Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, poulinos είπε

τις παλιες αιμοδοσιες μου τις περασαν απο το νοσοκομειο. 

με τα στοιχεια ειχα ενα μικρο θεμα με την περιοχη μου. δοκιμασα να την αλλαξω απο το site και δεν την επαιρνε.μιλησα με το bdr και τιποτα.τελικα μου εκαναν την αλλαγη απο το νοσοκομειο.ασχετα με το αν δινεις αιμα ή οχι οι αλλαγες στα στοιχεια ειναι αλλαγες στα στοιχεια.το ιδιο και να περαστουν οι παλιες αιμοδοσιες.

το επισκοπηση καρτων ειναι:

μπαινεις www.bdr.gr και κανεις login.με το που μπεις μεσα πας ιστορικο αιμοδοτησεων.οταν μπεις εκει στο πανω μερος σου λεει παλιες καρτες.εκει θα μπεις και θα εμφανιστει το επισκοπηση παλιων καρτων.δεν γινεται να μην το εχεις. επισης μπορεις να δωσεις εθελοντικα και  μετα να ζητησεις καλυψη αλλα υπαρχει περιπτωση οπως λενε καποιοι οτι οι φιαλες που δινεις εθελοντικα ειναι μονο για συγγενεις.οποτε θεωρητικα μπορουν να σου πουν οτι θα πρεπε να δωσεις για ασθενη απευθειας.τωρα αν ισχυει δεν ξερω  οπως επισης και πως ξερουν αν ειναι συγγενεις σου?:p

Το βρήκα "το παλιές κάρτες" αλλα είναι άδειο όπως αναμενόταν ;) Αποτι μου είχαν πει πρέπει να πάω στο ίδιο νοοσοκομείο που χρεώθηκαν (πχ αν εδωσα στο Παίδων, δεν μπορεί νa τις περάσει το ΚΑΤ).

Η κατάσταση είναι λίγο οτι ναναι, αλλ τουλάχιστον έγινε μια αρχή ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ είχα δώσει κάποιες φορές (5-6) για συλλόγους ή ομαδικές δράσεις αλλά από ότι κατάλαβα αυτά τα ξεχνάς. Ανήκουν στον εκάστοτε σύλλογο άσχετα αν η αιμοδοσία έγινε εντός ή εκτός νοσοκομείου (στον χώρο του συλλόγου). Μέσα μου εμφανίζει μόνο την τελευταία φορά που έδωσα σαν εθελοντής απευθείας στο νοσοκομείο. Από ότι μου είπαν, τώρα με την ταυτότητα του αιμοδότη σε όποιο νοσοκομείο και αν πας, καταχωρείται στο όνομα σου και εμφανίζεται κανονικά μέσα αλλά όπως είπα και πριν, να πας μόνος σου απευθείας στο νοσοκομείο και όχι για κάποια δράση ή κάποιο σύλλογο.

Τουλάχιστον έγινε μια αρχή με το διασυνδεδεμένο σύστημα, ας ελπίσουμε να λειτουργήσει σωστά όπως πρέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Dvs said:

Το βρήκα "το παλιές κάρτες" αλλα είναι άδειο όπως αναμενόταν ;) Αποτι μου είχαν πει πρέπει να πάω στο ίδιο νοοσοκομείο που χρεώθηκαν (πχ αν εδωσα στο Παίδων, δεν μπορεί νa τις περάσει το ΚΑΤ).

Η κατάσταση είναι λίγο οτι ναναι, αλλ τουλάχιστον έγινε μια αρχή ;)

προσωπικα σε μενα τις περασαν.τωρα αν το εκαναν off the record δεν ξερω.βεβαια αυτο που λες εχει λογικη αφου το καθε νοσοκομειο εχει πιθανοτατα μονο τις δικες του αιμοδοσιες που μπορει να δει.(τουλαχιστον οσο ηταν πριν μπει και το bdr.gr στην μεση που βλεπεις περισσοτερα).

και να μην τις περασεις δεν υπαρχει θεμα βεβαια.εγω κρατησα και τις χαρτινες καρτες τυπικα.

22 minutes ago, VirusX2gr said:

Και εγώ είχα δώσει κάποιες φορές (5-6) για συλλόγους ή ομαδικές δράσεις αλλά από ότι κατάλαβα αυτά τα ξεχνάς. Ανήκουν στον εκάστοτε σύλλογο άσχετα αν η αιμοδοσία έγινε εντός ή εκτός νοσοκομείου (στον χώρο του συλλόγου). Μέσα μου εμφανίζει μόνο την τελευταία φορά που έδωσα σαν εθελοντής απευθείας στο νοσοκομείο. Από ότι μου είπαν, τώρα με την ταυτότητα του αιμοδότη σε όποιο νοσοκομείο και αν πας, καταχωρείται στο όνομα σου και εμφανίζεται κανονικά μέσα αλλά όπως είπα και πριν, να πας μόνος σου απευθείας στο νοσοκομείο και όχι για κάποια δράση ή κάποιο σύλλογο.

Τουλάχιστον έγινε μια αρχή με το διασυνδεδεμένο σύστημα, ας ελπίσουμε να λειτουργήσει σωστά όπως πρέπει!

γενικως σε συλλογους και τετοια δεν βγαζεις ευκολα ακρη.σιγουρα θα ειναι καπου περασμενα αλλα αντε να μιλησεις με τον συλλογο κτλ.οπως και με εκκλησιες που θελουν το οκ απο τον παππα ή απο εργασια που θελουν το οκ απο Hr. το καλο οπως ειπες ειναι οτι πλεον οπου και να δωσεις θα φαινεται μεσα στο bdr και πιθανοτατα και ενα νοσοκομειο να μπορει να δει τα παντα ασχετα με το αν μπορει να τα διαχειριστει ή οχι.παντως αμα χρειαστεις αιμα θα πρεπει να το ζητησεις απο το εκαστοτε νοσοκομειο.καλο θα ηταν να βελτιωθει ολη η διαδικασια και να ειναι ολα πιο αυτοματοποιημενα ωστε και ο τελικος χρηστης να μην παιδευεται με το θεμα να δωσει καπου μια φιαλη.ας ελπισουμε να γινει ακομα πιο αποτελεσματικο το ολο συστημα.Με το παλιο συστημα εχω ακουσει για αιμοδοσια που ειχα κανει παλια οτι δεν υφιστατε και κατι κουφα.

τουλαχιστον πλεον να φαινονται ολα καπου και σε εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dvs said:

20 μέρες και η αιμοδοσια ακομα να εμφανισθεί!! :)

Να αρχίσω να ανησυχώ;

αν και σε μια εβδομαδα τις βλεπω περασεμενες εντουτοις επειδη απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο υπαρχει διαφορα θα αφηνα να περασει ενας μηνας πριν τους ενοχλησω.μπορει να το κανουν μαζικα καποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο πάντως να θέλει εξτρα εργασία απο κάποιον.

Όταν πάω για αιμοδοσία με ελέγχει στο PC, κάνει τους προβλεπόμενους αρχικους ελέγχους, και εχουν ενα σωρο barcodes για τους ελέχγους στο αιμα.

Πως και δεν γίνεται αυτοματα ;  🤬🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Dvs said:

Περίεργο πάντως να θέλει εξτρα εργασία απο κάποιον.

Όταν πάω για αιμοδοσία με ελέγχει στο PC, κάνει τους προβλεπόμενους αρχικους ελέγχους, και εχουν ενα σωρο barcodes για τους ελέχγους στο αιμα.

Πως και δεν γίνεται αυτοματα ;  🤬🤬

πιστευω οτι καποιος το περναει μεσα στο προγραμμα μετα οπως οταν χρειαστηκε πχ να μου περασουν τις παλιες ή να μου αλλαξουν στοιχεια.δηλαδη καποιος πρεπει να πει στο προγραμμα τουλαχιστον οπως το σκεφτομαι οτι ο poulinos με καρτα αιμοδοσιας(id 2343434) εδωσε μια φιαλη σημερα.μπορει να ειναι ενα λεπτο δουλεια αλλα ολοι ξερουμε οτι το ενα λεπτο μπορει να γινει ενας μηνας :p. 

εμενα παντως οσο εχω προσεξει στην βδομαδα το πολυ ειναι περασμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και η δική μου περίπου 1.5 μήνα έκανε να έρθει. Όσο για την αιμοδοσία, έκανε να περαστεί περίπου 1 μήνα, λογικά από νοσοκομείο σε νοσοκομείο διαφέρει ο χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/11/2019 at 17:25, seventh_son said:

Τελικά παρέλαβα την κάρτα αιμοδοσίας σήμερα, σχεδόν 2 μήνες μετά ...

ολε .εστω και με καθυστερηση.

On 20/11/2019 at 18:25, VirusX2gr said:

Ναι και η δική μου περίπου 1.5 μήνα έκανε να έρθει. Όσο για την αιμοδοσία, έκανε να περαστεί περίπου 1 μήνα, λογικά από νοσοκομείο σε νοσοκομείο διαφέρει ο χρόνος.

ε ναι κατι αλλαζει.σε μενα δεν πηρε ποτε πανω απο βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μεθαυριο η κλασικη αιμοδοσια του Αχεπα οπως καθε χρονο εδω που μενω. Ελπιζω να μαζευτουν πανω απο 150 φιαλες. Δινουν κυριως οι μεγαλοι πανω απο 30 αυτοι των 20-25 οσους εχω πει η βαριουνται η φοβουνται(καλη δικαιολογια) η τα πινουν απο το Σαββατο το βραδυ και το πρωι ειναι χαλια και δεν επιτρεπεται κιολας. Κριμα αλλα μυαλο δεν μπορεις να τους βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα και εγώ συστηματικά να δίνω αλλά στο Νίμιτς 2 φορές που έδωσα τους είπα να μου κάνουν κάρτα μου λένε την επόμενη. Παλιά που είχα κάρτα στο Ασκληπιείο μου έστελναν και δωρεάν εξετάσεις αίματος. Όταν βγάλω την κάρτα θα έχω αυτό το μπόνους πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, fotisdra είπε

Ξεκίνησα και εγώ συστηματικά να δίνω αλλά στο Νίμιτς 2 φορές που έδωσα τους είπα να μου κάνουν κάρτα μου λένε την επόμενη. Παλιά που είχα κάρτα στο Ασκληπιείο μου έστελναν και δωρεάν εξετάσεις αίματος. Όταν βγάλω την κάρτα θα έχω αυτό το μπόνους πάλι;

Δεν τη βγάζει την κάρτα πλέον το νοσοκομείο. Εδώ θα κάνεις εγγραφή και θα ζητήσεις να σου βγάλουν την ταυτότητα, αλλά χρειάζεται να σου στείλουν έναν κωδικό στο κινητό

https://blooddonorregistry.gr/

 

Επεξ/σία από djcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει να δωσω πολλες φορες για φιλο συγγενη που χρειαστηκε και πραγματικα νοιωθεις υπεροχα.Ηρθε η ωρα ομως να γινω και εθελοντης γιατι μονο καλο προσφερεις με μια τετοια κινηση.

Δυστυχως οσες φορες ειχα παει δεν μπορουσα να γραφτω επειδη εδινα για συγκεκριμενο ατομο (ποτε δεν καταλαβα γτ ειναι ετσι το συστημα)

Αρχικα αποτι καταλαβα πρεπει να παω να πω, ηρθα να δωσω εθελοντικα, και με το εντυπο που θα συμπληρωσω θα δηλωσω mail η τηλεφωνο και θα περιμενω κωδικο ωστε να μπω στο σαιτ και να προχωρησω στην διαδικασια εγγραφης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...