Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν εγραψα αν ειναι σωστο η λαθος ουτε βγαζω καποιον γιατρο λαθος. εγραψα οτι υπηρχε διαφορετικη αντιμετωπιση.που συμφωνουν τοσοι γιατροι?αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.η μια αντιμετωπιση οκ φυγε ενω μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και ατομα μονιμα με χαμηλη πιεση ενω η αντιμετωπιση της δευτερης οτι οκ πιες καφεδακι περπατα λιγο και ξανα ελα.(ασχοληθηκε) και το αναφερω διοτι και σε προηγουμενες σελιδες (δεν θυμαμε αν ειναι σε αυτο το θεμα ή σε αλλο) υπηρχαν ατομα που απλα με το καλημερα μην δώσεις ενω πηγαν σε αλλα αιμοδοτικα κεντρα και εδωσαν. και ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν αυτοι που ασχολουνται και αυτοι που ειναι οκ και να μην δωσει τι εγινε λιγοτερη δουλεια. τωρα ποιος εχει δικιο αυτος που με εδιωξε η αυτος που μου λεει πιες καφεδακι και περπατα ειναι αλλη ιστορια.στην πραξη ναι δεν ειχα θεμα ποτε σε καμια αιμοδοσια και την ημερα με το καφεδακι που εδωσα επισης κανενα θεμα.εφοσον υπαρχει προβλημα στο θεμα αιμοδοσιας και ελλειψη αιματος δεν γινεται να διωχνεις κοσμο ετσι απλα. σιγουρα σε νοιαζει κατα κυριο λογο η υγεια του δοτη αλλα λιγο ψαξιμο παραπανω δεν κανει κακο.

δευτερο παραδειγμα.στον στρατο πηγα να δωσω αιμα.αιματοκριτη οριακα για να δωσω.θα μπορουσαν να μου πουν οκ μην δωσεις και αντε γεια.ομως δεν εγινε ετσι.μου εκαναν γενικη αιματος για να δουμε σε τι κατασταση ειναι ολα τα υπολοιπα και μου λενε οκ δωσε.εδωσα και ολα μια χαρα.

οπως βλεπεις και περιπτωσεις που καποιος εχει παραπανω πιεση αλλα ειναι λογω οτι ηρθε πχ τρεχοντας ή κατι αλλο. εχει τυχει επισης και σε μενα οταν ανεβηκα τρεχοντας τις σκαλες.μου ειπε κατσε ηρεμησε 5 λεπτα και σε ξαναμετραμε.αλλα οταν βλεπεις οτι ενα ατομο εχει δωσει 15+ φορες και δεν ειχε κανενα θεμα αντι να τον διωξεις με χαμογελακι και να του πεις ελα δεν πειραζει ελα σε 10 μερες μπορεις να το συζητησεις για να βρεθει μια λυση .

και αλλο ενα προβλημα που υπαρχει ειναι οι μερες και ωρες αιμοδοσιας. πχ στο ννα παλια εδινες και σαββατο που βολευε απιστευτα.κοπηκε και αυτο και αντε ο αλλος να παει να δωσει καθημερινη που οι περισσοτεροι δουλευουν τις ωρες που ειναι ανοιχτη η αιμοδοσια. δηλαδη θα μπορουσαν να γινουν πολλα για να γινει η αιμοδοσια καλυτερη αλλα.... 

θα μου πεις μονο η αιμοδοσια ειναι το θεμα σε αυτην την χωρα?εκει ανοιγουμε μεγαλο θεμα.

Στο πρωτο θεμα αναφερομαι οτι ολοι οι γιατροι με χαμηλη πιεση αντιλαμβανονται οτι ειναι ρισκο να σε αφησουν να κανεις αιμοδοσια. ΟΛΟΙ. Ο ενας σε εδιωξε χωρις δευτερη κουβεντα ενω ο αλλος προασπαθησε να σε φερει οσο μπορουσε μεσα στα ορια για να δωσεις.
Δεν ξερω εαν ειναι θεμα τεμπελιας (λιγοτερη δουλεια) η μηπως ειναι θεμα πιεσης δικιας τους να εξασφαλισουν μοναδες, λενε οτι το καλοκαιρι εχουν μεγαλυτερη αναγκη απο ατυχηματα.

Στο οτι υπαρχει αδιαφορια σε ολα τα επιπεδα για να λυθει αυτο το θεμα της ελλειψης μια και καλη συμφωνουμε 100%.
Θα μπορουσαν να κανουμε τοσα πολλα, απο το πολυ απλο να μπορουμε να δινουμε τα ΣΚ που εχουμε ελευθερο χρονο, μεχρι εξτρατιες ενημερωσης για να γινει κουλ (ναι κουλ, αυτα περνανε σημερα) το να δινεις αιμα. Και σου λεω πως απο εισαγωγεις γινομαστε εξαγωγεις αιματος.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, orck said:

Στο πρωτο θεμα αναφερομαι οτι ολοι οι γιατροι με χαμηλη πιεση αντιλαμβανονται οτι ειναι ρισκο να σε αφησουν να κανεις αιμοδοσια. ΟΛΟΙ. Ο ενας σε εδιωξε χωρις δευτερη κουβεντα ενω ο αλλος προασπαθησε να σε φερει οσο μπορουσε μεσα στα ορια για να δωσεις.
Δεν ξερω εαν ειναι θεμα τεμπελιας (λιγοτερη δουλεια) η μηπως ειναι θεμα πιεσης δικιας τους να εξασφαλισουν μοναδες, λενε οτι το καλοκαιρι εχουν μεγαλυτερη αναγκη απο ατυχηματα.

Στο οτι υπαρχει αδιαφορια σε ολα τα επιπεδα για να λυθει αυτο το θεμα της ελλειψης μια και καλη συμφωνουμε 100%.
Θα μπορουσαν να κανουμε τοσα πολλα, απο το πολυ απλο να μπορουμε να δινουμε τα ΣΚ που εχουμε ελευθερο χρονο, μεχρι εξτρατιες ενημερωσης για να γινει κουλ (ναι κουλ, αυτα περνανε σημερα) το να δινεις αιμα. Και σου λεω πως απο εισαγωγεις γινομαστε εξαγωγεις αιματος.


 

απλα υπαρχουν και ατομα που εχουν μονιμα χαμηλη πιεση.δεν ειμαι γιατρος αλλα το να αποκλεεις ενα ατομο απο την αρχη λογω χαμηλης πιεσης μου φαινεται λιγο παραξενο χωρις να ξερεις/ρωτησεις για το ιστορικο του και ειδικα σε μια χωρα με ελλειψη στη αιμοδοσια.Εχει τυχει στην αιμοδοσια να ακουσω  συνομιλιες απο ατομα που τους περνουν την πιεση να τους λενε :εχεις χαμηλη πιεση και ο αλλος να λεει παντα εχω ή να λεει εχω ξαναδωσει κτλ. .Αρκετες φορές έδωσαν κιολας. Ισως να πιεσαν λιγο και τον γιατρο με την εννοια οτι απο καπου επρεπε να μαζευτουν φιαλες πχ για μια εγχειρηση ενος συγγενη.Τωρα βεβαια και ο αιμοδοτης μπορει να ισχυριστει οτι θελει που να μην ισχυει προκειμένου να ολοκληρωθεί η αιμοδοσία .Απο την αλλη αν δινει συνεχεια καποιος θα φαινεται και μεσα στο συστημα οτι δινει συνεχεια οποτε πιστευω οτι πρεπει να εχει διαφορετικη αντιμετωπιση δηλαδη να το ψαξουν λιγο παραπανω. Το λεω αυτο γιατι απο την μια σου λενε εχεις μεγαλο αιματοκριτη και πρεπει να δινεις αιμα για να μην εχεις αλλα θεματα και απο την αλλη α εχεις χαμηλη πιεση μην δωσεις.Καπου δηλαδη θα υπαρχει μια χρυση τομη οτι δοκιμαστικα να δωσει αιμα να δει αν θα τον επηρεασει ή οχι. Σχεδον σε ολους βεβαια τους προτεινουν μετα την αιμοδοσια να μην φυγουν απευθειας μην τυχει και ζαλιστουν αλλα να περιμενουν μερικα λεπτα και την υπολοιπη μερα να μην κανουν εργασιες που θα τους κουρασουν .προσωπικα και με χαμηλη πιεση που εχω δωσει και με οριακα αιματοκριτη ποτε δεν καταλαβα απολυτως τιποτα. η μια κοπελα που μου ειπε να πιω ενα καφε και να ξαναρθω ισως να το εκανε επειδη ξερει οτι εχω δωσει πολλες φορες.αντιθετα και η αλλη μπορει να ηξερε οτι εχω δωσει πολλες φορες οποτε επειδη ειδε χαμηλη πιεση να ειπε οκ δικος μας αυτος ερχεται συχνα και δινει οποτε ας ερθει μια αλλη μερα για το δικο του καλο.Ισως ειναι και το ψυχολογικο.πχ χαμηλη πιεση + τον αιμοδοτη να φοβατε βελονες ή να φοβατε που βλεπει το αιμα και να τον κανει να νιωθει παραξενα ολο αυτο. γενικοτερα βλεπεις πολυ κοσμο να μην δινει επειδη φοβατε τις βελονες. οπως και υπαρχει σαν φαινομενο που το ειχα διαβασει καπου οταν εισαι σε νοσοκομειο και σου περνουν την πιεση λογω τους αγχους οτι σου παιρνουν πιεση κτλ να βγαινει η πιεση λαθος ή παραπανω σφυξεις κτλ.

για την αδιαφορια  μεγαλη ιστορια.εδω καποια στιγμη που μιλαγαμε με εναν γιατρο στην αιμοδοσια μου ελεγε οτι βγηκε ενα σποτακι για την αιμοδοσια για να πεισει τον κοσμο να δινει αιμα. το σποτακι ηταν λιγο προχωρημενο με σκοπο να αγγιξει την νεολαια που μπορει να δωσει αιμα.σε στυλ για να εισαι In πρεπει να δινεις αιμα και περναγαν ομορφες κοπελες στην οθονη κτλ.το απαγορεψανε σαν σεξιστικο το video παρολο που ηταν πολυ καλο Click and bait και το τελικο σποτακι που βγηκε ήταν απλα για γελια. σε δεκα δεπτερολεπτα αμα το εβλεπες θα το εκλεινες.αδιαφορο εντελως.αυτοι που μιλαγαν στο video ήταν σαν ατομο με iq 10.θα ψαξω να δω αν υπαρχουν

 

αυτο ειναι το σποτ που το καταργησανε

https://www.youtube.com/watch?v=_H22Bit7G6s

εδω ο σχολιασμος που εγινε

https://www.youtube.com/watch?v=kuALatw0xC0

δεν μπορω να βρω το σποτ που βγηκε μετα.

 

οποτε οπως καταλαβες ουτε σαβατοκυριακο θα δινουμε παρα σε ελαχιστα νοσοκομεια ουτε εκστρατειες θα γινουν ουτε τιποτα.καθε ποτε βλεπουμε διαφημισεις για να δωσουμε αιμα?σπανια. αφισες στο δρομο σε κτιρια στους χωρους εργασιας?μαλλον σχεδον ποτε. το cool που ειπες το κοψανε.δεν θελουν cool πραγματα αλλα να ειμαστε 40 χρονια πισω. να δωσουν αδεια οταν δινεις αιμα στον ιδιωτικο τομεα?απιαστο ονειρο. εδω ουτε στον στρατο δεν την παιρνεις. να παρει καποιος χρηματα οπως γινεται σε αλλες χωρες?απλα ποτε.

να κερδισεις κατι που εδωσες πχ κατι στην φορολογια ή δεν ξερω τι.μπα ουτε αυτο. βρηκαμε την ευκολη λυση.να εισαγουμε αιμα.

εξαιρεση ηταν τωρα με τις φωτιες στο ματι που για καποιο λογο ξυπνησε ο κοσμος και πηγε και εδωσε αιμα.αλλα αμα ειναι καθε φορα να πρεπει να γινει κατι κακο ή να παρουμε απο τον χερακι τον αλλον για να δωσει αιμα δεν κανουμε δουλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, orck είπε

Για να λέμε την αλήθεια όμως δεν μιλάς σε γιατρό για προσωπικά δεδομένα σου σε ανοιχτό χώρο. Πρέπει να προστατεύουν την ιδιωτικότητα. Όσες φορές έχω πάει οι γιατροί περνούν πίεση και βλέπουν το συμπληρωμένο χαρτί σε ανοιχτό χώρο μπροστά σε όλους. Θα πεις μπροστά σε άλλους άσχετους η συναδέλφους σου εάν χρησιμοποιείς προφυλακτικό;

Δέχομαι ότι είναι αστείο/ανώριμο να αισθανθείς ντροπή για θέμα υγείας αλλά η προσωπική μου γνώμη δεν μπορεί να υπερισχύσει για να σταματήσει την ιδιωτικότητα και εμπιστευτικότητα μεταξύ ασθενή και γιατρού.

Όσες φορές έχω δώσει αίμα η λήψη του ιστορικού γίνεται σε ξεχωριστό δωμάτιο. Οπότε σωστότερο είναι να μιλάς ειδικότερα για τις δικές σου εμπειρίες παρά γενικά για γιατρούς. Και μπορείς απλώς να ζητήσεις ιδιωτικότητα, αν δεν το δεχτούν φύγε. 

10 ώρες πριν, poulinos είπε

το αιμα θα ελεγχθει ετσι και αλλιως απλα αυτοι προσπαθουν να προλαβουν το παραθυρο μεχρι να ανιχνευτει κατι στο αιμα που παιρνει καποιο καιρο αναλογως την περιπτωση.δεν γινεται για να γλυτωσουν να εξετασουν το αιμα.

απλα και καποια πραγματα ειναι αρκετα γενικα.πχ λεει στα βριλησσια οποιος μενει λογω ιου δυτικου νειλου δεν δινει αιμα.αντιθετα μαρουσι ,βριλησσιια ,χαλανδρι που ειναι διπλα δινουν κανονικα. δηλαδη επειδη βρεθηκε πχ ενας με ιο σε αυτην την περιοχη σημαινει οτι ολη η περιοχη δεν μπορει να δωσει?αυτος ο ενας δηλαδη εχει απομονωθει στα βριλησσια και δεν παει για δουλεια σε αλλη περιοχη?δεν παει για καφε σε αλλη περιοχη?ειδικα οταν μιλαμε για περιοχη οπως τα βριλησσια που ειναι παρα πολυ μικρη.δεν ξερω πως τα υπολογιζουν αλλα δεν μου βγαζει παρα πολυ νοημα.

το τραγικο ειναι οτι ειμαστε που ειμαστε πολυ χαμηλα στα ατομα που δινουν αιμα εχουμε και αυτα με τις γριπες με τους ιους του νειλου και του αρη και του δια , αστα να πανε.

Και οι εργαστηριακές εξετάσεις έχουν ποσοστά λάθους και δεν ψάχνουν/βρίσκουν τα πάντα (αν πχ έχεις εσύ στο άιμα σου κάποιο φάρμακο που δε μαρτύρησες). Προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους κα ιγια το δότη και για το λήπτη, αλλιώς δε θα χρειαζόταν το ιστορικό.

Δες και μία επιπλέον πλευρά, γιατί να φορτώνεις το κράτος με έξοδα (που εμείς θα πληρώσουμε) για εργαστηριακές εξετάσεις/ υλικά για αιμοδοσία/ χρόνο, όταν μπορείς να κρίνεις τον ακατάλληλο δότη με μία απλή συνέντευξη.

Το ότι υπάρχουν ανάγκες για αίμα δε σημαίνει ότι επιτρέπεται να τεθούν λιγότερο αυστηρά κριτήρια και να παίζουν λόττο τη ζωή του καθενός που θα πάρει/ δώσει αίμα. Και 1/10000 να γίνει η στραβή ενώ μπορούσε να αποφευχθεί μπορεί άνετα να τρέχεις στα δικαστήρια.

Π.χ. για το γεωγραφικό θέμα, υπάρχουν επιδημιολόγοι που υπολογίζουν τον κίνδυνο. Ίσως να έχει φανεί από επιδημιολογικη έρευνα ότι όσοι διαμένουν εκεί και έχουν αυξημένο κίνδυνο να νοσήσουν από τον ιό σε σχέση με όσους απλώς βρέθηκαν εκεί.

Οι διαδικασίες αυτές δε βγήκαν απ' το στομάχι του κάθε υπαλλήλου, αλλά από επιστημονικές επιτροπες. Ο ρόλος του υποψήφιου αιμοδότη δεν είναι να κρίνει τα κριτήρια αυτά.

Με την ευκαιρία, νομίζω θα ήταν ωραίο να γίνει ένα τέτοιο θέμα pinned στο μπλα μπλα. Ίσως μπορεί να λύσει απορίες/φόβους πολλών.

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση

Αν είσαι αιμοδότης ,είναι πρόβλημα το να καταναλώνεις καρνιτίνη/πρωτείνη(σκόνη)/κρεατίνη;

Εντελώς πληροφοριακή η ερώτηση διότι είχα ρωτήσει στο παρελθόν και μου είχαν απαντήσει πως ο αιμοδότης δεν πρέπει να προσλαμβάνει τα σκευασματα που ανέφερα.Το κατα πόσο εγκυρο ειναι ενα μεγαλο ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Ερωτηση

Αν είσαι αιμοδότης ,είναι πρόβλημα το να καταναλώνεις καρνιτίνη/πρωτείνη(σκόνη)/κρεατίνη;

Εντελώς πληροφοριακή η ερώτηση διότι είχα ρωτήσει στο παρελθόν και μου είχαν απαντήσει πως ο αιμοδότης δεν πρέπει να προσλαμβάνει τα σκευασματα που ανέφερα.Το κατα πόσο εγκυρο ειναι ενα μεγαλο ερώτημα.

Νομίζω ότι ισχύει αυτό που σου είχαν πει γιατί παλαιότερα με είχαν ρωτήσει για διάφορα τέτοια,  μπορεί ο άνθρωπος που θα πάρει το αίμα να έχει αλλεργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχει αλλεργίες σε τι ακριβώς; Το ίδιο ισχύει και εάν έχεις φάει κρεας; Γιατί όλα αυτά περιέχονται στο κρέας. Δεν είναι τοξικά απόβλητα που τα κάναν τροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DZ-Photographer είπε

Αν είσαι αιμοδότης ,είναι πρόβλημα το να καταναλώνεις καρνιτίνη/πρωτείνη(σκόνη)/κρεατίνη;

Σε γενικες γραμμες οχι,εφοσον μιλαμε για συστατικα που μπορει να βρει κανεις και στο φαγητο.

Το ερωτημα ειναι αν αυτα τα σκευασματα παραγονται και διακινουνται με ασφαλη τροπο.

Πχ παλαιοτερα ειχε γινει σκανδαλο με παιδικα γαλατα που ειχαν χημικες ουσιες για να φαινεται ανεβασμενη η ποσοτητα πρωτεινης.

Παντως με εξαιρεση την κρεατινη δεν υπαρχουν σοβαρες μελετες που να υποστηριζουν οτι κατοικος του δυτικου κοσμου μπορει να ωφεληθει καπου απο τετοια σκευασματα,οτι χρηματα ξοδευεις σε αυτα πανε στην αποχετευση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2018 at 20:33, Pseudonumo said:

 

Και οι εργαστηριακές εξετάσεις έχουν ποσοστά λάθους και δεν ψάχνουν/βρίσκουν τα πάντα (αν πχ έχεις εσύ στο άιμα σου κάποιο φάρμακο που δε μαρτύρησες). Προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους κα ιγια το δότη και για το λήπτη, αλλιώς δε θα χρειαζόταν το ιστορικό.

Δες και μία επιπλέον πλευρά, γιατί να φορτώνεις το κράτος με έξοδα (που εμείς θα πληρώσουμε) για εργαστηριακές εξετάσεις/ υλικά για αιμοδοσία/ χρόνο, όταν μπορείς να κρίνεις τον ακατάλληλο δότη με μία απλή συνέντευξη.

Το ότι υπάρχουν ανάγκες για αίμα δε σημαίνει ότι επιτρέπεται να τεθούν λιγότερο αυστηρά κριτήρια και να παίζουν λόττο τη ζωή του καθενός που θα πάρει/ δώσει αίμα. Και 1/10000 να γίνει η στραβή ενώ μπορούσε να αποφευχθεί μπορεί άνετα να τρέχεις στα δικαστήρια.

Π.χ. για το γεωγραφικό θέμα, υπάρχουν επιδημιολόγοι που υπολογίζουν τον κίνδυνο. Ίσως να έχει φανεί από επιδημιολογικη έρευνα ότι όσοι διαμένουν εκεί και έχουν αυξημένο κίνδυνο να νοσήσουν από τον ιό σε σχέση με όσους απλώς βρέθηκαν εκεί.

Οι διαδικασίες αυτές δε βγήκαν απ' το στομάχι του κάθε υπαλλήλου, αλλά από επιστημονικές επιτροπες. Ο ρόλος του υποψήφιου αιμοδότη δεν είναι να κρίνει τα κριτήρια αυτά.

Με την ευκαιρία, νομίζω θα ήταν ωραίο να γίνει ένα τέτοιο θέμα pinned στο μπλα μπλα. Ίσως μπορεί να λύσει απορίες/φόβους πολλών.

στην ουσια  ολα ποσοστα ειναι. 

α.να πεις την αληθεια εσυ ή να μην πας να δωσεις αν εχεις εκτεθει σε κινδυνο.το αν θα την πεις η οχι ειναι αλλη ιστορια.

β.να γινουν οι εξετασεις και απλα να μην εχεις πεσει στο παραθυρο που δεν θα βρεθει κατι.

απο εκει και περα εξετασεις θα γινουν αμα ξεκινησεις να δινεις ασχετα με το τι θα εχεις συμπληρωσει.καποια πραγματα εχουν λογικη αλλα καποια αλλα ακουγονται λιγο παραλογα ή μπορει να εχουν ξεμεινει εδω και πολυ καιρο στην φορμα οπως αυτο αν εζησες αγγλια το διαστημα 1900 φευγα.

για τις αναγκες για το αιμα δεν λεω να εχουν λιγοτερο αυστηρα κριτηρια αλλα καποιες περιπτωσεις που μπορουν να εξεταστουν παραπανω απλα να τις κοιτανε.

πχ ανεφερα σαν παραδειγμα αυτο για την πιεση οπως και το παραδειγμα στον στρατο που εκατσαν και μου εκαναν μια γενικη αιματος για να δουν αν μπορουν να δωσουν.

τωρα για το γεωφραφικο θεμα δεν ξερω πως το υπολογισαν ή αν απλα ετυχε καποιος στην ταδε περιοχη να εμφανισει ιο του δυτικου νειλου οποτε αυτοματα και ολη η περιοχη απαγορευτηκε. ναι σιγουρα οταν βγηκαν δεν βγηκαν απο τον καθε υπαλληλο απλα  μηπως η φορμα θα ηθελε λιγο φτιαξιμο ενα μικρο Update και απλα λιγο παραπανω ελεγχο οταν κοβουν καποιον για απλα πραγματα. βεβαια παντου υπαρχει ο υπαλληλος που μπορει να μην εχει ορεξη να το ψαξει.

κατα τα αλλα για τα bold letters το εκανα pin :) μηπως και βαλουμε ενα λιθαρακι στο να αλλαξει ο κοσμος αποψη για την αιμοδοσια.ειδικα οταν βλεπω ατομα να λενε για ποιο λογο να δωσω αιμα  τρελενομαι.μα καταρχην οτι εχεις μια φιαλη καβατζα ανα πασα στιγμη ειναι ο μεγαλυτερος λογος.γιατι μπορει καποια στιγμη να χρειαστει ενα συγγενικο προσωπο αιμα και να μην μπορεις να δωσεις εκεινη την στιγμη  για τον οποιοδηποτε λογο.εκει αντε να κυνηγας ατομα να δωσουν και ο συγγενης σου να περιμενει πως και πως για να μπει χειρουργειο.

3 hours ago, vagos789 said:

 

Παντως με εξαιρεση την κρεατινη δεν υπαρχουν σοβαρες μελετες που να υποστηριζουν οτι κατοικος του δυτικου κοσμου μπορει να ωφεληθει καπου απο τετοια σκευασματα,οτι χρηματα ξοδευεις σε αυτα πανε στην αποχετευση 

με το να λες αυτα είναι σαν να απορριπτεις τα παντα απο βιταμινες μεχρι δεν ξερω τι.μην ξεχνας οτι η πρωτεινη χρησιμοποιειται και μεσα σε νοσοκομεια για ατομα που εχουν το χ προβλημα .οτι εχουμε φτασει στο αλλο ακρο να παιρνουμε 1002 σκευμασματα ειδικα βιταμινες χωρις να εχουμε κανει εξετασεις να δουμε αν μας λειπει η ταδε βιταμινη αυτο ειναι αληθεια. οι εταιρειες το πλασαρουν ωραια οποτε και πολλοι τσιμπανε και αγοραζουν οτι βρουν απλα.και για καποιους ειναι ευκολια.τρωνε οτι σαβουρα βρουν και μετα βιταμινες αντι να κοιταξουν να φτιαξουν την διατροφη.

Κατα τα αλλα οτι αν αυτα που αγοραζουμε πχ βιταμινη πρωτεινη ή δεν ξερω τι ,ειναι ασφαλη και τι αλλο μπορει να εχουν μεσα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την Τρίτη έχω ραντεβού να δώσω αιμοπετάλια, είμαι αιμοδότης αλλά αιμοπετάλια πρώτη φορά δίνω. Ξέρει κανείς αν η διαδικασία είναι παρόμοια ως προς τις "παρενέργειες", έχει τύχει να ζαλιστω αν και κρινομαι απόλυτα υγιείς και κατάλληλος για αιμοδότης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρυπημα ειναι ιδιο αλλα θα κατσεις σε ενα μηχανημα που κανει κυκλους.Τι σημαινει αυτο? σε καθε κυκλο το μηχανημα παιρνει απο τον οργανισμο σου μια ποσοτητα αιματος ,στη συνεχεια το φυγοκεντρει και παιρνει καθαρα αιμοπεταλια,επιστρεφοντας το φτωχο σε αιμοπεταλια αιμα στον οργανισμο σου .Το ποσοι κυκλοι θα γινουν εξαρταται απο τον αιματοκριτη σου (αλλα μην μπερδευεσαυ μαυτο δεν εχει νοημα να σου εξηγησω) υπολογιζεις περι τα 50 λεπτα περιπου η ολη διαδικασια.Αν εχεις δωσει αιμα θαναι απλο για σενα ,το μονο που κατα πιθανοτητα θα αισθανθεις ειναι ενα ψιλομουδιασμα στα χειλη λογω μικρης πτωσης του ασβεστιου( το ασβεστιο πεφτει στον οργανισμο λογω του αντιπηκτικου που πεφτει παραλληλα στο μηχανημα,δεν ειναι τπτ απλα αν αισθανθεις κατι τετοιο ζητα να σου δωσουν ενα  ασβεστιακι,εγω οποτε δινω παιρνω παντα ενα.Συγχαρητηρια και ας γινεις παραδειγμα προς μιμηση και για αλλους γιατι οι αναγκες παιδια σε αιμοπεταλια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας στο ιντερνετ για προυποθεσεις για αιμοδοσια,διαβασα οτι δεν πρεπει να εχεις κανει καποιο σοβαρο χειρουργειο τους τελευταιους 6 μηνες.Πριν 2 μηνες εκανα αφαιρεση ραβδου απο την κνημη,πιστευετε οτι θα με απορριψουν ως αιμοδοτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Palikarosss είπε

Ψαχνοντας στο ιντερνετ για προυποθεσεις για αιμοδοσια,διαβασα οτι δεν πρεπει να εχεις κανει καποιο σοβαρο χειρουργειο τους τελευταιους 6 μηνες.Πριν 2 μηνες εκανα αφαιρεση ραβδου απο την κνημη,πιστευετε οτι θα με απορριψουν ως αιμοδοτη?

Δεν νομίζω.

Δεν χρειάστηκε να μεταγγιστείς εσύ, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν νομίζω.

Δεν χρειάστηκε να μεταγγιστείς εσύ, έτσι?

Όχι φίλε μου,μετάγγιση δέχτηκα μόνο όταν το έσπασα Αλλα αυτό έχει 2+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, blackhill66 είπε

το τρυπημα ειναι ιδιο αλλα θα κατσεις σε ενα μηχανημα που κανει κυκλους.Τι σημαινει αυτο? σε καθε κυκλο το μηχανημα παιρνει απο τον οργανισμο σου μια ποσοτητα αιματος ,στη συνεχεια το φυγοκεντρει και παιρνει καθαρα αιμοπεταλια,επιστρεφοντας το φτωχο σε αιμοπεταλια αιμα στον οργανισμο σου .Το ποσοι κυκλοι θα γινουν εξαρταται απο τον αιματοκριτη σου (αλλα μην μπερδευεσαυ μαυτο δεν εχει νοημα να σου εξηγησω) υπολογιζεις περι τα 50 λεπτα περιπου η ολη διαδικασια.Αν εχεις δωσει αιμα θαναι απλο για σενα ,το μονο που κατα πιθανοτητα θα αισθανθεις ειναι ενα ψιλομουδιασμα στα χειλη λογω μικρης πτωσης του ασβεστιου( το ασβεστιο πεφτει στον οργανισμο λογω του αντιπηκτικου που πεφτει παραλληλα στο μηχανημα,δεν ειναι τπτ απλα αν αισθανθεις κατι τετοιο ζητα να σου δωσουν ενα  ασβεστιακι,εγω οποτε δινω παιρνω παντα ενα.Συγχαρητηρια και ας γινεις παραδειγμα προς μιμηση και για αλλους γιατι οι αναγκες παιδια σε αιμοπεταλια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ

48 αιματοκρίτη έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...