Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Aν πας και δώσεις αίμα σε εκκλησία, που κατά καιρούς διοργανώνουν αιμοδοσία, ενημερώνεται κανονικά το εθνικό μητρώο αιμοδοτών;

Υπάρχει άλλη διαδικασία για να δώσεις το αίμα σε συγγενή σου, πρέπει να δώσει το όκ η ενορία (ο πάπας δηλαδή) ενω αμα δωσεις στο νοσοκομειο πας στην αιμοδοσία και το δινεις άμεσα.

Προσωπικά το αποφεύγω να δίνω σε εκκλησίες, Δήμους  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2018 στις 9:45 ΠΜ, sakisvele είπε

Στο Ιπποκράτειο που είναι κέντρο αιμοδοσίας..

Αν είσαι στο δημόσιο πέρνεις και την ανάλογη άδεια ..

Καί στον ιδιωτικό παίρνεις άδεια.

https://www.kepea.gr/article.php?id=1656

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/10/2019 at 19:47, μπιπ μπιπ said:

Πριν δώσεις αίμα δεν κοιτάνε τον αιματοκρίτη και την πίεση; Πώς έγινε και μου την βρήκαν οκ για αιμοδοσία, αφού είχα τόσο μικρή φεριτίνη ;

το βασικο ειναι αν και ποσο επηρεαζει το ενα το αλλο.

On 05/10/2019 at 11:47, wizzy said:

Πριν την αιμοδοσία μετράνε αιμοσφαιρίνη και πίεση.

και απο την αιμοσφαιρινη νομιζω με καποιο τυπο βγαινει και ο αιματοκριτης

On 04/10/2019 at 02:39, tasanton said:

Αμοιβάδες λιγο δύσκολο να βρεις, δεν ειναι η εποχή τους :)

Πέρα απο την πλάκα, με τόσο χαμηλή φεριτίνη δεν μπορείς να δίνεις συχνά αίμα. 
Την αιμοληψία μη τη φοβάσαι, εκτός αν σου πάρει αίμα ο ....δράκουλας.

η φεριτίνη ειναι η αποθήκη του οργανισμού σε σίδηρο. Και χαμηλός Σίδηρος συνδέεται με χαμηλό αιματοκρίτη. Να ρωτήσεις παθολόγο για τυχόν άλλες αιτίες που οδηγούν σε χαμηλό σίδηρο πέρα απο τις προφανείς.

η σπανιότερη ομάδα αίματος ειναι η ΑΒ-

αχιβαδες,οι αμοιβαδες ειναι αλλο πραγμα

On 05/10/2019 at 18:06, Πανος999 said:

ΣΝα ρωτησω κατι..Αυριο λεω να παω σε ενα δημο που παιρνουν αιμα..

1)Πρεπει να ειμαι δημότης του συγκεκριμένου δημου? 

2)Ακολουθειται καποια συγκεκριμένη διαδικασια πριν την αιμοδοσια? Χαρτιά ή αλλες εξετάσεις? Γενικα κτ που πρέπει να ξερω πριν παω..? 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.. 

1.οχι.

2.συμπληρωνεις χαρτια οτι δεν εχεις καποιο θεμα και σου περνουν πιεση .αιμοσφαιρινη κτλ. πριν πας να εχεις κοιμηθει καλα να εχεις φαει καλα(οχι κανα κοκορετσι) και να μην εχεις παρει φαρμακα.θα στα πουν

On 10/10/2019 at 16:59, vagos789 said:

Φιλε αυτα που λες ειναι διαστρεβλωμενα αν οχι εντελως fake

Κανενας νοσηλευτης δεν θα βαλει την βελονα σε μια φλεβα και θα αρχισει να παιζει

μικρες διορθωτικες κινησεις γινονται για να μην σε ξανατρυπησουν

On 10/10/2019 at 20:31, zmaskos said:

  Και σε μένα το ίδιο έκανε μια καινούργια νοσοκόμα στην αιμοδοσία, έδινε ελάχιστο αίμα η φλέβα και έβαζε την βελόνα μέσα έξω μέχρι να έχει αρκετή ροή. Πόνο βέβαια ένιωσα ελάχιστο.

ισχυει.αν δεν πετυχει φλεβα με μικρες διορθωτικες κινησεις προσπαθει να μπει ξανα μεσα στην φλεβα.τονιζω το μικρες κινησεις.δηλαδη μπορει να βγει λιγο πιο εξω και να μπει λιγο πιο πανω ή λιγο πιο δεξια αριστερα.συνηθως δεν πονανε αυτες οι κινησεις.

On 03/10/2019 at 23:32, μπιπ μπιπ said:

Είχα φεριτίνη σχετικά χαμηλή (19) πρόπερσι και τον Μάρτιο έδωσα αίμα. Πήγα να λιποθυμήσω και είχα γίνει κατάχλωμη. Μετά συνήλθα κι έφυγα. 

Σε εξετάσεις που έκανα τον Μαιο είδα ότι η φεριτινη είχε φτάσει στον πάτο. (4!). Έκανα θεραπεία με σίδηρο όλο το καλοκαίρι και τώρα την έφτασα στο 24. Οριακά φυσιολογική. 

Θέλω να κάνω κι άλλες εξετάσεις που περιλαμβάνουν αιμοληψία. Σε κάθε αιμοληψία θα πέφτει η φεριτίνη μου; ( Προφανώς πέφτει κάθε μήνα και με την περίοδο αλλά δε ξέρω το ποσοστό )

Μου είπαν για σίδηρο να τρώω στρείδια και αμοιβάδες, αλλά πόσο θα ανέβει τρώγοντας αυτά; 

Έχει κανείς άλλος θέμα με τη φεριτίνη του;

Τέλος ,πώς συνδέεται ο αιματοκρίτης με τη φεριτίνη; 

Ποια είναι τελικά η πιο σπάνια ομάδα αίματος; Λένε για την 0- που έχω κι εγώ, αλλά δε ξέρω κανέναν που να έχει ΑΒ

σε 1000 ατομα στο στρατο ειχα δει 2-3 ατομα με ab και 2-3 ατομα με Rhesus αρνητικο. δεν ξερω αν συνδεεται ο αιματοκριτης με την φεριτινη.μπορεις να το ρωτησεις. τα rhesus αρνητικα ειναι σπανια.η ο+ εχει πολυ κοσμο απλα δεν δεχεται απο πολλους.

On 19/10/2019 at 17:14, giorgos4ever said:

Απορία. Όποιος θέλει απλά πάει στο νοσοκομείο που τον βολεύει και δίνει ή πρέπει να γραφτεί πρώτα κάπου σαν αιμοδότης?

δινεις και μετα σε γραφουν στο μητρωο.δινεις οπου θες

On 22/10/2019 at 18:58, Vassilis_24 said:

Aν πας και δώσεις αίμα σε εκκλησία, που κατά καιρούς διοργανώνουν αιμοδοσία, ενημερώνεται κανονικά το εθνικό μητρώο αιμοδοτών;

ναι κανονικα γιατι γινεται συνεργασια με καποιο νοσοκομειο.αλλα μην δωσεις σε εκκλησια γιατι μετα αν θες να δωσεις καπου το αιμα θα παρακαλας τον παπα και δεν ξερω ποιον αλλον.την εχω πατησει ετσι μια φορα.

18 hours ago, tounion said:

Θεωρώ ότι και εκεί έρχονται απο κάποιο δημόσιο νοσοκομείο να κάνουν την αιμοδοσία, οπότε ναι 

πολυ σωστος.ετσι ειναι.

18 hours ago, *Kopanos* said:

Υπάρχει άλλη διαδικασία για να δώσεις το αίμα σε συγγενή σου, πρέπει να δώσει το όκ η ενορία (ο πάπας δηλαδή) ενω αμα δωσεις στο νοσοκομειο πας στην αιμοδοσία και το δινεις άμεσα.

Προσωπικά το αποφεύγω να δίνω σε εκκλησίες, Δήμους  

την πατησα μια φορα και απο τοτε μονο σε νοσοκομειο.ουτε καν στην δουλεια δεν δινω.

1 hour ago, DooM_STeR said:

Καί στον ιδιωτικό παίρνεις άδεια.

https://www.kepea.gr/article.php?id=1656

θεωρητικα ναι.πρακτικα ειναι μια πονεμενη ιστορια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

και απο την αιμοσφαιρινη νομιζω με καποιο τυπο βγαινει και ο αιματοκριτης

"Μπακαλίστικα", ισχύει ότι αιματοκρίτης = αιμοσφαιρίνη x 3

 

μικρες διορθωτικες κινησεις γινονται για να μην σε ξανατρυπησουν

ισχυει.αν δεν πετυχει φλεβα με μικρες διορθωτικες κινησεις προσπαθει να μπει ξανα μεσα στην φλεβα.τονιζω το μικρες κινησεις.δηλαδη μπορει να βγει λιγο πιο εξω και να μπει λιγο πιο πανω ή λιγο πιο δεξια αριστερα.συνηθως δεν πονανε αυτες οι κινησεις.

Μου έχει τύχει να αναρωτιέμαι αν με τρύπησαν καν (και είμαι από αυτούς που κοιτάνε-δεν αποστρέφω το βλέμμα, αλλά ήταν τόσο ικανή η νοσηλεύτρια που το έκανε αστραπιαία και ανώδυνα πριν προλάβω να το συνειδητοποιήσω), μου έχει τύχει να έχω το χέρι "ξερό" για μέρες, να μη μπορώ να λυγίσω τον αγκώνα μου γιατί μου έσκισε τη φλέβα και συνέχισε αμέριμνη μέχρι να μου τραυματίσει και κάποιον τένοντα στην περιοχή).

Συνήθως, όμως, είναι ελάχιστος ο όποιος πόνος, ίσα στο αρχικό τρύπημα. Εξαιρέσεις, πάντα υπάρχουν. Ακόμα και στις μικροδιορθώσεις, αν γίνονται ήπια και προσεκτικά, μικρή μόνο δυσφορία υπάρχει.

... δεν ξερω αν συνδεεται ο αιματοκριτης με την φεριτινη.μπορεις να το ρωτησεις...

Αν οι "σιδηραποθήκες" του οργανισμού (φεριτίνη) εξαντληθούν, αρχικά θα μειωθεί το μέγεθος των αιμοσφαιρίων (μικροκυτταρική αναιμία) και στη συνέχεια (σχετικά μαζί, βέβαια) η ποσότητά τους, αφού δεν θα μπορεί ο οργανισμός να συνθέσει αρκετή αίμη (εκεί χρειάζεται ο σίδηρος) για να τα "γεμίσει" με αιμοσφαιρίνη. Θα μειωθεί η αιμοσφαιρίνη και ο αριθμός των ερυθρών, συνεπώς, θα μειωθεί ο αιματοκρίτης (σαν "παράγωγο" της αιμοσφαιρίνης), θα διαπιστωθεί "υπόχρωμη μικροκυτταρική αναιμία" (μικρότερα σε μέγεθος και λιγότερα σε αριθμό ερυθρά αιμοσφαίρια).

Τα παραπάνω, πολύ-πολύ επιγραμματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Πέτρος said:

Τα παραπάνω, πολύ-πολύ επιγραμματικά.

και μενα εχει τυχει να με τρυπησουν και να μην καταλαβω τιποτα.βεβαια με ατομο που εχω μιλησει εχει να κανει και με την βελονα. ηταν στο κομματι παραγγελιων και μου ελεγε οτι ειχαν γινει και παραγγελιες απο βελονες που αποδειχτηκε οτι ηταν μαυρο χαλι στο τρυπημα και δεν "τρυπούσαν"¨ευκολα.
και μου εχει τυχει να μου αφησουν ορο για μια δυο μερες και η φλεβα "πηδηχτηκε".μετα ηρθε ενας με τρυπησε δυο φορες χωρις να μπορεσει να μου βρει φλεβα.
ειμαι απο τα ατομα που οι φλεβες φαινονται πολυ μια χαρα και εχω παρει αιμα μεχρι και στο ευατο μου.τοσο ευκολες φλεβες.αλλα εχω πεσει σε ατομα που αστα να πανε.σε μια επεμβαση ο αλλος μετρυπησε δευτερη φορα και αφου παλι δεν εβαλε τον ορο του λεει ο αλλος αστο.εκανε διορθωτικη κινηση και ολα μια χαρα.
thanxs για το τελευταιο για την σχεση φεριτινης-αιματοκριτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έσκασε mail σε φίλο μου (10 μέρες αφού έδωσε αίμα), πως το αίμα που έδωσε δε θα χρησιμοποιηθεί, λόγω υψηλού επιπέδου τρανσαμινάτων (τιμές στο αίμα που μαρτυρούν μάλλον κάποιο πρόβλημα στο ήπαρ) και τον πρότρεπαν να το τσεκάρει.

Δεν είχα ξανακουσει για περίπτωση να στείλουν σε κάποιον ενημέρωση.

Ο φίλος ωστόσο ασχολήθηκε και όντως οι τιμές ηταν πολύ υψηλές, μαζί με άλλες που χαρακτηρίζουν έναν τύπο που....τρώει πολύ!!!

Eιναι σημαντικό το γεγονός οτι γίνονται άμεσα οι εξετάσεις.

Δώστε αιματάκι ρε...τζάμπα εξετάσεις αίματος :P , τζάμπα τυράκια και πορτοκαλάδες!!!

Επεξ/σία από pontez2
ορθογραφικό λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pontez2 said:

έσκασε mail σε φίλο μου (10 μέρες αφού έδωσε αίμα), πως το αίμα που έδωσε δε θα χρησιμοποιηθεί, λόγω υψηλού επιπέδου τρανσαμινάτων (τιμές στο αίμα που μαρτυρούν μάλλον κάποιο πρόβλημα στο ήπαρ) και τον πρότρεπαν να το τσεκάρει.

Δεν είχα ξανακουσει για περίπτωση να στείλουν σε κάποιον ενημέρωση.

Ο φίλος ωστόσο ασχολήθηκε και όντως οι τιμές ηταν πολύ υψηλές, μαζί με άλλες που χαρακτηρίζουν έναν τύπο που....τρώει πολύ!!!

Ωστώσο ειναι σημαντικό το γεγονός οτι γίνονται άμεσα οι εξετάσεις.

Δώστε αιματάκι ρε...τζάμπα εξετάσεις αίματος :P , τζάμπα τυράκια και πορτοκαλάδες!!!

nice. απλα οι εξετασεις αυτες δεν αντικαθιστουν ολες τις εξετασεις που πρεπει να κανουμε πχ ανα χρονο.μην νομιζει δηλαδη ο αλλος οτι οκ δεν με πηραν τηλεφωνια απο αιμοδοσια και ολα μια χαρα.ειναι πολλες που πρεπει να κανουμε καθε χρονο και δεν γινονται οταν δινουμε αιμα σε αιμοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 11:32 ΜΜ, μπιπ μπιπ είπε

Είχα φεριτίνη σχετικά χαμηλή (19) πρόπερσι και τον Μάρτιο έδωσα αίμα. Πήγα να λιποθυμήσω και είχα γίνει κατάχλωμη. Μετά συνήλθα κι έφυγα. 

Σε εξετάσεις που έκανα τον Μαιο είδα ότι η φεριτινη είχε φτάσει στον πάτο. (4!). Έκανα θεραπεία με σίδηρο όλο το καλοκαίρι και τώρα την έφτασα στο 24. Οριακά φυσιολογική. 

Θέλω να κάνω κι άλλες εξετάσεις που περιλαμβάνουν αιμοληψία. Σε κάθε αιμοληψία θα πέφτει η φεριτίνη μου; ( Προφανώς πέφτει κάθε μήνα και με την περίοδο αλλά δε ξέρω το ποσοστό )

Μου είπαν για σίδηρο να τρώω στρείδια και αμοιβάδες, αλλά πόσο θα ανέβει τρώγοντας αυτά; 

Έχει κανείς άλλος θέμα με τη φεριτίνη του;

Τέλος ,πώς συνδέεται ο αιματοκρίτης με τη φεριτίνη; 

Ποια είναι τελικά η πιο σπάνια ομάδα αίματος; Λένε για την 0- που έχω κι εγώ, αλλά δε ξέρω κανέναν που να έχει ΑΒ

Εγώ έχω αβ+ νομίζω όμως ότι μπορώ να δώσω μόνο σε αβ+ αλλά να πάρω από όλους άρα ίσως να μην είναι τόσο χρήσιμο το αίμα που δίνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, fakiris31 είπε

Εγώ έχω αβ+ νομίζω όμως ότι μπορώ να δώσω μόνο σε αβ+ αλλά να πάρω από όλους άρα ίσως να μην είναι τόσο χρήσιμο το αίμα που δίνω 

Κάθε φιάλη είναι χρήσιμη. Εκεί που κάποιος με ΑΒ+ θα χρησιμοποιούσε κάποια φιάλη άλλης ομάδας, παίρνει τη δική σου.

Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε και σε αυτό το θέμα πάτος και έχουμε ανάγκη εισαγωγής αίματος από το εξωτερικό.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fakiris31 είπε

Εγώ έχω αβ+ νομίζω όμως ότι μπορώ να δώσω μόνο σε αβ+ αλλά να πάρω από όλους άρα ίσως να μην είναι τόσο χρήσιμο το αίμα που δίνω 

Ακριβώς το αντίθετο φίλε μου. Το αίμα σου είναι πολύτιμο γιατί η ομάδα σου είναι σπάνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, fakiris31 said:

Εγώ έχω αβ+ νομίζω όμως ότι μπορώ να δώσω μόνο σε αβ+ αλλά να πάρω από όλους άρα ίσως να μην είναι τόσο χρήσιμο το αίμα που δίνω 

ναι παιρνεις απο ολους επειδη εισαι πανδεκτης αλλα και εγω αν θυμαμαι σωστα δινεις μονο στην αβ+ . δεν υπαρχει δεν ειναι χρησιμο.αιμα ειναι παντα ειναι χρησιμο.και εγω εχω 0+ που ναι μεν ειμαστε απειροι αλλα μπορουμε να δωσουμε παντου.

11 hours ago, djcat said:

Κάθε φιάλη είναι χρήσιμη. Εκεί που κάποιος με ΑΒ+ θα χρησιμοποιούσε κάποια φιάλη άλλης ομάδας, παίρνει τη δική σου.

Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε και σε αυτό το θέμα πάτος και έχουμε ανάγκη εισαγωγής αίματος από το εξωτερικό.

δυστυχως οπως εχουμε ξαναπει αν δεν δοθουν κινητρα δεν θα αλλαξει ποτε αυτο.κατα τα αλλα πολυ σωστη η παρατηρηση της πρωτης γραμμης που εγραψες.

9 hours ago, vastegial_74 said:

Ακριβώς το αντίθετο φίλε μου. Το αίμα σου είναι πολύτιμο γιατί η ομάδα σου είναι σπάνια. 

απλα η αβ μπορει να παρει απο την 0 και 0 ειναι απειροι ;) .για αυτο το ανεφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/10/2019 at 16:23, *Kopanos* said:

Υπάρχει άλλη διαδικασία για να δώσεις το αίμα σε συγγενή σου, πρέπει να δώσει το όκ η ενορία (ο πάπας δηλαδή) ενω αμα δωσεις στο νοσοκομειο πας στην αιμοδοσία και το δινεις άμεσα.

Προσωπικά το αποφεύγω να δίνω σε εκκλησίες, Δήμους  

καλησπέρα παίδες

έχω καιρό να γράψω οπότε συγχωρέστε τυχόν λάθη μου

την ίδια άποψη με τον φίλο συμφορουμίτη Kopanos για κάποιο λόγο είχα κι εγώ 

δεν υπήρχε κάποιο περιστατικό ούτε είχα ακούσει κάτι, κάπου, κάπου, απλά το θεωρούσα δεδομένο ότι αίμα δίνουμε στα νοσοκομεία κι όχι σε ενορίες, Δήμους, ΚΕΠ, φαρμακεία κλπ

παραθέτω αυτούσιο περιστατικό που έγινε με πρωταγωνιστή τον έρμο τον πατέρα μου και συμπρωταγωνιστή εμένα 

εδώ να σας αναφέρω κάτι σημαντικό για να μπείτε καλύτερα στο νόημα

δίνω αίμα από το 1988 ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ που σημαίνει κάθε τρίμηνο ακόμα και στον στρατό έδινα αίμα είτε εθελοντικά είτε για κάποιον συγγενή αν τύχαινε να μου το ζητήσουν τις ημέρες που είχε περάσει το τρίμηνο αλλά δεν είχα δώσει αίμα, μιλάμε για τις ελάχιστες το πολύ 10 μέρες που μεσολαβούσαν μετά το τέλος του τριμήνου από την τελευταία φορά που είχα δώσει αίμα μέχρι την μέρα που έδινα και πάλι

ήταν μια διαδικασία που την είχα συνηθίσει και την έκανα με ευχαρίστηση μπορώ να πω μιας κι ένιωθα ότι το αίμα μου θα πάει σε ανθρώπους που το χρειάζονται
για να μην μακρηγορώ πριν περίπου 10 χρόνια ο πατέρας μου χρειάστηκε να κάνει μια πολύ σοβαρή επέμβαση καρδιάς, στο νοσοκομείο Ευαγγελισμός

μας ζητήθηκαν 7 φιάλες αίμα

εγώ περιχαρής που θα χρησιμοποιούσα για τον πατέρα μου την κάρτα εθελοντή αιμοδότη πήγα στην αιμοδοσία του Ευαγγελισμού και τους έδειξα 4 καρτέλες γεμάτες με ημερομηνίες υπογραφές και σφραγίδες νοσοκομείων που κατά καιρούς έδινα αίμα

για όσους δεν γνωρίζουν τα ...παλαιά χρόνια δεν υπήρχαν υπολογιστές, ηλεκτρονικά αρχεία, και η σημερινή ηλεκτρονική κάρτα αιμοδότη. κάθε φορά που έδινες αίμα το συμπλήρωναν σε ένα ....ας το πούμε βιβλιαράκι, όταν γέμιζε σου έφτιαχναν άλλο, μέσα εκεί έγραφαν πότε και που έδωσες αίμα, εγώ λοιπόν είχα συμπληρωμένα 4 απ΄ αυτά και πήγαινα για το 5ο, δηλαδή πάνω από 70 εθελοντικές αιμοδοσίες σε διάφορα νοσοκομεία της επικράτειας

το τμήμα αιμοδοσίας του Ευαγγελισμού για αρχή αρνείται το αυτονόητο που πίστευα τόσα χρόνια, ότι ο εθελοντής αιμοδότης μπορεί αν καλύψει τις ανάγκες αίματος σε συγγενή Α βαθμού και με ρωτάει πόσες φορές έχω δώσει αίμα, την επόμενη μέρα τους πάω όλα τα .... βιβλιαράκια
εφόσον εξετάζουν όλα αυτά τα βιβλιαράκια που τους πήγα μου λένε το εξής περίεργο για μένα αλλά σωστό για αυτούς :

έχετε δώσει 4 φορές αίμα στο νοσοκομείο μας θα σας καλύψουμε ΜΟΝΟ 4 φιάλες αίμα,

τους εξήγησα ότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε ποιο νοσοκομείο θα χρειαστεί μελλοντικά να να χρειαστώ αίμα κι ότι έτυχε να έχω δώσει στο παρελθόν 3 φιάλες , στο Μεταξά είχα δώσει 9 φιάλες, στο Σωτηρία 4, στο Γεννηματάς 2 κλπ στον Ευαγγελισμό είχα πάει 3 φορές πριν χρόνια, αυτό είδαν αυτοί στα βιβλιαράκι που τους έδωσα

φέρτε μας άλλες 3 φιάλες αν θέλετε να γίνει η επέμβαση επέμεναν αυτοί

το τι επακολούθησε δεν θα σας το περιγράψω, φανταστείτε την αντίδραση σας και προσθέστε ότι θα μπορούσε να σκεφτεί και να πράξει ο καθένας, τα έκανα όλα αυτά χωρίς αποτέλεσμα, τι με το καλό, τι με παρακάλια, τι με φωνές, γκρίνια, απειλές, ότι μπορούσα και σκέφτηκα να κάνω το έκανα ...μάταια όμως, η αιμοδοσία χωρίς της 3 φιάλες που έλειπαν δεν έδινε το Ok και οι γιατροί δεν χειρουργούσαν τον ταλαίπωρο πατέρα μου

ευτυχώς την λύση έδωσαν ο κουμπάρος μου και 2 ακόμα που έδωσαν αίμα και έτσι συμπληρώθηκε ο απαιτούμενος αριθμός τν 7 φιαλών που απαιτούσε η αιμοδοσία του Ευαγγελισμού

αυτό το περιστατικό έγινε αιτία να σταματήσω να δίνω αίμα για περίπου 2 χρόνια

τέλος 1ου μέρους

αν δεν σας κούρασα έπεται και συνέχεια ...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, devilaki said:

καλησπέρα παίδες

έχω καιρό να γράψω οπότε συγχωρέστε τυχόν λάθη μου

την ίδια άποψη με τον φίλο συμφορουμίτη Kopanos για κάποιο λόγο είχα κι εγώ 

δεν υπήρχε κάποιο περιστατικό ούτε είχα ακούσει κάτι, κάπου, κάπου, απλά το θεωρούσα δεδομένο ότι αίμα δίνουμε στα νοσοκομεία κι όχι σε ενορίες, Δήμους, ΚΕΠ, φαρμακεία κλπ

παραθέτω αυτούσιο περιστατικό που έγινε με πρωταγωνιστή τον έρμο τον πατέρα μου και συμπρωταγωνιστή εμένα 

εδώ να σας αναφέρω κάτι σημαντικό για να μπείτε καλύτερα στο νόημα

δίνω αίμα από το 1988 ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ που σημαίνει κάθε τρίμηνο ακόμα και στον στρατό έδινα αίμα είτε εθελοντικά είτε για κάποιον συγγενή αν τύχαινε να μου το ζητήσουν τις ημέρες που είχε περάσει το τρίμηνο αλλά δεν είχα δώσει αίμα, μιλάμε για τις ελάχιστες το πολύ 10 μέρες που μεσολαβούσαν μετά το τέλος του τριμήνου από την τελευταία φορά που είχα δώσει αίμα μέχρι την μέρα που έδινα και πάλι

ήταν μια διαδικασία που την είχα συνηθίσει και την έκανα με ευχαρίστηση μπορώ να πω μιας κι ένιωθα ότι το αίμα μου θα πάει σε ανθρώπους που το χρειάζονται
για να μην μακρηγορώ πριν περίπου 10 χρόνια ο πατέρας μου χρειάστηκε να κάνει μια πολύ σοβαρή επέμβαση καρδιάς, στο νοσοκομείο Ευαγγελισμός

μας ζητήθηκαν 7 φιάλες αίμα

εγώ περιχαρής που θα χρησιμοποιούσα για τον πατέρα μου την κάρτα εθελοντή αιμοδότη πήγα στην αιμοδοσία του Ευαγγελισμού και τους έδειξα 4 καρτέλες γεμάτες με ημερομηνίες υπογραφές και σφραγίδες νοσοκομείων που κατά καιρούς έδινα αίμα

για όσους δεν γνωρίζουν τα ...παλαιά χρόνια δεν υπήρχαν υπολογιστές, ηλεκτρονικά αρχεία, και η σημερινή ηλεκτρονική κάρτα αιμοδότη. κάθε φορά που έδινες αίμα το συμπλήρωναν σε ένα ....ας το πούμε βιβλιαράκι, όταν γέμιζε σου έφτιαχναν άλλο, μέσα εκεί έγραφαν πότε και που έδωσες αίμα, εγώ λοιπόν είχα συμπληρωμένα 4 απ΄ αυτά και πήγαινα για το 5ο, δηλαδή πάνω από 70 εθελοντικές αιμοδοσίες σε διάφορα νοσοκομεία της επικράτειας

το τμήμα αιμοδοσίας του Ευαγγελισμού για αρχή αρνείται το αυτονόητο που πίστευα τόσα χρόνια, ότι ο εθελοντής αιμοδότης μπορεί αν καλύψει τις ανάγκες αίματος σε συγγενή Α βαθμού και με ρωτάει πόσες φορές έχω δώσει αίμα, την επόμενη μέρα τους πάω όλα τα .... βιβλιαράκια
εφόσον εξετάζουν όλα αυτά τα βιβλιαράκια που τους πήγα μου λένε το εξής περίεργο για μένα αλλά σωστό για αυτούς :

έχετε δώσει 4 φορές αίμα στο νοσοκομείο μας θα σας καλύψουμε ΜΟΝΟ 4 φιάλες αίμα,

τους εξήγησα ότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε ποιο νοσοκομείο θα χρειαστεί μελλοντικά να να χρειαστώ αίμα κι ότι έτυχε να έχω δώσει στο παρελθόν 3 φιάλες , στο Μεταξά είχα δώσει 9 φιάλες, στο Σωτηρία 4, στο Γεννηματάς 2 κλπ στον Ευαγγελισμό είχα πάει 3 φορές πριν χρόνια, αυτό είδαν αυτοί στα βιβλιαράκι που τους έδωσα

φέρτε μας άλλες 3 φιάλες αν θέλετε να γίνει η επέμβαση επέμεναν αυτοί

το τι επακολούθησε δεν θα σας το περιγράψω, φανταστείτε την αντίδραση σας και προσθέστε ότι θα μπορούσε να σκεφτεί και να πράξει ο καθένας, τα έκανα όλα αυτά χωρίς αποτέλεσμα, τι με το καλό, τι με παρακάλια, τι με φωνές, γκρίνια, απειλές, ότι μπορούσα και σκέφτηκα να κάνω το έκανα ...μάταια όμως, η αιμοδοσία χωρίς της 3 φιάλες που έλειπαν δεν έδινε το Ok και οι γιατροί δεν χειρουργούσαν τον ταλαίπωρο πατέρα μου

ευτυχώς την λύση έδωσαν ο κουμπάρος μου και 2 ακόμα που έδωσαν αίμα και έτσι συμπληρώθηκε ο απαιτούμενος αριθμός τν 7 φιαλών που απαιτούσε η αιμοδοσία του Ευαγγελισμού

αυτό το περιστατικό έγινε αιτία να σταματήσω να δίνω αίμα για περίπου 2 χρόνια

τέλος 1ου μέρους

αν δεν σας κούρασα έπεται και συνέχεια ...

Απίστευτο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, devilaki said:

καλησπέρα παίδες

έχω καιρό να γράψω οπότε συγχωρέστε τυχόν λάθη μου

την ίδια άποψη με τον φίλο συμφορουμίτη Kopanos για κάποιο λόγο είχα κι εγώ 

δεν υπήρχε κάποιο περιστατικό ούτε είχα ακούσει κάτι, κάπου, κάπου, απλά το θεωρούσα δεδομένο ότι αίμα δίνουμε στα νοσοκομεία κι όχι σε ενορίες, Δήμους, ΚΕΠ, φαρμακεία κλπ

παραθέτω αυτούσιο περιστατικό που έγινε με πρωταγωνιστή τον έρμο τον πατέρα μου και συμπρωταγωνιστή εμένα 

εδώ να σας αναφέρω κάτι σημαντικό για να μπείτε καλύτερα στο νόημα

δίνω αίμα από το 1988 ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ που σημαίνει κάθε τρίμηνο ακόμα και στον στρατό έδινα αίμα είτε εθελοντικά είτε για κάποιον συγγενή αν τύχαινε να μου το ζητήσουν τις ημέρες που είχε περάσει το τρίμηνο αλλά δεν είχα δώσει αίμα, μιλάμε για τις ελάχιστες το πολύ 10 μέρες που μεσολαβούσαν μετά το τέλος του τριμήνου από την τελευταία φορά που είχα δώσει αίμα μέχρι την μέρα που έδινα και πάλι

ήταν μια διαδικασία που την είχα συνηθίσει και την έκανα με ευχαρίστηση μπορώ να πω μιας κι ένιωθα ότι το αίμα μου θα πάει σε ανθρώπους που το χρειάζονται
για να μην μακρηγορώ πριν περίπου 10 χρόνια ο πατέρας μου χρειάστηκε να κάνει μια πολύ σοβαρή επέμβαση καρδιάς, στο νοσοκομείο Ευαγγελισμός

μας ζητήθηκαν 7 φιάλες αίμα

εγώ περιχαρής που θα χρησιμοποιούσα για τον πατέρα μου την κάρτα εθελοντή αιμοδότη πήγα στην αιμοδοσία του Ευαγγελισμού και τους έδειξα 4 καρτέλες γεμάτες με ημερομηνίες υπογραφές και σφραγίδες νοσοκομείων που κατά καιρούς έδινα αίμα

για όσους δεν γνωρίζουν τα ...παλαιά χρόνια δεν υπήρχαν υπολογιστές, ηλεκτρονικά αρχεία, και η σημερινή ηλεκτρονική κάρτα αιμοδότη. κάθε φορά που έδινες αίμα το συμπλήρωναν σε ένα ....ας το πούμε βιβλιαράκι, όταν γέμιζε σου έφτιαχναν άλλο, μέσα εκεί έγραφαν πότε και που έδωσες αίμα, εγώ λοιπόν είχα συμπληρωμένα 4 απ΄ αυτά και πήγαινα για το 5ο, δηλαδή πάνω από 70 εθελοντικές αιμοδοσίες σε διάφορα νοσοκομεία της επικράτειας

το τμήμα αιμοδοσίας του Ευαγγελισμού για αρχή αρνείται το αυτονόητο που πίστευα τόσα χρόνια, ότι ο εθελοντής αιμοδότης μπορεί αν καλύψει τις ανάγκες αίματος σε συγγενή Α βαθμού και με ρωτάει πόσες φορές έχω δώσει αίμα, την επόμενη μέρα τους πάω όλα τα .... βιβλιαράκια
εφόσον εξετάζουν όλα αυτά τα βιβλιαράκια που τους πήγα μου λένε το εξής περίεργο για μένα αλλά σωστό για αυτούς :

έχετε δώσει 4 φορές αίμα στο νοσοκομείο μας θα σας καλύψουμε ΜΟΝΟ 4 φιάλες αίμα,

τους εξήγησα ότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε ποιο νοσοκομείο θα χρειαστεί μελλοντικά να να χρειαστώ αίμα κι ότι έτυχε να έχω δώσει στο παρελθόν 3 φιάλες , στο Μεταξά είχα δώσει 9 φιάλες, στο Σωτηρία 4, στο Γεννηματάς 2 κλπ στον Ευαγγελισμό είχα πάει 3 φορές πριν χρόνια, αυτό είδαν αυτοί στα βιβλιαράκι που τους έδωσα

φέρτε μας άλλες 3 φιάλες αν θέλετε να γίνει η επέμβαση επέμεναν αυτοί

το τι επακολούθησε δεν θα σας το περιγράψω, φανταστείτε την αντίδραση σας και προσθέστε ότι θα μπορούσε να σκεφτεί και να πράξει ο καθένας, τα έκανα όλα αυτά χωρίς αποτέλεσμα, τι με το καλό, τι με παρακάλια, τι με φωνές, γκρίνια, απειλές, ότι μπορούσα και σκέφτηκα να κάνω το έκανα ...μάταια όμως, η αιμοδοσία χωρίς της 3 φιάλες που έλειπαν δεν έδινε το Ok και οι γιατροί δεν χειρουργούσαν τον ταλαίπωρο πατέρα μου

ευτυχώς την λύση έδωσαν ο κουμπάρος μου και 2 ακόμα που έδωσαν αίμα και έτσι συμπληρώθηκε ο απαιτούμενος αριθμός τν 7 φιαλών που απαιτούσε η αιμοδοσία του Ευαγγελισμού

αυτό το περιστατικό έγινε αιτία να σταματήσω να δίνω αίμα για περίπου 2 χρόνια

τέλος 1ου μέρους

αν δεν σας κούρασα έπεται και συνέχεια ...

το διαβασα .αν δεν καταλαβα κατι ζηταω συγνωμη αλλα οσο ξερω ισχυει το εξης.εχεις δωσει πχ 3 φορες ευαγγελισμο 3 φορες ννα 3 φορες στο σωτηρια και 3 στο νιμιτς.τυχαια τα παραδειγματα.ο πατερας σου κανει επεμβαση  σε ενα απο αυτα ή σε ενα ασχετο και θελει 8 φιαλες για παραδειγμα. αν πας στο ευαγγελισμο ειτε κανει εκει την επεμβαση ειτε οχι θα σου δωσουν τις 3 φιαλες που εχεις δωσει εκει.δεν θα δουν οτι εχεις δωσει 20 φορες σε 10 διαφορετικα νοσοκομεια.δεν τους νοιαζει.ακομα και τωρα που το βλεπουν δεν θα σου δωσουν παραπανω απο αυτες που εχεις δωσει εκει.ασχετα που το σωστο θα ηταν να ειναι ενιαια η τραπεζα αιματος και απλα να ζητας αιμα και να σου ερχεται στην πραξη δεν γινεται.οποτε εσυ θα πρεπε να μιλησεις με ευαγγελισμο και να ζητησεις 3 φιαλες να δοθουν για τον πατερα σου που ειναι πχ στο αγλαια.μετα να πας ννα και να πεις αλλες 3 φιαλες να σταλουν στο αγλαια για τον πατερα μου.και παει λεγοντας.δηλαδη στο καθε νοσοκομειο που εχεις δωσι ξεχωριστα παιρνεις τηλεφωνο ή πας απο εκει και πρεπει να στειλουν τις φιαλες στο νοσοκομειο που θες.δεν τις στελνουν στην πραξη απλα αλληλοπιστωνονται οι φιαλες απο το ενα νοσοκομειο στο αλλο.θα σταλουν αν υπαρχει ελλειψη απο εκεινη την ομαδα αιματος. κακως για μενα δεν υπαρχει μια ενιαια λιστα οποτε εσυ να ζητας απο καπου και να γινονται ολα τα αλλα αυτοματα.δεν μιλαω για περιπτωσεις που εδωσες σε εκκλησια/εταιρεια/δημο/συλλογο. εκει αναβεις 100 κερια μηπως βγει ακρη.εδω και σε νοσοκομειο που ειχα δωσει πηρα τηλεφωνο(ειχα δωσει αρκετα χρονια πριν) και ηταν σε στυλ περασμενες ξεχασμενες( οι φιαλες)

καταλαβαινω τον θυμο σου αλλα δεν θα σταματαγα να δινω αιμα.το κανεις για τους αλλους οχι για τα νοσοκομεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

το διαβασα .αν δεν καταλαβα κατι ζηταω συγνωμη αλλα οσο ξερω ισχυει το εξης.εχεις δωσει πχ 3 φορες ευαγγελισμο 3 φορες ννα 3 φορες στο σωτηρια και 3 στο νιμιτς.τυχαια τα παραδειγματα.ο πατερας σου κανει επεμβαση  σε ενα απο αυτα ή σε ενα ασχετο και θελει 8 φιαλες για παραδειγμα. αν πας στο ευαγγελισμο ειτε κανει εκει την επεμβαση ειτε οχι θα σου δωσουν τις 3 φιαλες που εχεις δωσει εκει.δεν θα δουν οτι εχεις δωσει 20 φορες σε 10 διαφορετικα νοσοκομεια.δεν τους νοιαζει.ακομα και τωρα που το βλεπουν δεν θα σου δωσουν παραπανω απο αυτες που εχεις δωσει εκει.ασχετα που το σωστο θα ηταν να ειναι ενιαια η τραπεζα αιματος και απλα να ζητας αιμα και να σου ερχεται στην πραξη δεν γινεται.οποτε εσυ θα πρεπε να μιλησεις με ευαγγελισμο και να ζητησεις 3 φιαλες να δοθουν για τον πατερα σου που ειναι πχ στο αγλαια.μετα να πας ννα και να πεις αλλες 3 φιαλες να σταλουν στο αγλαια για τον πατερα μου.και παει λεγοντας.δηλαδη στο καθε νοσοκομειο που εχεις δωσι ξεχωριστα παιρνεις τηλεφωνο ή πας απο εκει και πρεπει να στειλουν τις φιαλες στο νοσοκομειο που θες.δεν τις στελνουν στην πραξη απλα αλληλοπιστωνονται οι φιαλες απο το ενα νοσοκομειο στο αλλο.θα σταλουν αν υπαρχει ελλειψη απο εκεινη την ομαδα αιματος. κακως για μενα δεν υπαρχει μια ενιαια λιστα οποτε εσυ να ζητας απο καπου και να γινονται ολα τα αλλα αυτοματα.δεν μιλαω για περιπτωσεις που εδωσες σε εκκλησια/εταιρεια/δημο/συλλογο. εκει αναβεις 100 κερια μηπως βγει ακρη.εδω και σε νοσοκομειο που ειχα δωσει πηρα τηλεφωνο(ειχα δωσει αρκετα χρονια πριν) και ηταν σε στυλ περασμενες ξεχασμενες( οι φιαλες)

καταλαβαινω τον θυμο σου αλλα δεν θα σταματαγα να δινω αιμα.το κανεις για τους αλλους οχι για τα νοσοκομεια.

Ωχ, σοβαρά έτσι δουλεύει το σύστημα; Πρέπει δηλαδή να διασκορπίσουμε τις φιάλες σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας. Απίστευτο και όμως ελληνικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...