Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, shadowmann είπε

Τον δίσκο τον ακούω και ξεχωρίζει ο ήχος του αυτό που λέω πρέπει να είναι κάτι άλλο. Το θέμα είναι αν είναι φυσιολογικό γιατί μόλις την πήρα και ήδη έχω θέμα με τους κωδικούς που είχε μέσα ήταν όλα ληγμένα ... 

Μεταχειρω την πήρες?

Γίνε πιο σαφής με τα "ληγμένα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια , οι κωδικοί για live και game pass έχουν λήξει μάλιστα στο χαρτί του game pass λέει ότι ισχύει μέχρι 30 Ιουνίου του 2018... Και τα παιχνίδια έχουν περαστεί . Το κουτί τις ήταν ταλαιπωρημένο αλλά επειδή περίμενα 10 μέρες για κάτι που έλεγαν ότι είναι άμεσα διαθέσιμο και αν δεν είχα πάει εγώ από εκεί ακόμα θα περίμενα είπα να την πάρω...από ότι φαίνεται λάθος..όπως επίσης και η ημερομηνία παραγωγής είναι κάπου στα μέσα του 18 αν θυμάμαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Για μένα δεν αξίζει SSD για το One - πόσο μάλλον το One-X. Προσωπικά πήγα στον μεγαλύτερο - φθηνό 2.5" που μπορούσα να βρω τότε δηλαδή ένα Intenso 4ΤΒ.

Οι λόγοι? 

- Κανένας SSD δεν θα πιάσει τις ταχύτητες του λόγω USB 3.0

- Κανένας SSD δεν θα πιάσει τις ταχύτητες του λόγω CPU και τις τραγικές της επιδόσεις στο decompression - move στην μνήμη (ειδικά στο απλό λόγω χαμηλού mem bandwidth που είναι και shared με την GPU - το 1X τουλάχιστον έχει πιο πολλά κανάλια επικοινωνίας).

- Το One-X χρησιμοποιεί ήδη την RAM - ως cache για loading για αυτό φορτώνει και πιο γρήγορα με ίδιο δίσκο με το -S (και λόγω CPU).

- Με το Gamepass και τόσα παιχνίδια περισσότερο χρόνο θα χάσει κάποιος στο κατέβασε/σβήνε/κατέβασε με SSD παρά με ένα τυπικό σκληρό 4TB+ 

- Δεν ξέρουμε αν το λειτουργικό του Xbox καίτοι Win10 υποστηρίζει TRIM και σχετικά.

Ναι υπάρχουν βελτιώσεις αλλά ασήμαντες για το trade off και την τιμή.

Κι εγώ για 4 λέω να πάω hdd 512 gb ssd δεν φτάνουν για κανένα λόγο και μετά 4 ssd ξεφεύγει πολύ. 

6 λεπτά πριν, shadowmann είπε

Καινούργια , οι κωδικοί για live και game pass έχουν λήξει μάλιστα στο χαρτί του game pass λέει ότι ισχύει μέχρι 30 Ιουνίου του 2018... Και τα παιχνίδια έχουν περαστεί . Το κουτί τις ήταν ταλαιπωρημένο αλλά επειδή περίμενα 10 μέρες για κάτι που έλεγαν ότι είναι άμεσα διαθέσιμο και αν δεν είχα πάει εγώ από εκεί ακόμα θα περίμενα είπα να την πάρω...από ότι φαίνεται λάθος..όπως επίσης και η ημερομηνία παραγωγής είναι κάπου στα μέσα του 18 αν θυμάμαι καλά...

Επικοινώνησε μαζί τους η με την υποστήριξη του xbox αν όντως έχουν λήξη οι κωδικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, shadowmann είπε

Καινούργια , οι κωδικοί για live και game pass έχουν λήξει μάλιστα στο χαρτί του game pass λέει ότι ισχύει μέχρι 30 Ιουνίου του 2018... Και τα παιχνίδια έχουν περαστεί . Το κουτί τις ήταν ταλαιπωρημένο αλλά επειδή περίμενα 10 μέρες για κάτι που έλεγαν ότι είναι άμεσα διαθέσιμο και αν δεν είχα πάει εγώ από εκεί ακόμα θα περίμενα είπα να την πάρω...από ότι φαίνεται λάθος..όπως επίσης και η ημερομηνία παραγωγής είναι κάπου στα μέσα του 18 αν θυμάμαι καλά...

να την επιστρεψεις στο καταστημα που την πηρες να σου δωσουν καινουρια αν εισαι μεσα στο ντοα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οι κωδικοι απο τα παιχνιδια εχουν περαστει δηλαδη βαζεις τον κωδικο για να κατεβει το παιχνιδι και το συστημα σου λεει οτι εχει χρησιμοποιηθει ο κωδικος?Αν ειναι ετσι πολυ φοβαμαι οτι σου δωσανε απο δευτερο χερι κονσολα.Τα αυτοκολλητα ασφαλειας που εχει το χαρτοκουτο ηταν οκ η εδειχναν κομμενα και κολλημενα παλι.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο..

Έδειχναν οκ τα αυτοκόλλητα αλλά αυτό δεν λέει κάτι απλά διάφανα αυτοκόλλητα είναι αν βγουν με προσοχή δεν φαίνεται τίποτα ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε...γιατί προβλέπω ότι θα πρέπει να πέσουν μερικές φωνές για να βγει άκρη.

Η ημερομηνία παραγωγής είναι φυσιολογικό να είναι τόσους μήνες πίσω ? Για κάτι το οποίο κινείται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Ρε παιδια πως γινεται να παιζω το rdr2 στο xbox χωρις το cd μεσα; το εχει δοκιμασει κανεις;

Μήπως κάνεις share με κάποιον που το έχει αγοράσει ψηφιακά?

16 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Για μένα δεν αξίζει SSD για το One - πόσο μάλλον το One-X. Προσωπικά πήγα στον μεγαλύτερο - φθηνό 2.5" που μπορούσα να βρω τότε δηλαδή ένα Intenso 4ΤΒ.

Οι λόγοι? 

- Κανένας SSD δεν θα πιάσει τις ταχύτητες του λόγω USB 3.0

- Κανένας SSD δεν θα πιάσει τις ταχύτητες του λόγω CPU και τις τραγικές της επιδόσεις στο decompression - move στην μνήμη (ειδικά στο απλό λόγω χαμηλού mem bandwidth που είναι και shared με την GPU - το 1X τουλάχιστον έχει πιο πολλά κανάλια επικοινωνίας).

- Το One-X χρησιμοποιεί ήδη την RAM - ως cache για loading για αυτό φορτώνει και πιο γρήγορα με ίδιο δίσκο με το -S (και λόγω CPU).

- Με το Gamepass και τόσα παιχνίδια περισσότερο χρόνο θα χάσει κάποιος στο κατέβασε/σβήνε/κατέβασε με SSD παρά με ένα τυπικό σκληρό 4TB+ 

- Δεν ξέρουμε αν το λειτουργικό του Xbox καίτοι Win10 υποστηρίζει TRIM και σχετικά.

Ναι υπάρχουν βελτιώσεις αλλά ασήμαντες για το trade off και την τιμή.

Εγώ φίλε μου θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία. Το Destiny 2 έχει πολλά loadings πάρα πολύ αργά loading times, τόσο που είναι αβάσταχτα βαρετό. Τα φορτώματά μου μειώθηκαν τουλάχιστον στο μισό, σε σημείο που όταν με κάποιους φίλους μου κατεβαίνουμε ταυτόχρονα στο tower, εγώ κατεβαίνω, παίρνω πχ τα bounties που θέλω και ξεκινάω να φύγω το orbit και οι υπόλοιποι κατεβαίνουν τότε. Τα in game menus ανοίγουν πια υπερβολικά γρήγορα που μπορώ να το κάνω ακόμα και εν μέσω μάχης, και η εμπειρία μου με το παιχνίδι βελτιώθηκε δραματικά. Πήρα εναν 240 Gb Evo 860 όπως είπα προηγουμένως τον οποίο έχω συνδέσει με USB, και έχω βάλει μέσα μόνο τα παιχνίδια που παίζω πολυ, εν προκειμένω Destiny 2 & RDR2 ( το οποίο έχει κι αυτό ανάλογη βελτίωση). Όλα τα υπόλοιπα τα εγκαθιστώ στον άλλον 2Τb HDD εξωτερικό σκληρό που έχω συνδέσει επίσης με USB και η ζωή μου έχει γίνει πολύ πιο εύκολη (τηρουμένων βεβαίως των αναλογιών, μακάρι οι δυσκολίες μας να τελείωναν στα video games). Έχω το Χ και είχα θέματα με το loading όπως είπα ακόμα και με αυτό, και οι εμπειρίες μου είναι συγκριτικά με την παρέα μου που άλλοι έχουν το launch Xbox One, άλλοι έχουν το Χ, και εγώ κι ένας άλλος έχουμε το X με SSD. 

 

Δέν είμαι ο καλύτερος στο θεωρητικό κομμάτι τη τεχνολογίας των συστημάτων, αλλά η εμπειρία μου λέει οτι ο SSD στο Xbox αξίζει με το παραπάνω.

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Ερώτηση, γιατί με ενδιαφέρει και εμένα αυτό που έχει ρωτήσει πιο πάνω ο chrisgewrgi. Διάβασα ένα άρθρο που λέει ότι μπορείς αν έχεις αγοράσει σε δισκάκι παιχνίδια και ότι δεν χρειάζεται μετά την εγκατάσταση το δισκάκι μέσα για να τα παίξεις. Αλλά δεν γίνεται τουλάχιστον στο forza 3 που έχω δοκιμάσει πρόσφατα στο one x μου. Τελικά τι ισχύει;

Επεξ/σία από iraki86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...