Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, fmarulezkd said:

 

Ερώτηση: Πώς μπορώ να περάσω τις παλιές μου αιμοδοτήσεις (γραμμένες στην κλασσική κάρτα) στο bdr;

το ζητας απο το νοσοκομειο.εγω το ζητησα απο το ννα που με εχουν μαθει.θα φαινονται ετσι.δεν ειναι αναλυτικα τουλαχιστον σε μενα.

νορβηγια ημουν πριν λιγες ημερες.oslo,bergen και ανεβηκα στο galdhopiggen

Screenshot_20210828-203638_Chrome.jpg

2 hours ago, sensai said:

την Δευτέρα θα κάνω το εμβόλιο για τον κοβιντ και την επόμενη βδομάδα θέλω να δώσω αίμα. μπορώ να το κάνω ή πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες πριν την αιμοδοσία;

ειχε γραφτει τις προηγουμενες ημερες.και αν θυμαμαι αν δεν εχεις συμπτωματα δινεις.περιμενε μια δυο μερες μην κανεις κανα πυρετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι αιμοδότες αν χρειαστούμε αιμα για προσωπική χρήση έχουμε κανένα προνόμιο ή όχι; δηλαδή πάλι βασιζόμαστε στο απόθεμα μας και στους γνωστούς; 

Είμαι να σκάσω έδινα 17 χρόνια για τράπεζα, πάνω από 35 φιάλες που δεν θα έχω ποτέ πρόσβαση... 

Τώρα ξεκίνησα να εκτός τραπέζης για να χτίσω νέο αποθεματικό.

ΥΓ. Το σαντουτσάκι στο ΝΝΑ είναι όλα τα λεφτά 😄😄😄. Tnx @poulinos 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

 

Είμαι να σκάσω έδινα 17 χρόνια για τράπεζα, πάνω από 35 φιάλες που δεν θα έχω ποτέ πρόσβαση... 

Γιατί δεν θα έχεις πρόσβαση? Δεν σε καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Lousy Offcomer said:

Γιατί δεν θα έχεις πρόσβαση? Δεν σε καταλαβαίνω..

εδινε σε συλλογο/εργασια που δεν μπορεις να δωσεις οπου θες τις φιαλες.μαλλον αυτο εννοει

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lousy Offcomer είπε

Γιατί δεν θα έχεις πρόσβαση? Δεν σε καταλαβαίνω..

Ακριβώς αυτό που έγραψε ο @poulinos. Όταν δίνεις για τράπεζα ή σύλλογο δεν έχεις άμεση πρόσβαση ο ίδιος στις φιάλες σου αλλά μέσω διαχείριστη και δικαιούσαι μόνο έναν ετήσιο αριθμό φιαλών ανεξάρτητα τι έχεις δώσει. Εμείς συγκεκριμένα στην τράπεζα μας δικαιούμαστε 2 φιάλες ετησίως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, διάβασα όλο το νήμα.
Αναφέρθηκαν ενδιαφέρουσες ιστορίες, άλλες ευχάριστες και άλλες δυσάρεστες.


Α. Η ιστορία μου ξεκινά με την αιμοδοσία αρχές 2000 που έδωσα αίμα αφού με προσέγγισαν τα παιδιά της Φ.Ο.Ε.Α.:
http://old.uoi.gr/students/foea/contact.html
Το site δειχνει παραμελημένο σήμερα (2021), ελπίζω η ομάδα να έχει ακόμα δράση 🙏

Β. Στρατός 2007. Ήθελα αλλά δεν έδωσα ποτέ αίμα σε καμία από τις 3 μονάδες που υπηρέτησα. Ως γραφέας πρώτου γραφείου, έβλεπα ότι ερχόντουσαν σήματα για αιμοδοσίες, αλλά οι διοικητές δεν τις ανακοίνωναν ποτέ στο τάγμα, διότι

  • δεν είχαμε άτομα σε καμία μονάδα και δεν ήθελαν να δίνουν 2 ημέρες τιμητική άδεια
  • δεν ήθελαν την ευθύνη και τα τρεχάματα, σε περίπτωση που κάποιος φαντάρος ένιωθε αδιαθεσία

Γ. Ως εργαζόμενος 2008+, η διεύθυνση προσωπικού σε ιδιωτική εταιρία 500+ υπαλλήλων οργάνωνε δύο φορές το χρόνο αιμοδοσίες στο χώρο της. Έδινα κάθε φορά και πήρα μερικές ωραίες σφραγίδες “Νοσοκομείο Παίδων - Η Αγία Σοφία” στη χάρτινη κάρτα μου. Ποτέ δεν δόθηκε ειδική άδεια αιμοληψίας, ήταν ένα διάλειμμα μίας ώρας σύνολο από την εργασία και φυσικά χυμός και κρακεράκι. Σε περίπτωση αδιαθεσίας, μπορούσες να πας σπίτι σου για το υπόλοιπο της ημέρας.

Δ. Καλοκαιρινές διακοπές 2021, έδωσα αίμα στη πλατεία του χωριού για πολιτιστικό σύλλογο. Στο σύστημα BDR φάνηκε η εγγραφή ως Νοσοκομείο Άμφισσας με λόγο : “Για σύλλογο ΕΑ”.

Self reminder: στην επόμενη αιμοδοσία μου σε νοσοκομείο, πρέπει να τους πείσω να μου περάσουν την χάρτινη κάρτα μου στο σύστημα BDR.

Δεν έχω χρειαστεί ποτέ αίμα, ούτε εγώ, ούτε συγγενής μου. Έχω δώσει μια φορά μονο για ασθενή και φάνηκε κανονικά στο σύστημα BDR.

Διαβάζοντας το νήμα καταλαβαίνω ότι πρέπει να είμαι πιο τακτικός αιμοδότης και το βέλτιστο είναι να δίνω πιο στοχευμένα αίμα, έτσι ώστε να έχω απόθεμα αν ποτέ το χρειαστώ. Από την άλλη αυτό με βάζει σε μια λογική τράπεζας και πόντων και μετράω φασούλι το φασούλι, που δεν την θέλω. Μου άρεσε που είδα έναν σύλλογο σε ένα χωριό να οργανώνει αιμοδοσία και πήγα και έδωσα 👍 Δεν θα έπρεπε το σύστημα αποθεμάτων να με βάζει σε τέτοια διαδικασία, η χαρά είναι στην προσφορά.

Αυτές οι απλές (και βαρετές) εμπειρίες από εμένα :)
Εύχομαι μόνο δωρεες σε όλους και αχρείαστες να είναι.

 

Επεξ/σία από GeorgeKatz
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα κ γω σμρ στον Άγιο Ανδρέα.Στα συν η καθόλου αναμονή στα μείον ο χυμός που προσφερεται.... Επειδή διαβάζω για αποθέματα, στα 30 μου εχω δώσει 20 φορές αίμα, και οι περισσοτερες είναι για κάλυψη συγγενούς μου. Πλέον από τις 4 φορές που δίνω τον χρονο, δίνω και δυο εθελοντικά έτσι για να λέω πως κάνω κάτι για μένα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δώσει μια φόρα για συγγενικό πρόσωπο. Άλλη μια φορά που πήγα να δώσω δε δέχτηκαν λόγω αλλεργίας. Σκέφτομαι, αν ω μη γένοιτο βρεθώ σε ανάγκη, οι αιμοδότες πρέπει να παίρνουν ένα τυπικό ποσό (πχ 10-20€) είτε από τον ασθενή είτε από το νοσοκομείο. Πιστεύω ότι όσοι είναι αιμοδότες αξίζουν μια επιβράβευση έστω και τυπική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, infini είπε

Εννοείς από τον ασθενή για τον οποίο έδωσαν αίμα;

Είτε να δίνει ο ασθενής οικειοθελώς είτε το νοσοκομείο υποχρεωτικώς. Για παράδειγμα, ένας ασθενής που θα χειρουργηθεί σε ιδιωτικό νοσοκομείο και θα δώσει 4K για την επέμβαση, είναι σεβαστό να πάρουν μια τυπική αμοιβή και οι αιμοδότες που έδωσαν 8 φιάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2021 στις 12:49 ΜΜ, suedehead7 είπε

Κατανοητό, αλλά ρώτησα κάτι άλλο.

Οι φιάλες μένουν και διαχειρίζονται από το νοσοκομείο που έδωσα εθελοντικά ή μένουν τυπικά και διαχειρίζονται ως κάλυψη από κάποιον διαχειριστικό φορέα που έχει πλήρη εικόνα αριθμού φιαλών αίματος ανά πάσα στιγμή στην επικράτεια και κανονίζει τα logistics/μεταφορές?

Δηλαδή, όταν ένα νοσοκομείο έχει έλλειψη αίματος ψάχνει ένα ένα τα υπόλοιπα νοσοκομεία ή απευθύνεται για κάλυψη σε κάποιον διαχειριστικό φορέα? 

Οι φιαλες μενουν στο νοσοκομειο 

Οταν εχει ελλειψη πρωτα σηκωνει το τηλεφωνο και παιρνει τα γειτονικα  γιατι και η μεταφορα δεν ειναι απλη υποθεση και το αιμα δεν ειναι κατι που διατηρειται πολυ καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Οι φιαλες μενουν στο νοσοκομειο 

Οταν εχει ελλειψη πρωτα σηκωνει το τηλεφωνο και παιρνει τα γειτονικα  γιατι και η μεταφορα δεν ειναι απλη υποθεση και το αιμα δεν ειναι κατι που διατηρειται πολυ καιρο

Θυμάμαι με τον θείο μου πριν χρόνια όταν κάναμε μια αιμοδοσία, αμέσως μετά κάναμε και την μεταφορά με IX, από το ένα νοσοκομείο σε άλλο... στα πόδια μου τα είχα τα αίματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2021 στις 4:55 ΜΜ, NiKoSmile είπε

Είτε να δίνει ο ασθενής οικειοθελώς είτε το νοσοκομείο υποχρεωτικώς. Για παράδειγμα, ένας ασθενής που θα χειρουργηθεί σε ιδιωτικό νοσοκομείο και θα δώσει 4K για την επέμβαση, είναι σεβαστό να πάρουν μια τυπική αμοιβή και οι αιμοδότες που έδωσαν 8 φιάλες.

Το ζήτημα είναι ότι αν υπάρχει οικονομικό κίνητρο ή άλλη ανταμοιβή κάποιοι θα αποκρύπτουν προβλήματα για να δώσουν αίμα και να πάρουν την αμοιβή. Εδώ συμβαίνει και τώρα με συγγενείς γνωστούς που δίνουν για συγκεκριμένα άτομα φιάλες, οι εθελοντές είναι πιο συνειδητοποιημένοι, δεν θα δώσουν αίμα αν είναι άρρωστοι, αν έχουν πιει, πάρει φάρμακα κλπ, δεν θα αποκρύψουν κάποιο πρόβλημα υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...