Προς το περιεχόμενο

Πως καταπολεμάς την σπαρίλα στην επαρχία


DarkPrince

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επαρχια ειναι ιδανικο μερος για τα χομπυ

Ψαρεμα,γυμναστηριο,κυνηγι,τρεξιμο,ζωγραφικη,μουσικη οτιδηποτε μπορει να σκεφτει ανθρωπινος νους,υπαρχει η δυνατοτητα να το εξασκησει στην επαρχια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κάποτε με ταλανιζε κι εμένα αυτο το προβλημα καθώς μεγάλωσα σε επαρχιακή πόλη της Αττικης, αυτής ως κάπως κοντά στην Αθηνα οποτε ερχόμασταν με τους γονείς μου κ αργοτερα με τις παρέες μου για καμία βόλτα . Τα πρώτα χρόνια μάλιστα ψωνίζαμε για το σπιτι απο αθηνα γιατι εδω δεν έπαιζαν σούπερ,αρκετ μεγάλα να ψωνίσεις σαν άνθρωπος αργοτερα άνοιξαν κάνα δυο.

εζησα επαρχία σαν παιδί και σαν ενήλικη και προσωπικά δεν μου άρεσε και ανυπομονούσε να φύγω , ήμουν και ανήσυχο πνεύμα ήθελα βόλτες σε καινουρια μέρη κλπ κλπ. Βεβαια ήμουν ακραία περίπτωση καθώς το σπιτι μου δεν ήταν κάνω μέσα στην κωμόπολη, ήταν εντελώς εξοχικά 

τώρα που είμαι σε προάστιο της Αθήνας το λατρεύω. Καταρχήν ακόμη και στα ίδια μέρη να πηγαίνω, αυτά αλλάζουν και μεταβάλλονται, νέα μαγαζια κλπ. Επισης μου αρέσει που δεν ειναι όλοι γνωστοί, με χαλαρώνει και νιώθω πιο ελεύθερη. Οι επιλογές ειναι περισσότερες κι αυτο μεσυμφερει και ως καταναλωτή. Ένα αρνητικό ειναι η φασαρία που ίσως ενοχλήσει, αλλα τότε αποσύρομαι στο σπιτι μου το οποίο επισης απολαμβάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολεις δεν παλευονται ρε σεις. Εκει ειναι σαν φυλακη πολλοι κλεφτες εισαι σε μια πολυκατοικια και δεν γνωριζεις τον απεναντι σου. Στο χωριο εχεις καθαρο οξυγονο καθημερινο τρεξιμο στην εξοχη και αμα λαχει βαζω οποτε θελω τερμα τραγουδια χωρις να με ενοχλησει κανεις. Να με πληρωνατε σε πολη δεν θα εμενα με τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Υγ. Μπήκα στο νήμα απο περιέργεια να μάθω τι ειναι η σπάριλα .

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει. υπαρχεις καποιος να μας δωσει εναν ορισμο;

4 λεπτά πριν, Heybro είπε

Οι πολεις δεν παλευονται ρε σεις. Εκει ειναι σαν φυλακη πολλοι κλεφτες εισαι σε μια πολυκατοικια και δεν γνωριζεις τον απεναντι σου. Στο χωριο εχεις καθαρο οξυγονο καθημερινο τρεξιμο στην εξοχη και αμα λαχει βαζω οποτε θελω τερμα τραγουδια χωρις να με ενοχλησει κανεις. Να με πληρωνατε σε πολη δεν θα εμενα με τιποτα. 

και να κοιτανε και να ελεγχουν τι κανεις λες και τους πεφτει λογος. βεβαια απο την αλλη καταλαβαινω οτι το κοτσομπολιο στην επαρχια ειναι χομπυ λογο βαρεμαρας απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα. Μεγάλωσα Σέρρες (80χιλ πληθυσμος) σπούδασα Ηρακλειο (250χιλ) και έζησα χρονια σε μεγάλες πόλεις Ισπανιας και Βρετανιας (άνω του μυρίου ολες) και ενα διαστημα σε Αθηνα και Σαλονικη αντιστοιχα. 
Για μένα η κάθε περίπτωση ειναι ξεχωριστή και ανάλογα τι ηλικία είσαι παίζει τεράστιο ρόλο. Σίγουρα στα 18-30 θέλεις μεγάλη πόλη. Επιλογές και ποικιλία. Στις μετέπειτα ηλικίες πάει πάλι ανάλογα την οικογενειακή κατάσταση. Αν εισαι οικογενειάρχης μια επαρχιακη πολη σαν τις Σέρρες ή την Χαλκίδα πχ είναι τέλειες επιλογές. Μικρές αποστάσεις άρα τεράστια εξοικονομηση χρόνου. Χαμηλότερο κόστος ζωής. Μεγαλύτερη ασφάλεια για τα παιδιά. Αν πάλι είσαι εργένης δυσκολεύουν τα πράγματα αλλά υπάρχουν δίπλα μεγάλες πόλεις (Αθηνα-Σαλονικη αντιστοιχα) για να αλλαζεις παραστάσεις.  Τώρα κωμοπόλεις σαν τα Φιλιατρά του ΤοπικΣταρτερ είναι τεράστιο ζόρι φαντάζομαι για έναν νέο άνθρωπο.
Τόσο μικρές πόλεις πιστεύω παλεύονται μονο λιγο αν ειναι νησί και αυτό γιατί υπάρχει το καλοκαίρι που αλλάζει ριζικά το σκηνικο με τους τουρίστες και δίνει μια ανάσα ποικιλίας και αλλαγές παραστάσεων και προσώπων. 

Η λύση για μένα ειναι συχνές αποδράσεις και να βρεις πράγματα που γουστάρεις να κάνεις. 

 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, evabb είπε

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει. υπαρχεις καποιος να μας δωσει εναν ορισμο;

και να κοιτανε και να ελεγχουν τι κανεις λες και τους πεφτει λογος. βεβαια απο την αλλη καταλαβαινω οτι το κοτσομπολιο στην επαρχια ειναι χομπυ λογο βαρεμαρας απλα.

Οτι και να κοιτανε δικο τους προβλημα ειναι. Δεν εχω προβλημα κοιταω τη δουλεια μου και αν θελουν να κανουν κοτσομπολιο καλως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, evabb είπε

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει. υπαρχεις καποιος να μας δωσει εναν ορισμο;

...and I quote: "Η απόλυτη ανία, βαρεμάρα, έλλειψη κινήτρου και όρεξης για οποιαδήποτε κίνηση ή μετακίνηση. "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stamer είπε

...and I quote: "Η απόλυτη ανία, βαρεμάρα, έλλειψη κινήτρου και όρεξης για οποιαδήποτε κίνηση ή μετακίνηση. "

καταλαβα. αυτο που παθαινω καθε καλοκαιρι (κυριως λογω ζεστης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...