Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, wizzy said:

Είναι λογικά τα όσα αναφέρεις. Thanks, man.

anytime.

1 hour ago, vagos789 said:

Ως 20χρονος εδινα αιμα και μετα πηγαινα προπονηση,συνηθως με επιανε πονοκεφαλος

Εχει να κανει με τον οργανισμο με τον αιματοκριτη κτλ.το καλο ειναι να ειμαστε χαλαροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά. 

Έκανα κι εγώ την εγγραφή μου στο Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών, οπότε βλέπω κανονικά τις αιμοδοσίες μου. Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Έτσι όπως τα γράφει κατάλαβα ότι οι φιάλες που μπορώ να χρησιμοποιήσω, όπως γώ θέλω, ισούνται με τον αριθμό εθελοντικών αιμοδοσιών που έχω δώσει.

2) Ισχύει ακόμα ότι αν δώσεις αίμα για ασθενή και τελικά δεν χρησιμοποιηθεί χάνεις την αιμοδοσία ή πλέον μπορεί να αλλάξει σε εθελοντική;

3) Στις αιμοδοσίες για οργανισμούς ισχύει ακόμα ότι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις μόνο για συγγενή α' βαθμού και μετά από σύμφωνη γνώμη του οργανισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τους οργανισμους θα σ πω οτι ο πατερας μου χρειαστηκε αιμα και μεσω της ενωσης του νησιου απο το οποιο καταγομαι ,αν και δεν ειχα παει να δωσω ποτε, μου εδωσαν μια μπουκαλα.Οποτε παιζουν διαφορα....

Για τα αλλα που ρωτας δεν γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Natha said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Έκανα κι εγώ την εγγραφή μου στο Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών, οπότε βλέπω κανονικά τις αιμοδοσίες μου. Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Έτσι όπως τα γράφει κατάλαβα ότι οι φιάλες που μπορώ να χρησιμοποιήσω, όπως γώ θέλω, ισούνται με τον αριθμό εθελοντικών αιμοδοσιών που έχω δώσει.

2) Ισχύει ακόμα ότι αν δώσεις αίμα για ασθενή και τελικά δεν χρησιμοποιηθεί χάνεις την αιμοδοσία ή πλέον μπορεί να αλλάξει σε εθελοντική;

3) Στις αιμοδοσίες για οργανισμούς ισχύει ακόμα ότι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις μόνο για συγγενή α' βαθμού και μετά από σύμφωνη γνώμη του οργανισμού;

1.θεωρητικα ναι.το θεωρητικα παει στο να της χρησιμοποιησεις οπου θες

2.ναι χανεται.

3.ναι για αυτο δεν δινω πλεον διαμεσου εκκλησιων,εργασιας κτλ.βεβαια θεωρητικα και σε νοσοκομειο αμα δωσεις εθελοντικα υποτιθεται οτι δεν μπορεις να την δωσεις παρα σε συγγενη αλλα εχω δωσει και αλλου και το

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

3.ναι για αυτο δεν δινω πλεον διαμεσου εκκλησιων,εργασιας κτλ.βεβαια θεωρητικα και σε νοσοκομειο αμα δωσεις εθελοντικα υποτιθεται οτι δεν μπορεις να την δωσεις παρα σε συγγενη αλλα εχω δωσει και αλλου και το

Καλά αυτό είναι παράνοια, δεν μπορώ να δώσω φιάλη σε φίλο γιατί δίνω ήδη εθελοντικά και θα μου απαγορεύσουν να χρησιμοποιήσω μία από τις φιάλες μου; Αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο και γίνει γνωστό θα σταματήσουν όλοι τις αιμοδοσίες. Επίσης κρίμα για αυτό που απαντάς στο 3ο ερώτημα γιατί κι εγώ έχω δώσει μέσω οργανισμών και δυστυχώς ακόμα και το ανιδιοτελές σε κάνουν να το μετανιώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Natha said:

Καλά αυτό είναι παράνοια, δεν μπορώ να δώσω φιάλη σε φίλο γιατί δίνω ήδη εθελοντικά και θα μου απαγορεύσουν να χρησιμοποιήσω μία από τις φιάλες μου; Αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο και γίνει γνωστό θα σταματήσουν όλοι τις αιμοδοσίες. Επίσης κρίμα για αυτό που απαντάς στο 3ο ερώτημα γιατί κι εγώ έχω δώσει μέσω οργανισμών και δυστυχώς ακόμα και το ανιδιοτελές σε κάνουν να το μετανιώνεις.

ειχα δωσει σε εργασια.περα οτι επρεπε να παρει τηλεφωνο ο υπευθυνος της εργασιας μου ανεφεραν για συγγενη πρωτου βαθμιτ.εχω δωσει σε διαμεσου εκκλησιας.επρεπε να δωσει το οκ ο παπας.σταματησα να πηγαινω σε τετοια.πλεον σε νοσοκομειο.θεωρητικα λενε και στο νοσοκομειο (καπου ειχε ειπωθει εδωμεσα) οτι αν δωσεις εθελοντικα παει σε συγγενη αν χρειαστει αργοτερα.Πρακτικα εχω δωσει και αλλου αφου εχω δωσει πολλλες φορες εθελοντικα.τωρα αν ηταν εξαιρεση κτλ δεν το ξερω.υποτιθεται στην εργασια δινεις διοτι υπαρχει μια τραπεζα και οτι παρολο που εδωσες πχ μια λογω οτι εισαι υπαλληλος μπορουν να σου δωσουν παραπανω απο την τραπεζα που εχουν μαζευτει φιαλες.οποτε μαλλον παει σε στυλ οτι αν ο καθενας δινει οπου θελει δεν θα μπορει να υπαρχει backup αιματος.μαλλον παει σε αλλη λογικη που προσωπικα αν πηγαινει ετσι εμενα δεν με καλυπτει.

τις φιαλες σε εκκλησια κτλ τις εχω ξεχασει οπως και κατι πιο παλιες.απο τοτε παω ννα μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, iamskg είπε

Ποίο νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη έχει το καλύτερο κέντρο αιμοδοσίας;

Τί σημαίνει καλύτερο;

Σε όλα τα κέντρα λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα για την προφύλαξη του αιμοδότη, γίνονται οι απαραίτητες εξετάσεις στο αίμα και αν αυτό είναι ασφαλές δίνεται σε αυτούς που το έχουν ανάγκη.

Δώστε αίμα, μην το σκέφτεστε - κάποιος δίπλα μας το έχει ανάγκη!

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djcat είπε

Τί σημαίνει καλύτερο;

Σε όλα τα κέντρα λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα για την προφύλαξη του αιμοδότη, γίνονται οι απαραίτητες εξετάσεις στο αίμα και αν αυτό είναι ασφαλές δίνεται σε αυτούς που το έχουν ανάγκη.

Δώστε αίμα, μην το σκέφτεστε - κάποιος δίπλα μας το έχει ανάγκη!

Ως προς την εξυπηρέτηση δεν είναι όλα τα κέντρα αιμοδοσίας το ίδιο. Αν δίνεις αίμα, το γνωρίζεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iamskg είπε

Ως προς την εξυπηρέτηση δεν είναι όλα τα κέντρα αιμοδοσίας το ίδιο. Αν δίνεις αίμα, το γνωρίζεις αυτό.

Όπου έχω δώσει μια χαρά ευγενικοί ήταν και εξυπηρετικοί. Τι αρνητικό περιστατικό σου έχει συμβεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ψάχνω για αιμοδότες.  Έχει μπει ο πατέρας μου νοσοκομείο   ( Ιπποκράτειο ) και του βάζουν αίμα κάθε 2 μέρες επειδή του παίρνουν κάθε μέρα. Οπότε θα χρειαστεί πολύ αίμα. Οποίος μπορεί να βοηθήσει ας στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ!!!

Επεξ/σία από Giorgos9004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giorgos9004 είπε

Καλημέρα, ψάχνω για αιμοδότες.  Έχει μπει ο πατέρας μου νοσοκομείο   ( Ιπποκράτειο ) και του βάζουν αίμα κάθε 2 μέρες επειδή του παίρνουν κάθε μέρα. Οπότε θα χρειαστεί πολύ αίμα. Οποίος μπορεί να βοηθήσει ας στείλει μήνυμα.

Ευχαριστώ!!!

Καλησπερα  και περαστικα στον πατερα σου ,  ειμαι αιμοδοτης , στειλε μου σε πμ τα στοιχεια του πατερα σου , για να  μπορεσω να ξεχρεωσω μια μοναδα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Ίσως η ερώτηση είναι χαζή, ίσως δεν πρέπει να την απευθύνω εδω ή ίσως έχει απαντηθεί αλλά ας δοκιμάσω:

Με τον αδερφό μου θέλουμε να γίνουμε αιμοδότες. Καθημερινά όμως παίρνουμε παυσίπονα λόγω θέματος υγείας (χρόνιος πόνος  λόγω κατάγματος στη γνάθο, ενώ ο αδερφός μου νευραλγία τριδύμου). Όπου παυσίπονα, συνήθως depon και αν το πράγμα παραγίνει, κάποιο αντιφλεγμονώδες. Μπορούμε να δώσουμε αίμα? Η αυτομάτως δεν?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από gazp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, gazp είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ίσως η ερώτηση είναι χαζή, ίσως δεν πρέπει να την απευθύνω εδω ή ίσως έχει απαντηθεί αλλά ας δοκιμάσω:

Με τον αδερφό μου θέλουμε να γίνουμε αιμοδότες. Καθημερινά όμως παίρνουμε παυσίπονα λόγω θέματος υγείας (χρόνιος πόνος  λόγω κατάγματος στη γνάθο, ενώ ο αδερφός μου νευραλγία τριδύμου). Όπου παυσίπονα, συνήθως depon και αν το πράγμα παραγίνει, κάποιο αντιφλεγμονώδες. Μπορούμε να δώσουμε αίμα? Η αυτομάτως δεν?

Ευχαριστώ.

Για depon θελει περιπου μια εβδομαδα απο την τελευταια ληψη , για αντιφλεγμονωδη θα πρεπει να ρωτησεις καλυτερα στην αιμοδοσια για να σου απαντησουν σιγουρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...