Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 19/09/2022 at 20:21, Dark_Nightfall said:

Δεν χρειάζεται κίνητρο με δωροεπιταγές κτλ το μόνο που χρειάζεται είναι αυτό που είπες στην δεύτερη παράγραφο ότι δηλαδή για κάθε φιάλη αίματος που δίνεις για τους άλλους ουσιαστικά είναι για σένα (για όταν χρειαστεί-αχρείαστο να είναι-) . Αυτό  ίσως χρειάζεται να προωθηθεί περισσότερο ως κίνητρο για να το καταλάβουν όλο και περισσότεροι , τώρα αν μερικοί δεν το καταλαβαίνουν τι να κάνουμε .

κανονικα ναι.αλλα μαλλον λογω ελλειψης ενημερωσεις δεν πετυχαινει αυτο ή ο κοσμος δεν θελει.ενα παραπανω κινητρο δεν θα ηταν κακο.χανεται ο αλτρουισμος αλλα κανεις την δουλεια.

 

On 20/09/2022 at 12:51, fmarulezkd said:

Εμένα μου άρεσε το σύστημα της Σουηδίας. Μετά την αιμοδοσία δίνανε εισητήριο για σινεμα! 

Στη Νορβηγία δίνουν μια κούπα απ' όσο ξέρω και μπόλικο φαγητό. 

πολυ καλο και αυτο.ας εκαναν εστω και αυτο.η μια εκπτωση

On 22/09/2022 at 20:28, Arkin said:

Χαλκιδικη ειμαι φιλε μου εδω δεν εχει τετοια. Μια φορα δεν ειχαν καν μπισκοτα τους ειχαν τελειωσει να φανταστεις. Το αιμα να παρουν απο εκει και περα δεν τους νοιαζουν και πολλα. Αχεπα η μοναδα που ερχεται 2 φορες το χρονο φετος ηρθαν 3 εχουν περισσοτερη αναγκη απο παλιοτερα απο οτι ειπαν.

ειναι λιγο βλακεια.δεν ειναι τα μπισκοτα τοσο ,οσο η κινηση. απο την αλλη επειδη και εκει για να παρουν και αυτα τα μπισκοτα πρεπει να γινει διαγωνισμος και 1002 πραγματα δεν με παραξενευει που καθυστερησαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω ότι την Παρασκευή έδωσα μετά από χρόνια όχι εθελοντικά αλλά για ασθενή, πολυμεταγγιζόμενο.

Στον Ευαγγελισμό, πρώτη φορά εκεί, με μέτριες γενικά εντυπώσεις.

Όλα καθαρά, άνετη αίθουσα, φιλικοί και εξυπηρετικοί, αλλά κάπως "χαλαροί", αν μπορώ να το θέσω έτσι. Οι μάσκες για το προσωπικό εκεί, όμως, ήταν κάπως "εθελοντικά".

Στο ΚΑΤ μας κυνηγούσαν να περιμένουμε, να μη σηκωθούμε παρά αρκετά λεπτά μετά τη λήξη της διαδικασίας, να κάτσουμε/να μη φύγουμε γρήγορα. Στον Ευαγγελισμό πήραμε (έδιναν αρκετοί) τις τυπικές οδηγίες και τέλος.

Να μην παρεξηγηθώ, κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας ξανά και ξανά ρώτησαν αν όλα ήταν καλά, αν αισθανόμαστε περίεργα/άσχημα κλπ, σε αυτό το κομμάτι δεν υπήρξε θέμα.

Ακολούθησε το γνωστό χάλια τυράκι/φρυγανιά/χυμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/10/2022 στις 11:25 ΜΜ, poulinos είπε

κανονικα ναι.αλλα μαλλον λογω ελλειψης ενημερωσεις δεν πετυχαινει αυτο ή ο κοσμος δεν θελει.ενα παραπανω κινητρο δεν θα ηταν κακο.χανεται ο αλτρουισμος αλλα κανεις την δουλεια.

Στις 17/10/2022 στις 9:46 ΠΜ, Πέτρος είπε

Nα πω ότι την Παρασκευή έδωσα μετά από χρόνια όχι εθελοντικά αλλά για ασθενή, πολυμεταγγιζόμενο.

Στον Ευαγγελισμό, πρώτη φορά εκεί, με μέτριες γενικά εντυπώσεις.

Όλα καθαρά, άνετη αίθουσα, φιλικοί και εξυπηρετικοί, αλλά κάπως "χαλαροί", αν μπορώ να το θέσω έτσι. Οι μάσκες για το προσωπικό εκεί, όμως, ήταν κάπως "εθελοντικά".

Στο ΚΑΤ μας κυνηγούσαν να περιμένουμε, να μη σηκωθούμε παρά αρκετά λεπτά μετά τη λήξη της διαδικασίας, να κάτσουμε/να μη φύγουμε γρήγορα. Στον Ευαγγελισμό πήραμε (έδιναν αρκετοί) τις τυπικές οδηγίες και τέλος.

Να μην παρεξηγηθώ, κατά τη διάρκεια της αιμοληψίας ξανά και ξανά ρώτησαν αν όλα ήταν καλά, αν αισθανόμαστε περίεργα/άσχημα κλπ, σε αυτό το κομμάτι δεν υπήρξε θέμα.

Ακολούθησε το γνωστό χάλια τυράκι/φρυγανιά/χυμός.

Θα πω και εγώ τον πόνο μου.

Αποφάσισα να γίνω εθελοντής αιμοδότης και να ξεπεράσω τον φόβο μου για την διαδικασία.

Φόβος που δημιουργήθηκε στα φοιτητικά μου χρόνια όταν χρειάστηκε να κάνω επέμβαση σε νοσοκομείο που είχε και φοιτητές νοσηλευτικής…

Βρήκε καλή φλέβα ο γιατρός και είπε να εκπαιδεύσει και 30 ατζαμήδες φοιτητές…

Και εγώ γιατρέ ξυνόμουν και δεν είδα καλά… εγώ κοίταζα τον πισινό της Μαρίας γιατρέ οπότε επαναλάβατε σας παρακαλώ…

Ε κάπου εκεί μετά την 5-6η αμπούλα που μου ρουφούσε το αίμα, έπεσε μια μαύρη κουρτίνα…

Και από τότε είχα μια φοβία με την παρατεταμένη σε χρόνο αιμοληψία…..

Οπότε πήγα και εγώ πριν λίγες ημέρες με σθένος να γίνω Αιμοδότης…

Φυσικά και ανέφερα το περιστατικό για να γνωρίζουν τον φόβο μου…

Ε αυτό ήταν… μου ανέφεραν ότι εγώ αποκλείομαι από το να δώσω αίμα για πάντα και με έδιωξαν…

Έτσι είναι;

Θέλω να ρωτήσω και αλλού…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, andreas1gr said:

Θα πω και εγώ τον πόνο μου.

Αποφάσισα να γίνω εθελοντής αιμοδότης και να ξεπεράσω τον φόβο μου για την διαδικασία.

Φόβος που δημιουργήθηκε στα φοιτητικά μου χρόνια όταν χρειάστηκε να κάνω επέμβαση σε νοσοκομείο που είχε και φοιτητές νοσηλευτικής…

Βρήκε καλή φλέβα ο γιατρός και είπε να εκπαιδεύσει και 30 ατζαμήδες φοιτητές…

Και εγώ γιατρέ ξυνόμουν και δεν είδα καλά… εγώ κοίταζα τον πισινό της Μαρίας γιατρέ οπότε επαναλάβατε σας παρακαλώ…

Ε κάπου εκεί μετά την 5-6η αμπούλα που μου ρουφούσε το αίμα, έπεσε μια μαύρη κουρτίνα…

Και από τότε είχα μια φοβία με την παρατεταμένη σε χρόνο αιμοληψία…..

Οπότε πήγα και εγώ πριν λίγες ημέρες με σθένος να γίνω Αιμοδότης…

Φυσικά και ανέφερα το περιστατικό για να γνωρίζουν τον φόβο μου…

Ε αυτό ήταν… μου ανέφεραν ότι εγώ αποκλείομαι από το να δώσω αίμα για πάντα και με έδιωξαν…

Έτσι είναι;

Θέλω να ρωτήσω και αλλού…

δεν παει ετσι.το να αισθανθεις αδιαθεσια μπορει να γινει για πολλους λογους.θα σου πω 2-3 απλα περιστατικα.

γενικως δεν εχω λυποθυμικα επεισοδια ή κατι παραξενο και οσες φορες εχω δωσει αιμα ειμαι μια χαρα αλλα.

παραδειγμα α.καποτε εκανα το πειραματοζωο και εγω για να μαθει καποιος να παιρνει αιμα.με τρυπησε μια δυο τρεις φορες οκ το σταματησα μετα.αρχισα να μην νιωθω καλα.και λογικο.δεν ειμαι σουρωτηρι.

β.εχει να κανει γενικοτερα και με την ψυχολογια.καποια στιγμη ειχα παει γιατρο .δεν θυμαμαι τι.ημουν στην αναμονη. δεν θυμαμαι αν ηταν να κανω χειρουργειο ή το ειχα κανει.σε καθε περιπτωση επειδη με πονουσε η μεση σου προστεθηκε στο ηδη ζορι που ειχα φαει και ενιωθα οτι θα λιποθυμησω.

γ.μετα απο βαροτραυμα στο αυτι και ενω ο γιατρος εκανε τα δικα του του λεω κανε ενα pause γιατι ειχα χλωμιασει.πονουσα οποτε ολο αυτο με φτασε στα ορια.

οποτε μην το βλεπεις απο φοβια.για ολους υπαρχει η κακια στιγμη και δεν γινεται να γινει σουρωτηρι.ειδικα οι βελονες απο τις μικρες συριγγες πονανε πιο πολυ απο της αιμοδοσιας παροτι της αιμοδισιας ειναι πιο χοντρη. μην το παρεις απο φοβο.προτιμω να δωσω μισο λιτρο αιμα και να με τρυπησουν μια φορα παρα να με τρυπησουν 2-3 φορες. στα πολλαπλα τρυπηματα και εγω αρχιζω να νευριαζω και να νιωθω αβολα. εχω φλεβες αβερτα.παρολα αυτα σε χειρουργειο ο αλλος πηγε να με τρυπησει τριτη φορα για να μου βαλει ορο(ποναει η βελονα του ορου) και του λεει ο αλλος γιατρος.μην βγεις ασε θα το φτιαξω εγω.και χωρις να βγει μπηκε σε φλεβα.την ειχα ακουσει και εγω. τα ειπα ολα αυτα για να μην νομιζεις οτι επειδη εγινε μια οτι θα ξαναγινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου εχει τυχει να ζαλιστω, ανυσηχουν αρκετα οταν σε βλεπουν καπως. Μου βαλαν βαμβακι με οινοπνευμα στην μυτη που με εκαψε.
Ειναι λογικο να πεφτει λιγο η πιεση κατα την αιμοδοσια. Το σωμα ανεβαζει την πιεση οσο πιο γρηγορα μπορει αναπληρωνωντας κατα ογκο (και οχι σε ποιοτητα).
Μου ειπε γιατρος οτι καλο ειναι να εχεις πιει αρκετα υγρα πριν πας, εαν υπαρχει υποψια αφυδατωσης θα ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως μπορω να λαβω αποδεικτικο οτι εδωσα αιμα μιας φιαλης σε Γ.Ν. της πολης μου?

Δυστυχως η βεβαιωση που ελαβα την εχασα στην διαδρομη και ψαχνω τροπο να δικαιολογησω στην Υπηρεσια μου την απουσια μου για αιμοληψια!

Λογικα φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα της Αιμοδοσιας ή οχι??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PedroG είπε

Ξερει κανεις πως μπορω να λαβω αποδεικτικο οτι εδωσα αιμα μιας φιαλης σε Γ.Ν. της πολης μου?

Δυστυχως η βεβαιωση που ελαβα την εχασα στην διαδρομη και ψαχνω τροπο να δικαιολογησω στην Υπηρεσια μου την απουσια μου για αιμοληψια!

Λογικα φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα της Αιμοδοσιας ή οχι??

 

φαίνεται στο μητρώο τους, αφού έδωσες ΑΜΚΑ, πάρε τους ένα τηλέφωνο και ζήτα να στο στείλουν με email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, PedroG είπε

Ξερει κανεις πως μπορω να λαβω αποδεικτικο οτι εδωσα αιμα μιας φιαλης σε Γ.Ν. της πολης μου?

Δυστυχως η βεβαιωση που ελαβα την εχασα στην διαδρομη και ψαχνω τροπο να δικαιολογησω στην Υπηρεσια μου την απουσια μου για αιμοληψια!

Λογικα φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα της Αιμοδοσιας ή οχι??

 

Επίσης αν συνεργάζεται το νοσοκομείο με το bloodregistry, και το έχεις ζητήσει, θα σου έρθει ένας κωδικός όπου μπορείς να εγγραφείς (αν θες παίρνεις και κάρτα αιμοδότη) και εκεί μέσα φαίνεται ότι έχεις δώσει αίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Επίσης αν συνεργάζεται το νοσοκομείο με το bloodregistry, και το έχεις ζητήσει, θα σου έρθει ένας κωδικός όπου μπορείς να εγγραφείς (αν θες παίρνεις και κάρτα αιμοδότη) και εκεί μέσα φαίνεται ότι έχεις δώσει αίμα.

Ευχαριστω θερμα μολις τηλεφωνησα στο 2152157865 και εκανα και ηλεκτρονικη αιτηση εγγραφης στην οποια εβαλα και ταυτοτητα Μελους που δεν ειχα!

Επισης μφανιστηκαν ολες οι φορες απο το 2015 και μετα που εδωσα αιμα .....σε αρχειο ηλεκτρονικο καθως και μια φορα που ζητησα για συγγενικο μου προσωπο! 

Να ειστε καλα!!! ειναι ολα δικτυομενα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2022 στις 11:25 ΜΜ, poulinos είπε

κανονικα ναι.αλλα μαλλον λογω ελλειψης ενημερωσεις δεν πετυχαινει αυτο ή ο κοσμος δεν θελει.ενα παραπανω κινητρο δεν θα ηταν κακο.χανεται ο αλτρουισμος αλλα κανεις την δουλεια.

 

πολυ καλο και αυτο.ας εκαναν εστω και αυτο.η μια εκπτωση

ειναι λιγο βλακεια.δεν ειναι τα μπισκοτα τοσο ,οσο η κινηση. απο την αλλη επειδη και εκει για να παρουν και αυτα τα μπισκοτα πρεπει να γινει διαγωνισμος και 1002 πραγματα δεν με παραξενευει που καθυστερησαν.

Οντως οποτε δίνουμε αιμα μια φιάλη είναι και για μας οταν χρειαστούμε? Δηλαδή θα έχουμε προτεραιότητα? Πως λειτουργούν αυτα? Μπορώ καπως να το τσεκαρω αυτό? Εχω δωσει 6-7 φορές αλλα δεν μου ειπαν κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Οντως οποτε δίνουμε αιμα μια φιάλη είναι και για μας οταν χρειαστούμε? Δηλαδή θα έχουμε προτεραιότητα? Πως λειτουργούν αυτα? Μπορώ καπως να το τσεκαρω αυτό? Εχω δωσει 6-7 φορές αλλα δεν μου ειπαν κάτι 

οταν είσαι αιμοδότης έχεις καταχωρηθεί στο σύστημα και έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις μια φιάλη η 2 ανάλογα με το ποσό καιρό είσαι αιμοδότης ,για να βοηθήσεις συγγενεις η φιλους .Αφού έχεις πάει 7 φορές έχεις 7 φιάλες.....

κανονικά πρεπει να έχεις καρτελάκι που δείχνει το ιστορικό σου,ποσες φορές έχεις πάει και ποσό αίμα έχεις δώσει...το καλό είναι ότι έχει εξετασθεί και αν είχες κάποιο θέμα θα σε είχαν ενημερώσει.....όποτε με επικοινωνία με το νοσοκομείο μπορείς να ενημερωθείς ποτέ μπορείς να δώσεις αν θέλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν δίνεις εθελοντικά στο νοσοκομείο τότε δικαιούσαι την αντίστοιχη φιάλη όταν χρειαστείς. Αν έχεις δώσει 6-7 φορές για φίλους και συγγενείς δεν έχεις. Αν έχεις δώσει σε σύλλογο (πχ τοπική ενορία) τότε πάει σε μια κοινή τράπεζα αίματος συνήθως που την διαχειρίζεται κάποιος από το σύλλογο.

Ακόμα και αν δεν έχεις βγάλει κάρτα εθελοντή αιμοδότη -αν δεν άλλαξε κάτι τελευταία- στην αιμοδοσία μπορούν να δουν τις προηγούμενες αιμοδοσίες σου και πόσες φιάλες έχεις αν τις χρειαστείς. Την επόμενη φορά που θα πας ζήτα να σου πουν την διαδικασία για να γραφτείς στο μητρώο εθελοντών (bdr.gr) όπου θα μπορείς να βλέπεις πότε έδωσες/ τι απόθεμα έχεις κ.α.

Προτεραιότητα δεν έχεις. Προφανώς σε περιόδους με ελλείψεις αίματος θα πάρουν προτεραιότητα τα επείγοντα και σοβαρά περιστατικά. Αλλά, όταν θα χρειαστείς πχ 3 φιάλες για να κάνεις (ή κάποιος δικός σου) τακτικό χειρουργείο αντί να ψάχνεις που θα τις βρεις τις έχεις έτοιμες...

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, εύχομαι να είστε καλά...

 

Διαγνώστηκε φίλη με λευχαιμία και ζητούν αιμοπετάλια, καθώς και αίμα. 

Από το Γεννηματά όπου θα την κουράρουν, ζήτησαν οι αιμοδότες να δίνουν στο Γεννηματά για ευκολία του Νοσοκομείου.

 

Έχω δώσει αιμοπετάλια στο Παίδων και στον Ευαγγελισμό. Γνωρίζει κάποιος τι επικρατεί στο συγκεκριμένο Νοσοκομείο (όσον αφορά το μηχάνημα της αιμοπεταλιοαφαίρεσης αν είναι παλιό ή σύγχρονο, προσωπικό αιμοδοσίας κλπ); 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/11/2022 at 21:21, safridia said:

Μου εχει τυχει να ζαλιστω, ανυσηχουν αρκετα οταν σε βλεπουν καπως. Μου βαλαν βαμβακι με οινοπνευμα στην μυτη που με εκαψε.
Ειναι λογικο να πεφτει λιγο η πιεση κατα την αιμοδοσια. Το σωμα ανεβαζει την πιεση οσο πιο γρηγορα μπορει αναπληρωνωντας κατα ογκο (και οχι σε ποιοτητα).
Μου ειπε γιατρος οτι καλο ειναι να εχεις πιει αρκετα υγρα πριν πας, εαν υπαρχει υποψια αφυδατωσης θα ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα.

οπωςκαι αν δουν χαμηλη πιεση μου εχουν πει να παω για ενα καφεδακι και να γυρισω.

On 08/11/2022 at 13:18, PedroG said:

Ξερει κανεις πως μπορω να λαβω αποδεικτικο οτι εδωσα αιμα μιας φιαλης σε Γ.Ν. της πολης μου?

Δυστυχως η βεβαιωση που ελαβα την εχασα στην διαδρομη και ψαχνω τροπο να δικαιολογησω στην Υπηρεσια μου την απουσια μου για αιμοληψια!

Λογικα φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα της Αιμοδοσιας ή οχι??

 

sto bdr φαινεται ή απλα πας να σου ξαναβγαλουν αλλη

On 16/11/2022 at 16:08, Exoskeletor said:

Οντως οποτε δίνουμε αιμα μια φιάλη είναι και για μας οταν χρειαστούμε? Δηλαδή θα έχουμε προτεραιότητα? Πως λειτουργούν αυτα? Μπορώ καπως να το τσεκαρω αυτό? Εχω δωσει 6-7 φορές αλλα δεν μου ειπαν κάτι 

ναι δικαιουσαι.δεν στο λενε.να βγαλεις και καρτα αιμοδοσιας ηλεκτρονικα για να τα βλεπεις ολα απο εκει.εξαιρεση ειναι αν δινεις σε συγγενη ή σε καποιον τριτο και οχι εθελοντικα

On 17/11/2022 at 19:12, MarkFinn3 said:

 

 

Έχω δώσει αιμοπετάλια στο Παίδων και στον Ευαγγελισμό. Γνωρίζει κάποιος τι επικρατεί στο συγκεκριμένο Νοσοκομείο (όσον αφορά το μηχάνημα της αιμοπεταλιοαφαίρεσης αν είναι παλιό ή σύγχρονο, προσωπικό αιμοδοσίας κλπ); 

Ευχαριστώ πολύ!

προσωπικα δεν θα ανησυχουσα ουτε για τα μηχανηματα ουτε για το προσωπικο αφου σιγουρα γινονται απειρες τετοιες ενεργειες καθε μερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/11/2022 στις 8:26 ΠΜ, sakura22 είπε

Αν έχεις δώσει σε σύλλογο (πχ τοπική ενορία) τότε πάει σε μια κοινή τράπεζα αίματος συνήθως που την διαχειρίζεται κάποιος από το σύλλογο.

 

Έδινα 20 χρόνια αίμα σε σύλλογο. Μιλάμε για 40 φιάλες περίπου. Χρειάστηκα φέτος εγώ να πάρω 2 φιάλες. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν δεν έχουμε. Πως το βλέπετε; 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...