Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, pontez2 said:

Χθες έδωσα πάλι...Αιματοκρίτης 51!!!!!!!!! 

Άσχετα με αυτό, τους ρώτησα και πάλι για το πως ελέγχεται το αίμα απο ασθένειες τυπου HIV κτλ κτλ.

Μου ειπαν πως πλέον μπορουν να καταλάβουν αν τρέχει κάτι, στις 2 μέρες. Δε χρειάζεται να περιμένουν πχ 4 μηνες για δουν αν υπάρχει ο εκαστοτε ιός. Ανεβαίνουν συγκεκριμένες τιμές στο αίμα που μαρτυρούν πως ισως κάτι συμβαίνει. Ε αυτό το αίμα δε το δίνουν και το πάνε για περαιτέρω έλεγχο.

Μπορει και να μη τρέχει τιποτε, αλλά γενικά 3 φυάλες στις 10 μπορει να αχρηστευθούν λόγω υποψιών για κάποια ασθένεια.

51?wtf.το τερματισες.καλα που εδωσες μπας και πεσει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δίνω σταθερά κάθε 3 μήνες εδω και χρόνια. 0+ έχω. Λίγες μέρες μετά την αιμοδοσία μου στέλνουν mail με τα αποτελέσματα των εξετάσεων αλλά δε μου γράφουν αιματοκρίτη, μάλλον πρέπει να τους το πω την επόμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, nfreskakis said:

Κι εγώ δίνω σταθερά κάθε 3 μήνες εδω και χρόνια. 0+ έχω. Λίγες μέρες μετά την αιμοδοσία μου στέλνουν mail με τα αποτελέσματα των εξετάσεων αλλά δε μου γράφουν αιματοκρίτη, μάλλον πρέπει να τους το πω την επόμενη φορά.

ποτε δεν εχω λαβει mail με εξετασεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nfreskakis είπε

Κι εγώ δίνω σταθερά κάθε 3 μήνες εδω και χρόνια. 0+ έχω. Λίγες μέρες μετά την αιμοδοσία μου στέλνουν mail με τα αποτελέσματα των εξετάσεων αλλά δε μου γράφουν αιματοκρίτη, μάλλον πρέπει να τους το πω την επόμενη φορά.

Που δινεις; πρωτη φορα το ακουω αυτο. Ποτε δεν μου εχει συμβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, poulinos είπε

ποτε δεν εχω λαβει mail με εξετασεις

 

13 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Που δινεις; πρωτη φορα το ακουω αυτο. Ποτε δεν μου εχει συμβει.

 

Στο Ασκληπιείο Βούλας. Το mail είναι ευχαριστήριο για την προσφορά, έχει τα αποτελέσματα των εξετάσεων και γράφει μετά απο πόσους μήνες μπορείς να δώσεις ξανά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, vastegial_74 said:

Που δινεις; πρωτη φορα το ακουω αυτο. Ποτε δεν μου εχει συμβει.

απλα ηξερα ως τωρα οτι αμα εδινες αιμα δικαιουσαι δωρεαν εξετασεις(δεν ξερω αν ειναι μονο γενικη αιματος) μια φορα το χρονο.

4 minutes ago, nfreskakis said:

Στο Ασκληπιείο Βούλας. Το mail είναι ευχαριστήριο για την προσφορά, έχει τα αποτελέσματα των εξετάσεων και γράφει μετά απο πόσους μήνες μπορείς να δώσεις ξανά. 

απλα ηξερα ως τωρα οτι αμα εδινες αιμα δικαιουσαι δωρεαν εξετασεις(δεν ξερω αν ειναι μονο γενικη αιματος) μια φορα το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

απλα ηξερα ως τωρα οτι αμα εδινες αιμα δικαιουσαι δωρεαν εξετασεις(δεν ξερω αν ειναι μονο γενικη αιματος) μια φορα το χρονο.

Ναι αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nfreskakis said:

Ναι αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ

Ξερει κανεις τι εξετασεις κανουν μια φορα το χρονο που δικαιουσαι δωρεαν?ειναι γενικη αιματος ή κατι παραπανω αραγε?

Τωρα για καθε φορα που δινεις αιμα σιγουρα κανουν εξετασεις για μεταδιδομενα νοσήματα που αμα βρουν κατι θα σε ειδοποιησουν. Αν ομως κανουν και αλλες εξετασεις πχ γενικη αιματος καλο θα ηταν να στις εστελναν με καποιο email για να τις εχεις αφου χρησιμες ειναι για τον δοτη για να ξερει και αυτος σε τι κατασταση βρισκεται. Αλλο τοσο αν κανουν και τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

Ξερει κανεις τι εξετασεις κανουν μια φορα το χρονο που δικαιουσαι δωρεαν?ειναι γενικη αιματος ή κατι παραπανω αραγε?

Τωρα για καθε φορα που δινεις αιμα σιγουρα κανουν εξετασεις για μεταδιδομενα νοσήματα που αμα βρουν κατι θα σε ειδοποιησουν. Αν ομως κανουν και αλλες εξετασεις πχ γενικη αιματος καλο θα ηταν να στις εστελναν με καποιο email για να τις εχεις αφου χρησιμες ειναι για τον δοτη για να ξερει και αυτος σε τι κατασταση βρισκεται. Αλλο τοσο αν κανουν και τιποτα παραπανω.

Σύμφωνα με το mail που μου έστειλαν οι εξετάσεις που δικαιούται δωρεάν μια φορά το χρόνο ο τακτικός εθελοντής αιμοδότης είναι:

Γενική Αίματος, Χοληστερίνη, Τριγλυκερίδια, Σάκχαρο και Τρανσαμινάσες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nfreskakis said:

Σύμφωνα με το mail που μου έστειλαν οι εξετάσεις που δικαιούται δωρεάν μια φορά το χρόνο ο τακτικός εθελοντής αιμοδότης είναι:

Γενική Αίματος, Χοληστερίνη, Τριγλυκερίδια, Σάκχαρο και Τρανσαμινάσες

Μια χαρα αφου εχει μεσα και χοληστερινη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, poulinos είπε

Τωρα για καθε φορα που δινεις αιμα σιγουρα κανουν εξετασεις για μεταδιδομενα νοσήματα που αμα βρουν κατι θα σε ειδοποιησουν.

Αύγουστο που έδωσα με κοιτάξανε επιπλέον και για δυτ. Νείλο.

Εξετάσεις που γίνονται σε κάθε αιμοληψία

 

  • Μέτρηση αιμοσφαιρίνης.
  • Μέτρηση των τρανσαμινάσων (ALT, AST).
  • RPR (δοκιμασία για συφιλίδα).
  • Έλεγχος αντισωμάτων για τους ιούς ηπατίτιδας Β, ηπατίτιδας C, HIV1,2 και HTLVΙ, ΙΙ.
  • Ομάδα αίματος και Rhesus.
  • Ενίοτε ανίχνευση άλλων αντισωμάτων. Στους εθελοντές αιμοδότες κάθε 3 αιμοληψίες γίνεται και μέτρηση Fe, φερριτίνης προκειμένου να αξιολογηθεί η κατάσταση του αιμοδότη.
Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, djcat said:

Αύγουστο που έδωσα με κοιτάξανε επιπλέον και για δυτ. Νείλο.

Εξετάσεις που γίνονται σε κάθε αιμοληψία

  • Μέτρηση αιμοσφαιρίνης.
  • Μέτρηση των τρανσαμινάσων (ALT, AST).
  • RPR (δοκιμασία για συφιλίδα).
  • Έλεγχος αντισωμάτων για τους ιούς ηπατίτιδας Β, ηπατίτιδας C, HIV1,2 και HTLVΙ, ΙΙ.
  • Ομάδα αίματος και Rhesus.
  • Ενίοτε ανίχνευση άλλων αντισωμάτων. Στους εθελοντές αιμοδότες κάθε 3 αιμοληψίες γίνεται και μέτρηση Fe, φερριτίνης προκειμένου να αξιολογηθεί η κατάσταση του αιμοδότη.

να μας τα ελεγαν και εμας.πχ φερριτινη κτλ θα με ενοιαζε μια που δινω 3-4 φορες το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, djcat είπε

Αύγουστο που έδωσα με κοιτάξανε επιπλέον και για δυτ. Νείλο.

Εξετάσεις που γίνονται σε κάθε αιμοληψία

  • Μέτρηση αιμοσφαιρίνης.
  • Μέτρηση των τρανσαμινάσων (ALT, AST).
  • RPR (δοκιμασία για συφιλίδα).
  • Έλεγχος αντισωμάτων για τους ιούς ηπατίτιδας Β, ηπατίτιδας C, HIV1,2 και HTLVΙ, ΙΙ.
  • Ομάδα αίματος και Rhesus.
  • Ενίοτε ανίχνευση άλλων αντισωμάτων. Στους εθελοντές αιμοδότες κάθε 3 αιμοληψίες γίνεται και μέτρηση Fe, φερριτίνης προκειμένου να αξιολογηθεί η κατάσταση του αιμοδότη.

Και εμενα με κοιταξαν για δυτιο Νειλο και ας μην ειχε απαγορευση η περιοχη μου. Επειδη ομως αλλες χρονιες ηταν απο τις πρωτες που εμπαιναν το καλοκαιρι στις λιστες ως ακαταλληλη λογω κουνουπιου, γι αυτο και με κοιταξαν προληπτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, vastegial_74 said:

Και εμενα με κοιταξαν για δυτιο Νειλο και ας μην ειχε απαγορευση η περιοχη μου. Επειδη ομως αλλες χρονιες ηταν απο τις πρωτες που εμπαιναν το καλοκαιρι στις λιστες ως ακαταλληλη λογω κουνουπιου, γι αυτο και με κοιταξαν προληπτικα.

απλα να αναφερω οτι αν καποιος ειναι σε περιοχη που ειναι απο τις επικινδυνες για ιο δυτικου νειλου δεν τον κοβουν απο την αιμοδοσια.απλα του κανουν μια παραπανω εξεταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για να ζητησω βοηθεια ομως δε μπορω να βρω κατι καλυτερο και εχω αγχωθει αρκετα ειναι η αληθεια. Συγγενικο μου προσωπο θα χρειαστει σε καποιες μερες αιμα για μια επεμβαση που προκειται να κανει σε νοσοκομειο, συγκεκριμενα 2 μοναδες απο οτι ειπε ο γιατρος. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, η ομαδα μπορει να ειναι οποιαδηποτε και η αιμοδοσια μπορει να γινει σε οποιοδηποτε δημοσιο νοκοσομειο. Αν υπαρχει καποιος, αν γνωριζετε καποιον που μπορει ας μου στειλει pm, ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...