Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι και εγώ αιμοδότης εδώ και αρκετά χρόνια.

Με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει η μεταφορά "δικής" μου φιάλης αίματος σε άλλο άτομο;

 

Επίσης υπάρχουν πουθενά τα έντυπα που συμπληρώνουμε κατά την αιμοδοσία για να τα έχω έτοιμα προσυμπληρωμένα. Αυτή είναι για μένα η πιο επώδυνη διαδικασία της αιμοδοσίας... :lol:

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει η μεταφορά "δικής" μου φιάλης αίματος σε άλλο άτομο;

Πας σε νοσοκομείο με την κάρτα αιμοδότη και δίνεις τα στοιχειά του ασθενή που θες να δόσεις Ον/Επ/ νοσοκομείο και τμήμα που είναι, το αίμα κανονικά είναι για συγγενείς πρώτου βαθμού (και ενημερωτικά η πεθερά είναι μέσα :P ) άλλα έχω δώσει και σε φίλο που χρειάστηκε γιατί δεν βρίσκαμε αίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η κάρτα αιμοδότη έχει κάποια άλλη χρήση; 

Nα την έχεις μαζί σου σε περίπτωση που συμβεί κάτι για να ξέρουν ότι είσαι αιμοδότης πχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κανόνισα την Πέμπτη να παω στο Ναυτικο.Πρωι πρωι ,θα πάρω ένα καλό πρωινό και θα τσιμπήσω και το δεκατιανο μου εκει😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/08/2019 at 18:57, rus said:

Όταν ομως δινουν αιμα για εξεταση δεν ανησυχουν.

αιμα για εξεταση δινεις απο φλεβα στο χερι.οταν εδινες μυελο τον οστων η βελονα μπαινει καθετα κοντα στην μεση οποτε ναι δεν ειναι τοσο απλο.νομιζω οτι γινοταν και κατι σαν τοπικη ναρκωση.δεν το θυμαμαι σιγουρα αλλα αμα το ψαξουμε θα το βρουμε

On 04/08/2019 at 18:02, The_Judas said:

Είμαι και εγώ αιμοδότης εδώ και αρκετά χρόνια.

Με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει η μεταφορά "δικής" μου φιάλης αίματος σε άλλο άτομο;

Επίσης υπάρχουν πουθενά τα έντυπα που συμπληρώνουμε κατά την αιμοδοσία για να τα έχω έτοιμα προσυμπληρωμένα. Αυτή είναι για μένα η πιο επώδυνη διαδικασία της αιμοδοσίας... :lol:

ειναι περασμενα στο συστημα ποσες φορες εχεις δωσει κτλ.εσυ παιρνεις τηλεφωνο το νοσοκομειο και λες οτι θελω να δοθει μια φιαλη στον κωστα παπανικολαου του παυλου που ειναι στο ταδε νοσοκομειο για εγχειριση αυτο και αυτο και αυτο.και την μεταφερουν.τα εντυπα δεν τα εχω βρει καπου.5 λεπτα ειναι να τα συμπληρωσεις απλα ναι και εγω εχω βαρεθει.εκτος αν οταν πας παρεις μαζι σου ενα για να το εχεις για την επομενη φορα. ναι πραγματι ειναι οτι πιο βαρετο.

On 04/08/2019 at 18:19, The_Judas said:

Η κάρτα αιμοδότη έχει κάποια άλλη χρήση; 

αμεση χρηση οχι.απλα εχεις το νουμερο.εγω δεν την εχω καν μαζι απλα οταν θελω να δω το νουμερο αιμοδοτη κανω login στο www.bdr.gr και το βλεπω για να το περασω στην αιτηση.αν ειναι επειγον δηλαδη παθεις κατι και θες αιμα θα σου δωσουν ειτε εισαι αιμοδοτηες ειτε οχι.

On 06/08/2019 at 23:03, CallMeRp said:

Εγώ κανόνισα την Πέμπτη να παω στο Ναυτικο.Πρωι πρωι ,θα πάρω ένα καλό πρωινό και θα τσιμπήσω και το δεκατιανο μου εκει😁

να και αλλος ενας που παει ναυτικο. se 10 μερες μπορω να παω και εγω να δωσω που κλεινω τριμηνο.αν δεν ειχες παει να πηγαιναμε παρεα next week.ινσομνια ενωμενο.

On 04/08/2019 at 18:25, *Kopanos* said:

Nα την έχεις μαζί σου σε περίπτωση που συμβεί κάτι για να ξέρουν ότι είσαι αιμοδότης πχ 

αν ειναι επειγον πχ ατύχημα θα του δωσουν αιμα No matter what 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, poulinos said:

αιμα για εξεταση δινεις απο φλεβα στο χερι.οταν εδινες μυελο τον οστων η βελονα μπαινει καθετα κοντα στην μεση οποτε ναι δεν ειναι τοσο απλο.νομιζω οτι γινοταν και κατι σαν τοπικη ναρκωση.δεν το θυμαμαι σιγουρα αλλα αμα το ψαξουμε θα το βρουμε

Τοπική αναισθησία κάνουν σίγουρα στην παρακέντηση. Έκαναν στο γιό μου πριν 1 μήνα. Τρομερός πόνος ακόμα και έτσι όμως!!!

Τρελή διαφορά από το να δίνεις αίμα για εξέταση (που δεν πονάει καθόλου και παίζει να μην το καταλαβαίνεις κιόλας). Κάποιοι δε δίνουν αίμα γιατί φοβούνται τη βελόνα της αιμοδοσίας που είναι λιγο μεγαλύτερη από την άλλη για εξετάσεις. Ούτε οι νοσοκόμοι θέλουν τέτοια άτομα για αίμα, πας για καλό και τους βάζεις και αυτούς σε "μπελάδες".

 

1 hour ago, poulinos said:

να και αλλος ενας που παει ναυτικο. se 10 μερες μπορω να παω και εγω να δωσω που κλεινω τριμηνο.αν δεν ειχες παει να πηγαιναμε παρεα next week.ινσομνια ενωμενο.

Παίζει να πάω κι εγώ σε 3 εβδομάδες περίπου μιας και είχες πει κάτι για τη νεα κάρτα εκεί (δε θυμάμαι τι ακριβώς)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, thodoris1985 said:

Τοπική αναισθησία κάνουν σίγουρα στην παρακέντηση. Έκαναν στο γιό μου πριν 1 μήνα. Τρομερός πόνος ακόμα και έτσι όμως!!!

Τρελή διαφορά από το να δίνεις αίμα για εξέταση (που δεν πονάει καθόλου και παίζει να μην το καταλαβαίνεις κιόλας). Κάποιοι δε δίνουν αίμα γιατί φοβούνται τη βελόνα της αιμοδοσίας που είναι λιγο μεγαλύτερη από την άλλη για εξετάσεις. Ούτε οι νοσοκόμοι θέλουν τέτοια άτομα για αίμα, πας για καλό και τους βάζεις και αυτούς σε "μπελάδες".

Παίζει να πάω κι εγώ σε 3 εβδομάδες περίπου μιας και είχες πει κάτι για τη νεα κάρτα εκεί (δε θυμάμαι τι ακριβώς)

τωρα με τον μυελο δεν ξερω αν πιανεται σαν παρακεντηση αλλα γενικως αυτη η μεθοδο ειναι δευτερευουσα οπως εχω καταλαβει.η πρωτη ειναι με αυξητικη ορμονη. γενικος το θεμα της βελονας ειναι ψυχολογικο παρα ο πονος.ο πονος που κανει δεν ειναι κατι το τρελο.ολοι μας εχουμε χτυπησει και εχουμε πονεσει πολυ παραπανω απο την βελονα αλλα ναι ειναι το ψυχολογικο οτι βελοναααααα βοηθεια.

στο ννα αυτα που ειχα πει εγω ειναι.

α. δινουν καλο σαντουιτσακι.

β.δεν εχει αναμονη.

γ.μου ειχαν περασει τις παλιες αιμοδοσιες.

δ. στις 15 και 25 φορες πηρα το μεταλλιο και ενα χαρτι .

ε.εκει ειχα δωσει αιμα και απο εκει εκαναν οτι εκαναν ωστε να μου ερθουν τα στοιχεια για να γραφτω στο www.bdr.gr

ζ.δυστυχως δεν ειναι ανοιχτα το weekend αλλα μονο σε στυλ δευτερα ως παρασκευη 8 με 13.κατι τετοιο.ουτε καν απογευμα.

αυτα θυμαμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

τωρα με τον μυελο δεν ξερω αν πιανεται σαν παρακεντηση αλλα γενικως αυτη η μεθοδο ειναι δευτερευουσα οπως εχω καταλαβει.η πρωτη ειναι με αυξητικη ορμονη. γενικος το θεμα της βελονας ειναι ψυχολογικο παρα ο πονος.ο πονος που κανει δεν ειναι κατι το τρελο.ολοι μας εχουμε χτυπησει και εχουμε πονεσει πολυ παραπανω απο την βελονα αλλα ναι ειναι το ψυχολογικο οτι βελοναααααα βοηθεια.

στο ννα αυτα που ειχα πει εγω ειναι.

α. δινουν καλο σαντουιτσακι.

β.δεν εχει αναμονη.

γ.μου ειχαν περασει τις παλιες αιμοδοσιες.

δ. στις 15 και 25 φορες πηρα το μεταλλιο και ενα χαρτι .

ε.εκει ειχα δωσει αιμα και απο εκει εκαναν οτι εκαναν ωστε να μου ερθουν τα στοιχεια για να γραφτω στο www.bdr.gr

ζ.δυστυχως δεν ειναι ανοιχτα το weekend αλλα μονο σε στυλ δευτερα ως παρασκευη 8 με 13.κατι τετοιο.ουτε καν απογευμα.

αυτα θυμαμαι.

Το γ και το ε ήταν.

Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, thodoris1985 said:

Το γ και το ε ήταν.

Σωστός

για το ε ειχα δωσει αιμα και καποια στιγμη κατι μου ηρθε το μυνημα να γραφτω κτλ.γιατι νομιζω αν δεν σου ερθει μυνημα δεν μπορεις.δεν θυμαμαι ακριβως παει και καιρος.

για το γ εχω δωσει πολλες φορες εκει οποτε με εχουν μαθει και καποια στιγμη κατι λεγαμε με τον προισταμενο και μου τις περασε.δεν τις περνανε αναλυτικα.απλα σου περνανε πχ μια φορα στο ννα μια φορα στο γεννηματας μια φορα στο σωτηρια.δεν υπαρχουν ημερομηνιες κτλ.αυτα τα εχω στην καρτα και λογικα θα τα εχουν και στο συστημα του εκαστοτε νοσοκομειου (ή ολων των νοσοκομειων αν είναι κοινή η βάση όπως ειναι τώρα με το bdr).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

να και αλλος ενας που παει ναυτικο. se 10 μερες μπορω να παω και εγω να δωσω που κλεινω τριμηνο.αν δεν ειχες παει να πηγαιναμε παρεα next week.ινσομνια ενωμενο.

 

Δινω στο ΚΑΤ γενικώς με βολεύει.Πήγα χθες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, CallMeRp said:

Δινω στο ΚΑΤ γενικώς με βολεύει.Πήγα χθες!

ειναι κοντα μου αλλα δεν εχω παει.αφου ξεκνησα με το ναυτικο απλα μενω εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/8/2019 στις 1:40 ΜΜ, poulinos είπε

ειναι περασμενα στο συστημα ποσες φορες εχεις δωσει κτλ.εσυ παιρνεις τηλεφωνο το νοσοκομειο και λες οτι θελω να δοθει μια φιαλη στον κωστα παπανικολαου του παυλου που ειναι στο ταδε νοσοκομειο για εγχειριση αυτο και αυτο και αυτο.και την μεταφερουν

Για εξηγησε το λιγο,γιατι νομιζα οτι αυτες οι φιαλες μπορουν να δοθουν μονο σε συγγενεις Α'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Re4cTiV3 είπε

Παιδιά θα ήθελα να βγάλω κάρτα αιμοδοσίας, έχω δώσει κάμποσες φορές και δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου ιστορικό. Τι μπορώ να κάνω;

Μπορείς να κάνεις αίτηση για κάρτα μέσα από το σύστημα τους, αλλά φαντάζομαι δεν έχεις πρόσβαση.

Έχουν στοιχεία επικοινωνίας για βοήθεια.

https://service.blooddonorregistry.gr/login.html#/home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...