Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.oloimaziboroume.gr/nea/pote-h-anagkh-gia-aima-den-htan-toso-megalh#.XnO8WmnQA0M

 

Αυτο εδω μπορει να σας βοηθησει. Ακουγα το πρωι σε μια ενημερωτικη εκπομπη πως οποιος θελει να δωσει αιμα να ερχεται πρωτα σε επικοινωνια μς τον Δημο του μηπως και υπαρχει προγραμματισμενη αιμοδοσια απο κινητη μοναδα και να αποφευγουμε να μεταβουμε σε νοσοκομεια για λογους αποφυγης διασπορας/ασθενειας του covid 19.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Έιχα 53....

Που να πάρω να ρωτήσω? Σε κανα αιμοδοτικό λέτε?

Πάρε στην αιμοδοσία που είχες δώσει τότε ή ακόμα καλύτερα σε αυτή που σκοπεύεις τώρα να πας (για να είσαι σίγουρος), αν έχει αλλάξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σε οσους πανε σε αυτες τις δυσκολες στιγμες.

Οσοι φοβουνται πραγματικα δεν εχουν κανεναν λογο, βοηθηστε λοιπον οσοι μπορειτε.

Δυστυχως εγω λογω προσφατου χειρουργειου δεν μπορω να δωσω ακομα μιας και ειχα σκοπο να γραφτω και σαν εθελοντης. Οταν περασει ο χρονος που μου εχουν πει θα παω αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Οσοι φοβουνται πραγματικα δεν εχουν κανεναν λογο, βοηθηστε λοιπον οσοι μπορειτε.

Εγώ θέλω να βοηθήσω αλλά βρίσκομαι στη Ξάνθη και τις τελευταίες ημέρες εδώ στο νοσοκομείο έχουν βγει 3 θετικά κρούσματα. Δε ξέρω κατά πόσο διαχειρίστηκαν σωστά τα περιστατικά μιας και βλέπουμε τι γίνεται σε αρκετά νοσοκομεία της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρεί κάνεις ώστε να γίνει αιμοδότης; 

Επίσης πως γίνεται η διαδικασία; Κλείνω κάποιο ραντεβού σε νοσοκομείο (ή άλλου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρεί κάνεις ώστε να γίνει αιμοδότης; 

Επίσης πως γίνεται η διαδικασία; Κλείνω κάποιο ραντεβού σε νοσοκομείο (ή άλλου);

Πέρα από τα γνωστά να μην έχεις  κάνει πρόσφατα τατουάζ και σκουλαρίκια, θέλει επίσης   να μην παίρνεις  κάποια αγωγή σε φάρμακα (ακόμα και απλά παυσίπονα δεν επιτρέπεται) επίσης   για κάποιο περίεργο λόγο αν είσαι ομοφυλόφιλος   απαγορεύεται να δίνεις   αίμα 😕

Αν πας   σε νοσοκομειο πρωινή ώρα στην αιμοδοσία, θα σου δώσουν ένα ερωτηματολογιο να συμπληρωσεις   και αν είσαι καλά στην υγεία σου απλα δίνεις αίμα, η διαδικασία θα κρατήσει 15-20 λεπτά και είναι πανεύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παίρνω φαρμακα, τατου-σκουλαρικια γιοκ, ένα ντεπον που τυγχάνω να παίρνω σε πονοκέφαλο πιστεύω δεν είναι θεμα, ομοφυλόφιλος δεν είμαι (όντως γιατί απαγορεύεται;)

 

 

Καλως, με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιταξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Δε παίρνω φαρμακα, τατου-σκουλαρικια γιοκ, ένα ντεπον που τυγχάνω να παίρνω σε πονοκέφαλο πιστεύω δεν είναι θεμα, ομοφυλόφιλος δεν είμαι (όντως γιατί απαγορεύεται;)

Καλως, με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιταξω

Αν θυμάμαι καλά ακόμα και ντεπον θέλει να μην έχεις πάρει την τελευταία εβδομάδα.

Δεν ξέρω γιατί απαγορεύεται, αλλά σίγουρα είναι κάτι το οποίο αποκλείει αρκετό κόσμο από το να δίνει αίμα.

Να πας φίλε μου και εγώ θα πάω μέσα στην εβδομάδα, γιατί διαβάζω ότι υπάρχει μεγάλη ανάγκη για αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρεί κάνεις ώστε να γίνει αιμοδότης; 

https://ekea.gr/donor-questionaire/

Εδώ έχει το ερωτηματολόγιο που συμπληρώνεις κάθε φορά πριν δώσεις αίμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, d_gkal είπε

Δε παίρνω φαρμακα, τατου-σκουλαρικια γιοκ, ένα ντεπον που τυγχάνω να παίρνω σε πονοκέφαλο πιστεύω δεν είναι θεμα, ομοφυλόφιλος δεν είμαι (όντως γιατί απαγορεύεται;)

Καλως, με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιταξω

Για το απλό περιστασιακό depon δεν υπάρχει θέμα. Ειδικά σε τέτοια περίοδο μου φαίνεται απιθανο να αποκλειστεί κάποιος για αυτό. Αν μιλάμε για άλλα αναλγητικά πχ ασπιρίνη, ibuprofen, ponstan κλπ αλλάζει το θέμα. Γενικά το ιδανικό θα ήταν 5-7 μέρες να μην έχεις πάρει κάτι.

Όσοι πρόκειται να δώσετε δείτε αν υπάρχουν κινητές μονάδες- εθελοντικές αιμοδοσίες στην περιοχή σας πριν πάτε σε κάποιο νοσοκομείο όπως ειπαν και οι πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, DZ-Photographer είπε

Πέρα από τα γνωστά να μην έχεις  κάνει πρόσφατα τατουάζ και σκουλαρίκια, θέλει επίσης   να μην παίρνεις  κάποια αγωγή σε φάρμακα (ακόμα και απλά παυσίπονα δεν επιτρέπεται) επίσης   για κάποιο περίεργο λόγο αν είσαι ομοφυλόφιλος   απαγορεύεται να δίνεις   αίμα 😕

Αν πας   σε νοσοκομειο πρωινή ώρα στην αιμοδοσία, θα σου δώσουν ένα ερωτηματολογιο να συμπληρωσεις   και αν είσαι καλά στην υγεία σου απλα δίνεις αίμα, η διαδικασία θα κρατήσει 15-20 λεπτά και είναι πανεύκολη.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ για το απαγορευτικό στους ομοφυλλόφιλους είναι οι σεξουαλικώς μεταδιδόμενες ασθένες και κυρίως το HIV, αν και πάλι δεν στέκει εκτός αν η νομοθεσία έχει να αλλάξει από την δεκαετία του '80 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Ntouris3 είπε

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ για το απαγορευτικό στους ομοφυλλόφιλους είναι οι σεξουαλικώς μεταδιδόμενες ασθένες και κυρίως το HIV, αν και πάλι δεν στέκει εκτός αν η νομοθεσία έχει να αλλάξει από την δεκαετία του '80 😕

Καλά αυτό που λες είναι απλά μια προκαταληψη, μια χαρά είναι φορείς ΣΜΝ και HIV τα ετεροφυλα ζευγαρια. Εγώ πιστεύω ότι αν όσοι έχουν αρκετούς ερωτικούς συντρόφους και παίρνουν προφυλάξεις μια χαρά μπορούν να δίνουν αίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δίνεις αίμα δεν κάνουν διάφορες αναλύσεις Για να δουν ότι όντως είναι οκ; 

Έστω ότι παίρνω χαπια, είμαι ομοφυλόφιλος ή αλλάζω συντρόφους συχνά χωρίς προφύλαξη, δε θα τσεκαρουν την φιάλη; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Καλά αυτό που λες είναι απλά μια προκαταληψη, μια χαρά είναι φορείς ΣΜΝ και HIV τα ετεροφυλα ζευγαρια. Εγώ πιστεύω ότι αν όσοι έχουν αρκετούς ερωτικούς συντρόφους και παίρνουν προφυλάξεις μια χαρά μπορούν να δίνουν αίμα. 

Ναι δεν είπα το αντίθετο, λέω μήπως ξέμεινε η νομοθέσια από τότε που προτοανακαλύφθηκε ο HIV ,όπου θεωρούταν ότι προσέβαλε μόνο ομοφυλόφιλους. 

3 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Όταν δίνεις αίμα δεν κάνουν διάφορες αναλύσεις Για να δουν ότι όντως είναι οκ; 

Έστω ότι παίρνω χαπια, είμαι ομοφυλόφιλος ή αλλάζω συντρόφους συχνά χωρίς προφύλαξη, δε θα τσεκαρουν την φιάλη; 

Αναφέρεται ότι γίνεται έλεγχος για νοσήματα όπως ο HIV, η Σύφιλλη και μερικά ακόμη, αν και νομίζω ότι ο HIV δεν φαίνεται στο αίμα κατά τους 3 πρώτους μήνες (εξού και η αντίστοιχη προϋπόθεση).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεται απλώς ΓΙΝΕΤΑΙ έλεγχος. Υπάρχει ένα χρονικό διάστημα μεταξύ της μετάδοσης σε κάποιον και της ανίχνευσης του ιου στο αίμα (δηλαδή τις πρώτες μέρες δεν ανιχνεύεται ο ιος). Πλέον αυτό το παράθυρο είναι σχετικά μικρό ~10 μέρες (παλιότερα ήταν 3 μήνες). Οι αιμοδοσίες παίρνουν όλα τα δυνατά μέτρα για την ασφάλεια του δέκτη (και του δότη) αλλά σημαντικό ειναι και ο δότης να ειναι υπεύθυνος...

Όσον αφορά τους ομοφυλόφιλους, οι περισσότερες χώρες το έχουν ως λόγο απόρριψης και δυστυχώς δεν ειναι μονο προκατάληψη καθώς ειδικά για MSM αποτελούν ακόμα (στον ανεπτυγμένο κόσμο) το μεγαλύτερο ποσοστό ατόμων με HIV. Προφανώς και χρήζει κάποιας αναθεώρησης, αλλά όπως προείπα ο κάθε δότης (ομο/ετερο/κ.α.) οφείλει να ειναι υπεύθυνος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...