Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

10 ώρες πριν, djcat είπε

«Ο ανθρώπινο οργανισμός αναπληρώνει τον όγκο αίματος (πλάσμα)  μέσα σε 24 ώρες. Τα ερυθρά αναπληρώνονται από τον μυελό των οστών μέσα στις επόμενες τρείς με τέσσερεις ημέρες, ενώ ο σίδηρος αναπληρώνεται περίπου μετά από έξι με οκτώ εβδομάδες.»

Το λέει ξεκάθαρα στις συχνές ερωτήσεις που παρέθεσε ο @VirusX2gr

Το ειχα δει για το 6-8 εβδομάδες. Αυτό όμως είναι όμως 1.5-2.0 μήνες και όχι 3 μήνες.. Λογικά είναι το safety window ο ένας μήνας επιπλέον.. 

Anyway, σας ευχαριστώ! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/5/2020 στις 9:00 ΠΜ, christos4 είπε

Τα χρονικα όρια του τριμήνου πόσο αυστηρά είναι; πχ αν πάω στους 2 μήνες δε θα με αφήσουν; αν πάω 5-10 μέρες πριν το τρίμηνο; 

Αν δίνεις εθελοντικά 99% δεν θα σ' αφησουν. Είχε τύχει να πάω 1-2 μέρες πριν συμπληρώσω τρίμηνο και δεν μου πήραν επειδή δεν τους αφηνε το σύστημα να περάσουν την αιμοδοσία.

 

Υποθέτω σε περίπτωση που είναι κάτι επείγον για συγκεκριμένο άτομο λόγικά δεν υπάρχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την εναρξη της πανδημιας εχω παει σε δυο διαφορετικα νοσοκομεια

Στο Αγλαια Κυριακου ειδα να κανουν πλημμελή χρηση μασκας και καθολου χρηση γαντιων 

Στο Ασκληπιειο Βουλας ηταν πολυ περισσοτερο τυπικοι και προσεκτικοι 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

στο ΑΧΕΠΑ καθόλου τυπικοι. ουτε απολύμανση καρέκλας.. μάσκες δεν φορούσε κανένας απο τους αιμοδότες έκτος απο εμένα.

η συνέντευξη γίνοταν σε απόσταση 20εκ από τον υπάλληλο χωρίς διαχωριστικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2020 στις 8:56 ΜΜ, papoys1 είπε

Είμαι αιμοδότης έχω δώσει άπειρες φορές αίμα και μέχρι τώρα δεν έχω χρειαστεί.Μία φορά δεν μου πήραν μόνο γιατί λέει είχα πάρει ένα παυσίπονο για πονόδοντο, πράγμα το οποίο και φυσικά ανέφερα στο ερωτηματολόγιο.

Αν αύριο χρειαστώ εγώ ή κάποιο μέλος της οικογένειάς μου δεν είναι άδικο να νοσήσω γιατί κάποιος έγραψε ψέματα στο ερωτηματολόγιο είχε πρόβλημα χωρίς να το ξέρει και μου το μετέδωσε;;;;;;;  Καλύτερα να μην βρω το αίμα που χρειάζομαι παρά να έχω μία τέτοια περιπέτεια.

Παυσιπονο πριν ποσο χρονο απ την αιμοδοσια; Επαιξε ρολο η συγκεκριμενη δραστικη ουσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 12:16 ΠΜ, The_Judas είπε

μάσκες δεν φορούσε κανένας απο τους αιμοδότες έκτος απο εμένα.

Δυστυχώς ο κόσμος έχει χαλαρώσει πολύ τώρα τελευταία και δεν φοράει κανείς μάσκα, ούτε σε σουπερ μαρκετ, πουθενά. Φταίει και η ζέστη βέβαια αλλά σε κλειστούς χώρους και ειδικά σε νοσοκομεία πιστεύω ότι θα έπρεπε να τηρείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στην περίοδο της καραντίνας πήγαινα τακτικά στο ΑΧΕΠΑ (ανά 15 μέρες) για να δώσω αιμοπετάλια. Μέσα στο τμήμα αιμοδοσίας ήταν τυπικοί, όλοι μάσκες, απολύμανση τα καθίσματα και τα χερούλια, (στρώνουν και χαρτί από πάνω). Πάντα με μάσκα εκεί, έτσι και αλλιώς περνάς από την κεντρική πύλη για να μπεις, πιστεύω ότι θα σου γίνεται σύσταση για μάσκα αν σε δουν να μπαινεις έτσι. Ακόμη και τώρα που πηγαίνω δεν είδα διαφορά στα μέτρα προστασίας. 

 

Για τις αιμοληψίες στο περίπτερο της ΔΕΘ δεν έχω εικόνα, δεν πήγα και ποτέ 🤤

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sakura22 είπε

Κάποιος που πήγε σχετικά προσφατα μπορεί να μου πει αν χρειάζεται ακόμα ραντεβου πριν πάει κάποιος εθελοντής;

Έδωσα εθελοντικά την Κυριακή που μας πέρασε στο Γενικο Κρατικό στη Νίκαια.Χωρίς ραντεβου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vagos789 said:

ΑΧΕΠΑ εννοειτε Σαλονικη;

Ναι είναι το νοσοκομείο δίπλα στα πανεπιστήμια, ανάμεσα από Αγίου Δημητρίου και Εγνατία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σημερα ΚΑΤ χωρις ραντεβου ,δυο ατομα ,φυσικος χυμος πορτοκαλι ,φρυγανια και τυρακι για οσους.5 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...