Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, otello_gr είπε

Νομίζω ότι έχεις χάσει λίγο το point του βίντεο. Ας κρατήσουμε το θετικό, που είναι όπως λες μια κονσόλα EOL που με έναν ssd επάνω απογειώνεται και μάλιστα τόσο ώστε να νιώσει την ανάσα της ακόμα και next gen κονσολα όπως το series S. Και όχι μόνο.

Και SSD να βάλεις στο One x πάλι στα 30fps θα είσαι, δεν ανασταίνεται το SOC ούτε ο Jaguar με ssd!(που τα διαβάζαμε αυτα ότι ο ssd θα δίνει frames? anyway)

Ηλίθια σύγκριση του DF, βγάλαμε ακόμα ένα βίντεο του κιλού χωρίς να έχει κάποιο ουσιαστικό point. Για να είναι σωστή η σύγκριση θα πρέπει να γίνει σε παιχνίδια που πήραν είτε θα πάρουν next gen update με scarlett dev kit. Περιμένετε να δούμε τι ψάρια θα πιάνει το Series s στο GTAV-Cyberpunk-Withcer3 κτλ όταν βγούνε τα next gen updates. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Revered είπε

Έπρεπε να είχε scart - AV έξοδο να είναι το απόλυτο emulation machine όμως.

RF με Modulator να μπαίνει στο ομοαξονικό της κεραίας και να ψάχνουμε το κανάλι μετά, απόλυτη ρετρίλα χαχα.

 

Μόλις τώρα, barman_ είπε

σιγα μην πεθανε και με το ps1

Ολες οι καινουριες μηχανες που βγαινουν με δισκακι,αξιζουν την αγορα

Εχεις μπερδέψει τον οδηγό αναπαραγωγής φυσικού μέσου, με το φορμά αυμπίεσης εικόνας/δεδομένων, ξεκαθάρισέ τα πρώτα στο μυαλό σου, τι απ' όλα θέλεις και το ξανασυζητάμε...

και για να μη μένεις με την απορία όταν κυκλοφορούσε το PS1 δεν υπήρχε καν η τεχνολογία DVD.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, MadPax said:

RF με Modulator να μπαίνει στο ομοαξονικό της κεραίας και να ψάχνουμε το κανάλι μετά, απόλυτη ρετρίλα χαχα.

 

Εχεις μπερδέψει τον οδηγό αναπαραγωγής φυσικού μέσου, με το φορμά αυμπίεσης εικόνας/δεδομένων, ξεκαθάρισέ τα πρώτα στο μυαλό σου, τι απ' όλα θέλεις και το ξανασυζητάμε...

και για να μη μένεις με την απορία όταν κυκλοφορούσε το PS1 δεν υπήρχε καν η τεχνολογία DVD.

ελα ρε παιδια τωρα,για το δισκακι μιλαμε,πες το οπως θελεις,αυτο ειναι το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, barman_ said:

οποτε?οι εχοντες one x αξιζει ενα 80ρι για 1tb ssd?

One X εδώ με εξωτερικο ssd 

Αξίζει και φαίνεται η διάφορα σε loading times. 

Για εσωτερικό δε ξέρω αν φανεί κάτι παραπανω.  

 

Προσωπικά ψαχνομαι για series Χ (όχι στο άμεσο μέλλον) αν και είμαι καλυμμένος απ το one X(κυρίως παίζω forza horizon 5)

53 minutes ago, barman_ said:

οποτε?οι εχοντες one x αξιζει ενα 80ρι για 1tb ssd?

One X εδώ με εξωτερικο ssd 

Αξίζει και φαίνεται η διάφορα σε loading times. 

Για εσωτερικό δε ξέρω αν φανεί κάτι παραπανω.  

 

Προσωπικά ψαχνομαι για series Χ (όχι στο άμεσο μέλλον) αν και είμαι καλυμμένος απ το one X(κυρίως παίζω forza horizon 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, d_gkal said:

One X εδώ με εξωτερικο ssd 

Αξίζει και φαίνεται η διάφορα σε loading times. 

Για εσωτερικό δε ξέρω αν φανεί κάτι παραπανω.  

 

Προσωπικά ψαχνομαι για series Χ (όχι στο άμεσο μέλλον) αν και είμαι καλυμμένος απ το one X(κυρίως παίζω forza horizon 5)

One X εδώ με εξωτερικο ssd 

Αξίζει και φαίνεται η διάφορα σε loading times. 

Για εσωτερικό δε ξέρω αν φανεί κάτι παραπανω.  

 

Προσωπικά ψαχνομαι για series Χ (όχι στο άμεσο μέλλον) αν και είμαι καλυμμένος απ το one X(κυρίως παίζω forza horizon 5)

ιδιες σκεψεις εχω και γω.με καλυπτει για την ωρα και οπως ειναι μαμα,σκεφτομαι να το ανοιξω σε καποια φαση για ανανεωση στις παστες του,αν δεν ειναι μανουρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου είναι "καινούργιο", το έχω κάνα χρονο(;) οποτε δε κοιταω καν για παστες και λοιπά. 

Ουτε να το ανοιξω για εσωτερικό γιατί θα χαθεί η εγγύηση (amazon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, d_gkal said:

Το δικο μου είναι "καινούργιο", το έχω κάνα χρονο(;) οποτε δε κοιταω καν για παστες και λοιπά. 

Ουτε να το ανοιξω για εσωτερικό γιατί θα χαθεί η εγγύηση (amazon)

καλα προφανως...εμενα πρεπει να εληξε πριν λιγο νομιζω οποτε θα το ανανεωσω,αν και με ολα αυτα που περναμε δεν ασχοληθηκα και πολυ.

Παντως καπου εδω πρεπει να πω πως τα one που ειχα(S και τωρα Χ) ηταν απο τα καλυτερα deal Που εκανα.Φθηνα παιχνιδια,φθηνες συνδρομες,πολυ αξιολογο παιχνιδι..Μεχρι προτινος ειχα στη διαθεση μου παντα σχετικα ισχυρο υπολογιστη οπου εκτελουσε και χρεη gaming..Εκανα τη μεταβαση σε υπολογιστη για δουλεια γραφειου και ελαφρυ gaming και πηρα και την κονσολα,ολα αυτα με το ενα τριτο των χρηματων και θα με καλυψει για αρκετα χρονια ακομα..Εν καιρω,κοιταμε και το Series x για κατι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικός USB3.0 SSD με εσωτερικό SATA SSD στο one X η διαφορά είναι της τάξης του 3-5% υπέρ του εσωτερικού.

Ανούσιο το άνοιγμα της κονσόλας μόνο για τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Saloufas said:

Εξωτερικός USB3.0 SSD με εσωτερικό SATA SSD στο one X η διαφορά είναι της τάξης του 3-5% υπέρ του εσωτερικού.

Ανούσιο το άνοιγμα της κονσόλας μόνο για τον δίσκο.

Αρα μια χαρά είμαι. 

Ειδικα στο loading του horizon 4 είναι εμφανής η διαφορά, ίσως και στο μισο χρονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, MadPax said:

Μα πως να έχει κάτι που έχει πεθάνει από την προ-προηγούμενη γενιά, δεν είναι έλλειψη...

Ενημερώστε νωρίτερα ρε παιδιά να μην αγοράζουμε τσάμπα δισκάκια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, barman_ είπε

οποτε?οι εχοντες one x αξιζει ενα 80ρι για 1tb ssd?

Το OneX πιανει μια χαρα λεφτα στις αγγελίες. Το δινεις, βαζεις κ κατι  παραπανω αντι για 80 κ παίρνεις το full upgrade που θα σου κρατησει για χρονια. Ο ssd στο OneX ειναι μεσοβεζικη λυση αυτη τη στιγμή και σε μισο χρονο παλι θα ψαχνεσαι για αναβάθμιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως πρωην κάτοχος One X  με εξωτερικό ssd samsung 860evo 500αρη και νυν κατοχος series X να πω και εγω την γνωμη μου.

Το one X χωρίς ssd σε σχέση με το One X με ssd εχει μεγάλη διαφορά στα loading times. Είναι μια καλή αναβάθμιση με μικρό κόστος για κάποιον που δεν θελει να χαλάσει πολλά. Ειδικά αν κάποιος το βρει στα 180€ max περίπου ειναι πολύ καλά.

Από εκεί και πέρα η διαφορά του Οne Χ με ssd στο Series X στην αρχή δεν με εντυπωσίασε όσο περίμενα. Είδα διαφορά στα γραφικά στο forza horizon 5 (ας βαλω ενα 10-20% χοντρικά) και στα loading times (αν και περίμενα πιο πολλά, μάλλον από δική μου αυθυποβολή). Το quick resume ειναι σημαντικό feature αν και πάλι δεν με βόλεψε στο forza καθώς ήθελε κάποια ωρα παιχνιδιού από την επανέναρξη για να μπει στην σωστή εποχή. Σε αλλα παιχνίδια είναι πολύ καλό! Εκεί όμως που μου άρεσε πάρα πολύ και δεν το περιμενα είναι τα 60 frames  όπου υποστηρίζεται (το έχω μέσω ενισχυτή, οπότε τα 60 frames ειναι το cap μου). Το έβαλα πειραματικά για να δω αν έχει διαφορά στο forza  και παρόλο που είναι λίγο χειρότερα(και πάλι καλύτερα από One X ) δεν ξαναγύρισα πίσω!

Για εμένα αν δεν ηταν το 60αρη δεν ξέρω αν θα αξιζε η μετάβαση με επιπλέον κόστος των 300€ για λιγο καλύτερα γραφικά και μικρότερο loading time. Χωρις quick resume  ζω ανετα. Τώρα όντως λέω οτι τα έδωσα και τα χαίρομαι. Next gen πάντως δεν το λεω, αναβάθμιση καλή ναι

Το Series S το αφήνω εκτός καθώς θελω optical drive (για κανα bluray ή πιο φτηνα μεταχειρισμένα) και δεν θέλω να παίζω παιχνίδια upscaled όσο καλό και να είναι αυτό

Επεξ/σία από konstantin79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, konstantin79 είπε

Ως πρωην κάτοχος One X  με εξωτερικό ssd samsung 860evo 500αρη και νυν κατοχος series X να πω και εγω την γνωμη μου.

Το one X χωρίς ssd σε σχέση με το One X με ssd εχει μεγάλη διαφορά στα loading times. Είναι μια καλή αναβάθμιση με μικρό κόστος για κάποιον που δεν θελει να χαλάσει πολλά. Ειδικά αν κάποιος το βρει στα 180€ max περίπου ειναι πολύ καλά.

Από εκεί και πέρα η διαφορά του Οne Χ με ssd στο Series X στην αρχή δεν με εντυπωσίασε όσο περίμενα. Είδα διαφορά στα γραφικά στο forza horizon 5 (ας βαλω ενα 10-20% χοντρικά) και στα loading times (αν και περίμενα πιο πολλά, μάλλον από δική μου αυθυποβολή). Το quick resume ειναι σημαντικό feature αν και πάλι δεν με βόλεψε στο forza καθώς ήθελε κάποια ωρα παιχνιδιού από την επανέναρξη για να μπει στην σωστή εποχή. Σε αλλα παιχνίδια είναι πολύ καλό! Εκεί όμως που μου άρεσε πάρα πολύ και δεν το περιμενα είναι τα 60 frames  όπου υποστηρίζεται (το έχω μέσω ενισχυτή, οπότε τα 60 frames ειναι το cap μου). Το έβαλα πειραματικά για να δω αν έχει διαφορά στο forza  και παρόλο που είναι λίγο χειρότερα(και πάλι καλύτερα από One X ) δεν ξαναγύρισα πίσω!

Για εμένα αν δεν ηταν το 60αρη δεν ξέρω αν θα αξιζε η μετάβαση με επιπλέον κόστος των 300€ για λιγο καλύτερα γραφικά και μικρότερο loading time. Χωρις quick resume  ζω ανετα. Τώρα όντως λέω οτι τα έδωσα και τα χαίρομαι. Next gen πάντως δεν το λεω, αναβάθμιση καλή ναι

Το Series S το αφήνω εκτός καθώς θελω optical drive (για κανα bluray ή πιο φτηνα μεταχειρισμένα) και δεν θέλω να παίζω παιχνίδια upscaled όσο καλό και να είναι αυτό

Τα frames που τα βλέπεις Πόσα είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τα frames που τα βλέπεις Πόσα είναι? 

δεν έχω κάποιο τρόπο για ακριβή παρακολούθηση όπως στο pc, αλλά πχ στο forza horizon 5 που εχω επιλέξει performance 4k 60fps η διαφορά είναι εμφανέστατη ακόμα και στο δικό μου μάτι που παίζω 2 χρόνια στα 30. Και το performance boost στα παλαιότερα το ίδιο κάνει αλλά δεν έχω παίξει κάποιο ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...