Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω δώσει ποτέ αίμα. Είχε χρειαστεί να πάω να δώσω πριν χρόνια, για έναν συγγενή. Αλλά πήγα και επειδή είχα φοβηθεί λίγο όταν η νοσοκόμα μου πήρε την πίεση μου είπε ότι είναι λίγο μεγάλη και τελικά δεν έδωσα, δεν με άφησε δηλαδή, εγώ ήθελα να δώσω. Αυτό με έκανε να φοβηθώ λίγο παραπάνω. Για την πίεση ίσως φταίει ότι ήμουν και ελαφρώς υπέρβαρος αλλά ήμουν και αγχωμένος. Βασικά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πάλι, και θα ήθελα να κάνω το καλό και να δώσω αίμα έστω και μια φορά, και αν πάει καλά να δίνω και ποιο εντατικά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, παίρνω το Τ4 για τον θυρεοειδή, θα αποτελέσει πρόβλημα αυτό; Γιατί νομίζω ρωτάνε αν παίρνω φάρμακα. Επίσης έχω κάνει 2 εμβόλια, και τις 2 φορές έκανα το Τζόνσον. Είμαι 35 ετών. Καμιά συμβουλή ή κάτι που πρέπει να έχω στα υπόψη;

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 minutes ago, gokuthelegend said:

Δεν έχω δώσει ποτέ αίμα. Είχε χρειαστεί να πάω να δώσω πριν χρόνια, για έναν συγγενή. Αλλά πήγα και επειδή είχα φοβηθεί λίγο όταν η νοσοκόμα μου πήρε την πίεση μου είπε ότι είναι λίγο μεγάλη και τελικά δεν έδωσα, δεν με άφησε δηλαδή, εγώ ήθελα να δώσω. Αυτό με έκανε να φοβηθώ λίγο παραπάνω. Για την πίεση ίσως φταίει ότι ήμουν και ελαφρώς υπέρβαρος αλλά ήμουν και αγχωμένος. Βασικά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πάλι, και θα ήθελα να κάνω το καλό και να δώσω αίμα έστω και μια φορά, και αν πάει καλά να δίνω και ποιο εντατικά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, παίρνω το Τ4 για τον θυρεοειδή, θα αποτελέσει πρόβλημα αυτό; Γιατί νομίζω ρωτάνε αν παίρνω φάρμακα. Επίσης έχω κάνει 2 εμβόλια, και τις 2 φορές έκανα το Τζόνσον. Είμαι 35 ετών. Καμιά συμβουλή ή κάτι που πρέπει να έχω στα υπόψη;

α.εχω δωσει πανω απο 30.μια φορα δεν με αφησαν λογω χσμηλης πιεσης.ετυχε.no big deal.η θα τους κανεις ενα τηλ για την τ4 και θα τους ρωτησεις ή οταν πας εκει το συζητας με τον γιατρο.ακομα και αν ανεβηκες γρηγορα τις σκαλες μπορει να ανεβασες πιεση.μην σε αγχωνει και το βασικο μην σε απογοητευει.  εχει τυχει να εχω μικρη πιεση και μου λεει πιες ενα καφε και ξαναελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα "Ερυθρός Σταυρός - Κοργιαλένειο Μπενακειο" για να δώσω αίμα εθελοντικά.

Ολα καλά, ελάχιστη ουρά, ευχάριστο και φιλικό κλίμα.

Μου πέρασαν και τις αιμοδοσίες από τη χάρτινη κάρτα στο blooddonorregistry σύστημα και φαίνονται ήδη στη καρτέλα μου.

Κερασμα χυμός, φρυγανιά, τυράκι.

Πολύ ωραία όλα 👍

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/12/2021 at 13:05, GeorgeKatz said:

Πήγα σήμερα "Ερυθρός Σταυρός - Κοργιαλένειο Μπενακειο" για να δώσω αίμα εθελοντικά.

Ολα καλά, ελάχιστη ουρά, ευχάριστο και φιλικό κλίμα.

Μου πέρασαν και τις αιμοδοσίες από τη χάρτινη κάρτα στο blooddonorregistry σύστημα και φαίνονται ήδη στη καρτέλα μου.

Κερασμα χυμός, φρυγανιά, τυράκι.

Πολύ ωραία όλα 👍

αυτο το φρυγανια τυρακι :P .ενα ννα τους χρειαζεται.

On 04/12/2021 at 15:25, wizzy said:

Εν τω μεταξύ, βρήκα αυτό.

αυτο ειχαν πει και σε καποιον αλλον.και για τις 7 ημερες το λενε για το δικο σου καλο μην παθεις κατι και οχι για αυτον που θα παρει το αιμα μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 11:51 ΜΜ, poulinos είπε

 

αυτο ειχαν πει και σε καποιον αλλον.και για τις 7 ημερες το λενε για το δικο σου καλο μην παθεις κατι και οχι για αυτον που θα παρει το αιμα μαλλον.

Μίλησα με το τοπικό κέντρο αιμοδοσίας για το θέμα. Σε 7 ημέρες από την 3η δόση είμαι ΟΚ για αιμοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/12/2021 at 15:59, wizzy said:

Μίλησα με το τοπικό κέντρο αιμοδοσίας για το θέμα. Σε 7 ημέρες από την 3η δόση είμαι ΟΚ για αιμοδοσία.

εγω δεν πηγα ακομα.ειχα ενα μικρο delay:( thanxs για την απαντηση.καλο ειναι να γνωριζει ο κοσμος τι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2021 στις 1:10 ΜΜ, gokuthelegend είπε

Δεν έχω δώσει ποτέ αίμα. Είχε χρειαστεί να πάω να δώσω πριν χρόνια, για έναν συγγενή. Αλλά πήγα και επειδή είχα φοβηθεί λίγο όταν η νοσοκόμα μου πήρε την πίεση μου είπε ότι είναι λίγο μεγάλη και τελικά δεν έδωσα, δεν με άφησε δηλαδή, εγώ ήθελα να δώσω. Αυτό με έκανε να φοβηθώ λίγο παραπάνω. Για την πίεση ίσως φταίει ότι ήμουν και ελαφρώς υπέρβαρος αλλά ήμουν και αγχωμένος. Βασικά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πάλι, και θα ήθελα να κάνω το καλό και να δώσω αίμα έστω και μια φορά, και αν πάει καλά να δίνω και ποιο εντατικά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, παίρνω το Τ4 για τον θυρεοειδή, θα αποτελέσει πρόβλημα αυτό; Γιατί νομίζω ρωτάνε αν παίρνω φάρμακα. Επίσης έχω κάνει 2 εμβόλια, και τις 2 φορές έκανα το Τζόνσον. Είμαι 35 ετών. Καμιά συμβουλή ή κάτι που πρέπει να έχω στα υπόψη;

Και εγώ παίρνω τ4 . Πρέπει σίγουρα να μην το έχεις πάρει το πρωί και να έχεις φάει πρωινό. Σχετικά με το θυρεοειδή θα σε ρωτήσει αν εχεις χασιμοτο όποτε δεν σε αφήνουν. Αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/12/2021 at 15:59, wizzy said:

Μίλησα με το τοπικό κέντρο αιμοδοσίας για το θέμα. Σε 7 ημέρες από την 3η δόση είμαι ΟΚ για αιμοδοσία.

πηγα σημερα και εδω αιμα.εχω χασει το ποσες φορες.ρωτησα ποτε μπορεις να δωσεις αιμα μετα το εμβολιο .μου λενε μια με δυο μερες μετα μπορεις να δωσεις αν δεν εχεις τιποτα συμπτωματα και νιωθεις καλα.

attached Φωτογραφια με το δωρακι απο το ννα

20211217_100016.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

attached Φωτογραφια με το δωρακι απο το ννα

Ε, μαλακία. Σε εμάς εδώ, δεν έχει τέτοια. Χυμό σε μικρή συσκευασία, στραγγιστό γιαουρτάκι και, στο τσακίρ κέφι, 1-2 αλμυρά crackers και πολύ μας είναι.😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/12/2021 at 18:45, wizzy said:

Ε, μαλακία. Σε εμάς εδώ, δεν έχει τέτοια. Χυμό σε μικρή συσκευασία, στραγγιστό γιαουρτάκι και, στο τσακίρ κέφι, 1-2 αλμυρά crackers και πολύ μας είναι.😅

αμα δινουν γιαουρτακι κατι ειναι και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση οτι δεν δίνουν σε όλα τα νοσοκομεία το ίδιο. Σίγουρα θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάτι παρόμοιο που να ορίζει τι δίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2021 στις 3:15 ΜΜ, infini είπε

Μου κάνει εντύπωση οτι δεν δίνουν σε όλα τα νοσοκομεία το ίδιο. Σίγουρα θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάτι παρόμοιο που να ορίζει τι δίνεται.

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δίνουν όλη αυτήν τη σαβούρα στους αιμοδότες.

Βασικά ψέματα. Τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 12:21 ΜΜ, poulinos είπε

πηγα σημερα και εδω αιμα.εχω χασει το ποσες φορες.ρωτησα ποτε μπορεις να δωσεις αιμα μετα το εμβολιο .μου λενε μια με δυο μερες μετα μπορεις να δωσεις αν δεν εχεις τιποτα συμπτωματα και νιωθεις καλα.

attached Φωτογραφια με το δωρακι απο το ννα

20211217_100016.jpg

Χρόνος αναμονής; από κόσμο τι έλεγε; ποια ώρα πηγές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, vastegial_74 said:

Χρόνος αναμονής; από κόσμο τι έλεγε; ποια ώρα πηγές; 

09.15 περιπου πηγα .0 λεπτα χρονος αναμονης.πηγα μεσα συμπληρωσα χαρτι και πηγα μεσα για να δωσω αιμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/12/2021 at 14:15, infini said:

Μου κάνει εντύπωση οτι δεν δίνουν σε όλα τα νοσοκομεία το ίδιο. Σίγουρα θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάτι παρόμοιο που να ορίζει τι δίνεται.

μπορει η εγκυκλιος να λεει φρυγανια τυρακι και απλα το ννα να δινει το κατι παραπανω.

14 hours ago, Gatoskylo8 said:

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δίνουν όλη αυτήν τη σαβούρα στους αιμοδότες.

Βασικά ψέματα. Τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση εδώ.

θα σε απογοητευσω.δεν πας για να φας.πας α.να δωσεις αιμα για συνανθρωπο και το βασικο αν χρειαστει δικο σου προσωπο να εχεις ευκαιρο και οχι να ζητας.θα πηγαινα να δωσω ακομα και αν δεν εδιναν τιποτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...