Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Εχω παει να δωσω πολλες φορες για φιλο συγγενη που χρειαστηκε και πραγματικα νοιωθεις υπεροχα.Ηρθε η ωρα ομως να γινω και εθελοντης γιατι μονο καλο προσφερεις με μια τετοια κινηση.

Δυστυχως οσες φορες ειχα παει δεν μπορουσα να γραφτω επειδη εδινα για συγκεκριμενο ατομο (ποτε δεν καταλαβα γτ ειναι ετσι το συστημα)

Αρχικα αποτι καταλαβα πρεπει να παω να πω, ηρθα να δωσω εθελοντικα, και με το εντυπο που θα συμπληρωσω θα δηλωσω mail η τηλεφωνο και θα περιμενω κωδικο ωστε να μπω στο σαιτ και να προχωρησω στην διαδικασια εγγραφης?

Ναι φίλε έτσι ακριβώς ειναι η διαδικασία. Στην αίτηση που συμπληρώνεις δηλώνεις email και τηλέφωνο, και έχει ένα κουτάκι που τικάρεις αν θες να σου βγάλουν κάρτα. Απο κει και μετά δυο μέρες αφου δώσεις έρχεται sms στο κινητό σου και μπαίνεις στο bdr.gr για να κάνεις τη διαδικασία για την κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις τελευταιες 2 φορες ανεφερα στη μοναδα του Αχεπα οτι το αιμα ειναι για μεσογειακη αναιμια και να παει αμεσα στο πηγη ζωης μιας και με περνουν συνεχεια τηλεφωνο. Δινει κανεις αλλος για αυτη την συγκεκριμενη αρρωστια? Τους εχω πει στο πηγη ζωης οτι δινω καθε 3 μηνες και αναφερω στους γιατρους να παει εκει αλλα συνεχιζουν να περνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Αρχικα αποτι καταλαβα πρεπει να παω να πω, ηρθα να δωσω εθελοντικα, και με το εντυπο που θα συμπληρωσω θα δηλωσω mail η τηλεφωνο και θα περιμενω κωδικο ωστε να μπω στο σαιτ και να προχωρησω στην διαδικασια εγγραφης?

Ναι, όπως πολύ σωστά σου είπε ο 7ος γιος θα σου στείλουν μήνυμα στο κινητό με έναν κωδικό μετά από λίγες μέρες που θα δουν πως όλα είναι οκ και εγγραφεσαι αυτόματα στο σύστημα των εθελοντών αιμοδοτών. 

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2019 at 23:03, Arkin said:

Μεθαυριο η κλασικη αιμοδοσια του Αχεπα οπως καθε χρονο εδω που μενω. Ελπιζω να μαζευτουν πανω απο 150 φιαλες. Δινουν κυριως οι μεγαλοι πανω απο 30 αυτοι των 20-25 οσους εχω πει η βαριουνται η φοβουνται(καλη δικαιολογια) η τα πινουν απο το Σαββατο το βραδυ και το πρωι ειναι χαλια και δεν επιτρεπεται κιολας. Κριμα αλλα μυαλο δεν μπορεις να τους βαλεις.

δυστυχως τζαμπα το σαλιο σου χαλας οχι μονο εσυ και εγω και αλλοι τοσοι.

On 21/12/2019 at 01:09, fotisdra said:

Ξεκίνησα και εγώ συστηματικά να δίνω αλλά στο Νίμιτς 2 φορές που έδωσα τους είπα να μου κάνουν κάρτα μου λένε την επόμενη. Παλιά που είχα κάρτα στο Ασκληπιείο μου έστελναν και δωρεάν εξετάσεις αίματος. Όταν βγάλω την κάρτα θα έχω αυτό το μπόνους πάλι;

θα πρεπει να εγγραφεις αφου σου ερθει ο κωδικος ωστε να ολοκληρωθει η εγγραφη και μετα να ζητησεις μεσα απο το www.bdr.gr να ετοιμαστει η καρτα και να την παραλαβεις απο εκει που σου λεει.σε μενα πηγε σε καταστημα vodafone.τα νοσοκομεια φτιαχνουν μονο χαρτινη.

23 hours ago, Menelaos83 said:

Εχω παει να δωσω πολλες φορες για φιλο συγγενη που χρειαστηκε και πραγματικα νοιωθεις υπεροχα.Ηρθε η ωρα ομως να γινω και εθελοντης γιατι μονο καλο προσφερεις με μια τετοια κινηση.

Δυστυχως οσες φορες ειχα παει δεν μπορουσα να γραφτω επειδη εδινα για συγκεκριμενο ατομο (ποτε δεν καταλαβα γτ ειναι ετσι το συστημα)

Αρχικα αποτι καταλαβα πρεπει να παω να πω, ηρθα να δωσω εθελοντικα, και με το εντυπο που θα συμπληρωσω θα δηλωσω mail η τηλεφωνο και θα περιμενω κωδικο ωστε να μπω στο σαιτ και να προχωρησω στην διαδικασια εγγραφης?

εφοσον εδινες παντα για ατομο για αυτο και δεν βγηκε τιποτα.πρεπει να δωσεις εθελοντικα ωστε να γινουν ολα τα υπολοιπα. δεν θυμαμαι αν οταν δινεις για καποιος φαινεται μεσα στις αιμοδοσιες σου.καπου το αναφεραμε νομιζω αλλα δεν θυμαμαι. για τα υπολοιπα σωστα τα ειπες.

23 hours ago, Arkin said:

Τις τελευταιες 2 φορες ανεφερα στη μοναδα του Αχεπα οτι το αιμα ειναι για μεσογειακη αναιμια και να παει αμεσα στο πηγη ζωης μιας και με περνουν συνεχεια τηλεφωνο. Δινει κανεις αλλος για αυτη την συγκεκριμενη αρρωστια? Τους εχω πει στο πηγη ζωης οτι δινω καθε 3 μηνες και αναφερω στους γιατρους να παει εκει αλλα συνεχιζουν να περνουν. 

ποιος παιρνει τηλεφωνο? μαλλον δεν γινεται καλη συνεννοηση και δεν φαινεται οτι εχεις δωσει ή δεν ξερω τι και σε παιρνουν τηλεφωνο γιατι δεν βλεπουν αν εχεις δωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, poulinos είπε

δυστυχως τζαμπα το σαλιο σου χαλας οχι μονο εσυ και εγω και αλλοι τοσοι.

θα πρεπει να εγγραφεις αφου σου ερθει ο κωδικος ωστε να ολοκληρωθει η εγγραφη και μετα να ζητησεις μεσα απο το www.bdr.gr να ετοιμαστει η καρτα και να την παραλαβεις απο εκει που σου λεει.σε μενα πηγε σε καταστημα vodafone.τα νοσοκομεια φτιαχνουν μονο χαρτινη.

εφοσον εδινες παντα για ατομο για αυτο και δεν βγηκε τιποτα.πρεπει να δωσεις εθελοντικα ωστε να γινουν ολα τα υπολοιπα. δεν θυμαμαι αν οταν δινεις για καποιος φαινεται μεσα στις αιμοδοσιες σου.καπου το αναφεραμε νομιζω αλλα δεν θυμαμαι. για τα υπολοιπα σωστα τα ειπες.

ποιος παιρνει τηλεφωνο? μαλλον δεν γινεται καλη συνεννοηση και δεν φαινεται οτι εχεις δωσει ή δεν ξερω τι και σε παιρνουν τηλεφωνο γιατι δεν βλεπουν αν εχεις δωσει.

Απο το πηγη ζωης περνουν ειναι μοναδα που συνεργαζετε με το Αχεπα και μαλλον απο εκει βρηκαν το τηλεφωνο μου. Περσι τους ανεφερα οτι θα λεω τους γιατρους τους Αχεπα να πηγαινει εκει το αιμα αλλα παλι πριν 3 βδομαδες πηραν 3 φορες. Δεν ειναι ευκολο να δινουμε οποτε ακριβως θελουν μιας και αυτα τα κακα εχει η επαρχια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Arkin said:

Απο το πηγη ζωης περνουν ειναι μοναδα που συνεργαζετε με το Αχεπα και μαλλον απο εκει βρηκαν το τηλεφωνο μου. Περσι τους ανεφερα οτι θα λεω τους γιατρους τους Αχεπα να πηγαινει εκει το αιμα αλλα παλι πριν 3 βδομαδες πηραν 3 φορες. Δεν ειναι ευκολο να δινουμε οποτε ακριβως θελουν μιας και αυτα τα κακα εχει η επαρχια. 

εφοσον εσυ το λες δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.καταλαβαινω οτι εχουν αναγκη απο την αλλη εσυ δεν μπορεις να επεμβεις καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά, μετά την αιμοδοσία, η/ο γιατρός μου λέει να αποφεύγω την άσκηση την ίδια ημέρα.

Ξέρει κάποιος για ποιο λόγο;

Υ.Γ.: Ξέρω, ξέρω, "γιατί δεν ρωτάς τον/την γιατρό;". Ε, τώρα μου ήρθε, συγχωρήστε με.☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wizzy είπε

Κάθε φορά, μετά την αιμοδοσία, η/ο γιατρός μου λέει να αποφεύγω την άσκηση την ίδια ημέρα.

Ξέρει κάποιος για ποιο λόγο;

Υ.Γ.: Ξέρω, ξέρω, "γιατί δεν ρωτάς τον/την γιατρό;". Ε, τώρα μου ήρθε, συγχωρήστε με.☺️

Γιατι ο οργανισμος εχει χασει αιμα οποτε για να αναπληρωθει στο 100% θελει προσοχη εκεινη τη μερα. Ειδικα για βαρια ασκηση. Στο στρατο περναμε ελευθερο υπηρεσιας για εκεινη τη μερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, wizzy said:

Κάθε φορά, μετά την αιμοδοσία, η/ο γιατρός μου λέει να αποφεύγω την άσκηση την ίδια ημέρα.

Ξέρει κάποιος για ποιο λόγο;

Υ.Γ.: Ξέρω, ξέρω, "γιατί δεν ρωτάς τον/την γιατρό;". Ε, τώρα μου ήρθε, συγχωρήστε με.☺️

ο οργανισμος κανει αναπληρωση.εχεις δωσει αιμα οποτε ειναι ενα μικρο shock για τον οργανισμο. μπορει να εχει πεσει λιγο η πιεση οποτε ποιο ευκολο για καμια ζαλαδα κτλ.εχω παει gym μετα απο αιμοδοσια αλλα οχι να παω να λιωσω.σαν συντηρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin & @poulinos:

Thanks guys. Έδωσα αίμα χτες το πρωί και το βράδυ έκανα 45 λεπτά προπόνηση με το ποδήλατο, σε υψηλή ένταση. Δεν ένιωσα κάτι (ζαλάδα, αδυναμία κτλ.), αλλά θα αποφύγω να το κάνω ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κανενας λογος να πιεζουμε τον οργανισμο μας μετα απο αιμοδοσια.Χαλαρωστε ξεκουραστειτε η βγειτε καμια βολτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα - παρεμπιπτόντως δεν ήταν η πρώτη φορά που έδωσα αίμα.

Έπρεπε να "βγει" η προπόνηση χτες - δεν είχα άλλες ημέρες περιθώριο - έτυχε να μην μπορέσω να πάω στις 02/01 που ήταν η πρώτη ημέρα που μπορούσα να πάω και πήγα χτες.

Στο εξής θα κανονίζω τις ημέρες προπονήσεων κι αιμοδοσίας διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/01/2020 at 13:36, Arkin said:

Γιατι ο οργανισμος εχει χασει αιμα οποτε για να αναπληρωθει στο 100% θελει προσοχη εκεινη τη μερα. Ειδικα για βαρια ασκηση. Στο στρατο περναμε ελευθερο υπηρεσιας για εκεινη τη μερα. 

εχει να κανει και με τον οργανισμο βεβαια.

On 04/01/2020 at 16:29, wizzy said:

@Arkin & @poulinos:

Thanks guys. Έδωσα αίμα χτες το πρωί και το βράδυ έκανα 45 λεπτά προπόνηση με το ποδήλατο, σε υψηλή ένταση. Δεν ένιωσα κάτι (ζαλάδα, αδυναμία κτλ.), αλλά θα αποφύγω να το κάνω ξανά.

γενικως  καλο ειναι να αποφευγεται χωρις να σημαινει οτι θα σε πιασει κατι.και εγω οταν παω μου λενε οτι απαγορευεται η οδηγηση για καμια ωρα.προσπαθουν να γλυτωσουν το πχ να λιποθυμησεις και γινει τιποτα χειροτερο.λογω οτι δουλευω υποχρεωτικα μετα απο 15-20 λεπτα φευγω με το μηχανακι.εχω δωσει 30 φορες και ποτε δεν ειχα θεμα με ζαλαδες.οπως εχει τυχει να παω και γυμναστηριο και να μην εχω κανει χαλαρα.απλα εχω το βλεφαρο μου ενα κλικ πιο ανοιχτο ωστε αμα νιωσω το παραμικρο να σταματησω.συνηθως αμα πας να λιποθυμησεις το νιωθεις που σου ερχεται.τωρα αν θα προλαβεις να αντιδρασεις ή οχι ειναι σχετικο. οποτε αν πρεπει να βγαλεις προπονηση απλα να εισαι σε εγρηγορση.αλλα ναι αν μπορεις να το αποφυγεις καλο ειναι.μπορει και ποτε να μην νιωσεις ζαλαδα αλλα οι γιατροι οφειλουν να στο πουν

On 04/01/2020 at 18:19, wizzy said:

Το κατάλαβα - παρεμπιπτόντως δεν ήταν η πρώτη φορά που έδωσα αίμα.

Έπρεπε να "βγει" η προπόνηση χτες - δεν είχα άλλες ημέρες περιθώριο - έτυχε να μην μπορέσω να πάω στις 02/01 που ήταν η πρώτη ημέρα που μπορούσα να πάω και πήγα χτες.

Στο εξής θα κανονίζω τις ημέρες προπονήσεων κι αιμοδοσίας διαφορετικά.

γενικως αμα εχεις δωσει πολλες φορες αιμα γνωριζεις και τον οργανισμο σου.αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορει καποια στιγμη να γινει κατι που δεν το περιμενεις.απλα εχε υποψιν οτι αμα νιωσεις κατι παραξενο σταματησε εκεινη την στιγμη.δεν ειναι το θεμα το να λιποθυμισεις οσο το να μην χτυπησεις καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...