Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/1/2019 στις 5:44 ΜΜ, Sir_Teraflop είπε

Η USB3 GEN1 στα 5Gbs μεταφέρει μέχρι και 625 MB/s. Η USB3 GEN2 έχει ακριβώς την διπλάσια δυνατότητα μεταφοράς δεδομένων. (1250 Megabyte/S). Δεν υπάρχει μηχανικός δίσκος στον πλανήτη που να ξέρω ή έστω να πωλείται ευρέως να "πνίξει" καμία USB3 θύρα και να μην είναι σε διαμόρφωση RAID-0 (ναι υπάρχουν και εξωτερικές θήκες με δίσκους σε Raid0 για PC). Νομίζω και sata ssd. Ναι οι usb θύρες έχουν κάποιο overhead και εξάρτηση από πόσες συσκευές είναι στην "αλυσίδα" του usb host controller αλλά αρκούν μια χαρά ακόμα και για 2 δίσκους 7200 και 10.000 στροφές στο xbox.

Κάποια σχόλια στα περί θηκών που σχολιάζετε παραπάνω:

- Θα πρέπει κατά την χρήση μιας εξωτερικής θήκης σκληρού δίσκου να ληφθεί υπ'όψη αν είναι με τροφοδοσία ή χωρίς. Αν έχει εξωτερική τροφοδοσία θα πρέπει κάποιος κλείνοντας και το xbox να κλείνει και τον δίσκο γιατί δεν θα δουλεύει η εντολή stanby από την κονσόλα στον δίσκο...

- Αν βάλουμε δίσκο 7200 που να υποστηρίζει NCQ και η θήκη να μην είναι UASP.

- Αν βάλουμε SSD δίσκο που η θήκη να υποστηρίζει TRIM (ούτε σε PC ξέρω θήκη που να περνάει εντολή TRIM για την υγεία του δίσκου - πόσο μάλλον το xbox που ούτε καν έχεις τέτοια δυνατότητα ή δεν ξέρει κάποιος αν την δίνει το xbox.)

- Τον τρόπο που διαβάζουν οι ίδιες οι κονσόλες τα δεδομένα τους και ο οποίος είναι βελτιστοποιημένος στην πραγματικότητα για 5.400 δίσκους.

Εν τέλει TLDR αν οι SSD αξιοποιούνταν στο μέγιστο από τις κονσόλες ένα Playstation με SSD θα μπούταρε ανάλογα γρήγορα όπως ένα windows pc που αναβαθμίστηκε από HDD σε SSD (φέρνω το παράδειγμα του ps διότι μπορεί να δεχθεί και εσωτερικά τον SSD) - πράγμα που δεν συμβαίνει. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι ένα xbox θα φορτώνει στον μισό χρόνο από SSD και λιγότερο ένα game από USB - πόσο μάλλον ένας 7200 με ή χωρίς θήκη.

Είναι συγκεκριμένα τα παιχνίδια που παρουσιάζουν βελτίωση ή καθόλου βελτίωση και μετρήσεις απλόχερες στο Internet. Για μένα αυτό οφείλεται περισσότερο στα μηδενικά σχεδόν seek times των SSD παρά τόσο στο transfer rate στις κονσόλες.

Εν τέλει θεωρώ πιο σημαντικό το μέγεθος και ο δίσκος να συνεργάζεται σωστά με το xbox (suspend/resume για κατέβασμα). Τώρα αν κάποιος έχει λεφτά για ξόδεμα ας πάρει και 2TB ssd.

η ανάλυση σου θεωρώ ότι ήταν τέλεια

εάν σου είναι εύκολο , μιας και δεν μπορώ να καταφέρω να πετύχω τους συνδιασμούς που αναφέρεις

ειναι εφικτό να αναφ'ερεις 1-2 δίσκους (όχι απαραίτητα SSD γιατί θα ξεφύγουμε στο κόστος)

που μπορούμε να βάλουμε σαν εξωτερικούς στο Χ ?? με την παράκληση εάν χρειάζεται θήκη και ποια θα πρεπει να παρουμε ??

ευχαριστώ πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά απλώς μετέφερα την εμπειρία μου όταν ήθελα να αγοράσω εξωτερικό με την αγορά του X1X. Εγώ θα έπαιρνα τον πιο μικρό διακριτικό 2.5" σε μαύρο χρώμα που θα έβρισκα για να ταιριάζει με το X1X μου. (Εγώ πήρα ένα Intenso από public 4ΤB - κοίταζα και maxtor M3 κλπ...).

Από εκεί και πέρα αν πας για λίγο καλύτερες επιδόσεις:

- SSD portable (ο χειρότερος SSD ρίχνει στα αυτιά σε οποιοδήποτε μηχανικό).

- Seagate Firecuda 2ΤΒ, 2.5'' με θήκη (2.5'' πάλι κατά προτίμηση για να μην θέλει εξωτερική τροφοδοσία π.χ.) που στα χαρακτηριστικά της να αναφέρει:  USB 3.0 Host interface up to 5 Gbit/s with UASP 

Έβγαζε και η Hitachi ενδιαφέροντες 2.5'' SSHD (την προτιμώ από την Seagate) αλλά βλέπω στην χώρα μας μέχρι 500gb έρχονται.

Εν τέλει για μένα το μέγεθος μετράει σε αυτήν την γενιά. Στην επόμενη βλέπουμε.

Με το Game Pass, έτσι όπως πάει, μας κόβω να ψαχνόμαστε για τον καλύτερο MAMR HDD :P 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

..........

- SSD portable (ο χειρότερος SSD ρίχνει στα αυτιά σε οποιοδήποτε μηχανικό).

......

οπως πάντα γρήγορη και άμεση η απάντηση ευχαριστώ πολύ

αλλά αξίζει ο ssd τα παραπάνω χρήματα σε βάρος της χωρητικότητας ??? 

δηλαδή σε κάποια παιχνίδια που θέλω να παρκάρω στον εξωτερικό μιας χρησιμοποιούνται σπάνια

θα σερνονται με μηχανικό σε σχ'εση με τον εσωτερικό του Χ1Χ ???

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα παιχνίδια θα τα τρέχεις από τον εξωτερικό HDD. Δεν χάνεις σε ταχύτητα. Ίσα ίσα που για μένα θα θες να έχεις τον εσωτερικό άδειο για λόγους υγείας του μιας και δεν αλλάζει από εμάς.

Για SSD αν είσαι τύπος που θα παίξει ένα - δυο παιχνίδια για καιρό - έχει νόημα να πάρεις ένα μικρό και να μεταφέρεις εκεί τα παιχνίδια που θα ασχοληθεί για καιρό - όπως π.χ.αναφέρει ο DarthGre για το Destiny παραπάνω. 

Από την άλλη αν θες 200 παιχνίδια με το Game Pass εγκατεστημένα - θα πας σε ένα 2.5" 4 TB να αλλάζεις παιχνίδι κάθε 5 λεπτά :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A!!! αυτό για την υγεία του εσωτερικού δεν μου είχε πάει στο μυαλό !!! ευχαριστώ

τα παιχνίδια που παίζουν είναι :

fortnite από τον μικρό

και εγω 'οταν βρω χρόνο λιγο απ 'ολα του game pass ;)

 

οπότε μάλλον πάω για την λύση με 2 δίσκους έναν ssd μικρό και έναν μεγάλο μηχανικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, geozark10 είπε

A!!! αυτό για την υγεία του εσωτερικού δεν μου είχε πάει στο μυαλό !!! ευχαριστώ

τα παιχνίδια που παίζουν είναι :

fortnite από τον μικρό

και εγω 'οταν βρω χρόνο λιγο απ 'ολα του game pass ;)

οπότε μάλλον πάω για την λύση με 2 δίσκους έναν ssd μικρό και έναν μεγάλο μηχανικό

 

Αυτό ακριβώς είναι το ιδανικό σενάριο: Ένα τέρας των 8TB για όλα και για τον tech-freak ένας ssd 512 GB να έχει μόνιμα τα παιχνίδια που λιώνει. Όποιος τα έχει το κάνει. Φυσικά καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούν όλοι να υλοποιήσουν τέτοια λύση, οπότε δεν μπορεί να αποτελέσει επίσημη πρόταση.

Ο εσωτερικός θα πρέπει για μένα να παραμείνει "αγνός" και το Game DVR σε φλασάκι (έχω βάλει ένα 256GB) αν είναι δυνατόν για να έχει πολύ χώρο για να κάνει re-allocate τα τυχόν bad sectors :P

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

.............

Ο εσωτερικός θα πρέπει για μένα να παραμείνει "αγνός" και το Game DVR σε φλασάκι (έχω βάλει ένα 256GB) αν είναι δυνατόν για να έχει πολύ χώρο για να κάνει re-allocate τα τυχόν bad sectors :P

ωπά ωπά  τωρα σε έχασα :(

τι είναι αυτό ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα να αγχώνεσαι - Ήταν PCMR ορολογία - μην ανησυχείς :D

Δεν θα πάθεις κάτι αν έχεις και παιχνίδια στον εσωτερικό - απλά προτιμότερο είναι να τα έχεις τον εξωτερικό (ειδικά σε απλό One-S). Μηχανικοί δίσκοι είναι με προφανώς μηχανικά μέρη που μπορεί να χαλάσουν πιο εύκολα από ότι ένας SSD. Χίλιες φορές ένας φθηνός εξωτερικός - που τον έβγαλες από το usb και έβαλες άλλον παρά ο εσωτερικός που θα πρέπει να στείλεις ΟΛΗ την κονσόλα (μαλ2@@4!@#%  της M$) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Τίποτα να αγχώνεσαι - Ήταν PCMR ορολογία - μην ανησυχείς :D

Δεν θα πάθεις κάτι αν έχεις και παιχνίδια στον εσωτερικό - απλά προτιμότερο είναι να τα έχεις τον εξωτερικό (ειδικά σε απλό One-S). Μηχανικοί δίσκοι είναι με προφανώς μηχανικά μέρη που μπορεί να χαλάσουν πιο εύκολα από ότι ένας SSD. Χίλιες φορές ένας φθηνός εξωτερικός - που τον έβγαλες από το usb και έβαλες άλλον παρά ο εσωτερικός που θα πρέπει να στείλεις ΟΛΗ την κονσόλα (μαλ2@@4!@#%  της M$) .

αυτό ακριβώς κατάλαβα και εγώ

απλα το όριο εγγραφής των ssd δεν νομίζω να το πλησιάζει λόγω των παιχνιδιών ??

επίσης σε φλασάκι τι έχεις βάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα αγοράσει SSD 80GB gen2 της Corsair το 2009 και τον πούλησα το 2106 με SSD LIFE 99%.

Σε φλασάκι (θέλει πάνω από 256gb) είχα βάλει να γίνονται οι εγγραφές σε NTFS για να τα παίρνω στο PC για edit (+πιο πολύ ώρα capture) αλλά το συγκεκριμένο Sandisk (ultrafit) αν και πανέμορφο ζεσταινόταν πολύ οπότε το έβγαλα.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είχα ρωτήσει και μερικές μέρες πριν και μου είχατε πει ότι γίνεται αλλά δεν το είχα δοκιμάσει τότε.

Μιλάω για το 2 step verification αλλά όχι μέσω της εφαρμογής σε κινητό ή υπολογιστή αλλά με sms στο κινητό.

 

Δοκιμάζω να το κάνω τώρα αλλά παρόλο που ενεργοποίησα το 2 step verification και κατέβασα το πρόγραμμα microsoft authenticator στο κινητό μου δίνει μόνο αυτή την δυνατότητα και πουθενά την επιλογή με sms στο κινητό μου.

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...