Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς αμοιβή , χωρίς κίνητρο, δε δημιουργείται συνείδηση.  Ζητάμε από τους ανθρώπους να βάλουν χοντρές βελόνες στα χέρια τους για να δώσουν αίμα με ότι συνεπάγεται χωρίς κανένα κίνητρο. 

 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Χωρίς αμοιβή , χωρίς κίνητρο, δε δημιουργείται συνείδηση.  Ζητάμε από τους ανθρώπους να βάλουν χοντρές βελόνες στα χέρια τους για να δώσουν αίμα με ότι συνεπάγεται χωρίς κανένα κίνητρο. 

 

Υπάρχει και κάτι που λέγεται αλληλεγγύη, που πάλι καλά ο λαός μας, σε δύσκολες εποχές έχει αποδείξει ότι το ξέρει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 23/10/2021 at 13:04, ekkli said:

Υπάρχει και κάτι που λέγεται αλληλεγγύη, που πάλι καλά ο λαός μας, σε δύσκολες εποχές έχει αποδείξει ότι το ξέρει καλά.

Στο αίμα πάντως δεν θα έλεγα ότι υπάρχει, ούτε στην δωρεά οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στο αίμα πάντως δεν θα έλεγα ότι υπάρχει, ούτε στην δωρεά οργάνων.

Ως συνήθως είμαστε ή του ύψους ή του βάθους (στη δωρεά γενικότερα, συνήθως του βάθους).

Μετά το Μάτι οι αιμοδοσίες έδιωχναν κόσμο που πήγαινε σε πολύ μεγάλους αριθμούς ξαφνικά να δώσει (ανήλικοι, άνθρωποι με πόσα θέματα υγείας+αγωγές κλπ). Είχε υπερκαλυφθεί κάθε ανάγκη για το καλοκαίρι εκείνο, μέχρι και Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.

Κατά βάση, είμαστε στον πάτο του βαρελιού και ξύνουμε με μανία να πάμε ακόμα πιο χαμηλά. Πάει κόσμος για προγραμματισμένες εγχειρήσεις κάποιας βαρύτητας και το παίζει Αλέκος για το θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2021 στις 12:38 ΜΜ, Dakonblackblade είπε

Χωρίς αμοιβή , χωρίς κίνητρο, δε δημιουργείται συνείδηση.  Ζητάμε από τους ανθρώπους να βάλουν χοντρές βελόνες στα χέρια τους για να δώσουν αίμα με ότι συνεπάγεται χωρίς κανένα κίνητρο. 

 

Σε άλλες χώρες οι αιμοδότες πληρώνονται. Εδώ είναι καθαρά εθελοντική η διαδικασία. Όσο για τις βελόνες, εδώ πάνε και περνούν ολόκληρα σουβλιά στις ρόγες, στις γλώσσες, στα γεννητικά όργανα και όπου μπορεις να φανταστείς και τους πείραξε το πάχος της βελόνας; Απλά δεν τους ενδιαφέρει. Όταν όμως βρεθούν στην ανάγκη τρέχουν και δεν φτάνουν.

Και εγώ έτσι σκεφτόμουν αλλά ούτε θέλω να φανταστώ τι άτομα μπορεί να μαζεύονταν για αιμοδοσία αν υπήρχε και αντίτιμο. ΄Έδω πολλοί  ναρκομανείς προσβάλονται επίτηδες με AIDS για να παίρνουν το επίδομα.... Σκέψου να πέσει σύρμα στα πρεζάκια ότι δίνεις αίμα και πληρώνεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/10/2021 at 12:38, Dakonblackblade said:

Χωρίς αμοιβή , χωρίς κίνητρο, δε δημιουργείται συνείδηση.  Ζητάμε από τους ανθρώπους να βάλουν χοντρές βελόνες στα χέρια τους για να δώσουν αίμα με ότι συνεπάγεται χωρίς κανένα κίνητρο. 

 

Εχεις δυο βασικα κινητρα.

α. αν χρειαστει καποιο δικο σου ατομο δεν θα παρακαλας για να δωσουν αλλο για σενα.

α1.αν χρειαστεις εσυ δεν θα παρακαλας.

β.μειωνεις τον αιματοκριτη σου που δεν πρεπει να ειναι πολυ μεγαλος γιατι δεν κανει καλο.

γ.ενημερωτικα  επειδη εχω δωσει παρα πολλες φορες η βελονα της αιμοδοσιας ειναι η βελονα που ποναει λιγοτερο απο οποιαδηποτε αλλη ακομα και απο την βελονα της συριγγας των 10ml. δεν μιλαω για την βελονα του ορου με το πλαστικο που ποναει αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, poulinos said:

Εχεις δυο βασικα κινητρα.

Τα οποία από ότι φαίνεται δεν είναι κι ιδιαίτερα αποτελεσματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τα οποία από ότι φαίνεται δεν είναι κι ιδιαίτερα αποτελεσματικά.

Δυστυχώς το  σύστημα μερικές φορές αποθαρρύνει τους πολίτες να γίνουν αιμοδότες . Αιμοδότης από τα 18 έχω δώσει και δίνω αίμα άπειρες φορές τόσο με κάρτα για την τράπεζα όσο και για φίλους - γνωστούς. Χρειάστηκα μια φορά για γνωστό και μου λένε υπάρχει προσωρινή έλλειψη κοίτα μήπως καλυφθείς από γνωστούς. Για μένα έπρεπε να κόψουν το λαιμό τους να βρουν.

Αίμα βρέθηκε και μάλιστα περισσότερο από ότι χρειάζονταν αλλά από τότε δεν ξαναπήγα να δώσω με κάρτα αλλά πάντα  για φίλους - γνωστούς που θα μου ζητήσουν ακόμη και μέσα από φόρουμ όταν υπάρξει ανακοίνωση. Για αυτό το λόγο έχω εκπαιδεύσει τα παιδιά μου και τον περίγυρο να δίνουν αίμα άφοβα όταν χρειαστεί κάποιος από τον κύκλο μας για να είμαι προετοιμασμένος σε δύσκολη στιγμή.

Δεν θέλω να αποθαρρύνω κάποιους να δίνουν στην τράπεζα αίμα το οποίο σίγουρα μπορεί να σώσει κάποια ζωή , απλά την πικρία μου ήθελα να καταθέσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δυστυχώς το  σύστημα μερικές φορές αποθαρρύνει τους πολίτες να γίνουν αιμοδότες . Αιμοδότης από τα 18 έχω δώσει και δίνω αίμα άπειρες φορές τόσο με κάρτα για την τράπεζα όσο και για φίλους - γνωστούς. Χρειάστηκα μια φορά για γνωστό και μου λένε υπάρχει προσωρινή έλλειψη κοίτα μήπως καλυφθείς από γνωστούς. Για μένα έπρεπε να κόψουν το λαιμό τους να βρουν.

Αίμα βρέθηκε και μάλιστα περισσότερο από ότι χρειάζονταν αλλά από τότε δεν ξαναπήγα να δώσω με κάρτα αλλά πάντα  για φίλους - γνωστούς που θα μου ζητήσουν ακόμη και μέσα από φόρουμ όταν υπάρξει ανακοίνωση. Για αυτό το λόγο έχω εκπαιδεύσει τα παιδιά μου και τον περίγυρο να δίνουν αίμα άφοβα όταν χρειαστεί κάποιος από τον κύκλο μας για να είμαι προετοιμασμένος σε δύσκολη στιγμή.

Δεν θέλω να αποθαρρύνω κάποιους να δίνουν στην τράπεζα αίμα το οποίο σίγουρα μπορεί να σώσει κάποια ζωή , απλά την πικρία μου ήθελα να καταθέσω.

Αφού είναι γνωστό σε όλους του αιμοδότες ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις φιάλες (που έχεις δώσει εθελοντικά) μόνο για 1ου βαθμού συγγενή. Άμα ο γνωστός σου δεν ήταν 1ου βαθμού συγγενής τι περίμενες; 

Δεν θες να τους αποθαρρύνεις αλλά τους αποθαρρύνεις....Ή δίνεις εθελοντικά ή όχι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2021 στις 12:22 ΜΜ, giannos13 είπε

Αφού είναι γνωστό σε όλους του αιμοδότες ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις φιάλες (που έχεις δώσει εθελοντικά) μόνο για 1ου βαθμού συγγενή. Άμα ο γνωστός σου δεν ήταν 1ου βαθμού συγγενής τι περίμενες; 

Δεν θες να τους αποθαρρύνεις αλλά τους αποθαρρύνεις....Ή δίνεις εθελοντικά ή όχι! 

Αυτό δεν ισχύει και πρώτη φορά το ακούω.

Μόνο μέσα στο 2021 έχω δώσει από τις αιμοδοσίες μου σε:

  • παιδί από group στο telegram
  • ξάδελφο της γυναίκας μου
  • θείο της γυναίκας μου (2 φορές, τελικά πέθανε)
  • πατέρα της κουμπάρας μας (3 φορές, επίσης πέθανε)

όλες τις φορές πήρα απλά τηλέφωνο στο νοσοκομείο και δήλωσα τις μεταφορές.

Επεξ/σία από ekkli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://bloodsharing.org/aimodosia/ti-einai-i-karta-ethelonti-aimodoti/

Εγώ γνωρίζω αυτό που αναγράφεται παραπάνω. Εάν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια δεν το γνωρίζω. Ίσως έχει να κάνει και με την διαθεσιμότητα φιαλών?? 
Άμα εάν αυτό που λέω είναι λανθασμένο, τότε να τροποποιήσω και το ποστ μου.

Επεξ/σία από giannos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψουν και οι άλλοι, εγώ πρώτη φορά το άκουσα και για αυτό το ανέλυσα τόσο.

Ίσως έχει να κάνει με το πόσο συνεννοήσιμοι είναι στο νοσοκομείο που παίρνω τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekkli είπε

Ας γράψουν και οι άλλοι, εγώ πρώτη φορά το άκουσα και για αυτό το ανέλυσα τόσο.

Ίσως έχει να κάνει με το πόσο συνεννοήσιμοι είναι στο νοσοκομείο που παίρνω τηλέφωνο;

Εθελοντής ή σε τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...