Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο HIV και η ηπατίτιδα Β δεν μπορούν να ανιχνευθούν τους 4 πρώτους μήνες της νόσησης , οπότε αν έχεις σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη η τατουάζ δεν σε αφήνουν για αυτό το διάστημα να αιμοδοτησεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, manapa είπε

ο HIV και η ηπατίτιδα Β δεν μπορούν να ανιχνευθούν τους 4 πρώτους μήνες της νόσησης , οπότε αν έχεις σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη η τατουάζ δεν σε αφήνουν για αυτό το διάστημα να αιμοδοτησεις 

6 μηνες εχω διαβασει εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/2/2022 στις 7:14 ΜΜ, panomelene είπε

Θυμάται κανείς μετα απο πόσο καιρό σε αφήνουν να δώσεις αφού έχεις κάνει τρύπα ; 

4 η 6 μήνες ; 

Στο Τζάνειο και στο ΕΚΕΑ, διαβάζω για 4μηνο στα κριτήρια αιμοδότη.

Εγώ θα έκανα κι ένα τηλεφωνάκι, για να σιγουρευτώ και να μην πηγαίνω άδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2022 στις 7:14 ΜΜ, panomelene είπε

Θυμάται κανείς μετα απο πόσο καιρό σε αφήνουν να δώσεις αφού έχεις κάνει τρύπα ; 

4 η 6 μήνες ; 

στους άνδρες είναι κάθε 3 μήνες, στις γυναίκες (λόγω περιόδου τους) κάθε 4 μήνες. 100% σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Locke_John είπε

α σόρρυ, μπερδεύτηκα. νόμιζα εννοούσε μετά από αιμοδοσία.

Δεν έγινε κάτι, σιγά. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, raid_av είπε

Μια ερωτηση στα νοσοκομεια που πατε συνηθως εχετε προτεραιότητα στην σειρα σαν εθελοντες ?

ναι! παντα. μπαινεις πρωτος και στο γιατρο και στην αιθουσα αιμοδοσιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Captain_Iglo είπε

ναι! παντα. μπαινεις πρωτος και στο γιατρο και στην αιθουσα αιμοδοσιας

Εγινε τσακωμος οταν πηγα το προυγουμενο Σαββατο για αιμοδοσια γιατι φωναζαν αυτοι που περιμεναν για ασθενη οτι περιμεναν πολυ ωρα και οτι οι εθελοντες τους κλεβαμε την σειρα και πεταχτηκαν καποιοι και ειπανε οτι μονο σε αυτο το νοσοκομειο το εχουν δει αυτο (να εχουν προτεραιότητα οι εθελοντες) και οτι πουθενα αλλου δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα Ελλαδα εισαι...παιζουν αυτα. 

Στο Γενικο Κρατικο που πηγαινω τακτικα, εχει και χαρτι στην πορτα του Γιατρου που τσεκαρει, το οποιο λεει ξεκαθαρα πως οι εθελοντες εξυπηρετουνται κατα προτεραιοτητα. Και κανενας δε διαμαρτυρηθηκε οσες φορες εχω παει

νομιζω οτι ειναι θεμα πως το χειριζονται και οι γιατροι / νοσοκομοι του καθε νοσοκομειου. 

Παιζει ομως να μαστε απο τις λιγες χωρες που το να δωσεις αιμα ειναι τοση ταλαιπωρια. Εγω στο κρατικο τις προαλλες εφυγα καθως μετα απο μιαμιση ωρα ειχε ακομα 10 ατομα ουρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινω συνηθως ΣΚ γιατι μες στη βδομαδα πνιγομαι. την τελευταια φορα προσπαθησα να δωσω τελη γεναρη. Πηγα την κυριακη και εγινε αυτο που σου λεω

μετα πηγα καθημερινη, δεν ειχε ουτε παρκινγκ...εφυγα

ξαναπηγα σαββατο και μπηκα αμεσως

ειναι τελειως random η φασουλα

να σου πω απλα οτι στο εξωτερικο που εμενα, μας εδιναν και αδεια απο δουλεια να παμε να δωσουμε αιμα οταν θελαμε.

και εδω πρεπει να πας 3 φορες για να δωσεις....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την τελευταία νφορα ΝΝΑ περίμενα πάνω από 30' μέχρι να με αφήσουν να μπω. Και μάλιστα σε άσχετο χώρο αναμονής και όχι στην αιμοδοσία με πολλούς ασθενείς. Πολύ κακη εικόνα για μένα. Θα πάω πάλι μες στον μήνα να δω αν αλλαξε κάτι που θα δώσω πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...