Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, djcat είπε

Μπορείς να κάνεις αίτηση για κάρτα μέσα από το σύστημα τους, αλλά φαντάζομαι δεν έχεις πρόσβαση.

Έχουν στοιχεία επικοινωνίας για βοήθεια.

https://service.blooddonorregistry.gr/login.html#/home

Αν πατήσω στην εγγραφή εθελοντή .ου ζητάει έναν κωδικό(αν διαλέξω email έναν 12ψηφιο και με sms έναν 6ψηφιο). Που τους βρίσκω αυτούς τους κωδικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Re4cTiV3 είπε

Αν πατήσω στην εγγραφή εθελοντή .ου ζητάει έναν κωδικό(αν διαλέξω email έναν 12ψηφιο και με sms έναν 6ψηφιο). Που τους βρίσκω αυτούς τους κωδικούς;

Τον κωδικό αυτόν τον στέλνουν αφού δώσεις αίμα. Αν έχεις καιρό να δώσεις, επικοινώνησε μαζί τους, μήπως σου τον στείλουν έτσι ή σου δώσουν λύση κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/08/2019 at 05:17, talibanakos said:

Για εξηγησε το λιγο,γιατι νομιζα οτι αυτες οι φιαλες μπορουν να δοθουν μονο σε συγγενεις Α'.

το εχω ακουσει και εγω αυτο οτι αυτες που εχεις δωσει ηδη εθελοντικα πανε μονο σε συγγενεις και οτι αν ειναιγια εκτος συγγενη πρεπει να δωσεις κανονικα.στην πραξη εχω δωσει απο ηδη υπαρχουσες φιαλες σε μη συγγενη.δεν ξερω αν το εκαναν χαριστικα αλλα την επομενη φορα που θα παω θα μπορουσα να ρωτησω.

22 hours ago, Re4cTiV3 said:

Παιδιά θα ήθελα να βγάλω κάρτα αιμοδοσίας, έχω δώσει κάμποσες φορές και δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου ιστορικό. Τι μπορώ να κάνω;

επειδη δεν σου εχει ερθει sms ή παρε τηλεφωνο στο www.bdr.gr ή μιλα με το νοσοκομειο την επομενη φορα που θα πας ή αν περνας απο εκει για να κινησουν αυτοι τις διαδικασιες για να σου ερθει το sms.λιγο τραγικο που χωρις το sms δεν μπορεις να κανεις εγγραφη και λιγο τραγικο που ενω δινεις αιμα δεν ασχολουνται μαλλον και στα νοσοκομεια να κανουν τις κινησεις για το sms

22 hours ago, Re4cTiV3 said:

Αν πατήσω στην εγγραφή εθελοντή .ου ζητάει έναν κωδικό(αν διαλέξω email έναν 12ψηφιο και με sms έναν 6ψηφιο). Που τους βρίσκω αυτούς τους κωδικούς;

Μιλα με www.bdr.gr ή με το νοσοκομειο που δινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες με ξανα πηραν απο το πηγη ζωης για τη μεσογειακη αναιμια. Κατα 99% ηταν ο ιδιος που με πηρε πριν 1 μηνα ακριβως. Τους λεω ρε παιδια εδωσα πριν 1 μηνα και τους ειπα να παει αμεσα στο πηγη ζωης οπως μου ειπατε. Μου ειπαν ευχαριστω και κλεισαν. Πρεπει να εχουν μεγαλη αναγκη γιατι με περνουν σχεδον καθε 1-2 μηνες και ας εχω δωσει. Το κανουν σε ολους αυτο η μονο οσοι εχουν αυτα τα αντιγονα που με ειπαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Arkin said:

Προχθες με ξανα πηραν απο το πηγη ζωης για τη μεσογειακη αναιμια. Κατα 99% ηταν ο ιδιος που με πηρε πριν 1 μηνα ακριβως. Τους λεω ρε παιδια εδωσα πριν 1 μηνα και τους ειπα να παει αμεσα στο πηγη ζωης οπως μου ειπατε. Μου ειπαν ευχαριστω και κλεισαν. Πρεπει να εχουν μεγαλη αναγκη γιατι με περνουν σχεδον καθε 1-2 μηνες και ας εχω δωσει. Το κανουν σε ολους αυτο η μονο οσοι εχουν αυτα τα αντιγονα που με ειπαν?

δεν με εχουν καλεσει ποτε για να μου πουν δωσε αιμα.οποτε η το εχουν συνηθεια να καλουν κοσμο να δινει εκει που εισαι ή πραγματι θελουν το συγκεκριμενο αιμα 

τωρα τι αντιγονα ειναι αυτα και που χρειαζονται δεν ξερω να σου πω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν με εχουν καλεσει ποτε για να μου πουν δωσε αιμα.οποτε η το εχουν συνηθεια να καλουν κοσμο να δινει εκει που εισαι ή πραγματι θελουν το συγκεκριμενο αιμα 

τωρα τι αντιγονα ειναι αυτα και που χρειαζονται δεν ξερω να σου πω

Ουτε εγω το εχω ξανα ακουσει και δεν με ενοχλει απλα οταν εχω δωσει πριν 1 μηνα δεν ειναι σωστο να ξανα περνουν εφοσον δεν περασει τριμηνο. Στην 5-6 φορα που με πηραν τους ειχα ρωτησει και με ειπαν για τα αντιγονα και οτι ειναι επειγον να πω στην μοναδα του αχεπα που ερχεται να στειλει το αιμα αμεσα εκει. Και οντως τους ειπα και το εγραψαν να φυγει για εκει. Λογικα εχουν οντως αναγκη και γινεται αμεσα η μεταγγιση σε ασθενης. Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται να δινουμε συνεχεια. Ιουλιο-Δεκεμβριο στην μοναδα του αχεπα που ερχεται εδω που μενω και Απριλιο στο ιπποκρατειο. Ενδιαμεσα Ιουλιο-Δεκεμβριο δεν μενουν ειναι 5 μηνες και δεν μπορω να δωσω. Επρεπε να ερχονταν Ιουνιο για να ειναι ακριβως 3 μηνες η καθε αιμοδοσια. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Arkin said:

Ουτε εγω το εχω ξανα ακουσει και δεν με ενοχλει απλα οταν εχω δωσει πριν 1 μηνα δεν ειναι σωστο να ξανα περνουν εφοσον δεν περασει τριμηνο. Στην 5-6 φορα που με πηραν τους ειχα ρωτησει και με ειπαν για τα αντιγονα και οτι ειναι επειγον να πω στην μοναδα του αχεπα που ερχεται να στειλει το αιμα αμεσα εκει. Και οντως τους ειπα και το εγραψαν να φυγει για εκει. Λογικα εχουν οντως αναγκη και γινεται αμεσα η μεταγγιση σε ασθενης. Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται να δινουμε συνεχεια. Ιουλιο-Δεκεμβριο στην μοναδα του αχεπα που ερχεται εδω που μενω και Απριλιο στο ιπποκρατειο. Ενδιαμεσα Ιουλιο-Δεκεμβριο δεν μενουν ειναι 5 μηνες και δεν μπορω να δωσω. Επρεπε να ερχονταν Ιουνιο για να ειναι ακριβως 3 μηνες η καθε αιμοδοσια. 

δυστυχως επειδη δεν εισαι αθηνα να πεταγεσαι δεν μπορεις να κανεις κατι για τα μεγαλα ενδιαμεσα διαστηματα. για τα τηλ μπορει να μην ξερουν αν εδωσες τελικα ή οχι οποτε και σε ξαναπερνουν.εφοσον αυτοι δεν κανουν την αιμοληψια μπορει να μην μαθαινουν αν εδωσες εσυ ή αλλος οποτε μαλλον τους ξαναπαιρνουν τηλεφωνο ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

δυστυχως επειδη δεν εισαι αθηνα να πεταγεσαι δεν μπορεις να κανεις κατι για τα μεγαλα ενδιαμεσα διαστηματα. για τα τηλ μπορει να μην ξερουν αν εδωσες τελικα ή οχι οποτε και σε ξαναπερνουν.εφοσον αυτοι δεν κανουν την αιμοληψια μπορει να μην μαθαινουν αν εδωσες εσυ ή αλλος οποτε μαλλον τους ξαναπαιρνουν τηλεφωνο ολους.

Ναι εχεις δικιο εδω και οι 3 φορες το χρονο παλι καλα ειναι. Για το τηλεφωνο εφοσον περνει παντα ο ιδιος τον ειχα πει οτι θα δωσω σε λιγες μερες πριν 1 μηνα. Να περνουν αλλα οχι καθε μηνα. Γνωριζεις αν γινεται να δωσεις στους 2.5 μηνες η θελει υποχρεωτικα 3 για ανδρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Arkin said:

Ναι εχεις δικιο εδω και οι 3 φορες το χρονο παλι καλα ειναι. Για το τηλεφωνο εφοσον περνει παντα ο ιδιος τον ειχα πει οτι θα δωσω σε λιγες μερες πριν 1 μηνα. Να περνουν αλλα οχι καθε μηνα. Γνωριζεις αν γινεται να δωσεις στους 2.5 μηνες η θελει υποχρεωτικα 3 για ανδρα?

μακαρι να εδιναν ολοι και 2 φορες το χρονο,χαρουμενοι θα ειμασταν.οταν ειχα ρωτησει γιατρο μου ειπε οτι θεωρητικα μπορεις να δωσεις 4 φορες το χρονο .αν δωσεις παραπανω ναι μεν γινεται αλλα δεν προσμετρατε.βεβαια εσυ δεν δινεις εθελοντικα οποτε ετσι και αλλιως δεν τις προσμετρανε. το εθελοντικα το εννοω οτι δεν δινεις χωρις λογο απλα για να δωσεις οποτε και καταχωρειται σαν εθελοντικη αιμοδοσια αλλα δινεις παντα για να παει καπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, poulinos είπε

μακαρι να εδιναν ολοι και 2 φορες το χρονο,χαρουμενοι θα ειμασταν.οταν ειχα ρωτησει γιατρο μου ειπε οτι θεωρητικα μπορεις να δωσεις 4 φορες το χρονο .αν δωσεις παραπανω ναι μεν γινεται αλλα δεν προσμετρατε.βεβαια εσυ δεν δινεις εθελοντικα οποτε ετσι και αλλιως δεν τις προσμετρανε. το εθελοντικα το εννοω οτι δεν δινεις χωρις λογο απλα για να δωσεις οποτε και καταχωρειται σαν εθελοντικη αιμοδοσια αλλα δινεις παντα για να παει καπου.

4 φορες το χρονο ακομα και σε διαστημα 3-4 μηνων η πρεπει υποχρεωτικα να ειναι τριμηνη η διαφορα μεταξυ των αιμοδοσιων? Ειχα διαβασει οτι τα αιμοπεταλια και το πλασμα κανουν 3 μηνες για να αναπληρωθουν 100% για αυτο και εγινε ανα τριμηνο. Πρωτη φορα ειπε στη μοναδα να στειλει το αιμα στην πηγη ζωης. Ολες τις αλλες φορες που εδωσα δεν γνωριζω που ακριβως παει το αιμα. Τωρα αν μετρουνται σαν εθελοντικες αιμοδοσιες η οχι δεν γνωριζω καθολου. Στο ιπποκρατειο ουτε σημειωσαν σε καποια καρτελα οτι εδωσα. Στην μοναδα του Αχεπα εχουν μια καρτελα που καθε φορα κολλανε πανω ενα χαρτακι με ημερομηνια και εναν κωδικο. 13-14 φορες πρεπει να εχω δωσει. Δεν εχω δικια μου καρτα ουτε εχω εγγραφει καπου. Οπως και να εχει πρωτα δινω γιατι θελω και μετα για αν χρειαστει να εχω καποιες διαθεσιμες φιαλες στην ακρη. Δεκεμβριο θα δηλωσω και για μυελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 Αυγούστου 2019 | 10:25. 

www.tanea.gr

Στεγνώνουν οι τράπεζες αίματος της χώρας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τους ασθενείς που υποβάλλονται τακτικά σε μεταγγίσεις. Είναι ενδεικτικό ότι οι 4.000 πάσχοντες από θαλασσαιμία (μεσογειακή αναιμία) υπομεταγγίζονται από τον Ιούλιο, καθώς οι μονάδες αίματος δεν επαρκούν.

 

Το παράδοξο είναι ότι αποκλειστικά και μόνον για την απρόσκοπτη κάλυψη των αναγκών των συγκεκριμένων ασθενών η Ελλάδα εισάγει από την Ελβετία ετησίως 20.000 - 25.000 μονάδες αίματος, κόστους 3,5 - 4 εκατομμυρίων ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Arkin said:

4 φορες το χρονο ακομα και σε διαστημα 3-4 μηνων η πρεπει υποχρεωτικα να ειναι τριμηνη η διαφορα μεταξυ των αιμοδοσιων? Ειχα διαβασει οτι τα αιμοπεταλια και το πλασμα κανουν 3 μηνες για να αναπληρωθουν 100% για αυτο και εγινε ανα τριμηνο. Πρωτη φορα ειπε στη μοναδα να στειλει το αιμα στην πηγη ζωης. Ολες τις αλλες φορες που εδωσα δεν γνωριζω που ακριβως παει το αιμα. Τωρα αν μετρουνται σαν εθελοντικες αιμοδοσιες η οχι δεν γνωριζω καθολου. Στο ιπποκρατειο ουτε σημειωσαν σε καποια καρτελα οτι εδωσα. Στην μοναδα του Αχεπα εχουν μια καρτελα που καθε φορα κολλανε πανω ενα χαρτακι με ημερομηνια και εναν κωδικο. 13-14 φορες πρεπει να εχω δωσει. Δεν εχω δικια μου καρτα ουτε εχω εγγραφει καπου. Οπως και να εχει πρωτα δινω γιατι θελω και μετα για αν χρειαστει να εχω καποιες διαθεσιμες φιαλες στην ακρη. Δεκεμβριο θα δηλωσω και για μυελο.

a.4 φορες το χρονο ανα τριμηνο για να γινει αναπληρωση.πρεπει να τους πεις να σου βγει καρτα αιμοδοτη και να βγαλεις και Online καρτα.επισης να δεις αν πραγματι δινεις εθελοντικα που λογικα αυτο γινεται ή αν πηγαινει καπου που κανονικα θα στο ελεγαν.ψαξτο για να εχεις και για σενα αμα γινει κατι.

6 minutes ago, tounion said:

27 Αυγούστου 2019 | 10:25. 

www.tanea.gr

Στεγνώνουν οι τράπεζες αίματος της χώρας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τους ασθενείς που υποβάλλονται τακτικά σε μεταγγίσεις. Είναι ενδεικτικό ότι οι 4.000 πάσχοντες από θαλασσαιμία (μεσογειακή αναιμία) υπομεταγγίζονται από τον Ιούλιο, καθώς οι μονάδες αίματος δεν επαρκούν.

 

Το παράδοξο είναι ότι αποκλειστικά και μόνον για την απρόσκοπτη κάλυψη των αναγκών των συγκεκριμένων ασθενών η Ελλάδα εισάγει από την Ελβετία ετησίως 20.000 - 25.000 μονάδες αίματος, κόστους 3,5 - 4 εκατομμυρίων ευρώ

ενω αυτα τα λεφτα θα μπορουσαν να τα εδιναν στους αιμοδοτες οπως γινεται σε αλλες χωρες.γενικοτερα δεν βγαζεις ακρη. 160 ευρω  η φιαλη.στην γερμανια δινουν 40 ευρω οταν δινεις αιμα.να σχολιασω τιποτα δεν εχει νοημα.τζαμπα θα χαλαστω οχι μονο για το κρατος αλλα και για τους ανθρωπους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε θα πρέπει να δίνουν χρήματα για το αίμα.

Είναι το ίδιο με τις κλινικές δοκιμές φαρμάκων, θα πρέπει ο δωρητής να το κάνει αφιλοκερδώς, διαφορετικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απαντά ψέματα στις κρίσιμες ερωτήσεις για να πάρει απλά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Όχι δε θα πρέπει να δίνουν χρήματα για το αίμα.

Είναι το ίδιο με τις κλινικές δοκιμές φαρμάκων, θα πρέπει ο δωρητής να το κάνει αφιλοκερδώς, διαφορετικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απαντά ψέματα στις κρίσιμες ερωτήσεις για να πάρει απλά τα χρήματα. 

Εχουμε πολλα φρουτα εδω Ελλαδα. Στο στρατο αρκετοι εδιναν μονο για να παρουν αδεια. Αν τους δωσεις και λεφτα δινουν και 4 φορες το χρονο. Σκεφτονται μονο τον εαυτουλη τους και το συμφερον τους. 3000 ατομα ειμαστε εδω και δινουμε μονο οι 140-170 καθε φορα. Ειδικα οι μικροτερης ηλικιας εφοσον μιλαμε για αιμοδοσια Κυριακη καθονται πινουν μεχρι αργα ενω ξερουν οτι δεν κανει να πιεις αν ειναι να δωσεις. Αλλα δεν δινει κανενας τους και εχουν και ετοιμη τη δικαιολογια σου λεει βγηκαμε και ηπιαμε χθες το βραδυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, djuan1988 said:

Όχι δε θα πρέπει να δίνουν χρήματα για το αίμα.

Είναι το ίδιο με τις κλινικές δοκιμές φαρμάκων, θα πρέπει ο δωρητής να το κάνει αφιλοκερδώς, διαφορετικά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απαντά ψέματα στις κρίσιμες ερωτήσεις για να πάρει απλά τα χρήματα. 

οπως ειχε αναφερθει και σε προηγουμενη συζητηση ναι κανονικα δεν θα επρεπε.αλλα εφοσον δεν γινεται αλλιως πρεπει να σκεφτεις καποιο τροπο. θες να ειναι ελαφρυνση σε φορολογικη δηλωση /θες να ειναι κουπονι για super market? πρεπει με καποιο τροπο να μην αγοραζεις απεξω που κοστιζει περισσοτερο.ωραιο να λεμε οτι δεν πρεπει να δινονται λεφτα αλλα στην πραξη λογω παιδειας λογω κρατους λογω δεν ξερω τι ,υπαρχει σοβαρο θεμα.οποτε η θα πρεπει να ξεκινησουν εκσρατειες για να δινει ο κοσμος αιμα ή πρεπει να βρουν ενα τροπο με κατι ανταλλαγμα. καταλαβαινω την ανησυχια και ειναι λογικο αλλα σε αλλες χωρες το κανουν και φαινεται οτι λειτουργει.το φιλοτιμο εδω στην ελλαδα τουλαχιστον εχει χαθει.μονο τοτε με το ματι και τις φωτιες εδωσαν.μολις περασε αυτο παει ελλειψη.εχω βαρεθει να πριζω ατομα να πανε να δωσουν για να εχουν spare αιμα και για τον ευατο τους ή την οικογενεια τους αμα χρειαστει αλλα στον τοιχο μιλαω.εδω και στην εργασια ειχε ερθει το ικα για αιμοδοσια και επειδη κλασσικα δεν εδιναν πολλα ατομα ηθελε αυτος του ικα να μιλησει με το hr  για να δινουν μια μερα αδεια.(ηταν πριν γινει Official το να δινεις αιμα και στον ιδιωτικο τομεα και να παιρνεις αδεια) το οποιο οπως φαινεται παιζει να μην ισχυει ουτε σε 1 απο τις 100 ιδιωτικες εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...