Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/12/2021 στις 3:59 ΜΜ, wizzy είπε

Μίλησα με το τοπικό κέντρο αιμοδοσίας για το θέμα. Σε 7 ημέρες από την 3η δόση είμαι ΟΚ για αιμοδοσία.

Έδωσα αίμα προχτές τη Δευτέρα, 17 ημέρες μετά την τρίτη δόση. Όλα καλά. Έφαγα και δύο γιαουρτάκια ύστερα.🙂 Το μεσημεριανό ήταν βοδινό συκώτι (ενδείκνυται).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 29/12/2021 at 22:49, wizzy said:

Έδωσα αίμα προχτές τη Δευτέρα, 17 ημέρες μετά την τρίτη δόση. Όλα καλά. Έφαγα και δύο γιαουρτάκια ύστερα.🙂 Το μεσημεριανό ήταν βοδινό συκώτι (ενδείκνυται).

ωραιο recovery

On 05/01/2022 at 22:47, mihanikos1 said:

Και που να δείτε τι θέμα έχουν με την δωρεά αιμοπεταλίων. Σε ορισμένα νοσοκομεία παρακαλάνε.

και που παρακαλανε ο μισος κοσμος στα @@ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ωραιο recovery

Πάντα ή, τουλάχιστον, τις περισσότερες φορές, αυτό τρώω μετά από κάθε αιμοδοσία. Διάβασα κάπου ότι είναι ίσως η ιδανική τροφή για επανάκαμψη του οργανισμού μετά την αιμοδοσία. Ούτως ή άλλως, μου αρέσει πολύ το συκώτι, οπότε βρήκα άλλη μια αφορμή για να τρώω.☺️

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Αιμοπεταλια πως δινουμε? Και καθε ποτε μπορουμε να δωσουμε μετα απο αιμοδοσια? 

Αιμοπετάλια δίνεις με ραντεβού σε ειδικό μηχάνημα. Παίρνει το αίμα, κρατάει τα αιμοπετάλια και σου το επιστρέφει. Αυτό γίνεται πολλές φορές συνεχόμενα. Ανάλογα με το μηχάνημα και τα αιμοπετάλια σου η συνολική διάρκεια στο μηχάνημα είναι 45 λεπτά με 1.5 ώρα. Βάλε και μισή ώρα νωρίτερα για εξέταση αίματος για να δούμε τον αριθμό αιμοπεταλίων που έχεις.

Πρέπει πρώτα να ελέγξουν τις φλέβες σου και να δούνε ότι είναι όπως τις θέλουν και να είσαι χρόνια αιμοδότης για να είσαι εξοικειωμένος με τέτοιες διαδικασίες. 

Είναι λίγο βαρετό γιατί δεν πρέπει να κουνάς σχεδόν καθόλου το χέρι αλλά συνηθίζεις. 

Μπορείς να δίνεις κάθε 20 μέρες αν και νομίζω ότι πάντα αφήνουν 30 τουλάχιστον. Αν θυμάμαι καλά οι 30 μέρες ισχύουν και μετά από κανονική αιμοδοσία.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, nogoso said:

Αιμοπετάλια δίνεις με ραντεβού σε ειδικό μηχάνημα. Παίρνει το αίμα, κρατάει τα αιμοπετάλια και σου το επιστρέφει. Αυτό γίνεται πολλές φορές συνεχόμενα. Ανάλογα με το μηχάνημα και τα αιμοπετάλια σου η συνολική διάρκεια στο μηχάνημα είναι 45 λεπτά με 1.5 ώρα. Βάλε και μισή ώρα νωρίτερα για εξέταση αίματος για να δούμε τον αριθμό αιμοπεταλίων που έχεις.

Πρέπει πρώτα να ελέγξουν τις φλέβες σου και να δούνε ότι είναι όπως τις θέλουν και να είσαι χρόνια αιμοδότης για να είσαι εξοικειωμένος με τέτοιες διαδικασίες. 

Είναι λίγο βαρετό γιατί δεν πρέπει να κουνάς σχεδόν καθόλου το χέρι αλλά συνηθίζεις. 

Μπορείς να δίνεις κάθε 20 μέρες αν και νομίζω ότι πάντα αφήνουν 30 τουλάχιστον. Αν θυμάμαι καλά οι 30 μέρες ισχύουν και μετά από κανονική αιμοδοσία.

 

 

21 hours ago, Arkin said:

Αιμοπεταλια πως δινουμε? Και καθε ποτε μπορουμε να δωσουμε μετα απο αιμοδοσια? 

Την πρώτη φορά που παίρνεις για να δώσεις, σου παίρνουν λίγο αίμα για να δώσεις για να κάνουν εξετάσεις και κλείνεις μετά από λίγες μέρες το ραντεβού. Εγώ πλέον πηγαίνω, παίρνουν αίμα και μετά από τα αποτελέσματα (που βγαίνουν συνήθως σε 2 λεπτά) στήνουν το μηχάνημα για να κάτσω.

Να συμπληρώσω πως ισχύει ό,τι ισχύει και στις αιμοληψίες. Ξεκούραστος, να έχεις φάει, να έχεις πιει υγρά (αν και στο ΑΧΕΠΑ δίνουν χυμό πριν, κατά τη διάρκεια και μετά. Φαντάζομαι και στα υπόλοιπα νοσοκομεία) και οπωσδήποτε όχι ασπιρίνη τις τελευταίες 3 μέρες. 

Η διαδικασία κρατάει αναλόγως τον ρυθμό που μπορεί να τραβάει το μηχάνημα αίμα από τις φλέβες. Έχει τύχει να τελειώσω σε 35 λεπτά, έχει τύχει να κάτσω και 1 ώρα. Έχει σίγουρα να κάνει με το πόσο ενυδατωμένος είναι ο οργανισμός καθώς και με το σε ποιο μηχάνημα θα καθίσεις. 

Για την ιστορία, εγώ κλείνω ραντεβού για επόμενη αιμοπεταλιοληψία μετά από 16 μέρες κάθε φορά, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Οι επίσημες οδηγίες λένε για 14 μέρες κενό ανάμεσα σε κάθε ραντεβού, μεχρι 22-24 μαξ τον χρόνο. Που βγαίνει εκεί, ~2/μήνα. 

Επεξ/σία από Demis
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Demis είπε

 

Την πρώτη φορά που παίρνεις για να δώσεις, σου παίρνουν λίγο αίμα για να δώσεις για να κάνουν εξετάσεις και κλείνεις μετά από λίγες μέρες το ραντεβού. Εγώ πλέον πηγαίνω, παίρνουν αίμα και μετά από τα αποτελέσματα (που βγαίνουν συνήθως σε 2 λεπτά) στήνουν το μηχάνημα για να κάτσω.

Εντυπωσιακό που βγαίνουν αποτελέσματα σε 2 λεπτά γιατί είναι εξετάσεις αίματος. Ιπποκράτειο εγώ και συνήθως περιμένω μισή ώρα περίπου. Το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις την εξέταση και την προηγούμενη μέρα οπότε για να μη χάνω αυτό το χρόνο περνάω μια μέρα πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nogoso είπε

Εντυπωσιακό που βγαίνουν αποτελέσματα σε 2 λεπτά γιατί είναι εξετάσεις αίματος. Ιπποκράτειο εγώ και συνήθως περιμένω μισή ώρα περίπου. Το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις την εξέταση και την προηγούμενη μέρα οπότε για να μη χάνω αυτό το χρόνο περνάω μια μέρα πριν. 

Ξεχωριστός αναλυτής στο τμήμα αιμοδοσίας που το τρέχει την ίδια στιγμή vs αναλυτής στο αιματολογικό του νοσοκομείου που επειδή δεν είναι επείγον περιμένει να γεμίσει με δείγματα για λόγους κόστους/λειτουργίας.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες μετά από νόσηση covid, μπορεί κάποιος να δώσει αίμα. Διαβάζω μετά από 1 μήνα, 20 μέρες, 2 εβδομάδες. Ποιο απ' όλα ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 4:11 ΜΜ, giannos13 είπε

Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες μετά από νόσηση covid, μπορεί κάποιος να δώσει αίμα. Διαβάζω μετά από 1 μήνα, 20 μέρες, 2 εβδομάδες. Ποιο απ' όλα ισχύει; 

Απ' το ΕΚΕΑ. 

Αναφορά σε κείμενο

1. Άτομα με επιβεβαιωμένη ή πιθανή λοίμωξη COVID ή που παρουσιάζουν κάποιο από τα
συμπτώματα που σχετίζονται με λοίμωξη από κορωνοϊό δεν επιτρέπεται να αιμοδοτήσουν.

  • Εάν ο υποψήφιος αιμοδότης είχε συμπτώματα λοίμωξης με κορωνοϊό και θετικό έλεγχο για την παρουσία του ιού μπορεί να αιμοδοτήσει εάν έχουν περάσει τουλάχιστον 28 ημέρες από την αποδρομή των συμπτωμάτων
  • Εάν ο υποψήφιος αιμοδότης είχε συμπτώματα αλλά είχε αρνητικό έλεγχο για την παρουσία του ιού μπορεί να αιμοδοτήσει εάν έχουν περάσει τουλάχιστον 14 ημέρες από την αποδρομή των συμπτωμάτων
  • Εάν ο αιμοδότης είχε συμπτώματα ύποπτα για κορωνοϊό και δεν ελέγχθηκε για την παρουσία του ιού ή έχει ελεγχθεί αλλά δεν γνωρίζει το αποτέλεσμα του ελέγχου μπορεί να προφέρει αίμα εάν έχουν περάσει 28 ημέρες από την αποδρομή των συμπτωμάτων


2. Άτομα που δεν παρουσιάζουν συμπτώματα αλλά είχαν επαφή με επιβεβαιωμένο ή ύποπτο
κρούσμα και έχει συστηθεί απομόνωση μπορούν να αιμοδοτήσουν εάν έχουν παρέλθει 14
ημέρες από την πρώτη ημέρα της απομόνωσης. Εάν δεν συστήθηκε απομόνωση και ο
αιμοδότης αισθάνεται καλά μπορεί να αιμοδοτήσει.


3. Υποψήφιοι αιμοδότες στους οποίους έχει συστηθεί να παραμείνουν σε απομόνωση ή καραντίνα
μετά από ταξίδι, δεν μπορούν να αιμοδοτήσουν εάν δεν περάσουν 14 ημέρες από την πρώτη
ημέρα της απομόνωσης ή καραντίνας. Εάν παρέλθουν οι 14 ημέρες και ο υποψήφιος αιμοδότης
αισθάνεται καλά μπορεί να αιμοδοτήσει.


4. Αιμοδότες που γνωρίζουν ότι έχουν αντισώματα έναντι του Κορωνοιού μπορούν να
αιμοδοτήσουν με την προϋπόθεση ότι τις τελευταίες 28 ημέρες δεν είχαν συμπτώματα ύποπτα
για λοίμωξη COVID.


5. Εμβολιασμός για Κορονοιό:
Σύμφωνα με την οδηγία 2004/33/ΕΚ, το Π.Δ 138/2005 όσον αφορά ορισμένες τεχνικές
απαιτήσεις για το αίμα και τα συστατικά του αίματος και σύμφωνα με την τεχνική αναφορά του
ECDC 10-12-20 (COVID-19 and supply of substances of human origin in the EU/EEA - second
update) :

 

  • Κίνδυνοι για τον λήπτη από εμβολιασμό αιμοδότη μπορεί να προκύψουν εφόσον το εμβόλιο περιέχει ζώντες μικροοργανισμούς. Για τα εμβόλια που περιέχουν ζώντες μικροοργανισμούς απαιτείται περίοδος αποκλεισμού τουλάχιστον 4 εβδομάδων με ταυτόχρονη επούλωση του σημείου ενοφθαλμισμού.
  • Για τα εμβόλια από αδρανοποιημένους ή μη ζώντες μικροοργανισμούς (π.χ mRNA) δεν απαιτείται περίοδος αποκλεισμού, εφόσον ο αιμοδότης αισθάνεται καλά.
  • Αποδέκτες του εμβολίου Pfizer/BioNTech COVID-19 ως μέρος του Εθνικού Προγράμματος Εμβολιασμών μπορούν να αιμοδοτήσουν εφόσον αισθάνονται καλά. Στην περίπτωση που μετά τον εμβολιασμό παρουσιαστούν ήπιες αντιδράσεις μπορεί να προσφέρει αίμα 7 ημέρες μετά την πάροδο των συμπτωμάτων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, εχω δωσει αιμα μια φορα πριν κανενα χρονο και εβαλα στοχο να δινω ανα τετραμηνο. το ζητημα ειναι οτι ειναι πολυ αυστηροι με καποιους κανονες (πχ αν κανεις τατουαζ πρεπει να περιμενεις εξαμηνο, σεξ χωρις προφυλαξη κλπ) τα οποια εγω φυσικα και ακολουθω κατα γραμμα αλλα θεωρω και λιγο παραλογα. Γινεται εν ετει 2022 να μην μπορουν να δουν αν εχεις κολλησει τιποτα αν εχεις κανει πιρσινγκ; η τατουαζ; και να πρεπει να περιμενεις 6 μηνες; ξανα λεω οτι προφανως την επομενη φορα που θα δωσω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ακολουθω κατα γραμμα οτι μου πουν και τα χρονικα περιθωρια που δινουν, αλλα για την συζητηση ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vaggos231 είπε

ρε παιδια, εχω δωσει αιμα μια φορα πριν κανενα χρονο και εβαλα στοχο να δινω ανα τετραμηνο. το ζητημα ειναι οτι ειναι πολυ αυστηροι με καποιους κανονες (πχ αν κανεις τατουαζ πρεπει να περιμενεις εξαμηνο, σεξ χωρις προφυλαξη κλπ) τα οποια εγω φυσικα και ακολουθω κατα γραμμα αλλα θεωρω και λιγο παραλογα. Γινεται εν ετει 2022 να μην μπορουν να δουν αν εχεις κολλησει τιποτα αν εχεις κανει πιρσινγκ; η τατουαζ; και να πρεπει να περιμενεις 6 μηνες; ξανα λεω οτι προφανως την επομενη φορα που θα δωσω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ακολουθω κατα γραμμα οτι μου πουν και τα χρονικα περιθωρια που δινουν, αλλα για την συζητηση ρωταω.

Απλά θέλουν να 'ναι καλυμμένοι, καθώς υπάρχει ένα διάστημα απ' τη μόλυνση μέχρι την εκδήλωση - ανίχνευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...