Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλοντας κι εγώ να προσφέρω, πριν ένα χρόνο αποφάσισα να δώσω αίμα και αν όλα πάνε καλά, να δίνω τακτικά. Την πρώτη φορά όλα πήγαν καλά και ήμουν ενθουσιασμένος!
 

Μετά από μερικούς μήνες, ξαναπήγα στο ίδιο νοσοκομείο για αιμοδοσία.

Δεν βρίσκαν εύκολα φλέβα, τελικά με τρυπήσανε αλλά έδινε ελάχιστο αίμα η φλέβα. Τότε μου λέει η κυρία «να παίξω λίγο» ; «Ναι» απαντάω και αρχίζει να κουνά τη βελόνα μέσα στη φλέβα. Τότε ένιωσα έναν ανατριχιαστικό πόνο που δεν είχα ξανανιώσει ποτέ μου... 

Το χέρι τον επόμενο μήνα ήταν μαύρο από τον ώμο ως τον καρπό...

Από τότε προσπάθησα δις να ξαναδώσω αίμα αλλά δυστυχώς απέκτησα ψυχολογικό πρόβλημα και δεν τα καταφέρνω.

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Φιλε αυτα που λες ειναι διαστρεβλωμενα αν οχι εντελως fake

Κανενας νοσηλευτης δεν θα βαλει την βελονα σε μια φλεβα και θα αρχισει να παιζει

Και όμως έγινε έτσι όπως ακριβώς περιέγραψα. Κατά λέξη.

Τώρα αν το πιστεύεις ή όχι, δεν με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Φιλε αυτα που λες ειναι διαστρεβλωμενα αν οχι εντελως fake

Κανενας νοσηλευτης δεν θα βαλει την βελονα σε μια φλεβα και θα αρχισει να παιζει

  Και σε μένα το ίδιο έκανε μια καινούργια νοσοκόμα στην αιμοδοσία, έδινε ελάχιστο αίμα η φλέβα και έβαζε την βελόνα μέσα έξω μέχρι να έχει αρκετή ροή. Πόνο βέβαια ένιωσα ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να "παίξει με τη βελόνα" ,  αν το είπε έτσι προφανώς εννοούσε να δοκιμάσει να τη βάλει καλλίτερα στη πορεία της φλεβας. 

Δεν είναι αντλία να ρουφάει με αυτό το τρόπο. 

Στο τρύπημα, πονάει το δέρμα κυρίως, αν όχι μόνο και αυτό λίγο. 

Αλλά ο πόνος είναι υποκειμενικη αίσθηση οπότε... 

Μαύρο χέρι για μήνα, από ώμο σε καρπό,  δεν νομίζω. Ούτε σε συντριπτικα καταγματα, όχι σε απλή αιμοδοσια. 

Αίματωμα τοπικό μερικές φορές, το πολύ για 10-15 ημέρες. 

Μη τρομάζετε το κόσμο. 

Η αιμοδοσια σώνει ζωές καμία φορά και του αιμοδότη με τον έλεγχο που γίνεται στο αίμα του πριν διατεθεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 11:32 ΜΜ, μπιπ μπιπ είπε

Είχα φεριτίνη σχετικά χαμηλή (19) πρόπερσι και τον Μάρτιο έδωσα αίμα. Πήγα να λιποθυμήσω και είχα γίνει κατάχλωμη. Μετά συνήλθα κι έφυγα. 

Σε εξετάσεις που έκανα τον Μαιο είδα ότι η φεριτινη είχε φτάσει στον πάτο. (4!). Έκανα θεραπεία με σίδηρο όλο το καλοκαίρι και τώρα την έφτασα στο 24. Οριακά φυσιολογική. 

Θέλω να κάνω κι άλλες εξετάσεις που περιλαμβάνουν αιμοληψία. Σε κάθε αιμοληψία θα πέφτει η φεριτίνη μου; ( Προφανώς πέφτει κάθε μήνα και με την περίοδο αλλά δε ξέρω το ποσοστό )

Μου είπαν για σίδηρο να τρώω στρείδια και αμοιβάδες, αλλά πόσο θα ανέβει τρώγοντας αυτά; 

Έχει κανείς άλλος θέμα με τη φεριτίνη του;

Τέλος ,πώς συνδέεται ο αιματοκρίτης με τη φεριτίνη; 

Ποια είναι τελικά η πιο σπάνια ομάδα αίματος; Λένε για την 0- που έχω κι εγώ, αλλά δε ξέρω κανέναν που να έχει ΑΒ

Αμοιβάδες ή αχιβάδες ρε παιδιά; Την είπα πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2019 at 09:56, μπιπ μπιπ said:

Αμοιβάδες ή αχιβάδες ρε παιδιά; Την είπα πάλι 

αχοιβαδα φαγητο.αμοιβαδα δεν ειναι φαγητο ουτε τρωγεται.χαχα.οτιδηποτε rhesus αρνητικο ειναι σπανιο.η διαφορα ειναι οτι η αβ- μπορει να παρει απο περισσοτερες ομαδες απο οτι η ο-. .λογικα θα πεφτει λιγακι με την αιμοδοσια.δεν εισαι η πρωτη ουτε η τελευταια.πολλαφαγητα εχουν σιδηρο  αλλα δεν σημαινει οτι απορροφατε ευκολα.καλο θα ειναι να την τσεκαρεις συχνα πυκνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 11:32 ΜΜ, μπιπ μπιπ είπε

Είχα φεριτίνη σχετικά χαμηλή (19) πρόπερσι και τον Μάρτιο έδωσα αίμα. Πήγα να λιποθυμήσω και είχα γίνει κατάχλωμη. Μετά συνήλθα κι έφυγα. 

Σε εξετάσεις που έκανα τον Μαιο είδα ότι η φεριτινη είχε φτάσει στον πάτο. (4!). Έκανα θεραπεία με σίδηρο όλο το καλοκαίρι και τώρα την έφτασα στο 24. Οριακά φυσιολογική. 

Θέλω να κάνω κι άλλες εξετάσεις που περιλαμβάνουν αιμοληψία. Σε κάθε αιμοληψία θα πέφτει η φεριτίνη μου; ( Προφανώς πέφτει κάθε μήνα και με την περίοδο αλλά δε ξέρω το ποσοστό )

Μου είπαν για σίδηρο να τρώω στρείδια και αμοιβάδες, αλλά πόσο θα ανέβει τρώγοντας αυτά; 

Έχει κανείς άλλος θέμα με τη φεριτίνη του;

Τέλος ,πώς συνδέεται ο αιματοκρίτης με τη φεριτίνη; 

Ποια είναι τελικά η πιο σπάνια ομάδα αίματος; Λένε για την 0- που έχω κι εγώ, αλλά δε ξέρω κανέναν που να έχει ΑΒ

Δες εδώ.

Ακολούθησε μια καλή διατροφή και κάνε εξέταση ξανά για να δεις πού βρίσκεσαι. Αν έχεις θέμα, ίσως χρειάζεσαι και συμπλήρωμα, αλλά αυτό θα το κρίνει ο γιατρός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία. Όποιος θέλει απλά πάει στο νοσοκομείο που τον βολεύει και δίνει ή πρέπει να γραφτεί πρώτα κάπου σαν αιμοδότης?

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Απορία. Όποιος θέλει απλά πάει στο νοσοκομείο που τον βολεύει και δίνει ή πρέπει να γραφτεί πρώτα κάπου σαν αιμοδότης?

Σε γράφουν εκεί που θα πας - όπου σε βολεύει το ίδιο είναι. Δε γράφεσαι κάπου από πριν. Για την ακρίβεια στα αρχεία αιμοδοτών σε γράφουν αφού πρώτα ελέγξουν οτι το αίμα που έδωσες είναι οκ.

Επεξ/σία από djcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση. Έδωσα για πρώτη φορά αίμα στις 29/9/2019. Και έκανα και διαδικασία για να βγάλω κάρτα αιμοδότη. Μετά απο 2 μέρες μου στείλαν ένα sms στο κινητο, μπήκα έφτιαξα λογαριασμο στο bdr.gr, και ξεκίνησα διαδικασία για την έγκριση κάρτας και παραλαβή από κατάστημα vodafone που με βολεύει. Η ερώτηση μου είναι η εξής : Πόσο καιρό κάνει να βγεί αυτή η κάρτα ; Η αίτηση έχει γίνει στις 7/10 νομίζω. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, seventh_son said:

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση. Έδωσα για πρώτη φορά αίμα στις 29/9/2019. Και έκανα και διαδικασία για να βγάλω κάρτα αιμοδότη. Μετά απο 2 μέρες μου στείλαν ένα sms στο κινητο, μπήκα έφτιαξα λογαριασμο στο bdr.gr, και ξεκίνησα διαδικασία για την έγκριση κάρτας και παραλαβή από κατάστημα vodafone που με βολεύει. Η ερώτηση μου είναι η εξής : Πόσο καιρό κάνει να βγεί αυτή η κάρτα ; Η αίτηση έχει γίνει στις 7/10 νομίζω. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση ;

yes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Aν πας και δώσεις αίμα σε εκκλησία, που κατά καιρούς διοργανώνουν αιμοδοσία, ενημερώνεται κανονικά το εθνικό μητρώο αιμοδοτών;

Θεωρώ ότι και εκεί έρχονται απο κάποιο δημόσιο νοσοκομείο να κάνουν την αιμοδοσία, οπότε ναι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...