Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

i know.εχω φαει τα αστικα κεντρα τα server rooms και τα datacenters με το κουταλι. μου εχει πει πελατης να κλεισω το ac να μην σε χτυπαει?αστο μια χαρα ειναι. το θεμα δεν ειναιτοσο η θερμοκρασια αλλα ο θορυβος.και σε server room αν ειναι μικρο εισαι μια χαρα.σε Datacenter και αστικα κεντρα ειναι ενοχλητικο. βγαλτην με 1 λιτρο την ημερα να δουμε θα αλλαξει τιποτα.4 λιτρα δεν πινω ουτε το καλοκαιρι που να με βλεπει ο ηλιος ολη την ημερα.αλλο τοσο τωρα και αλλο τοσο στην δουλεια που δεν εισαι καν σε ζεστο περιβαλλον.

Το εχω δοκιμασει φιλτατε συμφορουμιτη με ενα λιτρο.. ημουν χαλια. Αδυναμια, tremors, ειχα υπογλυκαιμικο σοκ ας το πουμε, απιστευτη κουραση σερνομουν, δε μπορουσα να σκεφτω καθαρα, ταχυπαλμια (αν και διαγνωστηκα προσφατα με SVT) Το θεμα με την πολυδιψια το εχω απο παντα, οποτε θελει ψαξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Iris_89 said:

Το εχω δοκιμασει φιλτατε συμφορουμιτη με ενα λιτρο.. ημουν χαλια. Αδυναμια, tremors, ειχα υπογλυκαιμικο σοκ ας το πουμε, απιστευτη κουραση σερνομουν, δε μπορουσα να σκεφτω καθαρα, ταχυπαλμια (αν και διαγνωστηκα προσφατα με SVT) Το θεμα με την πολυδιψια το εχω απο παντα, οποτε θελει ψαξιμο. 

ε ναι καλυτερα να εισαι τουαλετα καθε τρεις και λιγο μεχρι να βγαλεις ακρη παρα να εισαι χαλια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

ε ναι καλυτερα να εισαι τουαλετα καθε τρεις και λιγο μεχρι να βγαλεις ακρη παρα να εισαι χαλια :(

So true! Στη δουλεια (8ωρο) θα πηγαινω ανα 20'. Go figure. Αλλα σοβαρα πρεπει να το κοιταξω, ειναι μια ορμονη, ή ελλειψη αυτης, γιατι τα νεφρα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Iris_89 said:

So true! Στη δουλεια (8ωρο) θα πηγαινω ανα 20'. Go figure. Αλλα σοβαρα πρεπει να το κοιταξω, ειναι μια ορμονη, ή ελλειψη αυτης, γιατι τα νεφρα ειναι οκ.

ε ναι και φαντασου να μην μπορεις να πας.ή πχ σε ενα ταξιδι.αξιζει να το κοιταξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

ε ναι και φαντασου να μην μπορεις να πας.ή πχ σε ενα ταξιδι.αξιζει να το κοιταξεις.

Ασε, δεν το συζηταω καν για ταξιδι, ολοκληρο πλανο χρειαζομαι για καθε ταξιδι/εξοδο. Σιγουρα θα το κοιταξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Iris_89 said:

Ασε, δεν το συζηταω καν για ταξιδι, ολοκληρο πλανο χρειαζομαι για καθε ταξιδι/εξοδο. Σιγουρα θα το κοιταξω 

τυχεροι οι αντρες σε αυτο.μπουκαλακι και τερμα:P> οπως και στο βουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!Πριν κάνα μήνα έδωσα αίμα για τέταρτη φορά μέσα στον χρόνο και μου έκαναν αιματολογικές εξετάσεις.Λόγω υποχρεώσεων πήρα τα αποτελέσματα αυτές τις μέρες τα οποία σύμφωνα με τον γιατρό είναι τέλεια!Το μόνο που με παραξένεψε είναι πως στις εξετάσεις πάνω έγραφε η υπεύθυνη πως τα αιμοπετάλια βρίσκονται στο ανώτατο επιτρεπτό όριο.Ο γιατρός μόλις το είδε με ρώτησε απλά αν καπνίζω κ του είπα όχι αλλά έχω αιματοκρίτη σταθερά πάνω από 46-47,είμαι 29 χρονών, κάθε φορά και μου είπε πως δεν είναι τίποτα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον?Τι έκανε?Επαναληπτικές εξετάσεις?Κάπου διάβασα πως απλά συμβαίνει κατά περιόδους αυξάνονται κ αν θες να τα μειώσεις απλά δίνεις αιμοπετάλια και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που εδώ ίσως το δει αρκετός κόσμος, δημοσιοποιώ: αφορά την ανάγκη πρώην συναδέλφου μου για αιμοπετάλια. Νέος άνθρωπος που παλεύει με τον καρκίνο. Ποστάρετέ το και αλλού όποιος θέλει. Και όποιος μπορεί ας δώσει βρε παιδιά!

IMG_20200213_172835.jpg.77b8eb440cae8b9f084f1d95196a1b4e.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MaNePi

Πίνεις αρκετό νερό; Κι η χαμηλή πρόσληψη νερού μπορεί να αυξάνει τις τιμές τού αιματοκρίτη. Αύξησε το νερό ή/και δώσε ξανά αίμα μες στον χρόνο και βλέπεις πώς τα πας.

@*nenya*

Μακάρι να βγει νικητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

@MaNePi

Πίνεις αρκετό νερό; Κι η χαμηλή πρόσληψη νερού μπορεί να αυξάνει τις τιμές τού αιματοκρίτη. Αύξησε το νερό ή/και δώσε ξανά αίμα μες στον χρόνο και βλέπεις πώς τα πας.

@*nenya*

Μακάρι να βγει νικητής.

Πινω πρπ 3-4 λιτρα καθημερινα!Αιματοκριτη παντα εχω υψηλον κ για αυτο δινω 4 φορες τον χρονο(παντα ο αιματοκριτης μου ειναι στο 47-48).

Η «αγωνια» μου ειναι ο υψηλος αριθμος αιμοπεταλιων κ αν αυτο σημαινει οτι θα παραμεινει εκει και θα πρεπει να ξεκινησω να δινω κ αιμοπεταλια...

Τελος να σημειωσω πως δν καπνιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MaNePi είπε

Πινω πρπ 3-4 λιτρα καθημερινα!Αιματοκριτη παντα εχω υψηλον κ για αυτο δινω 4 φορες τον χρονο(παντα ο αιματοκριτης μου ειναι στο 47-48).

Η «αγωνια» μου ειναι ο υψηλος αριθμος αιμοπεταλιων κ αν αυτο σημαινει οτι θα παραμεινει εκει και θα πρεπει να ξεκινησω να δινω κ αιμοπεταλια...

Τελος να σημειωσω πως δν καπνιζω.

Ουπς! Έμεινα στον αιματοκρίτη και τα αιμοπετάλια τ' απώθησε ο εγκέφαλός μου. χαχα

Για να 'μαι ειλικρινής, δεν έχω ιδέα επ' αυτού. Το θετικό είναι πως το είδε γιατρός και δεν το βρήκε ανησυχητικό. Στη θέση σου, θα έκανα ξανά μια γενική αίματος σε μερικούς μήνες, να δω πού βρίσκομαι. Plus, να πάρω και μια γνώμη άλλου γιατρού. Θα ρωτούσα εάν πρέπει να το συζητήσω και με κάποιον αιματολόγο ξέρω 'γω.

Καλύτερα να το ψάξεις, κι ας αποδειχθεί πως έτρεξες τζάμπα, τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 8:08 ΜΜ, MaNePi είπε

Καλησπέρα!Πριν κάνα μήνα έδωσα αίμα για τέταρτη φορά μέσα στον χρόνο και μου έκαναν αιματολογικές εξετάσεις.Λόγω υποχρεώσεων πήρα τα αποτελέσματα αυτές τις μέρες τα οποία σύμφωνα με τον γιατρό είναι τέλεια!Το μόνο που με παραξένεψε είναι πως στις εξετάσεις πάνω έγραφε η υπεύθυνη πως τα αιμοπετάλια βρίσκονται στο ανώτατο επιτρεπτό όριο.Ο γιατρός μόλις το είδε με ρώτησε απλά αν καπνίζω κ του είπα όχι αλλά έχω αιματοκρίτη σταθερά πάνω από 46-47,είμαι 29 χρονών, κάθε φορά και μου είπε πως δεν είναι τίποτα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον?Τι έκανε?Επαναληπτικές εξετάσεις?Κάπου διάβασα πως απλά συμβαίνει κατά περιόδους αυξάνονται κ αν θες να τα μειώσεις απλά δίνεις αιμοπετάλια και όλα καλά.

Μη σε αγχώνει, αφού μέσα στα φυσιολογικά όρια δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Το ότι το επισήμανε η υπεύθυνη δε λέει κάτι, αλλιώς θα σου έγραφε κιόλας ότι χρίζει διερεύνησης. Αφού ο γιατρός από μόνος του δε σου είπε να επαναλάβεις τις εξετάσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα, μπορείς απλά να κάνεις τις επόμενες αιματολογικές σου σε ένα χρόνο (εξάλλου όλοι μας είναι καλό να κάνουμε γενικές εξετάσεις μία φορά το χρόνο). Τώρα αν το σκέφτεσαι πολύ, μπορείς να τις επαναλάβεις και πιο σύντομα πχ. σε ένα εξάμηνο ή να συμβουλευτείς και κάποιο άλλο γιατρό (παθολόγο ή αιματολόγο).

Τώρα αν θες να πας να δώσεις αιμοπετάλια, αυτό είναι άλλο θέμα. Αφού έχεις μπόλικα, καλό θα κάνει να δώσεις για να βοηθήσεις αυτούς που έχουν ανάγκη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας!

Έδωσα αίμα πρώτη φορά πριν περίπου 2 εβδομάδες όμως ακόμη δεν έχω λάβει κωδικό για να γραφώ στο εθνικό μητρώο (το δήλωσα φυσικά). Είναι φυσιολογική αυτή η αναμονή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Καλησπέρα σας!

Έδωσα αίμα πρώτη φορά πριν περίπου 2 εβδομάδες όμως ακόμη δεν έχω λάβει κωδικό για να γραφώ στο εθνικό μητρώο (το δήλωσα φυσικά). Είναι φυσιολογική αυτή η αναμονή;;

Σε εμένα είχε γίνει η αποστολή του κωδικού μετά από 2-3 μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, djcat είπε

Σε εμένα είχε γίνει η αποστολή του κωδικού μετά από 2-3 μέρες. 

Ναι διάβασα κάτι παρόμοιο σε αυτό το φόρουμ και γι'αυτό ρώτησα. Έστειλα και email στο τμήμα αιμοδοσίας του νοσοκομείου (Ιπποκράτειο) αλλά ακόμη να απαντήσουν. Άμα βολέψει μπορεί να πάω και από εκεί. Υποθέτω ότι δεν έχει κάτι το αίμα μου γιατί δεν έλαβα κάποιο τηλεφώνημα ή κάποια ειδοποίηση γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...