Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, prototypegr said:

Καλημέρα. Νόμιζα ότι το έχουν σταματήσει το τρύπημα. Κοίτα, μπορεί να έτυχε κιόλας, όπως λες, λόγω της διατροφής που μπορεί να έκανες εκείνο το συγκεκριμένο διάστημα και να έπεσε. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.

γενικοτερα επειδη με ξερουν πολλες φορες δεν με τρυπανε καν.αλλα οσες φορες εχει γινει το εχουν κανει με τρυπημα.μικρο το κακο. μπορει η διατροφη μπορει και να ετυχε επειδη το τρυπησε λιγο και πιεζε πιεζε το δαχτυλο να βγει αιμα. σιγουρα μεσα στο προγραμμα ειναι.δεν με ανησυχει.δεν καταλαβα τιποτα απο την αιμοδοσια ουτε εχω δει καποια διαφορα σε μενα.οταν κανω γενικες εξετασεις θα δω πως ειμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσαν αντί για χρήματα να δίνουν τουλάχιστον κάποια άλλη παροχή.

π.χ να παίρνεις εξειδικευμένες εξετάσεις αίματος ή έστω κάτι παρόμοιο σε θέματα υγείας (ή μειωμένους φόρους και  προτεραιότητα σε κληρώσεις της εφορίας χαχα)

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, The_Judas said:

Θα μπορούσαν αντί για χρήματα να δίνουν τουλάχιστον κάποια άλλη παροχή.

π.χ να παίρνεις εξειδικευμένες εξετάσεις αίματος ή έστω κάτι παρόμοιο σε θέματα υγείας (ή μειωμένους φόρους και  προτεραιότητα σε κληρώσεις της εφορίας χαχα)

πολλα μπορουν να γινουν αλλα οπως φαινεται δεν γινεται τιποτα και απλα θα τα σκαμε σε ξενες χωρες. ουτε καν διαφημιση για αιμοδοσια δεν παιζει σε τηλεοραση που θα πρεπε να παιζουν και να ειναι και δωρεα απο τα καναλια. ουτε καν σου λενε οτι αμα δωσεις αιμα δικαιουσαι αιμα αν γινει κατι σε σενα ή σε δικο σου ατομο στο μελλον. ουτε καν σου λενε οτι πρεπει να δωσεις αιμα αν εχεις υψηλο αιματοκριτη. ουτε καν σου λενε οτι θεωρητικα δικαιουσαι εξετασεις μια φορα το χρονο (γενικες εξετασεις).

και το κρατος ουτε καν εχει περασει το να δινεις αιμα και να παρεις αδεια στον ιδιωτικο τομεα.υποτιθεται κατι ψηφιστηκε αλλα μαλλον στην πραξη δεν γινεται κατι και απορω αν το ξερουν καν οι εταιρειες.

οταν ειχε ερθει καποιος απο το ικα στην εργασια που δουλευω ελεγε οτι προσπαθει μαζι με το hr να τους πεισει να δινουν εστω μια μερα αδεια σε οποιον δινει αιμα. τοτε νομιζω δεν υπηρχε ακομα αδεια για τον ιδιωτικο τομεα.αλλα ουδεποτε εγινε κατι. αστα βραστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

και το κρατος ουτε καν εχει περασει το να δινεις αιμα και να παρεις αδεια στον ιδιωτικο τομεα.υποτιθεται κατι ψηφιστηκε αλλα μαλλον στην πραξη δεν γινεται κατι και απορω αν το ξερουν καν οι εταιρειες.

Σε επικοινωνία μου με την επιθεώρηση εργασίας με ενημέρωσαν ότι ισχύει άδεια αιμοδοσίας στον ιδιωτικό τομέα  ( μία ημέρα , την ημέρα της αιμοδοσίας ) αρκεί να ενημερώσεις-αιτηθείς  γραπτώς συγκεκριμένη ημέρα μία εβδομάδα πριν . Ο εργοδότης έχει την επιλογή ή να την δεχτεί ή να την αρνηθεί π.χ. λόγω φόρτου εργασίας  την συγκεκριμένη άδεια ημέρας , αλλά έχει την υποχρέωση να στην μεταφέρει σε άλλη ημέρα σε εύλογο κοντινό διάστημα. Σε επικοινωνία με τον εργοδότη και τον λογιστή της εταιρείας υπήρχε άγνοια για την συγκεκριμένη άδεια και διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ge0rgi0s said:

Σε επικοινωνία μου με την επιθεώρηση εργασίας με ενημέρωσαν ότι ισχύει άδεια αιμοδοσίας στον ιδιωτικό τομέα  ( μία ημέρα , την ημέρα της αιμοδοσίας ) αρκεί να ενημερώσεις-αιτηθείς  γραπτώς συγκεκριμένη ημέρα μία εβδομάδα πριν . Ο εργοδότης έχει την επιλογή ή να την δεχτεί ή να την αρνηθεί π.χ. λόγω φόρτου εργασίας  την συγκεκριμένη άδεια ημέρας , αλλά έχει την υποχρέωση να στην μεταφέρει σε άλλη ημέρα σε εύλογο κοντινό διάστημα. Σε επικοινωνία με τον εργοδότη και τον λογιστή της εταιρείας υπήρχε άγνοια για την συγκεκριμένη άδεια και διαδικασία.

ακριβως αυτο.θεωρητικα εχει ψηφιστει.πρακτικα ακομα και σε μεγαλες εταιρειες δεν ξερουν τιποτα και ουτε μας εχουν πει τιποτα.και ειμαι σε εταιρια με τριψηφιο ισως και 4ψηφιο αριθμο υπαλληλων που υπαρχει και Hr. οποτε ειναι σαν να μην υπαρχει.αλλο ενα προβλημα δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakura22 είπε

Παιδιά ξέρετε αν δικαιούμαι να ζητήσω να κάνουν 3 βασικές εξετάσεις όταν θα δώσω αίμα (χωρίς παραπεμπτικό από γιατρό);

δεν έχει σχέση με την αιμοδοσία όλο αυτό, οπότε οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία: στις αιμοδοσίες, κάνουν εξέταση για έλεγχο του "διαβήτη" στο αίμα, "αυτόματα" ;

δλδ, αν δουν ότι κάτι δεν είναι οκ, μας ειδοποιούν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας, να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία: στις αιμοδοσίες, κάνουν εξέταση για έλεγχο του "διαβήτη" στο αίμα, "αυτόματα" ;

δλδ, αν δουν ότι κάτι δεν είναι οκ, μας ειδοποιούν ?

https://417nimts.army.gr/exetaseis-poy-ginontai-se-kathe-aimolipsia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/01/2023 at 12:06, sakura22 said:

Παιδιά ξέρετε αν δικαιούμαι να ζητήσω να κάνουν 3 βασικές εξετάσεις όταν θα δώσω αίμα (χωρίς παραπεμπτικό από γιατρό);

δικαιουσαι μια φορα το χρονο καποιες δωρεαν εξετασεις

On 26/01/2023 at 13:24, sphinxgr said:

δεν έχει σχέση με την αιμοδοσία όλο αυτό, οπότε οχι. 

δικαιουσαι μια φορα το χρονο καποιες δωρεαν εξετασεις

On 27/01/2023 at 08:42, Locke_John said:

Γεια σας, να ρωτήσω κάτι που το έχω απορία: στις αιμοδοσίες, κάνουν εξέταση για έλεγχο του "διαβήτη" στο αίμα, "αυτόματα" ;

δλδ, αν δουν ότι κάτι δεν είναι οκ, μας ειδοποιούν ?

den υπαρχει λογος να κανουν εξετασεις οι οποιες δεν ενεχουν κινδυνο για αυτον που θα παρει το αιμα

On 27/01/2023 at 12:04, Locke_John said:

ευχαριστώ πολύ. 

άρα, μάλλον όχι, είναι η απάντηση στην ερώτησή μου.. (;) 

μονο μια φορα το χρονο δικαιουσαι καποιες δωρεαν εξετασεις οπως λενε.δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2023 στις 2:46 ΜΜ, poulinos είπε

δικαιουσαι μια φορα το χρονο καποιες δωρεαν εξετασεις

δικαιουσαι μια φορα το χρονο καποιες δωρεαν εξετασεις

den υπαρχει λογος να κανουν εξετασεις οι οποιες δεν ενεχουν κινδυνο για αυτον που θα παρει το αιμα

μονο μια φορα το χρονο δικαιουσαι καποιες δωρεαν εξετασεις οπως λενε.δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

ok, ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι άλλο: τελευταία αιμοδοσία έκανα 30 Δεκεμβρίου 2022 (για ένα παιδάκι ασθενή) και μια γνωστή μου την επόμενη εβδομάδα θα κάνει επέμβαση και θα χρειαστεί αίμα. Υπάρχει περίπτωση να "δικαιούμαι" να της προσφέρω 1 φιάλη αίματος, από τις προηγούμενες αιμοδοσίες που έχω κάνει;

Επίσης, γνωστοί μου αν βρω, από πότε μπορούν ν πηγαίνουν για προσφορά αίματος, από λίγες ημέρες πριν την επέμβαση έως λίγες ημέρες μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν το κρατικό Νίκαιας Αγ. Παντελεήμονας έχει τμήμα αιμοδοσίας; μπορώ να δώσω εκεί;

στο σάιτ αναφέρουν ότι η αιμοδοσία έχει μεταφερθεί στο δημοτικό γήπεδο Αιγάλεο και θέλει και ραντεβού αλλά εκεί μ είπαν ότι δεν έχουν γιατρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Ξέρει κανείς αν το κρατικό Νίκαιας Αγ. Παντελεήμονας έχει τμήμα αιμοδοσίας; μπορώ να δώσω εκεί;

Ρωτάτε επειδή βρίσκεστε εκεί κοντά ή επειδή έχετε άνθρωπο που έχει ανάγκη, στο συγκεκριμένο νοσοκομείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...