Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ειμαι Υπαλληλος του Δημοσιου και εχω καιρο να δωσω αιμα . Ξερει κανεις αν δικαιουμε καμια αδεια απουσιας απο την Υπηξρεσία? Δεν ρωτάω για την ημερα που θα γινει η αιμοληψια αλλα για επιπλεον ημερα αδειας- απουσιας! Κανεις Δημοσίος Υπα΄λληλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιδια ειμαι Υπαλληλος του Δημοσιου και εχω καιρο να δωσω αιμα . Ξερει κανεις αν δικαιουμε καμια αδεια απουσιας απο την Υπηξρεσία? Δεν ρωτάω για την ημερα που θα γινει η αιμοληψια αλλα για επιπλεον ημερα αδειας- απουσιας! Κανεις Δημοσίος Υπα΄λληλος?

https://www.google.com/amp/s/www.aftodioikisi.gr/dimosio/dikaioyntai-oi-dimosioi-ypalliloi-eidiki-adeia-aimodosias/amp/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*ΕΠΕΙΓΟΝ*

Όποιος φίλος/η θελήσει, ας δώσει αιμοπετάλια για την Αντωνία Γιαννικάκη. Νοσηλεύεται στην Αθήνα, στο Αλεξάνδρας, οδός Λούρου. Πάσχει από οξεία κυτταροβλαστική λευχαιμία και έχει άμεση ανάγκη από αιμοπετάλια. Εάν ξέρετε και κάποιον δικό σας που δίνει αίμα/αιμοπετάλια, ενημερώστε σχετικά, παρακαλώ. 

Είναι μητέρα πολύ καλής μου Φίλης. 

-Στείλτε μου inbox, όποιος θέλει, για να σας δώσω και το κινητό της, καθώς θέλει να ευχαριστήσει η ίδια όσους μπουν στη διαδικασία να βοηθήσουν τη μητέρα της. 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Γνωρίζετε αν μια αιμοδοσία που διακόπηκε (λόγω μη καλής ροής αίματος), θεωρείται "κανονική;", δηλαδή επόμενη αιμοδοσία μπορεί να ξαναγίνει μετά την πάροδο των απαραίτητων μηνών ;

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 5:09 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

*ΕΠΕΙΓΟΝ*

Όποιος φίλος/η θελήσει, ας δώσει αιμοπετάλια για την Αντωνία Γιαννικάκη. Νοσηλεύεται στην Αθήνα, στο Αλεξάνδρας, οδός Λούρου. Πάσχει από οξεία κυτταροβλαστική λευχαιμία και έχει άμεση ανάγκη από αιμοπετάλια. Εάν ξέρετε και κάποιον δικό σας που δίνει αίμα/αιμοπετάλια, ενημερώστε σχετικά, παρακαλώ. 

Είναι μητέρα πολύ καλής μου Φίλης. 

-Στείλτε μου inbox, όποιος θέλει, για να σας δώσω και το κινητό της, καθώς θέλει να ευχαριστήσει η ίδια όσους μπουν στη διαδικασία να βοηθήσουν τη μητέρα της. 

Ευχαριστώ. 

Δεν υπάρχει πλέον ανάγκη. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει:

Έχασα την κάρτα αιμοδότη. Δλδ, κάπου μέσα στο σπίτι βρίσκεται, αλλά εδώ κι ένα χρόνο που την ψάχνω, δεν τη βρίσκω. Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία αντικατάστασης;

Καλό βράδυ, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jonkyr είπε

Παίδες, αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει:

Έχασα την κάρτα αιμοδότη. Δλδ, κάπου μέσα στο σπίτι βρίσκεται, αλλά εδώ κι ένα χρόνο που την ψάχνω, δεν τη βρίσκω. Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία αντικατάστασης;

Καλό βράδυ, ευχαριστώ.

Για αντικατάσταση της χάρτινης δε ξερω, αλλα πλεον υπάρχει ηλεκτρονική καρτα αιμοδότη που μπορείς να τη παραλάβεις κ σε πλαστική (σαν καρτα τράπεζας δλδ). 

Επεξ/σία από fmarulezkd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jonkyr είπε

Παίδες, αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει:

Έχασα την κάρτα αιμοδότη. Δλδ, κάπου μέσα στο σπίτι βρίσκεται, αλλά εδώ κι ένα χρόνο που την ψάχνω, δεν τη βρίσκω. Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία αντικατάστασης;

Καλό βράδυ, ευχαριστώ.

 1. Επικοινώνησε εδώ:

Γραφείο Αρωγής Χρηστών ΕΜΑ
Τηλ.: +30 215-2157865
Φαξ: +30 215-2157857
Email: [email protected]

2. Όταν ξανααιμοδοτήσεις ζήτα τους να σου βγάλουν κάρτα

3. Αν μιλάμε για την χάρτινη δεν αντικαθίσταται,  (θεωρητικά) ειναι περασμένα στο σύστημα και δεν τις έχεις χάσει. Βγάζεις την νέα μετά από αίτηση στην επόμενη αιμοδοσία.

 

Στις 25/9/2020 στις 8:15 ΜΜ, Locke_John είπε

Γεια σας,

Γνωρίζετε αν μια αιμοδοσία που διακόπηκε (λόγω μη καλής ροής αίματος), θεωρείται "κανονική;", δηλαδή επόμενη αιμοδοσία μπορεί να ξαναγίνει μετά την πάροδο των απαραίτητων μηνών ;

Μίλα με την αιμοδοσία που θες να δώσεις αίμα, αυτοί θα σου πουν αν/πως είναι περασμένη στο σύστημα + τι πιθανότητες έχεις να δεχτούν να σου πάρουν αίμα νωρίτερα.

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά καθώς εξαρτάται από τα ατομικά σου χαρακτηριστικά/ την συγκεκριμένη αιμοδοσία/ την υπηρεσία όπου αιμοδότησες κ.α..

Επεξ/σία από sakura22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/9/2020 στις 1:43 ΠΜ, fmarulezkd είπε

Για αντικατάσταση της χάρτινης δε ξερω, αλλα πλεον υπάρχει ηλεκτρονική καρτα αιμοδότη που μπορείς να τη παραλάβεις κ σε πλαστική (σαν καρτα τράπεζας δλδ). 

Eννοείς την ταυτότητα που έχει κ την φωτογραφία? Δεν ήξερα ότι είναι σαν την χάρτινη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chris_saxo vts είπε

Eννοείς την ταυτότητα που έχει κ την φωτογραφία? Δεν ήξερα ότι είναι σαν την χάρτινη κάρτα.

Ναι, αν έχεις κάνει λογαριασμό στο site για να πάρεις την ταυτότητα, τότε μπορείς να δεις κ τις φιάλες που έχεις δωσει εκει (αφότου κάνεις εγγραφή, οι παλιές δεν εχουν περαστεί, αλλά φυσικά υπάρχουν ακόμα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/9/2020 στις 8:44 ΠΜ, PedroG είπε

παιδια ειμαι Υπαλληλος του Δημοσιου και εχω καιρο να δωσω αιμα . Ξερει κανεις αν δικαιουμε καμια αδεια απουσιας απο την Υπηξρεσία? Δεν ρωτάω για την ημερα που θα γινει η αιμοληψια αλλα για επιπλεον ημερα αδειας- απουσιας! Κανεις Δημοσίος Υπα΄λληλος?

Αν και παλιό και επίσης, αν και λάθος η καλοπροαίρετη παραπομπή (link) του φίλου πιο πάνω (ο νόμος που παραπέμπει είναι παλιός και έχει αντικατασταθεί με τον Ν. 4674/2020 και πιο συγκεκριμένα το άρθρο 47, αν θυμάμαι καλά), ναι, οι ημέρες είναι δύο συν την ημέρα και γίνεται η αιμοληψία. Απαραίτητη προϋπόθεση σε πρώτη φάση, για την αιτιολογημένη απουσία την ημέρα της αιμοληψιας, είναι η προσκόμιση της βεβαίωσης αιμοδοσιας στην υπηρεσία. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες δύο ημέρες (συμπληρώνεται ξεχωριστό έντυπο από την υπηρεσία, για τις ειδικές άδειες). 

 

Στις 25/9/2020 στις 8:15 ΜΜ, Locke_John είπε

Γεια σας,

Γνωρίζετε αν μια αιμοδοσία που διακόπηκε (λόγω μη καλής ροής αίματος), θεωρείται "κανονική;", δηλαδή επόμενη αιμοδοσία μπορεί να ξαναγίνει μετά την πάροδο των απαραίτητων μηνών ;

Δεν θεωρείται κανονική. Επομένως, έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν μπορέσατε να δώσετε, μπορείτε οποιαδήποτε άλλη στιγμή να δώσετε, πριν το ελάχιστο χρονικό μεσοδιάστημα των 3 μηνών που συνίσταται γενικά (για τους άνδρες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέμπτη πρωί πήγα στο Αμαλία Φλέμιγκ για αιμοδοσία (πρώτη φορά εκεί) 

Ευγενικό προσωπικό, χυμός και μπισκοτάκια (αυτά με τα ζώδια) για μετά. 

Κανένα σημαδι / μελάνια στο χέρι.

Δεν παρατήρησα κάποιον να μη φοράει μασκα/γάντια. 

Μου είπαν ότι κατά τη διάρκεια της αιμοδοσίας μπορώ να βγάλω τη δικιά μου για να μην ζαλιστω, αλλά επειδή δεν με ενοχλεί η μάσκα πλέον την κράτησα χωρίς να υπάρξει πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μεγαλη αναγκη για αιμα στην χωρα μας...ειδικα οι νεοι που διατρεχετε πολυ μικρο κινδυνο προσπαθειστε να πατε καποια στιγμη

 

Μεγάλη ανάγκη για αίμα υπάρχει αυτήν την στιγμή στα νοσοκομεία, επισημαίνει ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος (ΠΙΣ) και καλεί τους πολίτες να μην αμελούν την σπουδαία αυτή πράξη αγάπης προς τον συνάνθρωπο, τηρώντας όλα τα απαιτούμενα μέτρα προστασίας.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

Ο πολίτης επικοινωνεί με το τμήμα Αιμοδοσίας ενός νοσοκομείου και κλείνει συγκεκριμένο ραντεβού (ημέρα και ώρα) ώστε να γίνει η αιμοδοσία χωρίς να συγχρωτιστεί και χωρίς αναμονή.

Όταν έρθει εκείνη η ημέρα, στέλνει ένα SMS στο 13033 που θα έχει ως εξής:

4

ΟΝΟΜΑ ΕΠΩΝΥΜΟ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Επίσης ως είθισται, πρέπει να έχει μαζί του αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο, ενώ για την είσοδο σε νοσοκομείο πρέπει να φέρει και ιατρική (όχι πάνινη) μάσκα.

«Η διαδικασία δεν είναι ως εκ τούτου περίπλοκη και δεν πρέπει να αποτελεί εμπόδιο για την συνέχιση της προσφοράς αίματος από τακτικούς ή περιστασιακούς αιμοδότες.

Ειδικά δε αυτήν την περίοδο, που το σύστημα υγείας δοκιμάζεται, η ανάγκη για προσφορά αίματος είναι ακόμα μεγαλύτερη», τονίζει ο ΠΙΣ.

Aιμοδοσία την Τετάρτη 11 Νοεμβρίου στο Μεταξουργείο
Στο μεταξύ, νέα αιμοδοσία για την ενίσχυση της τράπεζας αίματος που συστάθηκε τον περασμένο Μάιο με πρωτοβουλία του περιφερειάρχη Αττικής για την κάλυψη των αυξημένων αναγκών που προκάλεσε η επιδημία, διοργανώνει Περιφέρεια Αττικής σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών (ΠΟΣΕΑ), αύριο, Τετάρτη 11 Νοεμβρίου, στον Ιερό Ναό Προφήτου Δανιήλ (Λεωφόρος Αθηνών 17, Μεταξουργείο).

Το αίμα θα διατεθεί στην Υπηρεσία Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου «ΕΛΠΙΣ» το οποίο παρέχει τον εξοπλισμό και το νοσηλευτικό προσωπικό για την αιμοδοσία.

Σε μήνυμα του ο περιφερειάρχης Γ. Πατούλης επισημαίνει ότι η "αιμοδοσία αποτελεί μία προσφορά αγάπης και κοινωνικής αλληλεγγύης προκειμένου το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, να μπορεί να ανταποκριθεί στις ιδιαίτερα αυξημένες ανάγκες εκείνων, που χρειάζονται μετάγγιση. Καλούμε, όλους που μπορούν να δώσουν αίμα, να συμμετέχουν στην εθελοντική αιμοδοσία. Λίγα λεπτά είναι αρκετά για να συμβάλουμε σε μια εθνική προσπάθεια».

Τρόπος μετακίνησης των εθελοντών αιμοδοτών
Σε ανακοίνωση της ΠΟΣΕΑ για την μετακίνηση των αιμοδοτών επισημαίνεται ότι: «Μέχρι να ανακοινωθεί επίσημα από την Πολιτική Προστασία ο σχετικός αριθμός του SMS για την μετακίνηση , oι αιμοδότες θα πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική τους ταυτότητα ή άλλο δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύεται τη ταυτοπροσωπία και μια απλή ιδιόχειρη ατομική και ενυπόγραφη δήλωση, που να αναφέρει ότι μετακινείται για να προσφέρει εθελοντικά το αίμα του,

Επίσης μπορούν να ζητούν και Βεβαίωση από την Υπηρεσία Αιμοδοσίας που διενεργεί την αιμοληψία για την επιστροφή τους στην οικία τους».

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...