Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα και γω λοιπόν σήμερα να δώσω, προγραμματισμενα και εθελοντικά όπως προσπαθώ να κάνω κάθε 3-4 μήνες.. Αν και τώρα είχα ενδοιασμούς στο να πάω λόγω της κατάστασης, βλέποντας της αλλεπάλληλες εκλύσεις για αίμα, τόσο πανελλαδικά όσο και του τοπικού νοσοκομείου, είπα θα πάω.

Όμως είχα ξεχάσει ότι ήμουν στην Ελλάς (ηρώων χώρα..). Δεν με άφησαν να δώσω τελικά διότι είχαν τόσο πραμμα που δεν είχαν που να το βάλουν.. Μα λέω σοβαρά τώρα, αφού όλη μέρα εδώ και 15 μέρες ζητάτε.. Ε έχουμε τόσο πολύ μου λέει, άστο έλα τον άλλο μήνα.. Αφού φυσικά μου το είπε 5 φορές, στο τέλος μου λέει αν θέλεις δώσε δεν μπορώ να στο απαγορεύσω..

Σηκώθηκα και έφυγα μέσα στα νεύρα.. Δεν πίστευα στα αυτιά μου.. Αν έχετε ρε παιδιά στείλτε το  άλλου.. είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά τα πράγματα σε αυτήν την φάση;

Τι να πω.. Τα σχόλια δικά σας.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αίμα δεν μπορείς να το διατηρήσεις για πάντα αλλά αν δεν κάνω λάθος μέχρι 45 ημέρες. Συνήθως τέτοια περίοδο ξεκινούσε η αυξημένη ανάγκη για αίμα λόγω  ατυχημάτων(πάσχα/τουρισμός κτλ) αλλά και προγραμματισμένων επεμβάσεων. Ναι μεν αυτά έχουν μειωθεί/αναβληθεί αλλά όπως επίσης έχουν μειωθεί και αναπληρώσεις αίματος που ανανέωνε το απόθεμα. Αν πάνε  όλοι να δώσουν αυτές τις ημέρες( που όντως τις τελευταίες δύο εβδομάδες υπάρχει τεράστια προσφορά αίματος) τους επόμενους δύο μήνες ποιός θα δώσει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου ήρθε αυτό το email, σήμερα.

 

Διήμερη εξόρμηση του ΕΚΕΑ στο Σεράφειο

National Blood Donor Registry Helpdesk <[email protected]>

9:58 AM (2 hours ago)

 

Η ανάγκη για εθελοντική αιμοδοσία δεν σταματά ποτέ, ιδιαίτερα σε δύσκολες για τη δημόσια υγεία εποχές, όπως αυτή που διανύουμε.

Το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας (ΕΚΕΑ) σας προσκαλεί στη διήμερη εθελοντική αιμοδοσία, την Τετάρτη 29 και την Πέμπτη 30 Απριλίου (12.00-18.00) στο Σεράφειο, κέντρο Αθλητισμού, Πολιτισμού και Καινοτομίας, του Δήμου Αθηναίων, Πειραιώς και Πέτρου Ράλλη.

Για την αποφυγή συγχρωτισμού μπορείτε να κλείνετε ραντεβού στα τηλέφωνα 2132146726 και 2132146716.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πολύ να αιμοδοτήσω αλλά λέει ότι όποιοι είχαν έστω και μία ομοφυλόφιλη επαφή από το 1977

αποκλείονται δια βίου από την αιμοδοσία. Το βρίσκω απαράδεκτο και ρατσιστικό. Και χάνουν και τόσους αιμοδότες χωρίς λόγο.

https://www.lifo.gr/articles/lgbt_articles/104354

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lemourios92 είπε

Θα ήθελα πολύ να αιμοδοτήσω αλλά λέει ότι όποιοι είχαν έστω και μία ομοφυλόφιλη επαφή από το 1977

αποκλείονται δια βίου από την αιμοδοσία. Το βρίσκω απαράδεκτο και ρατσιστικό. Και χάνουν και τόσους αιμοδότες χωρίς λόγο.

https://www.lifo.gr/articles/lgbt_articles/104354

Αυτό δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αλλά σε πολλές άλλες χώρες και μόνο τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει αρχίσει να αλλάζει. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή από τους ανθρώπους που νοσούν στατιστικά οι μισοί είναι ομοφυλόφιλοι. Βέβαια τα ποσοστό μπορεί να είναι μεγαλύτερο διότι αρκετοί δεν παραδέχονται πως είχαν επαφή με άνδρα για ευνόητους λόγους. Οπότε επειδή  υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο μέχρι να ανιχνευθεί και επειδή μπορεί το τεστ να είναι ψευδώς αρνητικό, προτιμούν   να αποφύγουν μία ομάδα ανθρώπων για να μειώσουν και άλλο το μικρό ενδεχόμενα που υπάρχει κάποιος να κολλήσει από μεταγγιζόμενο αίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Αυτό δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αλλά σε πολλές άλλες χώρες και μόνο τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει αρχίσει να αλλάζει. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή από τους ανθρώπους που νοσούν στατιστικά οι μισοί είναι ομοφυλόφιλοι. Βέβαια τα ποσοστό μπορεί να είναι μεγαλύτερο διότι αρκετοί δεν παραδέχονται πως είχαν επαφή με άνδρα για ευνόητους λόγους. Οπότε επειδή  υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο μέχρι να ανιχνευθεί και επειδή μπορεί το τεστ να είναι ψευδώς αρνητικό, προτιμούν   να αποφύγουν μία ομάδα ανθρώπων για να μειώσουν και άλλο το μικρό ενδεχόμενα που υπάρχει κάποιος να κολλήσει από μεταγγιζόμενο αίμα.

Απόσο ξέρω  η ανίχνευση γίνεταιμε PCR όχι με τεστ αντισωμάτων οπότε μπορείς να έχεις θετικά αποτελέσματα  "πολύ νωρίς". Το "πολύ νωρίς" μπορείς να το "τεντώσεις" και να θέσεις έναν εξάμηνο περιορισμό. Το έχω πάει με άντρα ή είχα επαφή με άντρα πριν μισό αιώνα είναι δηλαδή λόγος να αποκλειστώ από την αιμοδοσία; Το ότι οι μισοί οροθετικοί είναι gay όπως λες δεν σημαίνει ότι οι άλλοι μισοί οροθετικοί είναι str8? Άρα γιατί δεν αποκλείουμε και αυτούς; Ο δια βίου αποκλεισμός στην ουσία εξισώνει από πλευράς επικινδυνότητας το να πας με άντρες με το να εκδίδεσαι (γιατί το να εκδίδεσαι έναντι αντιτίμου ισοδυναμεί με δια βίου αποκλεισμό από την αιμοδοσία). Είναι και ρατσιστικό και αβάσιμο. Και σε μια χώρα που δεν έχει αίμα, το να αποκλείες άντρες αιμοδότες (λέω άντρες γιατί οι γυναίκες συχνά έχουν σιδηροπενική αναιμία και λόγω της περιόδου δεν τους είναι τόσο εύκολο όσο σε έναν άντρα να αιμοδοτήσουν, χώρια με τις εγκυμοσύνεςς και τυχόν αποβολές και διάφορα αντισώματα που μπορεί να έχουν αναπτυχθεί) το βρίσκω και επικίνδυνο. Ξέρω ότι πολλοί γιατροί στην ουσία "δεν το λένε", υπάρχουν άτομα gay που αιμοδοτούν και γιατροί που κάνουν τα στραβά μάτια. Θα ήθελα να αιμδοτοώ, θα ήθελα να δώσω λίγα λεπτά από το χρόνο μου όπως λέει το σποτάκι, αλλά θα ήθελα το κράτος να έχει καλύτερη άποψη για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιρνεις λαθος...!! 😀 Αν εσυ θελεις & μπορεις να κανεις καλο, δεν θα επρεπε να σε "πολυνοιαζει"
<<το κράτος να έχει καλύτερη άποψη για μένα>>. Δεν ζουμε αλλωστε σημερα /τωρα σε εποχες, οπου
εκτος απο την ομοφυλοφυλια, αδικα και πολλα αλλα οπως π.χ. η μοιχεια (!), η η αποσπαση συνουσιας
μετ'..υποσχεσεως γαμου (!) ηταν...παρανομη! 🤪 Ολα αυτα δεν εχει νοημα, να (τα αφησουμε τελικα να)
καθοριζουν τις επιλογες μας, πολυ απλα γιατι δεν ζουμε 2 ζωες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ερωτηματολόγιο αυτό έτσι και αλλιώς, ότι δηλώσεις είσαι. Δεν αποδεικνύεται με κανένα τρόπο η ακρίβεια των απαντήσεων σου. Οπότε επαφίεται στην προσωπική κρίση του καθενός να δηλώσει την αλήθεια. Για να υπάρχουν οι όποιοι περιορισμοί, νομίζω δεν μπήκαν στην τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Στο ερωτηματολόγιο αυτό έτσι και αλλιώς, ότι δηλώσεις είσαι

Ειδικά στο συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο δεν πρέπει ποτέ να δηλώσεις ψευδή στοιχεία. Μιλάμε για τη ζωή κάποιων ανθρώπων! Σκέψου αν αύριο μεθαύριο είσαι εσύ αυτός που θα λάβει αίμα μολυσμένο επειδή δηλώνουμε ότι θέλουμε στο ερωτηματολόγιο. Ή αν μολυνεις κάποιον επειδή απέκρυψες κάποιο στοιχείο επειδή νόμιζες πως δεν παίζει ρόλο. 

Επεξ/σία από djcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αιμοδότης έχω δώσει άπειρες φορές αίμα και μέχρι τώρα δεν έχω χρειαστεί.Μία φορά δεν μου πήραν μόνο γιατί λέει είχα πάρει ένα παυσίπονο για πονόδοντο, πράγμα το οποίο και φυσικά ανέφερα στο ερωτηματολόγιο.

Αν αύριο χρειαστώ εγώ ή κάποιο μέλος της οικογένειάς μου δεν είναι άδικο να νοσήσω γιατί κάποιος έγραψε ψέματα στο ερωτηματολόγιο είχε πρόβλημα χωρίς να το ξέρει και μου το μετέδωσε;;;;;;;  Καλύτερα να μην βρω το αίμα που χρειάζομαι παρά να έχω μία τέτοια περιπέτεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, djcat είπε

Ειδικά στο συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο δεν πρέπει ποτέ να δηλώσεις ψευδή στοιχεία. Μιλάμε για τη ζωή κάποιων ανθρώπων! Σκέψου αν αύριο μεθαύριο είσαι εσύ αυτός που θα λάβει αίμα μολυσμένο επειδή δηλώνουμε ότι θέλουμε στο ερωτηματολόγιο. Ή αν μπλυνεος κάποιον επειδή απέκρυψε κάποιο στοιχείο επειδή νόμιζες πως δεν παίζει ρόλο. 

Ακριβώς αυτό. Και στην τελική δεν κατάλαβα, θα παρανομήσω για να κάνω μια καλή πράξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω ρε παιδιά, δεν είπα να γράψετε ψέματα. Επαφίεται στην κρίση του καθενός που σαν συνειδητοποιημένος άνθρωπος πρέπει να πει την αλήθεια. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Αυτό λέω ρε παιδιά, δεν είπα να γράψετε ψέματα. Επαφίεται στην κρίση του καθενός που σαν συνειδητοποιημένος άνθρωπος πρέπει να πει την αλήθεια. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό.

Οι περιορισμοί που λες στο προηγούμενο τεστ μπήκαν πριν πολλά χρόνια και μειναν στην τύχη τους. Δεν δέχομαι να ακούω σποτάκια ότι τον αύγουστο δεν έχουμε αίμα και ότι δίνεις αίμα δίνεις ζωή ενώ ταυτόχρονα η πολιτική βιοασφάλειας βασίζεται στο 80.

και δυστυχώς πολλοί γιατροί το προσπερνάνε και πολλοί που είχαν την επίμαχη επαφή το αποκρύπτουν. Εγώ διαφωνών κάθετα. Το λιγότερο που περιμένω είναι η νομοθεσία να μην κάνει αυτή την απροκάλυπτη διάκριση σε βάρος μου. Να μου λένε έλα αιμοδότησε γιατί δεν αιμοδοτείς, χρειάζεται κάποιος δικός μου αίμα, είσαι νεό παιδί δώσε. Πρέπει να προβώ σε αποκαλύψεις για την προσωπική μου ζωή; Ή να πω αχ συγγνώμη έχω δέκατα και να μη με πιστέψει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...