Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Pseudonumo είπε

Θα απαντήσει ειλικρινά κάθε ώριμος ενήλικας που κατανοεί τους λόγους που αποφάσισε να δώσει αίμα. Και αν υπάρχει έστω και μικρή περίπτωση να μεταδώσει κάτι σε κάποιον, να μην δώσει. Ας ελεγθεί πρώτα και μετά.

Πάντως, ισχύει ότι στην Ελλάδα τα σεξουαλικά ταμπού πάνε κι έρχονται. Ο κόσμος απευθύνεται σε επαγγελματίες υγείας λέγοντας τη μισή αλήθεια λόγω ντροπής και περιμένοντας ο άλλος να μαντέψει τα υπόλοιπα και να τους βοηθήσει.

Για να λέμε την αλήθεια όμως δεν μιλάς σε γιατρό για προσωπικά δεδομένα σου σε ανοιχτό χώρο. Πρέπει να προστατεύουν την ιδιωτικότητα. Όσες φορές έχω πάει οι γιατροί περνούν πίεση και βλέπουν το συμπληρωμένο χαρτί σε ανοιχτό χώρο μπροστά σε όλους. Θα πεις μπροστά σε άλλους άσχετους η συναδέλφους σου εάν χρησιμοποιείς προφυλακτικό;

Δέχομαι ότι είναι αστείο/ανώριμο να αισθανθείς ντροπή για θέμα υγείας αλλά η προσωπική μου γνώμη δεν μπορεί να υπερισχύσει για να σταματήσει την ιδιωτικότητα και εμπιστευτικότητα μεταξύ ασθενή και γιατρού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά αυτό σκεφτόμουν και γω ότι σε τελική ανάλυση αν δεν θέλουν η αν το θεωρούν επικίνδυνο επειδή πήγα 10 μέρες εκεί διακοπές ας μην μου πάρουν. Από την άλλη είναι ψιλό παράλογο να εξαιρούν κάποιον εξ αρχής επειδή μπορεί πχ να είναι ομοφυλόφιλος. Αν πχ κάποιος ετεροφυλόφιλος πηγαίνει με ότι περπατάει είναι πιο Οκ; Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι θα έπρεπε να εξαιρούν κάποιον με επικίνδυνες σεξουαλικές συμπεριφορές ανεξάρτητως σεξουαλικού προσανατολισμού αλλά όχι να εξαιρούν κάποιον χωρίς να ξέρουν κατά ποσό προσέχει η όχι επειδή είναι γκει 

1 hour ago, orck said:

Για να λέμε την αλήθεια όμως δεν μιλάς σε γιατρό για προσωπικά δεδομένα σου σε ανοιχτό χώρο. Πρέπει να προστατεύουν την ιδιωτικότητα. Όσες φορές έχω πάει οι γιατροί περνούν πίεση και βλέπουν το συμπληρωμένο χαρτί σε ανοιχτό χώρο μπροστά σε όλους. Θα πεις μπροστά σε άλλους άσχετους η συναδέλφους σου εάν χρησιμοποιείς προφυλακτικό;

Δέχομαι ότι είναι αστείο/ανώριμο να αισθανθείς ντροπή για θέμα υγείας αλλά η προσωπική μου γνώμη δεν μπορεί να υπερισχύσει για να σταματήσει την ιδιωτικότητα και εμπιστευτικότητα μεταξύ ασθενή και γιατρού.

Στο λαϊκό δεν το έκαναν ποτέ αυτό. Άρα μάλλον είναι κατά περίπτωση. Πάντα γίνεται η συνέντευξη σε ένα δωματιάκι με κλειστή πόρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, marmagia said:

Σωστά! Δεν έχεις και άδικο..

Οποτε καλως ή κακως ολα ειναι σχετικα.

5 hours ago, Pseudonumo said:

Θα απαντήσει ειλικρινά κάθε ώριμος ενήλικας που κατανοεί τους λόγους που αποφάσισε να δώσει αίμα. Και αν υπάρχει έστω και μικρή περίπτωση να μεταδώσει κάτι σε κάποιον, να μην δώσει. Ας ελεγθεί πρώτα και μετά.

Πάντως, ισχύει ότι στην Ελλάδα τα σεξουαλικά ταμπού πάνε κι έρχονται. Ο κόσμος απευθύνεται σε επαγγελματίες υγείας λέγοντας τη μισή αλήθεια λόγω ντροπής και περιμένοντας ο άλλος να μαντέψει τα υπόλοιπα και να τους βοηθήσει.

το αιμα θα ελεγχθει ετσι και αλλιως απλα αυτοι προσπαθουν να προλαβουν το παραθυρο μεχρι να ανιχνευτει κατι στο αιμα που παιρνει καποιο καιρο αναλογως την περιπτωση.δεν γινεται για να γλυτωσουν να εξετασουν το αιμα.

απλα και καποια πραγματα ειναι αρκετα γενικα.πχ λεει στα βριλησσια οποιος μενει λογω ιου δυτικου νειλου δεν δινει αιμα.αντιθετα μαρουσι ,βριλησσιια ,χαλανδρι που ειναι διπλα δινουν κανονικα. δηλαδη επειδη βρεθηκε πχ ενας με ιο σε αυτην την περιοχη σημαινει οτι ολη η περιοχη δεν μπορει να δωσει?αυτος ο ενας δηλαδη εχει απομονωθει στα βριλησσια και δεν παει για δουλεια σε αλλη περιοχη?δεν παει για καφε σε αλλη περιοχη?ειδικα οταν μιλαμε για περιοχη οπως τα βριλησσια που ειναι παρα πολυ μικρη.δεν ξερω πως τα υπολογιζουν αλλα δεν μου βγαζει παρα πολυ νοημα.

το τραγικο ειναι οτι ειμαστε που ειμαστε πολυ χαμηλα στα ατομα που δινουν αιμα εχουμε και αυτα με τις γριπες με τους ιους του νειλου και του αρη και του δια , αστα να πανε.

1 hour ago, orck said:

Για να λέμε την αλήθεια όμως δεν μιλάς σε γιατρό για προσωπικά δεδομένα σου σε ανοιχτό χώρο. Πρέπει να προστατεύουν την ιδιωτικότητα. Όσες φορές έχω πάει οι γιατροί περνούν πίεση και βλέπουν το συμπληρωμένο χαρτί σε ανοιχτό χώρο μπροστά σε όλους. Θα πεις μπροστά σε άλλους άσχετους η συναδέλφους σου εάν χρησιμοποιείς προφυλακτικό;

Δέχομαι ότι είναι αστείο/ανώριμο να αισθανθείς ντροπή για θέμα υγείας αλλά η προσωπική μου γνώμη δεν μπορεί να υπερισχύσει για να σταματήσει την ιδιωτικότητα και εμπιστευτικότητα μεταξύ ασθενή και γιατρού.

δεν εχω πετυχει ποτε περιπτωση παντως να τυχει να δω/ακουσω καποιος να τον ρωτανε επειδη συμπληρωσε κατι αλλο περα απο οχι πανω στο χαρτι.συνεχεια ακουω τα κλασικα.εχετε φαει εχετε κοιμηθει εχετε παρει φαρμακα. οποτε δεν ξερω αν πραγματι ολοι βαζουν οχι ή αν πραγματι τους ρωτανε διαφορετικη στιγμη ή αν απλα τους αποκλειουν κατευθειαν απο την αιμοδοσια. αλλα ειλικρινα αμφιβαλω  αν ενα ατομο στα 100 που πχ το εχει κανει χωρις προφυλακτικο θα το γραψει.μονο τα ατομα της αιμοδοσιας μπορουν να μας πουν τι εχουν δει ως τωρα και τι γινεται στην καθε περιπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

παράλογο να εξαιρούν κάποιον εξ αρχής επειδή μπορεί πχ να είναι ομοφυλόφιλος

Δεν το κανουν γιατι ειναι οπισθοδρομικοι αλλα γιατι ετσι δειχνουν τα στατιστικα

Οι ομοφυλοφιλοι εχουν πολυ συχνοτερα AIDS κτλ γιατι εχουν πολλες αλλαγες συντροφων,χρησιμοποιουν πιο συχνα ναρκωτικα και υπαρχει αιμορραγια (εμφανης ή οχι) στην σεξουαλικη τους συνευρεση (αρα αυξημενη πιθανοτητα μεταδοσης ασθενειων)

Οταν και αν αλλαξουν αυτα τα στατιστικα,να εισαι σιγουρος οτι θα αλλαξουν και οι οδηγιες για αιμοδοσια 

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

απλα και καποια πραγματα ειναι αρκετα γενικα.πχ λεει στα βριλησσια οποιος μενει λογω ιου δυτικου νειλου δεν δινει αιμα.αντιθετα μαρουσι ,βριλησσιια ,χαλανδρι που ειναι διπλα δινουν κανονικα. δηλαδη επειδη βρεθηκε πχ ενας με ιο σε αυτην την περιοχη σημαινει οτι ολη η περιοχη δεν μπορει να δωσει?αυτος ο ενας δηλαδη εχει απομονωθει στα βριλησσια και δεν παει για δουλεια σε αλλη περιοχη?δεν παει για καφε σε αλλη περιοχη?ειδικα οταν μιλαμε για περιοχη οπως τα βριλησσια που ειναι παρα πολυ μικρη.δεν ξερω πως τα υπολογιζουν αλλα δεν μου βγαζει παρα πολυ νοημα.

Πιθανοτητες.

Βριλλησσια εχουν κρουσμα,γεια σας.

Ταδε περιοχη δεν εχουν,καλωσηρθατε.

Η ασφαλης εναλλακτικη ειναι να αποκλεισουν ολη την Αττικη,αλλα αυτο σημαινει οτι δεν θα εχουν πια αιμα,οποτε δεν παιζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, marmagia said:

Κοιτά αυτό σκεφτόμουν και γω ότι σε τελική ανάλυση αν δεν θέλουν η αν το θεωρούν επικίνδυνο επειδή πήγα 10 μέρες εκεί διακοπές ας μην μου πάρουν. Από την άλλη είναι ψιλό παράλογο να εξαιρούν κάποιον εξ αρχής επειδή μπορεί πχ να είναι ομοφυλόφιλος. Αν πχ κάποιος ετεροφυλόφιλος πηγαίνει με ότι περπατάει είναι πιο Οκ; Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι θα έπρεπε να εξαιρούν κάποιον με επικίνδυνες σεξουαλικές συμπεριφορές ανεξάρτητως σεξουαλικού προσανατολισμού αλλά όχι να εξαιρούν κάποιον χωρίς να ξέρουν κατά ποσό προσέχει η όχι επειδή είναι γκει 

Στο λαϊκό δεν το έκαναν ποτέ αυτό. Άρα μάλλον είναι κατά περίπτωση. Πάντα γίνεται η συνέντευξη σε ένα δωματιάκι με κλειστή πόρτα 

μαλλον το πανε οτι πχ στην ταδε κατηγορια τα  ποσοστα Hiv ειναι μεγαλυτερα σε συγκριση με την αλλη κατηγορια .λογικα σε  στατιστικα στοιχεια στηριζονται ολα. αλλα ναι σε μια χωρα που εχει τοσο αναγκη το αιμα να κοβεις ατομα ειναι λιγο παραξενο αφου ενα ατομο μπορει να εχει Hiv no matter σε ποια κατηγορια ανηκει.και ο ενας και ο αλλος μπορει να ειναι απροσεκτος.Ισως για να καλυψουν το παραθυρο απλα να το πηγαινουν στατιστικα.ταδε κατηγορια ταδε ποσοστο αρα κοβεται. ειχαμε κρουσματα ιου δυτικου νειλου κοβουμε και απο εκει γιατι πχ οι πιθανοτητες ειναι χ παραπανω απο την ταδε περιοχη.

10 minutes ago, vagos789 said:

Δεν το κανουν γιατι ειναι οπισθοδρομικοι αλλα γιατι ετσι δειχνουν τα στατιστικα

Οι ομοφυλοφιλοι εχουν πολυ συχνοτερα AIDS κτλ γιατι εχουν πολλες αλλαγες συντροφων,χρησιμοποιουν πιο συχνα ναρκωτικα και υπαρχει αιμορραγια (εμφανης ή οχι) στην σεξουαλικη τους συνευρεση (αρα αυξημενη πιθανοτητα μεταδοσης ασθενειων)

Οταν και αν αλλαξουν αυτα τα στατιστικα,να εισαι σιγουρος οτι θα αλλαξουν και οι οδηγιες για αιμοδοσια 

Πιθανοτητες.

Βριλλησσια εχουν κρουσμα,γεια σας.

Ταδε περιοχη δεν εχουν,καλωσηρθατε.

Η ασφαλης εναλλακτικη ειναι να αποκλεισουν ολη την Αττικη,αλλα αυτο σημαινει οτι δεν θα εχουν πια αιμα,οποτε δεν παιζει.

ναι το κακο ειναι οτι ολα πανε με πιθανοτητες.αλλα ειδικα για τον ιο του νειλου ειναι αρκετα χαζο.λες και ο αλλος πχ στα βριλησσια ειναι σε καραντινα και δεν βγαινει απο το σπιτι.αυτος ο ενας μπορει να νοσηλευτηκε και σε νοσοκομειο εκτος βριλησσιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιλαμβάνομαι αυτό και προφανώς χρειάζεται να είναι σίγουροι ότι το αίμα δεν έχει κάτι που χρονικά δεν μπορούν ακόμα να δουν. Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να επαναδιατυπωθούν οι ερωτήσεις. Το εάν είχε σεξουαλικη επαφή κάποιος με χρήστη ναρκωτικών υπάρχει ήδη και αφορά και ετερόφυλους και ομοφυλόφιλους. Το θέμα του προφυλακτικού αφορά επίσης και τους δυο. Το ζήτημα των περιστασιακών σχέσεων αφορά επίσης και τις δυο κατηγορίες. Όποτε το ζήτημα είναι γιατί εφόσον έχουμε τόσο ανάγκη αίματος να απορρίπτουν κάποιον που είναι σε μια μόνιμη ομοφυλόφιλη σχέση, χρησιμοποιεί προφυλακτικό και δεν έχει σχέσεις με χρήστες ναρκωτικών. Γενικά ένας αιμοδότης είναι συνειδητοποιημένος όποτε ενδεχομένως δεν θα πήγαινε σε πρώτη φάση να δώσει αίμα αλλιώς.  Βέβαια πάντα υπάρχει το ζήτημα όσων δίνουν αίμα για κάποιον συγγενή και έχουν κίνητρο να αποκρύψουν στοιχεία από το ιατρικό ερώτηματολογιο...

 

Καπιια στιγμή το συζητούσα με μια φίλη και γυρίζει και μου λέει εσένα τι σε νοιάζει; Είσαι γκει; Παίρνεις ναρκωτικά; Τι σε νοιάζει που τους εξαιρούν; Αλλά δεν το βλέπω έτσι, χρειαζόμαστε αίμα και πρέπει να ισορροπήσουμε κάπως την προστασία και την ασφάλεια με την προσέλκυση όσο το δυνατόν περισσότερων αιμοδοτών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, marmagia said:

Το αντιλαμβάνομαι αυτό και προφανώς χρειάζεται να είναι σίγουροι ότι το αίμα δεν έχει κάτι που χρονικά δεν μπορούν ακόμα να δουν. Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να επαναδιατυπωθούν οι ερωτήσεις. Το εάν είχε σεξουαλικη επαφή κάποιος με χρήστη ναρκωτικών υπάρχει ήδη και αφορά και ετερόφυλους και ομοφυλόφιλους. Το θέμα του προφυλακτικού αφορά επίσης και τους δυο. Το ζήτημα των περιστασιακών σχέσεων αφορά επίσης και τις δυο κατηγορίες. Όποτε το ζήτημα είναι γιατί εφόσον έχουμε τόσο ανάγκη αίματος να απορρίπτουν κάποιον που είναι σε μια μόνιμη ομοφυλόφιλη σχέση, χρησιμοποιεί προφυλακτικό και δεν έχει σχέσεις με χρήστες ναρκωτικών. Γενικά ένας αιμοδότης είναι συνειδητοποιημένος όποτε ενδεχομένως δεν θα πήγαινε σε πρώτη φάση να δώσει αίμα αλλιώς.  Βέβαια πάντα υπάρχει το ζήτημα όσων δίνουν αίμα για κάποιον συγγενή και έχουν κίνητρο να αποκρύψουν στοιχεία από το ιατρικό ερώτηματολογιο...

Καπιια στιγμή το συζητούσα με μια φίλη και γυρίζει και μου λέει εσένα τι σε νοιάζει; Είσαι γκει; Παίρνεις ναρκωτικά; Τι σε νοιάζει που τους εξαιρούν; Αλλά δεν το βλέπω έτσι, χρειαζόμαστε αίμα και πρέπει να ισορροπήσουμε κάπως την προστασία και την ασφάλεια με την προσέλκυση όσο το δυνατόν περισσότερων αιμοδοτών. 

πες της φιλης να δεσει μια πετρα στον λαιμο της και να πεσει στον πειραια.οχι σε οποιαδηποτε θαλασα αλλα στον πειραια για να μην την βρει κανενας απο την πολυ λαδιλα απο τα πλοια.ακουω ερωτηση.επειδη εχει μια λογικη απορια και θες να δινει παραπανω κοσμος αιμα σημαινει οτι εισαι η παραξενη? εχει σκεφτει ποτε η φιλη σου οτι δεν ειναι απλα το να αποριπτεις ενα ατομο και τι εγινε.αν ειχαμε πληθωρα ατομων να δινουν αιμα λες δεν πειραζει και να μην δωσουν χ ατομα.αλλα οταν ειμαστε ηδη μειον το καθε ατομο που δεν δινει απλα κανει τα ποσοστα αιμοδοτων χειροτερα.

β.οπως ειπες ο καθενας μπορει να αποκρυψει στοιχεια.

γ.το θεμα ειναι τους απορριπτουν κατευθειαν ή γινεται συζητηση αν πραγματι ο αλλος προσεχει ή οχι.ιδου η απορια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

γιατί εφόσον έχουμε τόσο ανάγκη αίματος να απορρίπτουν κάποιον που είναι σε μια μόνιμη ομοφυλόφιλη σχέση

Ειχα πολυ λιγους γνωστους gay, καποιοι ηταν και παντρεμενοι με παιδια και εκαναν διπλη ζωη.

Το κοινο χαρακτηριστικο ολων ηταν οτι καθε ΣΚ προσπαθουσαν να ειναι με αλλο συντροφο,απο διαδικτυο,απο gay bar κτλ, η σεξουαλικη ζωη τους απο αποψη ποσοτητας δεν ειχε καμια σχεση με την δικη μου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, vagos789 said:

Ειχα πολυ λιγους γνωστους gay, καποιοι ηταν και παντρεμενοι με παιδια και εκαναν διπλη ζωη.

Το κοινο χαρακτηριστικο ολων ηταν οτι καθε ΣΚ προσπαθουσαν να ειναι με αλλο συντροφο,απο διαδικτυο,απο gay bar κτλ, η σεξουαλικη ζωη τους απο αποψη ποσοτητας δεν ειχε καμια σχεση με την δικη μου 

αυτό το έχω ξανα ακούσει άρα πρέπει να είναι αρκετά συχνό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, vagos789 said:

Ειχα πολυ λιγους γνωστους gay, καποιοι ηταν και παντρεμενοι με παιδια και εκαναν διπλη ζωη.

Το κοινο χαρακτηριστικο ολων ηταν οτι καθε ΣΚ προσπαθουσαν να ειναι με αλλο συντροφο,απο διαδικτυο,απο gay bar κτλ, η σεξουαλικη ζωη τους απο αποψη ποσοτητας δεν ειχε καμια σχεση με την δικη μου 

αυτο μπορει να ισχυει και για καποιον που ειναι Free βεβαια.σιγουρα μπορει οι πιθανοτητες να ειναι μεγαλυτερες στην συγκεκριμενη κατηγορια αλλα στατιστικα υπαρχουν τετοια ατομα παντου. οποτε η ερωτηση αν καποιος ειναι ομοφυλοφιλος παραειναι γενικη. οποτε παιζεις απο την μια πιθανοτητες και στατιστικα απο την αλλη εχεις και τον παραγοντα που δεν μπορεις να υπολογισεις που ειναι αν ο αλλος θα σου πει την αληθεια.και αν απλα εισαι ομοφυλοφιλος και σε κοψει ο αλλος απευθειας τοτε αν το συγκεκριμενο ατομο θελει να δωσει γιατι πραγματι μπορει να ειναι σε μονιμη σχεση τοτε το σιγουρο ειναι οτι θα πει ψεμματα.

1 minute ago, marmagia said:

αυτό το έχω ξανα ακούσει άρα πρέπει να είναι αρκετά συχνό. 

αρκετα συχνο ειναι και στις 2 κατηγοριες.οκ μπορει να ειναι πιο μεγαλο στους ομοφυλοφιλους αλλα πλεον με tinder/fb/instagram κτλ ο καθενας και η καθε μια καθε βδομαδα ειναι και με αλλον/αλλη Και σιγουρο το ποσοστο που δεν χρησιμοποιει προφυλακτικο πρεπει να εχει καβαλησει λιγο καλαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στη περίπτωση που ανέφερε ο vagos το πρόβλημα είναι οι πολύ συχνές περιστασιακές σχέσεις που θα ήταν θέμα και στους ετερόφυλους. Το σωστότερο νομίζω θα ήταν να συνεκτιμηθούν όλα στην συνέντευξη όπως γίνεται σε πολλές άλλες περιπτώσεις. Εχω στο μυαλό πχ το παράδειγμα της αδερφής μου. Για αγχώδη διαταραχή παίρνει αντικαταθλιπτικά. Τώρα που είχαμε πάει για άλλη δουλειά στο κέντρο αιμοδοσίας τους λέει εγώ μπορώ να δώσω αίμα; Της λέει η διευθύντρια είναι ανα περίπτωση. Γιατί τα πίνεις; Της εξηγεί και της λέει σε αυτή τη περίπτωση ναι. 

Μπορώ να φανταστώ οτι αυτός ο ατυπος κανόνας είναι για την ασφάλεια του αιμοδότη και όχι τόσο του λήπτη αλλιώς θα ήταν εξαίρεση σε κάθε περίπτωση. Το ζήτημα είναι οτι ενδεχομένως θα έπρεπε να υιοθετηθεί πιο ευέλικτη στάση και σε άλλα ζητήματα.

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, marmagia said:

στη περίπτωση που ανέφερε ο vagos το πρόβλημα είναι οι πολύ συχνές περιστασιακές σχέσεις που θα ήταν θέμα και στους ετερόφυλους. Το σωστότερο νομίζω θα ήταν να συνεκτιμηθούν όλα στην συνέντευξη όπως γίνεται σε πολλές άλλες περιπτώσεις. Εχω στο μυαλό πχ το παράδειγμα της αδερφής μου. Για αγχώδη διαταραχή παίρνει αντικαταθλιπτικά. Τώρα που είχαμε πάει για άλλη δουλειά στο κέντρο αιμοδοσίας τους λέει εγώ μπορώ να δώσω αίμα; Της λέει η διευθύντρια είναι ανα περίπτωση. Γιατί τα πίνεις; Της εξηγεί και της λέει σε αυτή τη περίπτωση ναι. 

Μπορώ να φανταστώ οτι αυτός ο ατυπος κανόνας είναι για την ασφάλεια του αιμοδότη και όχι τόσο του λήπτη αλλιώς θα ήταν εξαίρεση σε κάθε περίπτωση. Το ζήτημα είναι οτι ενδεχομένως θα έπρεπε να υιοθετηθεί πιο ευέλικτη στάση και σε άλλα ζητήματα.

ατομο που επαιρνε φαρμακα για ψυχολογικα γενικως το ειχαν αποτρεψει απο αιμοδοσια.δεν ξερω αν ειναι για την δικια του ασφαλεια ή αν και πραγματι μπορει να δημιουργησουν προβλημα και στο αλλο ατομο. το ποσο θα ασχοληθει πιστευω οτι ειναι και στο χερι του νοσοκομειου.ποσο χρονο εχουν ποσοι γιατροι ειναι εκει.δεν ξερω αν σε ολες τις περιπτωσεις το συζητανε πριν σε κοψουν ή αν απλα οκ σε κοψανε. πχ εχω παει να δωσω αιμα (εχω δωσει απειρες φορες) και μου βρισκει χαμηλη πιεση. την μια φορα μου λεει η νοσοκομα.πιες ενα καφεδακι και ξανα ελα.πηγα πηρα καφεδακι ανεβηκα εδωσα αιμα ολα οκ.δευτερη φορα χαμηλη πιεση.μην δωσεις.ελα αλλη φορα.ιδιο θεμα αλλα διαφορετικη αντιμετωπιση.η μια ασχοληθηκε παραπανω ειδε οτι εχω δωσει και αλλες 20 + φορες και σου λεει οκ.η αλλη απλα φυγε και ελα αλλη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eϊναι λίγο πιο σύνθετο το ζήτημα με τα "ψυχολογικά".

Ένας ασταθής ασθενής, ο οποίος χρειάζεται αυτά τα φάρμακα για να "κινείται " φυσιολογικά, είναι πιθανό από την καταπόνηση (ναι, είναι) της αιμοδοσίας ή ακόμα και από το "σοκ" της θέας του αίματος κλπ, να αντιδράσει στιγμιαία με κάποια εκδήλωση της πάθησής του.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να παίζεις με αυτές τις πιθανότητες ή κατά περίπτωση, οπότε συνήθως θα αποκλειστούν αυτοί οι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ατομο που επαιρνε φαρμακα για ψυχολογικα γενικως το ειχαν αποτρεψει απο αιμοδοσια.δεν ξερω αν ειναι για την δικια του ασφαλεια ή αν και πραγματι μπορει να δημιουργησουν προβλημα και στο αλλο ατομο. το ποσο θα ασχοληθει πιστευω οτι ειναι και στο χερι του νοσοκομειου.ποσο χρονο εχουν ποσοι γιατροι ειναι εκει.δεν ξερω αν σε ολες τις περιπτωσεις το συζητανε πριν σε κοψουν ή αν απλα οκ σε κοψανε. πχ εχω παει να δωσω αιμα (εχω δωσει απειρες φορες) και μου βρισκει χαμηλη πιεση. την μια φορα μου λεει η νοσοκομα.πιες ενα καφεδακι και ξανα ελα.πηγα πηρα καφεδακι ανεβηκα εδωσα αιμα ολα οκ.δευτερη φορα χαμηλη πιεση.μην δωσεις.ελα αλλη φορα.ιδιο θεμα αλλα διαφορετικη αντιμετωπιση.η μια ασχοληθηκε παραπανω ειδε οτι εχω δωσει και αλλες 20 + φορες και σου λεει οκ.η αλλη απλα φυγε και ελα αλλη φορα.

Είσαι γιατρος και το γράφεις αυτό με την πίεση;

Τόσοι γιατροί να συμφωνούν και εμείς εδώ να τους βγάζουμε λάθος;

Όταν δίνεις αίμα πέφτει κάπως η πίεση, το σώμα βλέπει την απώλεια και γεμίζει με νερό το κύκλωμα για να παραμείνει η πίεση μέσα σε κάποια όρια αλλά εάν ξεκινάς ήδη από χαμηλά πόσο θα αντέξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, orck said:

Είσαι γιατρος και το γράφεις αυτό με την πίεση;

Τόσοι γιατροί να συμφωνούν και εμείς εδώ να τους βγάζουμε λάθος;

Όταν δίνεις αίμα πέφτει κάπως η πίεση, το σώμα βλέπει την απώλεια και γεμίζει με νερό το κύκλωμα για να παραμείνει η πίεση μέσα σε κάποια όρια αλλά εάν ξεκινάς ήδη από χαμηλά πόσο θα αντέξεις;

δεν εγραψα αν ειναι σωστο η λαθος ουτε βγαζω καποιον γιατρο λαθος. εγραψα οτι υπηρχε διαφορετικη αντιμετωπιση.που συμφωνουν τοσοι γιατροι?αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.η μια αντιμετωπιση οκ φυγε ενω μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και ατομα μονιμα με χαμηλη πιεση ενω η αντιμετωπιση της δευτερης οτι οκ πιες καφεδακι περπατα λιγο και ξανα ελα.(ασχοληθηκε) και το αναφερω διοτι και σε προηγουμενες σελιδες (δεν θυμαμε αν ειναι σε αυτο το θεμα ή σε αλλο) υπηρχαν ατομα που απλα με το καλημερα μην δώσεις ενω πηγαν σε αλλα αιμοδοτικα κεντρα και εδωσαν. και ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν αυτοι που ασχολουνται και αυτοι που ειναι οκ και να μην δωσει τι εγινε λιγοτερη δουλεια. τωρα ποιος εχει δικιο αυτος που με εδιωξε η αυτος που μου λεει πιες καφεδακι και περπατα ειναι αλλη ιστορια.στην πραξη ναι δεν ειχα θεμα ποτε σε καμια αιμοδοσια και την ημερα με το καφεδακι που εδωσα επισης κανενα θεμα.εφοσον υπαρχει προβλημα στο θεμα αιμοδοσιας και ελλειψη αιματος δεν γινεται να διωχνεις κοσμο ετσι απλα. σιγουρα σε νοιαζει κατα κυριο λογο η υγεια του δοτη αλλα λιγο ψαξιμο παραπανω δεν κανει κακο.

δευτερο παραδειγμα.στον στρατο πηγα να δωσω αιμα.αιματοκριτη οριακα για να δωσω.θα μπορουσαν να μου πουν οκ μην δωσεις και αντε γεια.ομως δεν εγινε ετσι.μου εκαναν γενικη αιματος για να δουμε σε τι κατασταση ειναι ολα τα υπολοιπα και μου λενε οκ δωσε.εδωσα και ολα μια χαρα.

οπως βλεπεις και περιπτωσεις που καποιος εχει παραπανω πιεση αλλα ειναι λογω οτι ηρθε πχ τρεχοντας ή κατι αλλο. εχει τυχει επισης και σε μενα οταν ανεβηκα τρεχοντας τις σκαλες.μου ειπε κατσε ηρεμησε 5 λεπτα και σε ξαναμετραμε.αλλα οταν βλεπεις οτι ενα ατομο εχει δωσει 15+ φορες και δεν ειχε κανενα θεμα αντι να τον διωξεις με χαμογελακι και να του πεις ελα δεν πειραζει ελα σε 10 μερες μπορεις να το συζητησεις για να βρεθει μια λυση .

και αλλο ενα προβλημα που υπαρχει ειναι οι μερες και ωρες αιμοδοσιας. πχ στο ννα παλια εδινες και σαββατο που βολευε απιστευτα.κοπηκε και αυτο και αντε ο αλλος να παει να δωσει καθημερινη που οι περισσοτεροι δουλευουν τις ωρες που ειναι ανοιχτη η αιμοδοσια. δηλαδη θα μπορουσαν να γινουν πολλα για να γινει η αιμοδοσια καλυτερη αλλα.... 

θα μου πεις μονο η αιμοδοσια ειναι το θεμα σε αυτην την χωρα?εκει ανοιγουμε μεγαλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...