Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Ntouris3 είπε

Ναι διάβασα κάτι παρόμοιο σε αυτό το φόρουμ και γι'αυτό ρώτησα. Έστειλα και email στο τμήμα αιμοδοσίας του νοσοκομείου (Ιπποκράτειο) αλλά ακόμη να απαντήσουν. Άμα βολέψει μπορεί να πάω και από εκεί. Υποθέτω ότι δεν έχει κάτι το αίμα μου γιατί δεν έλαβα κάποιο τηλεφώνημα ή κάποια ειδοποίηση γενικά...

σημειωσες το αντιστοιχο κουτακι στην δηλωση που συμπληρωνεις πριν μπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ntouris3 μπες εδώ bdr.gr και επικοινώνησε μαζί τους για την κάρτα. Μην πηγαίνετε χωρίς σοαβρό λόγο στα νοσοκομεία αυτή τη περίοδο.

Ένας πολύ σοβαρός λόγος για να πάτε είναι για δώσετε αίμα. Λόγω του κορωνοϊού έχουν μειωθεί οι αιμοδότες και υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη αυτή την περίοδο. Πήγα να δώσω τις προάλλες και πιάνοντας την κουβέντα με την υπεύθυνη μου είπε πως σε όλη την Αττική στα νοσοκομεία υπάρχει αίμα μόνο για πολύ επείγοντα περιστατικά (τροχαία κλπ). Αυτές τις μέρες προσπαθούν να βρουν από άλλες περιοχές της Ελλάδας (χωρίς να είναι σε πολύ καλύτερη καταστάση τα αποθέματα εκεί).

Οπότε όσοι έχετε κλείσει το 3-4μηνό σας πάρτε ενα φιλαράκι παρέα και πηγαίντε να δώσετε!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημερα.Εγω θα παω να δωσω περιπου σε ενα 15ημερο.Τα νοσοκομεια εχουν αναγκη απο αιμα.Οποτε οσοι μπορειτε πατε παιρνοντας τις αναγκαιες προφυλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα και εγω πριν λιγες μερες και εδωσα μιας και μου ειχε ερθει η ειδοποιηση και τα ιδια μου ειπανε οτι δεν παει ο κοσμος να δωσει πλεον γιατι φοβαται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή όντως αυτές τις μέρες υπάρχει μεγάλη έλλειψη κι ο κόσμος κολλάει να πάει σε νοσοκομείο ξέρει κανεις κανένα κέντρο αιμοδοσίας που να μην είναι κοντά σε νοσοκομείο με κρούσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 41ex είπε

επειδή όντως αυτές τις μέρες υπάρχει μεγάλη έλλειψη κι ο κόσμος κολλάει να πάει σε νοσοκομείο ξέρει κανεις κανένα κέντρο αιμοδοσίας που να μην είναι κοντά σε νοσοκομείο με κρούσματα?

Mε ενδιαφέρει και εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στα νούμερα που έχει το κέντρο αιμοδοσίας κάθε νοσοκομείου και να ρωτήσεις αν διενεργούν αιμοδοσίες σε εξωτερικά σημεία. Σήμερα πήγα σε μία που κάνει το Ασκληπιείο και από ό,τι άκουσα πάνε και σε άλλες περιοχές στα Νότια προάστια. Πάρε τηλ αύριο εκεί για να σε ενημερώσουν που θα είναι τις επόμενες μέρες. Τα τηλέφωνα για το Ασκληπιείο Βούλας είναι 213 2163610 και 213 2163177.

Αντίστοιχα ίσως μπορεί να παρέχει και σχετική ενημέρωση το blooddonorregistry.gr. Έχει και εκεί τηλέφωνα, δεν έχω πάρει όμως ποτέ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες έκλεισα τους 6 μήνες από την τελευταία αιμοδοσία και σκέφτομαι να πάω να δώσω αλλά από την μια φοβάμαι λίγο με όλο αυτό που γίνεται. Οι γονείς μου λένε να περιμένω μέχρι να ηρεμήσει λίγο η εξάπλωση του ιού. Ξέρω όμως ότι υπάρχει έλλειψη για αίμα. Οπότε μου προτείνετε να πάω ή να περιμένω να οργανωθεί καμιά αιμοδοσία εκτός του νοσοκομείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, vagos789 είπε

Προσωπικα θα παω,φυσικα με φουλ προφυλαξεις,πιστευω οτι αν δεν πας σε νοσοκομειο αναφορας δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος

Εγώ για παράδειγμα που είμαι στη Ξάνθη, δεν είναι νοσοκομείο αναφοράς, αλλά σε περίπτωση που υπάρχει ύποπτο κρούσμα δεν θα πάει κατευθείαν στη Θεσσαλονίκη ή στην Αλεξανδρούπολη. Οπότε δεν υπάρχει ένας βαθμός επικινδυνότητας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Για όποιον γνωρίζει. Έδωσα τελευταία φορά αίμα τον Γενάρη όμως γνωρίζω οτι υπάρχει μεγάλη ανάγκη. Μπορώ να ξαναδώσω μετά απο μόλις 2 μήνες?

Όχι, είναι πάρα πολύ μικρό το διάστημα (εκτός κι αν την προηγούμενη φορά είχες αιματοκρίτη >50).

Το να εξαντληθείς, ειδικά αυτή την περίοδο, είναι ότι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, είναι πάρα πολύ μικρό το διάστημα (εκτός κι αν την προηγούμενη φορά είχες αιματοκρίτη >50).

Το να εξαντληθείς, ειδικά αυτή την περίοδο, είναι ότι χειρότερο.

Έιχα 53....

Που να πάρω να ρωτήσω? Σε κανα αιμοδοτικό λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...