Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν μισή ώρα τηλέφωνο από πηγη ζωής. Τεράστια ανάγκη για αίμα για μεσογειακή αναιμία. Τους είπα ότι θα δώσω σε 2 μέρες στο ΑΧΕΠΑ στη μονάδα και είπαν να τους πω να πάει κατευθείαν στην πηγή ζωής για την αναιμία. Με περνουν αρκετά συχνά την προηγούμενη που ρώτησα μου ανέφεραν για σπάνια αντιγονα στο αίμα μου που δεν βρίσκονται εύκολα. Πραγματικά χαίρομαι που μπορώ και βοηθάω ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Αυτό μένει στο τέλος το ποσο άνθρωπος είναι ο καθένας μας σε αυτή τη ζωή. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ καλη αιμοδοσια και σημερα. Με ειπαν και για μυελο των οστων και μαλλον στην επομενη αιμοδοσια τον Δεκεμβριο θα γραφτω ως δοτης μιας και η διαδικασια ειναι πολυ πιο απλη απο οτι ηταν παλια αλλα ηθελα να το σκεφτω ακομα λιγο για αυτο δεν γραφτηκα σημερα. 

IMG-20190728-090220.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελειώσω κι εγώ κάτι "δουλειές" που έχω ανοίξει με τα δόντια, θα πάω.

Θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια μετά από τον αποκλεισμό μου λόγω έλλειψη G6PD. Ελπίζω να μη μου λέει πάλι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και να καταφέρω επιτέλους να δώσω μετά από χρόνια ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/07/2019 at 11:39, Arkin said:

Αυτό το ΣΚ έρχεται το ΑΧΕΠΑ για αιμοδοσία. Έδωσα 15 Απριλίου στο υποκρατειο ελπίζω να μην με πουν τίποτα γιατί έχουν περάσει 3.5 μήνες. 

3 μηνες πρεπει να εχουν περασει .

On 29/07/2019 at 15:30, thodoris1985 said:

Μόλις τελειώσω κι εγώ κάτι "δουλειές" που έχω ανοίξει με τα δόντια, θα πάω.

Θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια μετά από τον αποκλεισμό μου λόγω έλλειψη G6PD. Ελπίζω να μη μου λέει πάλι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και να καταφέρω επιτέλους να δώσω μετά από χρόνια ξανά.

good lucK>ελπιζω να βγει ακρη.

On 28/07/2019 at 10:11, Arkin said:

Πολυ καλη αιμοδοσια και σημερα. Με ειπαν και για μυελο των οστων και μαλλον στην επομενη αιμοδοσια τον Δεκεμβριο θα γραφτω ως δοτης μιας και η διαδικασια ειναι πολυ πιο απλη απο οτι ηταν παλια αλλα ηθελα να το σκεφτω ακομα λιγο για αυτο δεν γραφτηκα σημερα. 

IMG-20190728-090220.jpg

δειγμα δινεις με σαλιο και παλια με αιμα.αν ειναι να δωσεις μυελο τον οστων παλια εδινες με τον δυσκολο τροπο σαν παρακεντηση (βελονα) αλλα πλεον το κανουν με αυξητικη ορμονη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, poulinos είπε

3 μηνες πρεπει να εχουν περασει .

good lucK>ελπιζω να βγει ακρη.

δειγμα δινεις με σαλιο και παλια με αιμα.αν ειναι να δωσεις μυελο τον οστων παλια εδινες με τον δυσκολο τροπο σαν παρακεντηση (βελονα) αλλα πλεον το κανουν με αυξητικη ορμονη

Ναι γνωριζω τα ειχε ετομα εκει η κοπελα για να παρει σαλιο αλλα την ειπα να το σκεφτω ακομα λιγο και θα ενημερωσω. Δεκεμβριο που θα ερθουν θα γινω δοτης κανονικα. Γνωριζω για την μεθοδο το εχω ψαξει αρκετα πρακτικα γινεται μεταφορα του αιματος απο το ενα χερι στο αλλο και κρατιετε ο μυελος. Ρωτησα για τις αυξητικες ενεσεις που κανουν και με ειπε οτι δεν υπαρχει καποια παρενεργεια γιατι ειχα διαβασει διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Ναι γνωριζω τα ειχε ετομα εκει η κοπελα για να παρει σαλιο αλλα την ειπα να το σκεφτω ακομα λιγο και θα ενημερωσω. Δεκεμβριο που θα ερθουν θα γινω δοτης κανονικα. Γνωριζω για την μεθοδο το εχω ψαξει αρκετα πρακτικα γινεται μεταφορα του αιματος απο το ενα χερι στο αλλο και κρατιετε ο μυελος. Ρωτησα για τις αυξητικες ενεσεις που κανουν και με ειπε οτι δεν υπαρχει καποια παρενεργεια γιατι ειχα διαβασει διαφορα. 

θεωρητικα δεν υπαρχει.πρακτικα σου λενε οτι μπορεις να νιωσεις λιγο παραξενα ή κουραση κτλ αν θυμαμαι καλα.και στα Sites νομιζω τα εγραφαν αλλα σου λεγαν οτι με κανα Depon εισαι μια χαρα.βεβαια επισης λενε οτι πιο πιθανο ειναι εσυ ο ιδιος να χρειαστεις μυελο παρα να σου ζητησουν μια που υπαρχουν παρααααα πολλεςςςς διαφορετικες "ομαδες" και δεν ειναι ευκολο να βρεθει δοτης.και συνηθως οταν βρισκουν ειναι απο το οικογενειακο περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειχα δωσει προπερσι δειγμα για μυελο. Πιστευω οτι η αποφαση αν θα γινω δοτης θα ερθει ΑΝ ποτε υπαρξει καποιος συμβατος που το χρειαζεται. Μου ειχαν πει οτι στην Ελλαδα δε μαθαινεις σε ποιον/ποια εδωσες, κι αν το ζητησεις πρεπει να περασουν καποια χρονια για να στο γνωστοποιησουν

Πραγματι ειναι σπανιο να βρεθει καποιος συμβατος και εκει ειναι η δυσκολια της αποφασης.

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, panostom said:

Εγω ειχα δωσει προπερσι δειγμα για μυελο. Πιστευω οτι η αποφαση αν θα γινω δοτης θα ερθει ΑΝ ποτε υπαρξει καποιος συμβατος που το χρειαζεται. Μου ειχαν πει οτι στην Ελλαδα δε μαθαινεις σε ποιον/ποια εδωσες, κι αν το ζητησεις πρεπει να περασουν καποια χρονια για να στο γνωστοποιησουν

Πραγματι ειναι σπανιο να βρεθει καποιος συμβατος και εκει ειναι η δυσκολια της αποφασης.

αν δεν κανεις εγγραφη στο μητρωο δεν μπορουν να σε βρουν.αμα κανεις εγγραφη και βρεθει ατομο να δωσεις μετα πρεπει να συμφωνησεις και εσυ ξανα για να δωσεις.ναι στην αρχη επιτρεπεται αλληλογραφια που πηγαινει με ενδιαμεσο και τσεκαρετε και μετα απο πολυ καιρο αφηνουν να μιλησεις κτλ.για θεματα ασφαλειας σε στυλ μην ζητησεις λεφτα κτλ.δεν βρισκω λογο να μην δωσω αμα χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

αν δεν κανεις εγγραφη στο μητρωο δεν μπορουν να σε βρουν.αμα κανεις εγγραφη και βρεθει ατομο να δωσεις μετα πρεπει να συμφωνησεις και εσυ ξανα για να δωσεις.ναι στην αρχη επιτρεπεται αλληλογραφια που πηγαινει με ενδιαμεσο και τσεκαρετε και μετα απο πολυ καιρο αφηνουν να μιλησεις κτλ.για θεματα ασφαλειας σε στυλ μην ζητησεις λεφτα κτλ.δεν βρισκω λογο να μην δωσω αμα χρειαστει.

Ναι εχω κανει κανονικα εγγραφη. Ο μονος λογος, πιστευω, που εχεις να σκεφτεις μετα ειναι ο τροπος που θα δωσεις και τι μπορει να αντεξει το σωμα σου. Παντως δε μου φανηκαν τρομακτικα οσα ειχαν πει τοτε. Σιγουρα υπαρχει μια μικρη ταλαιπωρια μερικων ημερων αλλα ειναι οκ για κατι τετοιο.

Να μη ζητησεις λεφτα, να μη μαθεις αν εζησε ή πεθανε ο ασθενης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, panostom said:

Ναι εχω κανει κανονικα εγγραφη. Ο μονος λογος, πιστευω, που εχεις να σκεφτεις μετα ειναι ο τροπος που θα δωσεις και τι μπορει να αντεξει το σωμα σου. Παντως δε μου φανηκαν τρομακτικα οσα ειχαν πει τοτε. Σιγουρα υπαρχει μια μικρη ταλαιπωρια μερικων ημερων αλλα ειναι οκ για κατι τετοιο.

Να μη ζητησεις λεφτα, να μη μαθεις αν εζησε ή πεθανε ο ασθενης κλπ.

οι πιο πολλοι ανησυχουσαν με τον τροπο της παρακεντησης (βελονα_) μην γινει τιποτα επειδη ειναι στην μεση και παθεις κατι.με την αυξητικη ορμονη ολα ειναι πιο απλα.σιγουρα μπορει να εχεις κανα πονακι ή λιγο ταλαιπωρια αλλα στην κυριολεξια πας για να σωσεις μια ζωη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎1‎/‎8‎/‎2019 στις 11:05 ΠΜ, poulinos είπε

οι πιο πολλοι ανησυχουσαν με τον τροπο της παρακεντησης (βελονα_) μην γινει τιποτα επειδη ειναι στην μεση και παθεις κατι.

Όταν ομως δινουν αιμα για εξεταση δεν ανησυχουν.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2019 στις 3:30 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Μόλις τελειώσω κι εγώ κάτι "δουλειές" που έχω ανοίξει με τα δόντια, θα πάω.

Θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια μετά από τον αποκλεισμό μου λόγω έλλειψη G6PD. Ελπίζω να μη μου λέει πάλι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και να καταφέρω επιτέλους να δώσω μετά από χρόνια ξανά.

Τι θεμα έχεις με το  g6pd ; έχω δώσει αρκετές φορές αίμα και ποτέ δεν με σταμάτησαν,  μάλιστα μια φορά μου είχαν πάρει λίγο παραπάνω για να δουν αν ο οργανισμός μου το είχε ξεπεράσει. Μου είπαν ότι τα είχε καταφέρει αλλά εγώ το λέω πάντα προληπτικά όταν είναι για αίμα και για φάρμακα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Eddy_Gordo said:

Τι θεμα έχεις με το  g6pd ; έχω δώσει αρκετές φορές αίμα και ποτέ δεν με σταμάτησαν,  μάλιστα μια φορά μου είχαν πάρει λίγο παραπάνω για να δουν αν ο οργανισμός μου το είχε ξεπεράσει. Μου είπαν ότι τα είχε καταφέρει αλλά εγώ το λέω πάντα προληπτικά όταν είναι για αίμα και για φάρμακα 

Δε με άφηναν να δώσω καθόλου.

Εσύ που δίνεις; Αθήνα είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Δε με άφηναν να δώσω καθόλου.

Εσύ που δίνεις; Αθήνα είσαι;

Όχι πλέον.  Έχω γυρίσει από το 2010 στο πατρικό μου. Έιχα δώσει στο Γενικό κρατικό Νίκαιας και πρόσφατα λίγο μετά το Πάσχα στο Παναρκαδικο της Τρίπολης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα μέχρι το 2010-2011 (κάπου εκεί) επιτρεπόταν βάσει κανονισμού. Και από το 2018 επιτρέπεται και πάλι (πάλι βάσει κανονισμού). Δεν έχω πάει ακόμα να δοκιμάσω όμως μιας και μόλις το διάβασα και είχα κάποια τρεχάματα με οδοντίατρο. Τώρα που τελείωσα όμως θα κάνω μια δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...