγενείς α' βαθμού 

Να καταλάβω τι; Ότι επειδή εσείς παραθέσατε το κείμενο ενός άλλου ο οποίος λέει τη γνώμη του (και καλά κάνει ο άνθρωπος) αλλά δεν είναι σίγουρος για αυτή, είναι έτσι επειδή εσείς απλά την παραθέσατε.

Δηλαδή δεν είμαστε σίγουροι για κάτι και ο Α ρωτάει
Ο Β λέει την άποψή του και καλά κάνει (δε ξέρουμε όμως αν ισχύει)
Ο Γ (εσείς) παραθέτει την άποψη του Β στον Α (εμένα) και του λέει "κατάλαβες;"
Άρα είναι έτσι. Επιτρέψατέ μου να διαφωνήσω

Δε πειράζει.
Αύριο που θα πάω στο Γεννηματάς για μια εξέταση θα το ρωτήσω.

Ευχαριστώ πάντως.

Edit: Είχα πάει να δώσω μια φορά αίμα, χρόνια πριν όταν ήμουν στρατό, αλλά δε πήγε καλά.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2019 στις 10:20 ΜΜ, -^fallen είπε

Και πάλι λέτε κάτι τελείως διαφορετικό. Έχει νόημα αυτό που λέτε αλλά δεν έχει κανένα νόημα και καμία σχέση, σε σχέση με το ερώτημα που θέτω εγώ.

Να ξαναπώ λοιπόν ένα σενάριο.

Εγώ έρχομαι στη κοινότητα του insomnia και ζητάω αίμα. Το έχω κάνει, όχι στο insomnia.

Εσείς είστε εθελοντής αιμοδοτής και είστε πρόθυμος να μου προσφέρετε αίμα.

Εγώ σας δίνω τα στοιχεία του ασθενούς και εσείς στέλνετε παράδειγμα 5 φιάλες.

Εσείς το κάνετε με τη καλή σας τη καρδιά γιατί αυτό αισθάνεστε, αυτό θεωρείτε σωστό, το κάνετε γιατί έτσι, για όποιον δικό σας λόγο και είστε ικανοποιημένος με την ενέργειά σας. Και μπράβο σας.

Θεωρητικά, συνεπώς και πρακτικά (μιας και η θεωρία έχει πράξη (π.χ πυθαγώρειο θεώρημα)) η όλη συζήτηση θα μπορούσε να τελειώσει εδώ και να μη πούμε τίποτα άλλο.

Εγώ, απλά ρωτάω μια συγκεκριμμένη ερώτηση, λόγω μιας απορίας.

Η απορία μου λοιπόν είναι εάν κάποιος γνωρίζει το αν οι φιάλες που δεν χρησιμοποιήθηκαν αποστέλονται πίσω στον εθελοντή αιμοδότη. 

Συμφωνώ στο ότι ένας αιμοδότης δίνει τις φιάλες που δίνει από επιλογή του, συνεπώς αφού τις δίνει οικειοθελώς παύουν να είναι δικές του.

Έτσι λοιπόν, εγώ που χρησιμοποίησα τις τρεις από τις πέντε φιάλες που μου δώσατε, αναρωτιέμαι αν μπορώ να στείλω πίσω τις δύο σε περίπτωση που εσείς τις χρειαστείτε για εσάς ή/και κάποιον άλλον. Άσχετα εάν εσείς δεν τις περιμένετε πίσω, άσχετα αν δε σας απασχολεί. Είναι πως το σκέφτομαι εγώ και λέω "Ο άνθρωπος μου έστειλε 5 φιάλες, να του δώσω πίσω τις 2, να τις δώσει άλλού. μπορεί να τις χρειαστέι... μπορεί... μπορεί μπορεί." Εσάς μπορεί να μη σας νοιάζει. εγώ δε το ξέρω. Απλά κάνω ένα ερώτημα

Αυτό που λέτε εσείς έχει νόημα αλλά για μια τελείως διαφορετική συζήτηση.

θα το ρωτήσω σε κάποιο νοσοκομείο η μπορεί και να περιμένω να μου απαντήσει ο συντονιστής poulinos

Edit: Ο ανώτερος συντονιστής poulinos (είναι super moderator) :)

εστω οτι 5 ανθρωποι δινουν απο μια μοναδα αιμα σε καποιον, και αυτος τελικα χρειαζεται 4. Λες να επιστρεψουν τη μια στους 5 εξ αδιερετου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάτι άκυρο. Έδωσα αίμα το μεσημέρι 

ΟΚ σήμερα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να κάνω. Αύριο μπορώ να πάω γυμναστήριο (κάνα δίωρο) η για τρέξιμο (4χιλ+σπριντ) ? 

Μια μέρα αρκει η να περιμένω και άλλο? 

Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο να φάω για να αναπληρωθεί το αίμα η ο σίδηρος πιο άμεσα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προσωπικο θεμα το ποσο ετοιμος θα εισαι αυριο,εγω πχ δεν θα επιδιωξω να παω την επομενη ημερα για προπονηση με φουλ ενταση

Οι οδηγιες λενε οτι μια μερα αρκει,αλλα η δικη μου εμπειρια λεει οτι πχ για να κατεβεις σε αγωνα,δηλαδη φουλ ενταση,δεν αρκει.

Πολλα υγρα λενε μονο,οχι κατι αλλο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο όπως είπε και ο vagos είναι πολλά υγρά (όχι αλκοολ) ειδικά τις πρώτες ώρες.

Απο κει και πέρα το σώμα σου θα τα αναπληρώσει εντός ημερών (αίμα)- εβδομάδων (σίδηρος). Ειδικά για το σίδηρο φάε τροφές πλούσιες σε αυτόν (πχ κρέας), ιδανικά μαζί με τροφές που έχουν βιταμίνη C που αν θυμάμαι καλά βοηθάει στην απορρόφηση του (μη ζωικού;) σιδήρου. Προφανώς δεν είναι αναγκαίο κάτι τέτοιο (με εξαίρεση ίσως αν έχεις ήδη θέμα με το σίδηρο που όμως τότε μάλλον δεν θα έπρεπε να δίνεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 10/06/2019 at 17:36, -^fallen said:

Το "χάνονται" να υποθέσω από το άτομο που τις ζητάει. Το νοσοκομείο που τις παρέλαβε τις κάνει δικές του.

Θα ψάξω πως έχει το όλο θέμα έτσι από περιέργεια.

Έχω την εντύπωση οτι είναι κάπως έτσι.

Ο Α είναι αιμοδότης και έχει στο λογαριασμό του 10 μονάδες. 

"Στέλνει" 3 μονάδες στον Β. Στέλνει δεν εννοούμε οτι οι 3 μονάδες συσκευάζονται και μεταφέρονται. Αφαιρούνται 3 μονάδες από τον Α και το νοσοκομείο που βρίσκεται ο Β δίνει 3 μονάδες που έχει εκείνο.

Αυτήν την εντύπωση έχω οτι γίνεται. 

Υπάρχουν και περιπτώσεις που γίνεται φυσική αποστολή μονάδων, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις έχω την εντύπωση πως γίνεται όπως περιέγραψα.

Δε το γνωρίζω. Είναι καθαρά πως φαντάζομαι εγώ την όλη διαδιαασία

Οπότε το να προστεθούν οι μονάδες ξανά σε αυτόν που τιςπροσέφερε θα ήταν μια διαδικασία όπως αυτή της αποστολής.

Εάν δεν κάνει κόπο, ναι, ρωτήστε.

Θα ήθελα να μάθω.

Ευχαριστώ

Edit: Άσχετο ... γίνεται να μπει ορθογραφικός έλεγχος όταν γράφουμε; :)

a.οχι δεν υπαρχει οσο γραφεις κατι που να τα διορθωνει αυτοματα.μετα ειναι θεμα browser να στα βγαζει με κοκκινο οτι ειναι λαθος. ναι δεν στελνει το χ νοσοκομειο στο αλλο τις 3 μοναδες εκτος αν για καποιο λογο δεν υπαρχει η συγκεκριμενη ομαδα αιματος. και οχι δεν γυρνανε πισω.και 5 να ζητησουν και 2 να χρησιμοποιησουν οι αλλες χανονται για αυτον που τις εδωσε.

On 10/06/2019 at 18:58, -^fallen said:

Ναι, απλά το βασικό ερωτημά μου είναι τι γίνεται στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσαμε όλες τις μονάδες που λάβαμε.

Το "ηθικό" (αν και δεν είναι η λέξη που θέλω) είναι να δίνονται πίσω στο άτομο που μας τις πρόσφερε.

Το ^δίκαιο^ θα μπορούσα να πω, αλλά και πάλι σχετικό είναι αυτό.

Λογικά θα υπάρχουν και κάποιοι όροι στους αιμοδότες για την όλη διαδικασία.

Θεωρητικα ναι θα μπορουσαν να στην ξαναπερασουν στην καρτελα σου.στην πραξη δεν γινεται

On 10/06/2019 at 19:48, tounion said:

Τις αφήνεις δωρεά στο νοσοκομείο και εύχεσαι να μην σου χρειαστούν ξανά. 

Δεν θα τις πετάξουν στα σκουπίδια, αν είναι δυνατόν, θα τις χρησιμοποιήσει κάποιος/οι που τις έχεις ανάγκη.. 

Δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω τον λόγο της απορίας σου και βασικά σοκαρομαι γιατι αυτό που ρωτάς μου βγάζει έντονα το δικαίωμα της ιδιοκτησίας σε φιάλες αίματος!!!!! που πρέπει (ηθικό και δίκαιο) να επιστραφούν από το νοσοκομείο στον ιδιοκτήτη τους 

Δηλαδή άμα στις γυρίσουν πίσω και τις επιστρέψεις σε αυτούς που στις έδωσαν, θα ξαναβάλουν το αίμα πίσω στο σώμα τους ή θα τις κρατήσουν κάβα στο ψυγείο σε περίπτωση ανάγκης; 

Εμετουλης 

δεν εννοει αυτο.σου λεει οτι εχω πχ εχω δωσει 5 φορες αιμα και δικαιουμαι να χρησιμοποιησω 5 φιαλες αν τυχει πχ κατι στον αδερφο μου. γινεται κατι και του δινω 5 φιαλες που μου ζητησαν αλλα χρησιμοποιουνται οι 2. και ρωταει αν αυτες οι 3 θα σου επιστραφουν ωστε να φαινεται οτι δικαιουμαι 3 φιαλες αντι για 0 σε περιπτωση που τυχει κατι. δεν το λεει με την εννοια της ιδιοκτησιας.εννοειται οτι δεν πανε χαμενες απλα σου λεει οτι εχω χασει 3 φιαλες που μπορει σε χ μερες να την χρειαστω για τον ταδε συγγενη μου.αντιστοιχα να πιστωθουν στο χ ατομο που εδωσε ωστε να δικαιουται και αυτος μια αμα του τυχει κατι αφου εδωσε και δεν χρησιμοποιηθηκε. 

On 10/06/2019 at 20:41, tounion said:

Φανταζομαι δεν θα σκέφτηκες ποτέ ότι το νοσοκομείο κρατάει πάντα αίμα σε αρκετές ποσότητες ώστε να μπορεί να καλύψει κάποιες ανάγκες... 

Φαντάζομαι ότι έαν εσύ μπεις ξημερώματα μισοπεθαμενος μετά από τροχαίο και χρειάζεσαι επειγόντως 5 φυάλες αίμα για να μην πεθάνεις... Δεν θα σε πειράξει να περιμένουν τους συγγενείς και τους φίλους σου να έρθουν να δώσουν το δικό τους αίμα για να ζήσεις...

ολοι ξερουμε οτι αν ειναι κατι επειγον θα σου δωσουν αιμα.και εννοειται οτι κρατανε spare.ειτε το σβησουν απο σενα ειτε στο ξαναγυρισουν στην καρτελα σου και στις 2 περιπτωσεις υπαρχει σαν Spare στο νοσοκομειο για οποιονδηποτε χρειαστει.το ερωτημα του ειναι αν θα πρεπε να στο ξαναπροσθεσουν στην καρτελα σου διοτι μπορει κατι να ξαναγινει και να μην ειναι ευκολο να βρεις αλλες 5 φιαλες αντι για 2 αν στις ειχα ξαναγυρισει.

On 10/06/2019 at 21:13, tounion said:

Ετσι οπως τα λέτε, μπορεί να δούμε και ιδιωτική επιχειρηματικότητα στο αίμα σύντομα και να κρατάμε φυαλες στο ψυγείο μας και να τις δίνουμε με τους κανόνες της αγοράς. Μέχρι τότε, το αίμα το διαχειρίζονται αποκλειστικά τα νοσοκομεία που σε αυτά θα πάτε τελικά αν το χρειαστείτε ποτέ, αυτό σας εξηγώ .

πολλα γινονται ηδη.εχουν αναφερθει αρκετα παραδειγματα οτι θες 5 φιαλες αιμα σου δινω με 1000 ευρω την μια.ειτε δινονται απο ατομο που εχει ειτε ο dealer βρισκει 5-10 ατομα που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα τους δινει  20 ευρω να δωσουν αιμα και μετα ο αλλος τις "πουλαει" 500.εχει βγει και στις ειδησεις τετοιο θεμα.

On 10/06/2019 at 22:20, -^fallen said:

Και πάλι λέτε κάτι τελείως διαφορετικό. Έχει νόημα αυτό που λέτε αλλά δεν έχει κανένα νόημα και καμία σχέση, σε σχέση με το ερώτημα που θέτω εγώ.

Να ξαναπώ λοιπόν ένα σενάριο.

Εγώ έρχομαι στη κοινότητα του insomnia και ζητάω αίμα. Το έχω κάνει, όχι στο insomnia.

Εσείς είστε εθελοντής αιμοδοτής και είστε πρόθυμος να μου προσφέρετε αίμα.

Εγώ σας δίνω τα στοιχεία του ασθενούς και εσείς στέλνετε παράδειγμα 5 φιάλες.

Εσείς το κάνετε με τη καλή σας τη καρδιά γιατί αυτό αισθάνεστε, αυτό θεωρείτε σωστό, το κάνετε γιατί έτσι, για όποιον δικό σας λόγο και είστε ικανοποιημένος με την ενέργειά σας. Και μπράβο σας.

Θεωρητικά, συνεπώς και πρακτικά (μιας και η θεωρία έχει πράξη (π.χ πυθαγώρειο θεώρημα)) η όλη συζήτηση θα μπορούσε να τελειώσει εδώ και να μη πούμε τίποτα άλλο.

Εγώ, απλά ρωτάω μια συγκεκριμμένη ερώτηση, λόγω μιας απορίας.

Η απορία μου λοιπόν είναι εάν κάποιος γνωρίζει το αν οι φιάλες που δεν χρησιμοποιήθηκαν αποστέλονται πίσω στον εθελοντή αιμοδότη. 

Συμφωνώ στο ότι ένας αιμοδότης δίνει τις φιάλες που δίνει από επιλογή του, συνεπώς αφού τις δίνει οικειοθελώς παύουν να είναι δικές του.

Έτσι λοιπόν, εγώ που χρησιμοποίησα τις τρεις από τις πέντε φιάλες που μου δώσατε, αναρωτιέμαι αν μπορώ να στείλω πίσω τις δύο σε περίπτωση που εσείς τις χρειαστείτε για εσάς ή/και κάποιον άλλον. Άσχετα εάν εσείς δεν τις περιμένετε πίσω, άσχετα αν δε σας απασχολεί. Είναι πως το σκέφτομαι εγώ και λέω "Ο άνθρωπος μου έστειλε 5 φιάλες, να του δώσω πίσω τις 2, να τις δώσει άλλού. μπορεί να τις χρειαστέι... μπορεί... μπορεί μπορεί." Εσάς μπορεί να μη σας νοιάζει. εγώ δε το ξέρω. Απλά κάνω ένα ερώτημα

Αυτό που λέτε εσείς έχει νόημα αλλά για μια τελείως διαφορετική συζήτηση.

θα το ρωτήσω σε κάποιο νοσοκομείο η μπορεί και να περιμένω να μου απαντήσει ο συντονιστής poulinos

Edit: Ο ανώτερος συντονιστής poulinos (είναι super moderator) :)

δεν επιστρεφονται αυτο ειναι το σιγουρο.και εχει τυχει να δωσω και να μην εχει χρησιμοποιηθει.

On 11/06/2019 at 08:56, nogoso said:

Καλημέρα,

Από όσο γνωρίζω δεν επιστρέφονται γιατί καθημερινά υπάρχει ανάγκη για αίμα σε ασθενείς στους οποίους είτε δεν το ζητάνε είτε πολλοί δεν έχουν τη δυνατότητα να βρουν άτομα.

Δεν επιστρεφονται αλλα επισης αν η επεμβαση δεν ειναι επειγον δεν σε βαζουν ευκολα αν δεν βρεις τις φιαλες που πρεπει.

On 17/06/2019 at 17:40, fredd0 said:

εστω οτι 5 ανθρωποι δινουν απο μια μοναδα αιμα σε καποιον, και αυτος τελικα χρειαζεται 4. Λες να επιστρεψουν τη μια στους 5 εξ αδιερετου?

αν ηθελαν να γινει αυτο θα εβρισκαν λυση.γενικα τροποι υπαρχουν απλα δεν το θελουν. 

On 18/06/2019 at 21:15, rudigarcia222 said:

Παίδες κάτι άκυρο. Έδωσα αίμα το μεσημέρι 

ΟΚ σήμερα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να κάνω. Αύριο μπορώ να πάω γυμναστήριο (κάνα δίωρο) η για τρέξιμο (4χιλ+σπριντ) ? 

Μια μέρα αρκει η να περιμένω και άλλο? 

Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο να φάω για να αναπληρωθεί το αίμα η ο σίδηρος πιο άμεσα? 

ειναι και το πως νιωθεις εσυ. απο οργανισμο σε οργανισμο αλλαζουν πολλα.πχ δινω αιμα και δεν καταλαβαινω τιποτα.και γυμναστηριο εχει τυχει να παω same day οπως και να φυγω λιγο γρηγορα απο το hospital λογω οτι δουλευα.γενικοτερα δεν με επηρεαζει η αιμοδοσια.αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ισχυει σε ολους οποτε τυπικα καλο ειναι την ιδια μερα να ειμαστε χαλαροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν και ίσως είναι άσχετο με το θεμα, εμένα ελλάδα δεν μαφήνουν να δώσω αίμα γιατί αντι για 400,000 αιμοπετάλια έχω 410,000, και είναι κρίμα γιατί και μια χαρά είμαι, και αίμα δίνω δεκαετίες τώρα στο εξωτερικό που ζω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...