Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, kourkoumpini said:

αν και ίσως είναι άσχετο με το θεμα, εμένα ελλάδα δεν μαφήνουν να δώσω αίμα γιατί αντι για 400,000 αιμοπετάλια έχω 410,000, και είναι κρίμα γιατί και μια χαρά είμαι, και αίμα δίνω δεκαετίες τώρα στο εξωτερικό που ζω :(

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα οσο ξερω βλεπουν αιματοκριτη και αυτο με βαση την αιμοσφαιρινη χ 3.συν οτι αμα εχεις μεγαλο αιματοκριτη θελουν να δινεις αιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
3 minutes ago, poulinos said:

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα οσο ξερω βλεπουν αιματοκριτη και αυτο με βαση την αιμοσφαιρινη χ 3.συν οτι αμα εχεις μεγαλο αιματοκριτη θελουν να δινεις αιμα.

έτσι κάνουν  έξω. αλλά θεσνίκη δεν μαφηνουν να δωσω αιμα. και με τσατίζει ιδιαιτέρως γιατι είναι κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, kourkoumpini said:

έτσι κάνουν  έξω. αλλά θεσνίκη δεν μαφηνουν να δωσω αιμα. και με τσατίζει ιδιαιτέρως γιατι είναι κριμα.

Σου κανουν γενικη αιματος καθε φορα και το βλεπουν οτι εχεις τοσο?αλλαξε νοσοκομειο. οσες φορες ειχα παει απλα μου εκαναν για αιμοσφαιρινη και απο αυτο εβρισκαν τον αιματοκριτη.μια φορα μου εκαναν γενικη επειδη ειχα αιματοκριτη στο οριο και ηθελαν να δουν πως ειναι ολα τα υπολοιπα για να αποφασισουν αν πρεπει να δωσω ή οχι. πραγματι ειναι κριμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/6/2019 στις 10:20 ΜΜ, -^fallen είπε

Εγώ, απλά ρωτάω μια συγκεκριμμένη ερώτηση, λόγω μιας απορίας.

Η απορία μου λοιπόν είναι εάν κάποιος γνωρίζει το αν οι φιάλες που δεν χρησιμοποιήθηκαν αποστέλονται πίσω στον εθελοντή αιμοδότη. 

Συμφωνώ στο ότι ένας αιμοδότης δίνει τις φιάλες που δίνει από επιλογή του, συνεπώς αφού τις δίνει οικειοθελώς παύουν να είναι δικές του.

Έτσι λοιπόν, εγώ που χρησιμοποίησα τις τρεις από τις πέντε φιάλες που μου δώσατε, αναρωτιέμαι αν μπορώ να στείλω πίσω τις δύο σε περίπτωση που εσείς τις χρειαστείτε για εσάς ή/και κάποιον άλλον. Άσχετα εάν εσείς δεν τις περιμένετε πίσω, άσχετα αν δε σας απασχολεί. Είναι πως το σκέφτομαι εγώ και λέω "Ο άνθρωπος μου έστειλε 5 φιάλες, να του δώσω πίσω τις 2, να τις δώσει άλλού. μπορεί να τις χρειαστέι... μπορεί... μπορεί μπορεί." Εσάς μπορεί να μη σας νοιάζει. εγώ δε το ξέρω. Απλά κάνω ένα ερώτημα

Αυτό που λέτε εσείς έχει νόημα αλλά για μια τελείως διαφορετική συζήτηση.

θα το ρωτήσω σε κάποιο νοσοκομείο η μπορεί και να περιμένω να μου απαντήσει ο συντονιστής poulinos

Edit: Ο ανώτερος συντονιστής poulinos (είναι super moderator) :)

Οι φιάλες δεν μπορούν να αποσταλούν στον αιμοδότη γιατί τι θα τις κάνει; Θα τις βάλει στο ψυγείο του; Το αίμα χαλάει μετά από κάποιους μήνες. Επίσης, οι εθελοντές αιμοδότες αν χρειαστούν αίμα για τον εαυτό τους ή συγγενικό τους πρόσωπο παίρνουν κατά προτεραιότητα. Δεν χρειάζεται να βρουν άλλους να δώσουν, αν και είναι προαιρετικό.

Είναι αστείο σε μια χώρα με τόσο χαμηλά ποσοστά αιμοδοσίας να συζητάμε τι θα γίνει το περισσευούμενο αίμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/07/2019 at 23:43, elorant said:

Οι φιάλες δεν μπορούν να αποσταλούν στον αιμοδότη γιατί τι θα τις κάνει; Θα τις βάλει στο ψυγείο του; Το αίμα χαλάει μετά από κάποιους μήνες. Επίσης, οι εθελοντές αιμοδότες αν χρειαστούν αίμα για τον εαυτό τους ή συγγενικό τους πρόσωπο παίρνουν κατά προτεραιότητα. Δεν χρειάζεται να βρουν άλλους να δώσουν, αν και είναι προαιρετικό.

Είναι αστείο σε μια χώρα με τόσο χαμηλά ποσοστά αιμοδοσίας να συζητάμε τι θα γίνει το περισσευούμενο αίμα.

ειλικρινα εχετε πεσει 10 ατομα να φατε αυτον που το εγραψε.εκανε ενα απολυτως φυσιολογικο ερωτημα.δεν ειπε κανεις οτι τις θελει πισω ή οτι θα τις ξαναβαλουν στον ασθενη.απλα ρωταει για ποιο λογο δεν πιστωνονται στις καρτελες αυτων που εδωσαν αιμα. οτι θα χρησιμοποιηθουν σε ατομα που εχουν αναγκη αυτο εννοειται. και δεν εννοει να αποσταλουν φυσικα στον αιμοδοτη.εννοει να πιστωθουν στην καρτελα του. τωρα για τους εθελοντες αιμοδοτες  αυτο που λες οτι αν χρειαστουν για αυτους ή για συγγενικο προσωπο δεν χρειαζεται να βρουν αλλες δεν ξερω αν ισχυει.το λεω οχι επειδη ξερω την απαντηση αλλα μου δημιουργουνται δυο ερωτηματα.

α.ποτε θεωρειται καποιος εθελοντης?δηλαδη αμα δωσω εγω μια δυο φορες αυτοματως φαινομαι σαν εθελοντες οποτε παιρνω δανεικες και αγυριστες ή παιρνω μονο οσες εχω δωσει?

β.καποια στιγμη ειχα χρειαστει για την γιαγια μου και ειχα δωσει απο αυτες που ειχα δωσει πιο παλια εθελοντικα.δηλαδη αφαιρεθηκαν. γενικως ισχυουν διαφορα που πιστευω δεν τα πολυγνωριζουμε.επισης λενε οτι οι φιαλες που δινεις εθελοντικα μπορουν να δωθουν μονο σε συγγενικα προσωπα.παρολα αυτα εχω δωσει κανονικα σε τριτο προσωπο και εχει περαστει η κινηση αυτη κανονικα στο www.bdr.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχουμε πέσει να φάμε κανέναν. Αυτό που του έχουν εξηγήσει επανειλημμένως και δεν το έχει κατάλαβει, κι από ότι φαίνεται ούτε κι εσύ, είναι ότι ΤΟ ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ. Το ότι βάζεις πέντε φιλαράκια σου να δώσουν δεν σημαίνει ότι έχεις κάποιο δικαίωμα πάνω στις φιάλες κι ούτε και θα έπρεπε να έχεις. Αν η εθελοντική αιμοδοσία ήταν στον ευρωπαϊκό μέσο όρο δεν θα υπήρχε ανάγκη να τρέχουμε σε γνωστούς να δώσουν. Αλλά επειδή ζούμε στην χώρα του δεν βαριέσαι, τα νοσοκομεία έχουν εφεύρει αυτόν τον τρόπο ώστε έστω και την τελευταία στιγμή και με τα χίλια ζόρια να υπάρχει μια αναγκαία επάρκεια σε αίμα.

Επομένως, ο,τι περισσεύει μένει στην δικαιοδοσία του νοσοκομείου. Το αίμα αν δεν χρησιμοποιηθεί εντός εξαμήνου χαλάει. Οπότε δεν θα κάθεται το νοσοκομείο να περιμένει πότε θα αρρωστήσει κάποιος συγγενής σου ώστε να το δώσει κατά προτεραιότητα. Θα το δώσει εκεί που υπάρχει ανάγκη.

Εθελοντής θεωρείσαι όταν δίνεις συστηματικά αίμα. Οι εθελοντές έχουν ειδική καρτέλα όπου υπογράφουν από το νοσοκομείο κάθε φορά που δίνουν και καταχωρείται σε μια κεντρική βάση δεδομένων. Προφανώς άμα τα γράψεις στα παπάρια σου και μετά από 1-2 φορές σταματήσεις να δίνεις θα σε διαγράψουν. Δεν είναι και τελείως ηλίθιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα του απαντανε ολοι τι θα τις κανεις τις φιαλες?το παιδι δεν ζητησε τις φιαλες ουτε εγω ζητησα τις φιαλες?απλα ρωταει τι γινονται αυτες οι φιαλες? εννοειται οτι δεν ανηκει σε κανεναν απλα ρωταει τι γινονται αυτες οι φιαλες και για ποιο λογο δεν πιστωνονται ωστε να μπορεις να τις "δωσει" σε καποιον αλλον που εχει αναγκη χωρις να χρειαστει να δωσει ξανα αιμα.δεν ειναι παραλογη η ερωτηση και εχει μια βαση.

για αυτο φερων και σαν παραδειγμα το παρακατω. εισαι εσυ εθελοντης και εχεις δωσει 5 φιαλες ή εχουν δωσει 5 φιλοι σου 5 φιαλες και χρειαστω εγω αιμα για επεμβαση και μου δινεις τις 5 φιαλες.απο αυτες τις 5 φιαλες εγω χρησιμοποιω μια. οι αλλες 4 αυτοι που τις εδωσαν τις χανουν και δινονται σε καποιον που πχ ειναι απο τροχαιο.καπακια εγω θελω και δευτερη επεμβαση και μου ξαναζητανε 5 φιαλες και εσυ πρεπει να ψαξεις να βρεις αλλες 5 ενω την τελευταια φορα οι 4 απο τις 5 δεν χρησιμοποιηθηκαν. και εμενα πχ δεν με βαζουν για επεμβαση επειδη δεν εχω ΞΑΝΑΒΡΕΙ 5 φιαλες . ΚΑΝΕΙΣ δεν λεει οτι το αιμα παει για πεταμα ή οτι περισσευει και δεν μας το δινουν. 

επισης ουτε αυτο ειπαμε

Οπότε δεν θα κάθεται το νοσοκομείο να περιμένει πότε θα αρρωστήσει κάποιος συγγενής σου ώστε να το δώσει κατά προτεραιότητα. Θα το δώσει εκεί που υπάρχει ανάγκη.

δεν ειπαμε να μην το δωσει.απλα εφερα το πιο πανω παραδειγμα γιατι πιστευω οτι σε τοσα ποστ αυτην την περιπτωση προσπαθει να εξηγησει ο τοπικ σταρτερ και γενικοτερα να μαθει αν το "χανεις" ή ξαναγυρναει σε καρτελες.

για το τελευταιο συμφωνω οτι καπως τσεκαρουν αν εισαι εθελοντης και οτι σιγουρα αμα το γραψεις θα σε γραψουν.απλα η ερωτηση ηταν λιγο πιο συγκεκριμενη οτι μετα απο ποσες φορες θεωρεισαι εθελοντης για να σου δωσουν φιαλη χωρις να την ζητησουν ή μετα απο ποσο καιρο παυεις να εισαι εθελοντης.

14 minutes ago, elorant said:

Δεν έχουμε πέσει να φάμε κανέναν. Αυτό που του έχουν εξηγήσει επανειλημμένως και δεν το έχει κατάλαβει, κι από ότι φαίνεται ούτε κι εσύ, είναι ότι ΤΟ ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ. Το ότι βάζεις πέντε φιλαράκια σου να δώσουν δεν σημαίνει ότι έχεις κάποιο δικαίωμα πάνω στις φιάλες κι ούτε και θα έπρεπε να έχεις. Αν η εθελοντική αιμοδοσία ήταν στον ευρωπαϊκό μέσο όρο δεν θα υπήρχε ανάγκη να τρέχουμε σε γνωστούς να δώσουν. Αλλά επειδή ζούμε στην χώρα του δεν βαριέσαι, τα νοσοκομεία έχουν εφεύρει αυτόν τον τρόπο ώστε έστω και την τελευταία στιγμή και με τα χίλια ζόρια να υπάρχει μια αναγκαία επάρκεια σε αίμα.

Επομένως, ο,τι περισσεύει μένει στην δικαιοδοσία του νοσοκομείου. Το αίμα αν δεν χρησιμοποιηθεί εντός εξαμήνου χαλάει. Οπότε δεν θα κάθεται το νοσοκομείο να περιμένει πότε θα αρρωστήσει κάποιος συγγενής σου ώστε να το δώσει κατά προτεραιότητα. Θα το δώσει εκεί που υπάρχει ανάγκη.

Εθελοντής θεωρείσαι όταν δίνεις συστηματικά αίμα. Οι εθελοντές έχουν ειδική καρτέλα όπου υπογράφουν από το νοσοκομείο κάθε φορά που δίνουν και καταχωρείται σε μια κεντρική βάση δεδομένων. Προφανώς άμα τα γράψεις στα παπάρια σου και μετά από 1-2 φορές σταματήσεις να δίνεις θα σε διαγράψουν. Δεν είναι και τελείως ηλίθιοι.

αμα δεις λιγο τα σχολια πιο πισω ειναι σαν να του την εχουν πεσει οταν του λενε: δεν ρωταει αμα του ανηκουν αμεσα οσο το τι γινονται.ειναι specific η ερωτηση.

Προσωπικα εχω καταλαβει τι θελετε να πειτε και εσεις αλλα και τι θελει να πει αυτος που ρωτησε και του απαντησα απο το πρωτο ποστ οτι τις χανεις αυτες τις φιαλες.

Οι φιάλες δεν μπορούν να αποσταλούν στον αιμοδότη γιατί τι θα τις κάνει; Θα τις βάλει στο ψυγείο του; 

ή οτι το αιμα τι θα κανουν θα το βαλουν πισω στον ασθενη?

 

 

 

επισης και αυτος που ρωτησε εχει καταλαβει και λιγο πιο πανω που το εχω κανει και qquote θα δεις οτι φερνει συγκεκριμενο παραδειγμα.

 
Quote

 

On 10/06/2019 at 22:20, -^fallen said:

Και πάλι λέτε κάτι τελείως διαφορετικό. Έχει νόημα αυτό που λέτε αλλά δεν έχει κανένα νόημα και καμία σχέση, σε σχέση με το ερώτημα που θέτω εγώ.

Να ξαναπώ λοιπόν ένα σενάριο.

Εγώ έρχομαι στη κοινότητα του insomnia και ζητάω αίμα. Το έχω κάνει, όχι στο insomnia.

Εσείς είστε εθελοντής αιμοδοτής και είστε πρόθυμος να μου προσφέρετε αίμα.

Εγώ σας δίνω τα στοιχεία του ασθενούς και εσείς στέλνετε παράδειγμα 5 φιάλες.

Εσείς το κάνετε με τη καλή σας τη καρδιά γιατί αυτό αισθάνεστε, αυτό θεωρείτε σωστό, το κάνετε γιατί έτσι, για όποιον δικό σας λόγο και είστε ικανοποιημένος με την ενέργειά σας. Και μπράβο σας.

Θεωρητικά, συνεπώς και πρακτικά (μιας και η θεωρία έχει πράξη (π.χ πυθαγώρειο θεώρημα)) η όλη συζήτηση θα μπορούσε να τελειώσει εδώ και να μη πούμε τίποτα άλλο.

Εγώ, απλά ρωτάω μια συγκεκριμμένη ερώτηση, λόγω μιας απορίας.

Η απορία μου λοιπόν είναι εάν κάποιος γνωρίζει το αν οι φιάλες που δεν χρησιμοποιήθηκαν αποστέλονται πίσω στον εθελοντή αιμοδότη. 

Συμφωνώ στο ότι ένας αιμοδότης δίνει τις φιάλες που δίνει από επιλογή του, συνεπώς αφού τις δίνει οικειοθελώς παύουν να είναι δικές του.

Έτσι λοιπόν, εγώ που χρησιμοποίησα τις τρεις από τις πέντε φιάλες που μου δώσατε, αναρωτιέμαι αν μπορώ να στείλω πίσω τις δύο σε περίπτωση που εσείς τις χρειαστείτε για εσάς ή/και κάποιον άλλον. Άσχετα εάν εσείς δεν τις περιμένετε πίσω, άσχετα αν δε σας απασχολεί. Είναι πως το σκέφτομαι εγώ και λέω "Ο άνθρωπος μου έστειλε 5 φιάλες, να του δώσω πίσω τις 2, να τις δώσει άλλού. μπορεί να τις χρειαστέι... μπορεί... μπορεί μπορεί." Εσάς μπορεί να μη σας νοιάζει. εγώ δε το ξέρω. Απλά κάνω ένα ερώτημα

Αυτό που λέτε εσείς έχει νόημα αλλά για μια τελείως διαφορετική συζήτηση.


 

και το τονιζει οτι του απαντατε σε κατι τελειως διαφορετικο.οποτε και εγω και αυτος που ρωταει καταλαβαινουμε οτι το αιμα δεν μας ανηκει αλλα η ερωτηση ειναι τελειως διαφορετικη. η ερωτηση που ρωταει πιο πανω και πεσαν να τον φανε οτι δεν του ανηκει το αιμα κτλ ειναι μια και ειναι αυτη

Quote

Η απορία μου λοιπόν είναι εάν κάποιος γνωρίζει το αν οι φιάλες που δεν χρησιμοποιήθηκαν αποστέλονται πίσω στον εθελοντή αιμοδότη. 

kai η απαντηση ειναι απλα ενα οχι ή ενα ναι που του απαντησαμε οτι ειναι οχι.το παιδι δεν ειπε οτι θελει να παρει το αιμα για να το πουλησει ή δεν ξερω τι.

και τονιζει το συγκεκριμενο

Quote

Έτσι λοιπόν, εγώ που χρησιμοποίησα τις τρεις από τις πέντε φιάλες που μου δώσατε, αναρωτιέμαι αν μπορώ να στείλω πίσω τις δύο σε περίπτωση που εσείς τις χρειαστείτε για εσάς ή/και κάποιον άλλον. Άσχετα εάν εσείς δεν τις περιμένετε πίσω, άσχετα αν δε σας απασχολεί. Είναι πως το σκέφτομαι εγώ και λέω "Ο άνθρωπος μου έστειλε 5 φιάλες, να του δώσω πίσω τις 2, να τις δώσει άλλού. μπορεί να τις χρειαστέι... μπορεί... μπορεί μπορεί." Εσάς μπορεί να μη σας νοιάζει. εγώ δε το ξέρω. Απλά κάνω ένα ερώτημα

και του γραφετε απο κατω απαντησεις του στυλ να τις ξαναβαλουμε στο σωμα του ασθενη ή να τις βαλει στο ψυγειο. να το πω και με τριτο παραδειγμα.

θελω πεντε φιαλες μου στελνετε 5 φιαλες και χρησιμοποιω τις δυο.ταυτοχρονα σου σκαει εσενα αναγκη για 5 φιαλες για ενα φιλο σου αλλα εσυ εχεις δωσει αιμα ηδη για μενα ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ>και εφοσον δεν γυρναει πισω σε σενα εσυ αναγκαζεσαι να ψαξεις να βρεις αλλα 5 ατομα να δωσουν. ειναι ενα πιθανο σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
57 λεπτά πριν, poulinos είπε

απλα του απαντανε ολοι τι θα τις κανεις τις φιαλες?το παιδι δεν ζητησε τις φιαλες ουτε εγω ζητησα τις φιαλες?απλα ρωταει τι γινονται αυτες οι φιαλες? εννοειται οτι δεν ανηκει σε κανεναν απλα ρωταει τι γινονται αυτες οι φιαλες και για ποιο λογο δεν πιστωνονται ωστε να μπορεις να τις "δωσει" σε καποιον αλλον που εχει αναγκη χωρις να χρειαστει να δωσει ξανα αιμα.δεν ειναι παραλογη η ερωτηση και εχει μια βαση.

Γιατί δεν μπορεί το νοσοκομείο να κρατάει αρχείο με το που ανήκει η κάθε φιάλη και να κάθεται να περιμένει να αποφασίσει ο "δικαιούχος" που θα τις δώσει ή πότε θα προκύψει ανάγκη συγγενικού του προσώπου. Θα βρεις πέντε φίλους να δώσουν αίμα, θα χρησιμοποιηθούν οι τρεις φιάλες και οι άλλες δυο που θα περισσέψουν θα πιστωθούν στο όνομα σου. Θα χρειάζεται την επόμενη αίμα το νοσοκομείο θα πρέπει να σε ψάχνει στα τηλέφωνα να αποφασίσεις τι θα τις κάνεις. Δεν είναι διαχειρίσιμο αυτό το πράγμα. Να συζητάμε και λίγο λογικά εδώ μέσα.

Για να τελειώνουμε με αυτή την συζήτηση. Οι φιάλες που περισσεύουν περνούν στην δικαιοδοσία του νοσοκομείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, elorant said:

Γιατί δεν μπορεί το νοσοκομείο να κρατάει αρχείο με το που ανήκει η κάθε φιάλη και να κάθεται να περιμένει να αποφασίσει ο "δικαιούχος" που θα τις δώσει ή πότε θα προκύψει ανάγκη συγγενικού του προσώπου.

 

Έχει ειπωθεί πολλάκις ότι δε δουλεύει έτσι το σύστημα και από όσο θυμάμαι δεν υπονοεί κανείς ότι δουλεύει με τον τρόπο αυτό. Δε ξέρω από που συμπεραίνεις ότι έχει εννοηθεί κάτι τέτοιο.
Στο είπε και ο @poulinos ότι η ερώτηση έχει να κάνει με τις μονάδες στην κάρτα και μόνο.

Το νοσοκομείο δεν περιμένει τίποτα και από κανέναν, από τη στιγμή που το σύστημα είναι πλέον ηλεκτρονικό, προφανώς θα μπορούσε να υπάρχει και η δυνατότητα να γίνει το οτιδήποτε με τις μονάδες αίματος στην κάρτα.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδή να τις δώσουν στον κάθε ελληνάρα ο οποίος μετά θα κοιτάζει πως θα τις πουλήσει για να βγάλει κάνα φράγκο. Ομορφιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ερώτημα απαντήθηκε με 20 διαφορετικούς τρόπους. Το ότι καμία απάντηση δεν σε κάλυψε δείχνει ότι δεν έχεις διάθεση για διάλογο. Γι αυτό πλέον μόνο τρολάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετα με το ότι έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα (και δεν έχει να κάνει με τη δική σου απάντηση εδώ, μιας και ήσουν και είσαι εκτός θέματος), εμένα προσωπικά προσπαθείς να με πείσεις για κάτι; Δεν έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα.

Παρ' όλα αυτά πουθενά δεν είδα 20 διαφορετικούς τρόπους (η απάντηση είναι μια, ότι απλά χάνεις τις μονάδες στην κάρτα, όλα τα άλλα περί μονάδων στο ψυγείο του σπιτιού μας κτλ είναι απλά εκτός τόπου και χρόνου).

Το τρολλάρισμα να το αφήσεις για το σχόλιο σου παραπάνω που ενώ αναφέρομαι (όπως και όλοι οι υπόλοιποι) για την κάρτα και μόνο, αναφέρεις κάτι περι ελληνάρες (παρεπιπτόντως "ελληνάρες δουλεύουν και στα νοσοκομεία, χωρίς να υποννοώ κάτι) και περί αγοραπωλησίας μονάδων.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, elorant said:

Γιατί δεν μπορεί το νοσοκομείο να κρατάει αρχείο με το που ανήκει η κάθε φιάλη και να κάθεται να περιμένει να αποφασίσει ο "δικαιούχος" που θα τις δώσει ή πότε θα προκύψει ανάγκη συγγενικού του προσώπου. Θα βρεις πέντε φίλους να δώσουν αίμα, θα χρησιμοποιηθούν οι τρεις φιάλες και οι άλλες δυο που θα περισσέψουν θα πιστωθούν στο όνομα σου. Θα χρειάζεται την επόμενη αίμα το νοσοκομείο θα πρέπει να σε ψάχνει στα τηλέφωνα να αποφασίσεις τι θα τις κάνεις. Δεν είναι διαχειρίσιμο αυτό το πράγμα. Να συζητάμε και λίγο λογικά εδώ μέσα.

Για να τελειώνουμε με αυτή την συζήτηση. Οι φιάλες που περισσεύουν περνούν στην δικαιοδοσία του νοσοκομείου.

παλι κατι δεν καταλαβες.

εχεις μπερδεψει κατι απλο.δεν μιλαμε να στις κρατησεις τις φιαλες.δεν υπαρχει εννοια σου κραταω φιαλες.υπαρχει η εννοια κατα καποιο τροπο οτι εχεις δωσει 10 φιαλες και δικαιουσαι θεωρητικα 10 εφοσον υπαρχουν .δεν σημαινει οτι δικαιουσαι τις ιδιες φιαλες.απλα δικαιουσαι κατα καποιο τροπο.αρα το νοσοκομειο δεν περιμενεις τιποτα.οτι εγω εχω δωσει ως τωρα περιπου 25 με 30 φιορες και δικαιουμαι τοσες δεν σημαινει οτι καθονται σε μια γωνια και με περιμενουν οι φιαλες.

β.η ερωτηση ειναι αυτο ακριβως που απαντησες. λες οτι δινουν 5 ατομα και χρησιμοποιουνται οι 3.οι αλλες δυο α.δεν πιστωνονται στο ονομα σου.αυτο ακριβως ρωτησε ο αλλος αλλα η απαντηση ειναι οτι δεν πιστωνονται αλλα τις χανεις τελειως.ουτε ειπαμε να τις κρατησει και αν σε ψαχνει.εννοουμε οτι η απαντηση ειναι οτι δεν στις πιστωνει .αλλα χανονται τελειως απο σενα.δεν τις δικαιουσε ουτε σε 10 μερες ουτε σε 10 χρονια.οποτε το ερωτημα ειναι λογικο.αρα με το λογικο ερωτημα αυτο που γραφεις μετα οτι δεν ειναι διαχειρισιμο και να μιλαμε λογικα ειναι off topic με την ερωτηση.οπως ειπες οι φιαλες περνανε στην δθικαιοδοσια του νοσοκομειου με την διαφορα οτι δεν στις πιστωνουν.και η απορια του φιλου ηταν γιατι δεν στις πιστωνουν.

6 hours ago, elorant said:

Δηλαδή να τις δώσουν στον κάθε ελληνάρα ο οποίος μετά θα κοιτάζει πως θα τις πουλήσει για να βγάλει κάνα φράγκο. Ομορφιές.

παλι εισαι λαθος.ειπε να πιστωθουν οχι να δωθουν.

6 hours ago, thodoris1985 said:

Έχει ειπωθεί πολλάκις ότι δε δουλεύει έτσι το σύστημα και από όσο θυμάμαι δεν υπονοεί κανείς ότι δουλεύει με τον τρόπο αυτό. Δε ξέρω από που συμπεραίνεις ότι έχει εννοηθεί κάτι τέτοιο.
Στο είπε και ο @poulinos ότι η ερώτηση έχει να κάνει με τις μονάδες στην κάρτα και μόνο.

Το νοσοκομείο δεν περιμένει τίποτα και από κανέναν, από τη στιγμή που το σύστημα είναι πλέον ηλεκτρονικό, προφανώς θα μπορούσε να υπάρχει και η δυνατότητα να γίνει το οτιδήποτε με τις μονάδες αίματος στην κάρτα.

mallon ή μας τρολλαρουν ή δεν μιλαμε ελληνικα.δεν γινεται.

5 hours ago, thodoris1985 said:

Τελικά, πραγματικά δεν έχεις καταλάβει το ερώτημα που τέθηκε

μαλλον μας κοροιδευουν δεν εξηγειται αλλιως.

5 hours ago, elorant said:

Το ερώτημα απαντήθηκε με 20 διαφορετικούς τρόπους. Το ότι καμία απάντηση δεν σε κάλυψε δείχνει ότι δεν έχεις διάθεση για διάλογο. Γι αυτό πλέον μόνο τρολάρισμα.

η απαντηση οτι οι φιαλες περνανε στην δικαιοδοσια του νοσοκομειου και δεν πιστωνονται στην καρτελλα κανενος τον καλυψε.απλα για καποιο λογο εχετε ξεκινησει μια ασχετη συζητηση με πραγματα που δεν ειπε ουτε ο φιλος που ρωταει ειτε εγω.και απαντατε σε ασχετα πραγματα με το θεμα και επιμενεις οτι και εγω και ο τοπικ σταρτερ δεν εχουμε καταλαβει τι μας λες ενω γινεται το αναποδο.εκτος αν μας τρολλαρεις.

5 hours ago, thodoris1985 said:

Άσχετα με το ότι έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα (και δεν έχει να κάνει με τη δική σου απάντηση εδώ, μιας και ήσουν και είσαι εκτός θέματος), εμένα προσωπικά προσπαθείς να με πείσεις για κάτι; Δεν έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα.

Παρ' όλα αυτά πουθενά δεν είδα 20 διαφορετικούς τρόπους (η απάντηση είναι μια, ότι απλά χάνεις τις μονάδες στην κάρτα, όλα τα άλλα περί μονάδων στο ψυγείο του σπιτιού μας κτλ είναι απλά εκτός τόπου και χρόνου).

Το τρολλάρισμα να το αφήσεις για το σχόλιο σου παραπάνω που ενώ αναφέρομαι (όπως και όλοι οι υπόλοιποι) για την κάρτα και μόνο, αναφέρεις κάτι περι ελληνάρες (παρεπιπτόντως "ελληνάρες δουλεύουν και στα νοσοκομεία, χωρίς να υποννοώ κάτι) και περί αγοραπωλησίας μονάδων.

ας το κλεισουμε εδω το θεμα γιατι τζαμπα μιλαμε ή δεν μιλαμε ελληνικα.δεν μπορω να υποθεσω κατι αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...